16 Sędziów Z Tarnobrzega Poparło Listy Kandydatów Na Członków Do Obecnej KRS

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

16 Sędziów Z Tarnobrzega Poparło Listy Kandydatów Na Członków Do Obecnej KRS

Post autor: admin » 12-02-2020 17:08

Obrazek

Portal „W polityce” opublikował dzisiaj listę 370 nazwisk sędziów, którzy swoimi podpisami poparli kandydatów wybieranych spośród sędziów.
Ustawa przyjęta w poprzedniej kadencji Sejmu zmieniała zasady wyboru tej części KRS. Wcześniej wybierali ją sędziowie spośród sędziów, po
zmianie ustawy sędziów wybiera Sejm. Zapisy Konstytucji nie wskazują wprost kto ma wybierać tą część KRS, muszą to być tylko osoby wybrane
„spośród sędziów”. Sędziowie kandydujący do KRS musieli przedstawić listy z poparciami co najmniej 25 sędziów lub co najmniej 2000 obywateli.

Wśród opublikowanej dzisiaj domniemanej listy sędziów popierających kandydatów do KRS znalazło się aż 16 sędziów z tarnobrzeskiego sądu. Pełna lista na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/486590-uj ... lonkow-krs

W ostatnich miesiącach listy z poparciem kandydatur do KRS budziły duże kontrowersje, szczególnie kwestia ich jawności. W tym właśnie kontekście zaistniał medialnie sędzia Juszczyszyn, o tym wspominały wyroki WSA i NSA, nie wspominając o dyskusji w mediach. Kancelaria Sejmu konsekwentnie odmawiała publikacji list, tłumacząc to trwającym postępowaniem przed UODO i ochroną danych osobowych.

Obecnie, w momencie publikacji listy nazwisk sędziów, kwestia ochrony danych przestała już mieć znaczenie, a marszałek Sejmu zapowiedziała publikację pełnych list poszczególnych kandydatów do KRS.
Skąd na liście sędziów popierających kandydatów do KRS obecnej kadencji znalazło się aż tylu z Tarnobrzega? Prawdopodobnie ma to związek z kandydaturą sędziego Roberta Pelewicza, któremu jednak się nie powiodło. Z 18 kandydatów wybrano do KRS ostatecznie 15 sędziów.
O czym świadczy taka liczba podpisów? Choćby o tym, że wbrew podnoszonym zarzutom, zgłaszani kandydaci cieszyli się rzeczywistym poparciem lokalnych sędziów, w tym sędziów Sądów Rejonowych, a nie wymieniali się wzajemnie podpisami w Ministerstwie Sprawiedliwości. Okazuje się również, że spora część tarnobrzeskich sędziów (porównywalna z liczbą uczestników ostatniego protestu przed sądem) nie miała oporów przed poparciem kandydata do gremium, które część środowiska i część mediów uważa za obsadzane niekonstytucyjnie.

Czy słusznie obawiano się, że obecnie może wylać się na nich fala hejtu? Nie sądzę. Do tej pory nie zauważyłem krytycznych komentarzy, a pewnie już by się pojawiły.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: 16 Sędziów Z Tarnobrzega Poparło Listy Kandydatów Na Członków Do Obecnej KRS

Post autor: encore » 12-02-2020 19:05

Jakiego hejtu się można było spodziewać? Ja chciałem wiedzieć którzy z sędziów poparli pisowych kandydatów. Moja ciekawość została zaspokojona.

Nie rozumiem czemu naczelne pisiorstwo tak unikało publikacji.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: 16 Sędziów Z Tarnobrzega Poparło Listy Kandydatów Na Członków Do Obecnej KRS

Post autor: admin » 12-02-2020 19:54

W sumie PiS ciągle unika publikacji, czekając niby na uzasadnienie wyroku WSA w sprawie blokady list przez UODO, ale jest to obiecane. Różne się pojawiały tłumaczenia, ale m.in. właśnie spodziewany hejt. I rozliczenia życiorysów z listy widziałem już dzisiaj w tekstach Gazety. A tu się okazuje, że skala poparcia lokalnego jest naprawdę spora. Jakieś 30-40% wszystkich tarnobrzeskich sędziów się podpisało?

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: 16 Sędziów Z Tarnobrzega Poparło Listy Kandydatów Na Członków Do Obecnej KRS

Post autor: olsen* » 12-02-2020 22:02

Mnie to nie dziwi w tym zagłębiu struktur ...........

ODPOWIEDZ