Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: iv » 13-11-2019 23:50

Wiele osób po kilku nagłych zwrotach akcji w zeszłej kadencji liczy na spokój i bezkonfliktowość. I rzeczywiście, jest miło i fajnie. Rozliczania poprzedników nie ma, no ale jak się było Przewodniczącym RM, to trudno czynić wyrzuty wcześniej rządzącym.

Ciężko pisać o dokonaniach pierwszego roku, bo i nie ma o czym. Drzewka posadzili - ale z projektu wcześniejszego, więc jako osiągnięcie się nie liczy. Bunio mi wyświetlił, że jako osiągnięcie powinnam zaliczyć, że się w pierwszym roku nie pożarli – ale w pierwszym roku to się łupy się dzieli, a nie kłóci (z wyjątkiem Grzesia z Wojtkiem – ale kto tam dziś pamięta, jak z nimi było).

W pierwszych miesiącach prezydentury miałam wrażenie, że Prezydent w pierwszym roku kadencji zamierza uścisnąć wszystkie ręce w mieście, niektóre po kilka razy. Teraz chyba rozłożył to sobie na nieco dłuższy okres. Wyglądało, jakby administrowaniem miastem miał się zająć vice, doświadczony, choć na zewnątrz mało widoczny. W samym UM mają bałagan w papierze i przy okazji sprawy z komornikiem Prezydent sam mówił, że się temu przyglądają, bo im nie hula.

W realizację licznych obietnic wyborczych nie wierzyłam i nie wierzę. Nie wszystko śledziłam, ale za 4 lata zapytam o hotel w biurowcu w Machowie - to mój ulubiony kampanijny odlot. Swoją drogą wygląda na to, że najważniejszą inwestycją w kadencji będzie uzupełnienie infrastruktury nad jeziorem, na które kasę zdobyli poprzednicy. Oby tylko wykonania jakkolwiek ktoś dopilnował.

Co do reszty kadencji mam nadzieję, że wśród kolegów ze szkoły znajdzie kilku takich, którzy otrzymane samorządowe poletko będą sprawnie uprawiać. Liczę też na rozwój życia kulturalnego miasta. W przyszłym roku może być trudniej, bo kilka zmian legislacyjnych poprzedniego parlamentu sprawiło, że samorządom będzie finansowo ciężej.

Marzenie? Kobieca perspektywa. Nie o Radzie Kobiet piszę, ale o innym myśleniu o mieście. Np. zamiast dawać co roku kilkaset tysięcy na rozgrywki, które ogląda kilkuset panów, za tę kasę odnowić place zabaw w przedszkolach (od lat odnawiane tylko ze środków pozamiejskich pozyskanych przez przedsiębiorcze dyrektorki bądź rodziców). No i w końcu postawić sensowne toalety nad jeziorem – to także rzecz potrzebna wszystkim, ale paniom tak jakby bardziej.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: encore » 14-11-2019 09:43

iv pisze:
13-11-2019 23:50
No i w końcu postawić sensowne toalety nad jeziorem – to także rzecz potrzebna wszystkim, ale paniom tak jakby bardziej.
Toalety to śliski temat jak już wiemy z doświadczenia.

Przez ponad dekadę mieszkańcy gardłowali w mediach a także tu na tym forum, że to wstyd iż w mieście nie ma publicznej toalety. Ileż to było narzekań, że tak być nie może, że to upokarzające, że to wstyd aby UM i prezydent przez tyle lat nic z tym nie zrobili itd.

Toaletę w końcu postawił PGK, fakt, że nieco tylko przeholował z rozmachem, ale obiekt zrealizował. Będzie ona na pewno symbolem-pomnikiem jego prezydentury. Trwalszym niż pamięć mieszkańców o jego innych dokonaniach.

A wtedy się zaczęła ponowna jazda malkontentów: pół miliona, jak tak mogło być? Oszalał! Defraudacja!

Tak, że byłbym ostrożny w stawianiu tego rodzaju oczekiwań, bo po ich realizacji z pewnością znajdzie się co najmniej tyle samo niezadowolonych z wykonania. :roll:



Wracając do głównego tematu. Ja ten rok podsumuję bardzo krótko:
Dużo czczej mowy, patosu i hurraoptymizmu jednocześnie. Dużo spotkań, z których nic konkretnego nie wyszło. Bo co może wyjść z gotowania albo czytania książki? Nie powstała żadna nowa jakość albo chociażby jej zarys. Część z odziedziczonych inwestycji do realizacji poległa w powijakach. Procent realizacji własnego programu wyborczego mizerny. Docenić natomiast trzeba to, że kosztem inwestycji urząd starał się zniwelować odziedziczone zobowiązania finansowe. I to by było na tyle z plusów.

Jestem ciekawy raportu Prezydenta po pierwszym roku piastowania urzędu. Ciekawi mnie czy będzie w stanie szczerze przyznać się ile razy spotykał się z marszałkiem, wojewodą, lokalnymi posłami czy jakie ministerstwa odwiedził w stolicy. Nie chodzi mi o wizyty kurtuazyjne, o uściski rąk tylko o spotkania robocze, merytoryczne. Dobrze by było wiedzieć jakie tematy z kim podejmował i jakie szanse na ich realizację w naszym mieście. Czy były jakiekolwiek inne spotkania z np burmistrzami czy prezydentami innych miast, z których wynikały konkrety. Bo może bezpodstawnie wyrażam podejrzenie o względną bezczynność w tych tematach? :?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: orange » 14-11-2019 13:29

admin pisze: „LGBTQ+ mają obecnie silniejszą pozycję w nadawaniu kierunków i wywracaniu na lewą stronę niż feministki”

Ja osobiście nie mam nic do tego, że ktoś jest gejem, lesbijką, bi czy kimś tam...
ale nie podobają mi się te całe parady równości oraz kontrowersyjne zachowania i symbole (np. tęczowa pochwa kobiety) .

Awatar użytkownika
Zielony
Posty: 225
Rejestracja: 21-06-2005 04:08

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: Zielony » 14-11-2019 21:01

zbyry pisze:
10-11-2019 14:26
Na wstępie chyba obaj się znamy, jeszcze ze szkoły ;-)
Ten tego, może jakieś szczegóły 8-) :P

dink00
Posty: 253
Rejestracja: 20-05-2010 01:21

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: dink00 » 17-11-2019 12:18

encore pisze:
07-11-2019 14:29
Sport jak się wspierało przez lata to tę tradycję się kontynuuje.
No nie do końca. Wsparcie dla koszykarzy się skończyło - tarnobrzeska koszykówka padła.
O ile w wymiarze koszykówki seniorskiej jest to zrozumiałe, to nie rozumiem dlaczego nie ma obecnie żadnych grup młodzieżowych? Sprawdziłem na stronie podkarpackiego związku koszykówki i w żadnych grupach wiekowych nie ma drużyny z Tarnobrzega. Odkąd pamiętam istniały grupy młodzieżowe i wiem, że są osoby, którym po prostu szczerze chciało się pracować z młodzieżą w naszym mieście, więc ta sytuacja dziwi. Nie znam szczegółów, dlaczego to wygląda obecnie tak, a nie inaczej, ale taki obrót sprawy jest smutny, tym bardziej, że w tym roku polska kadra osiągnęła bardzo dobry wynik na mistrzostwach Świata, a to mogłoby się przyczynić do popularyzacji dyscypliny i po prostu do zwiększenia aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Mogę tylko podejrzewać, że wpływ na to miała współpraca miasta albo raczej jej brak, ale podkreślam - są to tylko moje domysły.



Na pewno w ciągu tego roku zasmuciły mnie też losy tarnobrzeskiej obwodnicy. Może się jednak nadarzyć okazja do wykorzystania w tym względzie, a mianowicie rządowy program "stu" obwodnic. Podejrzewam, że będzie on skierowany w dużej mierze do średnich i mniejszych miast. Jeśli program będzie sprawnie realizowany, a my na tym nie skorzystamy i za kilka lat będziemy nadal bez obwodnicy, to będzie to skandal.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: zbyry » 17-11-2019 16:40

W zasadzie to zdjęcie pasuje do wielu wątków https://www.easypaste.org/file/0yLb38mG ... pg?lang=pl

Takie ogłoszenie stoi pod jednym ze sklepów i na, o zgrozo, tablicy ogłoszeń parafialnych przed kościołem na Dzikowie.

Bez jakiejkolwiek sygnatury, kto przypomina, i kto jest płodzicielem owego ogłoszenia, bo podpisów nie ma żadnych. Uczono mnie, że jak coś zrobię, to się pod tym podpisuję. Czyżby magistratowi był wstyd, lub przewodniczącemu osiedla? :-) Pieniędzy brakło, i tak szybko trzeba? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.

"To jest wprowadzanie klienta w błąd i ja nie zapłacę" - Oskar z "Chłopaki nie płaczą" :-)

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: encore » 18-11-2019 20:07

Jutro w Leliwie o 11 będzie audycja z Prezydentem Dariuszem Bożkiem. Na stronie radia jest informacja, że można przesyłac pytania. Ciekawe ile z nich zostanie zadane a na ile zostanie udzielona możliwie wyczerpująca odpowiedź.

http://leliwa.pl/rozmowa-z-prezydentem- ... m-bozkiem/
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

hard'n'heavy
Posty: 23
Rejestracja: 11-08-2019 15:22

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: hard'n'heavy » 19-11-2019 07:50

A pytania wybierać i zadawać będzie zapewne dziennikarka Ewa Wójcik-Lis, żona rzecznika prezydenta...
Jaka jest różnica między koniem a koniakiem?
Taka sama jak między rumem a rumakiem.

Awatar użytkownika
eston
Posty: 168
Rejestracja: 21-04-2005 16:14

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: eston » 19-11-2019 09:31

hard'n'heavy pisze:
19-11-2019 07:50
A pytania wybierać i zadawać będzie zapewne dziennikarka Ewa Wójcik-Lis, żona rzecznika prezydenta...
Liczę, że Ewa i prezes Szwedo wykażą się elementarną rzetelnością dziennikarską i wskażą innego prowadzącego wywiad. Zobaczymy po 11...
Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: encore » 19-11-2019 09:40

Wiara przenosi ponoć góry. :lol:
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

hard'n'heavy
Posty: 23
Rejestracja: 11-08-2019 15:22

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: hard'n'heavy » 19-11-2019 11:18

Czyli jednak... Mrożek, Kurski i Wójcik-Lis w jednym.
Jaka jest różnica między koniem a koniakiem?
Taka sama jak między rumem a rumakiem.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: encore » 19-11-2019 12:01

Audycja w Leliwie wypadła bardzo średnio. Jeśli miała to być forma rozliczenia pracy z ostatniego roku to nie wyszło to.

Odpowiedź na pytanie o "razem" jest pewnym podsumowaniem dotychczasowych rządów. Wyszło, że dla prezydenta najważniejsze jest to kto składa kwiaty podczas uroczystości a nie to by pracować na rzecz miasta.

Dalej czekam na konferencję podsumowującą kadencję na której dziennikarze będą mieli szansę zadawać pytania swoje oraz otrzymane od mieszkańców.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

olekko
Posty: 1710
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: olekko » 19-11-2019 14:01

Wywiad z prezydentem można odsłuchać na stronie Leliwy.

A we wtorek, 25 listopada, rozmowa z PDB na antenie TVP Rzeszów.


Awatar użytkownika
eston
Posty: 168
Rejestracja: 21-04-2005 16:14

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: eston » 20-11-2019 14:51

encore pisze:
19-11-2019 12:01
Dalej czekam na konferencję podsumowującą kadencję na której dziennikarze będą mieli szansę zadawać pytania swoje oraz otrzymane od mieszkańców.
1 dziennikarz. Słownie jeden dziennikarz zadaje trudne pytania. Reszta tylko powiela propagandę sukcesu, tak samo jak w tej laurce w Leliwie.
Gdzież te czasy Piotrka Karnasa... nawet Klaudii Tajs... Przynajmniej nie bali się o pracę męża czy finansowanie z budżetu miasta...
Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: infoludek » 21-11-2019 18:19

Sprawa pierwsza, to jak pewnie wielu innych, jestem zdecydowanie zawiedziony prezydenturą DB. Że lubi brylować to wiedziałem, ale żeby aż tak! - to mi nawet mi przez głowę nie przeszło.
Sprawa druga - DB zapowiadał, że jest otwarty na współpracę. To guzik prawda!!! Są w naszym mieście ludzie, nawet dobrzy fachowcy, ale obecna ekipa nie jest tym zainteresowana, żeby tworzyć szerokie pole współpracy dla dobra miasta i jego mieszkańców. Nie wiem czy już ktoś zauważył, że obecna ekipa to ludzie z misją, którzy chcą się poświęcić i chcą abyśmy ich za to wielbili i na każdym kroku okazywali za to ogromną wdzięczność i uwielbienie, a co za tym idzie kolejne pokłony. W prostej konsekwencji prowadzi to do strategii oblężonej twierdzy, która przynosi więcej strat niż zysków.
Sprawa trzecia to taka, że zostal zatrudniony polonista w magistracie. Niby nic takiego, ale jednych się zwalnia a innych zatrudnia ponad potrzebę. Czytałem ostatnio parę miejskich tekstów i jestem zawiedziony. To zwykła mizeria. Pojawiają się błędy, , a miało być lepiej. Cyba że to zamierzone, żeby nadać taką formę która ma podkreślić dynamikę działania i ukryć słabe strony, ale jak się w to wczytywać to jest cieniutko!!! A od dyplomowanego filologa i polonisty można oczekiwać czegoś więcej.
Sprawa czwarta to taka, że przeglądając różne serwisy łatwo dostrzec, że pojawiają się teksty z magistratu ale na wybranych portalach. Nie wiem czy to redakcja danego portalu ich nie zamieszcza, czy też magistrat ich nie podsyła. Przykład to np. informator dla niewidomych. Rzecz myślę ciekawa, ale dlaczego jej nie ma na tarnobrzeg.info? Pamiętam, że w kilku innych sprawach było podobnie. Ta sprawa jest o tyle ciekawa, że jeśli mamy taki informator to teraz trzeba polikwidować bariery, a z tym jak widać jest krucho, bo chyba władze nie mają się czym chwalić.
To na razie tyle, a winnych sprawach to muszę się zgodzić z wieloma innymi osobami, ale nie chcę plagiatować tych wypowiedzi.
No i jeszcze coś na koniec. Ciekawe, jak potoczyły się losy innych kandydatów a zarazem konkurentów DB? Ciekawe byłoby takie zestawienie. Niektórzy mieli ciekawe pomysły w czasie kampani, czy choć trochę próbowali wcielić je w życie, choć nie wygrali wyborów, jak np. WZ? A co osiągnął KK albo EMK czy BK?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: zbyry » 21-11-2019 18:55

To już chyba nie mam co pisać :-) wyprzedzili mnie interlokutorzy tego forum. I dobrze.

Co my w tym Tarnobrzegu mamy? Tydzień Historyczny? Albo jak dziś patrzę na FB, Start-Up w PWSZ. Naprawdę ludzie zmiłujcie się, konkursy na Starty z Po PW 2014-2020 już się skończyły. A my jako miasto mamy jeden w TPPT - roślinki akwariowe, gdzie osobiście pisałem właścicielowi odwołanie, które przeszło. Nie zatrudnił nikogo. Zrozumcie na Boga Żywego, że to nic nie daje.
Ostatnio zmieniony 21-11-2019 20:24 przez zbyry, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: admin » 21-11-2019 19:31

infoludek pisze:
21-11-2019 18:19
Sprawa czwarta to taka, że przeglądając różne serwisy łatwo dostrzec, że pojawiają się teksty z magistratu ale na wybranych portalach. Nie wiem czy to redakcja danego portalu ich nie zamieszcza, czy też magistrat ich nie podsyła. Przykład to np. informator dla niewidomych. Rzecz myślę ciekawa, ale dlaczego jej nie ma na tarnobrzeg.info? Pamiętam, że w kilku innych sprawach było podobnie. Ta sprawa jest o tyle ciekawa, że jeśli mamy taki informator to teraz trzeba polikwidować bariery, a z tym jak widać jest krucho, bo chyba władze nie mają się czym chwalić.
Pewnie wszystko dostaję, ale nie wszystko z miasta wrzucam.
Rzecz może ciekawa, ale chyba nie pilna. Widziałem, że przewinęło się właściwie wszędzie i stwierdziłem, że już nie muszę powielać, w ciągu godziny wyświetliło mi się na facebooku pewnie z ponad 5 różnych źródeł.
W sumie nie jestem pewien jak oceniać taką inicjatywę. W Tarnobrzegu korzysta z zasobów bibliotecznych dla niewidomych kilkadziesiąt osób, dobrze pamiętam? I dla nich wydano przewodnik po własnym mieście w Brailu przy wsparciu finansowym UM. Czy nie dla nich, tylko np. dla niewidomych turystów odwiedzających nasze miasto? Nie wiem jak to oceniać, bo nie znam kosztów i nie planuję o nie pytać, ani przeliczać ile kosztowało wydanie jednego przewodnika. W sumie czy mamy dobry przewodnik po mieście dla widzących? A druga sprawa, jeśli go nie mamy, to czy właśnie miasto powinno go wydawać?

Pojawił się już nawet kolejny miejski news na ten temat, może wrzucę go tutaj?

PAP zainteresował się przewodnikiem po Tarnobrzegu wydanym z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Informacja wzbudza coraz większą ciekawość.

Polska Agencja Prasowa zainteresowała się publikacją „Tarnobrzeg na wyciągnięcie ręki. Przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących”. Przewodnik został entuzjastycznie przyjęty przez tarnobrzeżan dotkniętych dysfunkcją wzroku, ale też spotkał się z pozytywnym odbiorem ogółu opinii publicznej. Teraz o tarnobrzeskim przewodniku w brajlu dowiadują się w całym kraju.

Wydawnictwo przygotował rzeszowski oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych dzięki przychylności, a także współfinansowaniu projektu przez Gminę Tarnobrzeg. – Wydawnictwo w brajlu, może jest to drobna sprawa wobec całego wachlarza zadań gminy, ale jakże istotna dla tak wielu osób. W samym tylko Tarnobrzegu żyje ponad 200 mieszkańców cierpiących z powodu poważnych wad wzroku. A miasto jest także dla nich, nie możemy o tym zapominać – podkreśla prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: encore » 21-11-2019 20:41

Nie chcę być opacznie odebrany. szanuję każdą osobę z jakąkolwiek niepełnosprawnością.

Wydaje mi się jednak, że nasze miasto może być kreowane na warte odwiedzenia tylko dla osób, które nie wyjdą poza jego ścisłe centrum. A i tutaj nie mamy za bardzo co "pokazać" osobom niewidzącym czy niedowidzącym.

Najpierw trzeba doprowadzić miasto do stanu, który zachęci KAŻDEGO, w tym osoby niedowidzące i niewidome do odwiedzin naszego miasta. Zadbać o to by niektóre miejsca, głównie chodniki nie były zastawiane w sposób uniemożliwiający korzystanie przez KAŻDĄ osobę poprzez wprowadzenie rozwiązań, kiedy nikt nie będzie zmuszony (pomijam osoby ułomne umysłowo) parkować na chodnikach w sposób mocno utrudniający lub uniemożliwiający przejście. Do tego jednak trzeba świadomości i uświadamiania miastu i jego organom takie fakty. Do tego trzeba spójnej i konsekwentnej polityki miasta by takie sytuacje eliminować. Nie sztuka wydać przewodnik, sztuką jest by wydać przewodnik, który będzie miał realne zastosowanie.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

hard'n'heavy
Posty: 23
Rejestracja: 11-08-2019 15:22

Re: Rocznica prezydentury Dariusza Bożka - podsumowanie dokonań.

Post autor: hard'n'heavy » 22-11-2019 11:21

eston pisze:
20-11-2019 14:51
encore pisze:
19-11-2019 12:01
Dalej czekam na konferencję podsumowującą kadencję na której dziennikarze będą mieli szansę zadawać pytania swoje oraz otrzymane od mieszkańców.
1 dziennikarz. Słownie jeden dziennikarz zadaje trudne pytania. Reszta tylko powiela propagandę sukcesu, tak samo jak w tej laurce w Leliwie.
Gdzież te czasy Piotrka Karnasa... nawet Klaudii Tajs... Przynajmniej nie bali się o pracę męża czy finansowanie z budżetu miasta...
Bo tu nie ma żadnych dziennikarzy tylko oportuniści. Jedni czerpią korzyści z awansu/zatrudnienia ich współmałżonków przez Dariusza mieszkańca Krosna, a inni dostają od niego umowy zlecenia na produkcję materiałów o nim. Ale co tam, najważniejsze że wioska obroniona przed Kalinką.
Jaka jest różnica między koniem a koniakiem?
Taka sama jak między rumem a rumakiem.

ODPOWIEDZ