Noworoczna niespodzianka od TTBS

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: encore » 08-01-2019 20:50

1967 pisze:
08-01-2019 15:16
a więc o jakim zasiedleniu mówimy ?????????.
Może chodziło o taki model zamieszkania? https://pl.wikipedia.org/wiki/Squat
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: orange » 09-01-2019 16:34

Myślę, że Prezes lub rada nadzorcza pewnie będą przerażone jak znaleźć pieniądze.
Nasz Prezydent zapewne może zmienić Prezesa TTBS, ale musiałby chyba poprosić Brzozowskiego o pomoc, aby pokierował tą spółką.
Może Prezydent też radę nadzorczą TTBS zmienić; przecież przez tyle lat są to ci sami ludzie, a może warto nową świeżą krew tu dać...

Bardzo zaskoczył mnie dług TBS i chyba zrezygnuje ze złożenia wniosku o mieszkanie.

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: infoludek » 09-01-2019 17:45

Całe szczęście, że nie mam żadnych problemów z tym towarzystwem. Jedynie, co mnie zastanawia to usytuowanie tego budynku. Wydaje mi się ono całkiem mało atrakcyjne dla jego mieszkańców. Mało ciekawy widok z okien, bo z jednej strony jest jakiś biurowiec, co zasłania rano słońce. Raczej przypomina to hotel pracowniczy jakiś.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: Innn » 09-01-2019 18:01

infoludek pisze:
09-01-2019 17:45
Całe szczęście, że nie mam żadnych problemów z tym towarzystwem. Jedynie, co mnie zastanawia to usytuowanie tego budynku. Wydaje mi się ono całkiem mało atrakcyjne dla jego mieszkańców. Mało ciekawy widok z okien, bo z jednej strony jest jakiś biurowiec, co zasłania rano słońce. Raczej przypomina to hotel pracowniczy jakiś.
A mnie się zdaje, że to ten blok na boisku szkoły koło działek
Kościół tuż tuż - kto lubi kantyczki i dzwony to nawet powinien tam zamieszkać

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: infoludek » 09-01-2019 18:04

Może, ale jestem przekonany, że to może jednak być inny budynek na tej ulicy.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: Innn » 09-01-2019 18:22


orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: orange » 11-01-2019 12:33

Nowy Prezydent podwyższył kapitału zakładowego Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. o 290 000 złotych, a baner nadal wisi z informacją "nie oddamy budynku jak kasy nie dostaniemy" :)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: admin » 11-01-2019 17:17

W coraz mniejszym stopniu rozumiem tą sytuację:
http://nadwisla24.pl/2019/01/11/kredyt- ... nawcy-mp3/

aghus
Posty: 107
Rejestracja: 02-02-2009 18:19

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: aghus » 11-01-2019 17:24

Teraz tylko czekać na list w skrzynce, że decyzją rady nadzorczej ttbs wzrasta najemcom czynsz od metra.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: encore » 14-01-2019 20:52



Cyrk na kółkach. Widać jak na dłoni kto nosi spodnie i trzęsie urzędem.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: karas » 14-01-2019 23:09

Zachowanie Pani prezes można pozostawić bez komentarza. Jak by się nic nie stało. W momencie kiedy padło pytanie co zrobiła przez cztery miesiące, a w odpowiedzi usłyszeliśmy o pomocy wykonawcy powinno paść następne: czy brała Pani z czystym sumieniem wynagrodzenie za wymieniony okres. Wysokość wynagrodzenia poznaliśmy nie tak dawno.
Karaś

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: dominik267 » 15-01-2019 00:38

A co w końcu z tym "jednostronnym przejęciem"? To co się dzieje z tym blokiem to są jakieś jaja...

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: orange » 15-01-2019 08:52

Czy będzie zmiana Prezes TTBS?
Czy będzie podwyższony czynsz?
Czy nie dojdą jakieś dodatkowe opłaty dla tych, którzy czekają na te mieszkania?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: encore » 15-01-2019 09:07

Czy będzie zmiana Prezes TTBS?

Nie wyobrażam sobie aby po zakończeniu tej sprawy nie było zmiany prezesa. Wręcz jestem przekonany po tym co widziałem na konferencji, że to z pewnością nastąpi.

Czy będzie podwyższony czynsz?
Czy nie dojdą jakieś dodatkowe opłaty dla tych, którzy czekają na te mieszkania?

Mówią, że nie. Jednak nie ma powodu by w to wierzyć. Założyć trzeba podwyżki, bo ideą TBSu nie jest to by miasto coś komuś sponsorowało tylko by sami członkowie łożyli na utrzymanie Towarzystwa. TBSu nie należy mylić z mieszkaniami socjalnymi czy komunalnymi. W TBSach mają zgodnie z ich ideą mieszkać ludzie o zarobkach na poziomie średniej, więc teoretycznie podwyżka nawet i o 30% nie powinna zachwiać domowym budżetem. To co ogranicza wysokość czynszu to przepis mówiący o tym, że roczny czynsz za mieszkanie nie może przekroczyć 4% wartości budowy lokalu. Jaki był koszt budowy bloku w przeliczeniu na 1m2 powierzchni? Wie ktoś?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

szylwester
Posty: 46
Rejestracja: 02-02-2017 21:58

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: szylwester » 15-01-2019 11:31

Wysokość maksymalnego czynszu określa wojewoda przez określnie maksymalnej wartości odtworzeniowej dla danego województwa.


ZARZĄDZENIE Nr 138/18
WOJEWODY PODKARPACKIEGO
z dnia 27 września 2018 r.

w sprawie wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych ustalonego na okres 6 miesięcy od dnia 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 1234 ze zm. ) zarządza się co następuje:
1. Ustala się wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla województwa podkarpackiego, z wyłączeniem miasta Rzeszowa w wysokości 3 206 zł.
na okres 6 miesięcy od dnia 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r.
2. Ustala się wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla miasta Rzeszowa w wysokości 4 548 zł.
na okres 6 miesięcy od dnia 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r.
3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 października 2018 r.
4. Treść zarządzenia w formie obwieszczenia podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

WOJEWODA PODKARPACKI
(-)
Ewa Leniart

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: karas » 15-01-2019 12:40

szylwester pisze:
15-01-2019 11:31
Wysokość maksymalnego czynszu określa wojewoda przez określnie maksymalnej wartości odtworzeniowej dla danego województwa.
Właśnie to jest kluczowe w budownictwie społecznym. Górnej granicy przekroczyć nie można. Podwyżki są możliwe po zmianie wskaźników, a te są ustalane raz na kwartał.
Karaś

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: encore » 15-01-2019 14:14

Czyli maksymalnie 10,69zł za 1 metr kwadratowy. Nie jest tak źle. Moim zdaniem nie ma się czym przejmować w takiej sytuacji.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: 1967 » 15-01-2019 15:40

Nie czepiałbym się Karas tak bardzo Pani Prezes.
Tak jak już wcześniej pisałem, moim zdaniem popełniono błąd na samym wstępie. Założenie terminu 15 miesięcy na realizację prac z góry było nierealne. Ale tego oszacowania terminu nie dokonywała zapewne sama Pani Prezes ale w uzgodnieniu ze swoimi służbami technicznymi. Do tego, jak się wczoraj dowiedzieliśmy, na samym początku przydarzyła się obsuwa bo prace rozpoczęto dopiero w czerwcu. Czas na realizację skurczył się do 14 miesięcy. Znając realne zaawansowanie prac w okresie wiosennym 2018 roku należało choćby zapobiegawczo poinformować przyszłych najemców o opóźnieniu w oddaniu budynku do użytkowania, a nie liczyć na cud. Na budowie cuda się nie zdarzają.
Natomiast jak już trafił nam się pechowy wykonawca to sytuacja jest patowa, a zmienić wykonawcę na tak duże zadanie w ubiegłym roku gdzie wszyscy powtarzali przetargi na nowe inwestycje albo z braku wykonawców albo zawrotnych cen - to byłoby wyzwanie - szczególnie przy braku wsparcia zmieniających się na stołkach właścicieli – prezydentach. Zatem tu żaden najlepszy Super Prezes nie pomoże. Nie dziwi mnie zdenerwowanie Pana Prezydenta Pluty, ale żądanie od Pani Prezes określenia dokładnego terminu zasiedlenia budynku to lekka przesada. W chwili obecnej nikt nie jest w stanie określić kiedy budynek zostanie dopuszczony do użytkowania i kiedy będzie można go zasiedlić.
Mogliśmy sobie przejąć budynek ale dokumenty umożliwiające zgłoszenie do użytkowania ma wykonawca i to on trzyma wszystkich w szachu. To, że wykonawca nie przekazał dokumentów to jedno ale czy posiada je kompletne?. W tym miejscu martwi mnie informacja o braku zapłaty dla podwykonawców bo oni mogą posiadać część dokumentów jako zabezpieczenie swoich należności. A dokumentów jest sporo. Dla niezorientowanych z grubsza podam najważniejsze:
1. Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza .
2. Oświadczenie Kierownika Budowy o zakończeniu budowy i zagospodarowania terenu przyległego potwierdzone przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego,
3. Uzupełniony Dziennik Budowy.
4. Dokumentacja powykonawcza z naniesionymi wszystkimi nieistotnymi zmianami potwierdzona przez projektanta wraz inwentaryzacją lokali.
5. Protokół z kontroli Państwowej Straży Pożarnej bez uwag.
6. Protokół z kontroli Powiatowego Inspektora Sanitarnego bez uwag.
7. Protokoły z odbioru przyłączy z włączeniem do sieci poszczególnych gestorów : kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji teletechnicznej, wody, energii cieplnej, energii elektrycznej,
8. Pomiary instalacji elektrycznej i odgromowej,
9. Protokół pomiarów instalacji wentylacyjnej,
10. Protokół odbioru kominiarskiego.
Każdy z tych dokumentów jest ważny i wymagany do uzyskania pozwolenia na użytkowanie ale newralgiczny jest Protokół z kontroli Państwowej Straży Pożarnej. Czy taka kontrola się odbyła mam wątpliwości. Po pierwsze zgłoszenie do Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu inwestycji i zamiarze przystąpienia do użytkowania składa INWESTOR – czyli TTBSS. Przedstawiciel Straży musi wejść na budynek. Zapoznać się z obiektem i dokumentami. Jak to mógł zrobić, jeżeli nie mamy kluczy do budynku ani dokumentów. Chyba, że Straż nie podjęła w ustawowym terminie kontroli. Ma na to dwa tygodnie. Jest to jej prawo, ale nie obowiązek. Budynek nie należy do budynków niebezpiecznych więc kontrola nie jest obowiązkowa, choć z doświadczenia wiem, że jeżeli w budynku mieszkalnym zaprojektowano garaże to straż z ostrożności przychodzi na kontrolę. W tym przypadku istnieje jeszcze obawa o niedoróbkach więc Straż na pewno sobie tematu nie odpuści.
Podsumowując Pani Prezes będąc pod presją Pana Pluty trochę się zagalopowała deklarując, że dokumenty zostaną odzyskane i skompletowane w ciągu 2-ch tygodni, a decyzja pozwolenia na użytkowanie zostanie wydana w ciągu 1 dnia od uzyskania dokumentów. Kto jest w stanie fizycznie, w ciągu jednego dnia sprawdzić kompletność wszystkich dokumentów, przeprowadzić kontrolę w terenie, spisać protokół z kontroli i na jego podstawie napisać Decyzję pozwolenia na użytkowanie. A co z 14 dniowym terminem uprawomocnienia się decyzji pozwolenia na użytkowanie?. Załóżmy, że wszystkie sąsiednie działki należą do gminy - to gmina złoży oświadczenie o nie wnoszeniu sprzeciwu i decyzja uprawomocni się szybciej ale czy stroną pozwolenia na budowę była tylko gmina? Tego nie wiemy.
Niestety w tych zasadniczych tematach decydujących o możliwości zasiedlenia budynku nikt z mieszkańców ani z komisji technicznej nie zadał pytania. Rozumiem, że mieszkańcy nie są zorientowani ale radni i to kilku kadencji powinni być!.
Reasumując wiemy, że nic nie wiemy. Najgorsze jednak co mogłoby by się teraz przydarzyć dla tej inwestycji to zmiana Prezesa. Musi doprowadzić tę sprawę do końca i ma do tego potencjał. Oddała takich inwestycji bez liku, zna osoby które mogą wesprzeć działania TTBS aby odzyskać dokumenty i oddać budynek do użytkowania. Jednocześnie nic gorszego dla tej inwestycji jak rozpoczęcie obecnie wnioskowanej z sali kontroli w TTBS. Niech wszyscy skupią się na zamknięciu inwestycji i zasiedleniu budynku, a na kontrolę przyjdzie czas.
Ostatnio zmieniony 15-01-2019 20:40 przez 1967, łącznie zmieniany 1 raz.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: 1967 » 15-01-2019 16:31

Co zaś do negocjacji z syndykiem to nie wydaje mi się by Pan Prezydent Bożek miał w tym temacie jakiekolwiek doświadczenie choć zastrzegam, że mogę się mylić. Moim zdaniem tu powinna od razu sprawę przejąć profesjonalna kancelaria prawnicza. Tym bardziej, że mamy do czynienia z dużą profesjonalną firmą budowlaną, która zapewne ma prawników na odpowiednim poziomie.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Noworoczna niespodzianka od TTBS

Post autor: encore » 16-01-2019 08:31

Haha... po raz kolejny wychodzi na to, że mamy chichot ustawy PZP. Cena i cena... nie ważna wiarygodność partnera, ważne żeby przechytrzyć i wziąć to co najtańsze.

Historia zna niewiele przykładów, kiedy tego typu konsorcja bezproblemowo realizowały inwestycje. Może obecne władze miasta nauczy ta sytuacja, że organizując przetarg trzeba wyważyć i więcej punktów dawać za jakość dotychczasowych realizacji, referencje, gwarancje na przedmiot kontraktu i na drugim miejscu patrzeć na cenę? Tanie mięso psy jedzą... no chyba, że nas stać na płacenie za buble lub niedoróbki.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ