Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16682
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: admin » 24-11-2020 21:51

Mijające dwa lata kadencji prezydenckiej Dariusza Bożka podsumowała Małgorzata Zych liderka Klubu Konfederacji i pełnomocnik Ruchu Narodowego. Stwierdziła że upłynęły one pod znakiem braku określenia podstawowych priorytetów w oparciu o które powinien odbywać się gospodarczy, społeczny i kulturowy rozwój miasta Tarnobrzega.

Wśród największych porażek urzędującego prezydenta wymieniła:

1. Największe w historii Tarnobrzega podwyżki cen śmieci oraz wody, które spowodowały pogorszenie się warunków życia mieszkańców Tarnobrzega, zwłaszcza tych najuboższych emerytów i rencistów oraz rodzin z dziećmi, którzy stanowią dużą część populacji miasta. Prezydent nie potrafił przeciwdziałać lub podjąć inicjatywy w zakresie odzyskania kontroli nad polityką komunalną w mieście co miało związek z wcześniejszą sprzedażą przedsiębiorstwa oczyszczania miasta. Mało tego, w bieżącym roku zdecydował się na zbycie udziałów w kolejnej spółce Tarnobrzeskie Wodociągi, co w przyszłości spowoduje podobne skutki, jak w przypadku pozbycia się przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, które dawało nam możliwość kształtowania własnej polityki w tym zakresie oraz nie generowało wysokich kosztów obsługi oczyszczania miasta.

2. Niszczenie idei budżetu obywatelskiego poprzez dopuszczenie do głosowania projektu “Widno i bezpiecznie” niezgodnego z postanowieniami regulaminu budżetu obywatelskiego w sprawie którego zapadł niekorzystny dla miasta wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wskazujący na świadome łamanie przez prezydenta prawa. Zgłaszanie przez otoczenie prezydenta i ferowanie przez władze miasta projektów, których realizacja dotyczy zadań własnych gminy co powoduje, że w głosowaniach biorą udział tylko osoby bezpośrednio zainteresowane danymi inwestycyjnymi np. mieszkający na danym osiedlu, gdzie ma być wybudowany chodnik. Zwrócono uwagę na nieprawidłowości w sprawie przebiegu procesu głosowania w budżecie obywatelskim na osiedlach wiejskich Tarnobrzega, gdzie dochodziło do głosowania w zastępstwie za osoby nieobecne.

3. Zła polityka informacyjna miasta polegająca na blokowaniu informacji w zakresie np. kosztów zakupu Kolekcji Dzikowskiej i świadomym wprowadzaniu w błąd mieszkańców, co do możliwości wywozu kolekcji za granicę przez jej właścicieli oraz okłamywanie mieszkańców miasta, co chęci realizacji projektu odwiertu wód siarczkowych. W tym drugim aspekcie prezydent mało, że nie podejmuje żadnych zdecydowanych działań to jeszcze działa na szkodę odwołując się od wyroków sądowych nakazujących realizację tego projektu dla miasta grając na czas i opóźnienie inwestycji nie bacząc na odpowiedzialność prawną z tytułu niewykonania budżetu miasta oraz korzyści w postaci nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Prezydent zwalcza ten pomysł z powodów politycznych. Prezydent bojąc się konfrontacji z mediami wygłasza swoje oświadczenia do mediów bez możliwości zadawania pytań przez, co dziennikarze zostali pozbawieni swojej funkcji kontrolnej względem organów władzy. Uznano też, za niedopuszczalne wykorzystanie pieniędzy pochodzących ze sprzedaży udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi na zakup Kolekcji Dzikowskiej.

4. Zła polityka prowadzona w okresie pandemii wirusa covid19. Prezydent utrudnia życie mieszkańcom, stara się być bardziej restrykcyjny niż wymagają tego zalecenia wynikające z przepisów prawa np. zamknął Urząd Miasta, kiedy odbywało się głosowanie nad budżetem obywatelskim przez co naraził mieszkańców na wielogodzinne oczekiwanie przed urzędem na oddanie głosu. Prezydent dokonał znacznych podwyżek płac pracowników Urzędu Miasta w wyniku czego największe kwoty otrzymały osoby najlepiej zarabiające. Podwyżki te zdaniem Małgorzaty Zych byłyby do zaakceptowania, gdyby dotyczyły najmniej zarabiających, którym w okresie pandemii najtrudniej jest zamknąć budżet domowy. W okresie pandemii kiedy w budżecie miasta brakuje 5 mln złotych prezydent decyduje także o zakupie Kolekcji Dzikowskiej, która znajduje się w zamku tylko po to, aby zabezpieczyć roszczenia finansowe rodziny Tarnowskich oraz przedstawić się opinii publicznej jako mecenas dóbr polskiej kultury i sztuki.

5. Brak współpracy z opozycją w zakresie potrzeb rozwojowych miasta, okazywanie arogancji dla przedkładanych przez Konfederację postulatów programowych takich, jak np. w sprawie realizacji odwiertu wód siarczkowych na Jeziorem Tarnobrzeskim oraz utworzenia Centrum Komunikacyjnego Tarnobrzega, wbrew temu jak nazywał się komitet z którego startował na urząd prezydenta, czyli Razem dla Tarnobrzega.


Komentarz Konfederacji do odpowiedzi prezydenta na nasz apel w sprawie przejęcia dworca kolejowego i utworzenia Centrum Komunikacyjnego Tarnobrzega:

Dr Witold Zych zwrócił się do PKP w trybie uzyskania dostępu do informacji publicznej i poprosił o ustosunkowanie się do twierdzeń prezydenta zamieszczonych w Tygodniku Nadwiślańskim, że PKP ani nie widzi możliwości przekazania dworca, ani jego modernizacji oraz poprosił o przekazanie skanów korespondencji między miastem a PKP od początku 2018 roku. W wyniku uzyskanej odpowiedzi okazało się, że nie jest prawdą, jak twierdził prezydent, że PKP nie chciało przekazać dworca oraz że prezydent prowadził jakąkolwiek korespondencję w tej sprawie z PKP. PKP dodatkowo poinformowało, że Gmina Tarnobrzeg w maju 2018 roku zrezygnowała z bezpłatnego przejęcia dworca oraz że ciągle jest zainteresowane współpracą z władzami Tarnobrzega w zakresie modernizacji dworca tak, jak to czyni z wieloma innymi gminami w Polsce.

Wyrażono zaniepokojenie podważaniem przez prezydenta zasadności utworzenia Centrum Komunikacyjnego miasta, które przecież jest uwzględnione w Studium Zagospodarowania Przestrzennego, jednocześnie zwracając uwagę na konieczność kontynuacji działań w tym zakresie polegających na bezpłatnym przejęciu od PKP działek gruntu sąsiadujących z dworcem, które zostały rozpoczęte przez jego poprzednika prezydenta Grzegorza Kiełba.

George_WW
Posty: 35
Rejestracja: 26-12-2019 09:06

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: George_WW » 24-11-2020 22:06

Może Konfederacja na podsumowanie 2 lat napisać pięc referatów jak to nieudane są rządy obecnego Prezydenta, ale prawda jest taka że w końcu w mieście zaczyna się coś dziać. Inwestycje, budowa galerii, strefa, jezioro. Oczywiście według konfederacji dworzec pkp jest tak istotny że miasto ruszy z kopyta z dwoma pociągami na krzyż. 0 racjonalizmu, planu finansowego, puste hasła. Nie będę już pisał o wodach siarczkowych jak to poruszy biznes.. Ręcę opadają. Myślę że lepiej doglądnąć straży narodowej i postać pod kościołem

olekko
Posty: 1290
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: olekko » 24-11-2020 22:13

Mam wrażenie że Konfederacja (a wcześniej: radny Zych) sobie upatrzyła kilka tematów, które wałkuje przy każdej okazji: dworzec i wody siarczkowe. Brakuje mi jeszcze tutaj jeszcze krytyki, czemu nie wybudowano mostu do Koprzywnicy.

A samo oświadczenie ma bardzo pieniacki wydźwięk: "okazywanie arogancji dla przedkładanych przez Konfederację postulatów", "świadomym wprowadzaniu w błąd" i nie powinno być nazwane podsumowaniem dwóch lat prezydentury, tylko wytknięciem błędów. Rozumianych według pp. Zychów oczywiście.

George, w innym wątku pisałem: o CPK trzeba się w perspektywie postarać, ale to co jest teraz też jest ważne. Pociągów coraz mniej, ale o to pewnie też można walczyć.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16682
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: admin » 24-11-2020 22:40

Zgodzę się, że sporo się dzieje inwestycyjnie i nie sposób tego nie dostrzegać. Miasto się zmienia. W sumie remont starych dróg to nic niezwykłego, ale nad Jeziorem to już duża zmiana jakościowa. Obwodnica - liczymy, że lada dzień. Kolejne bloki, kolejne budynki handlowe, coś się dzieje, ktoś tu jednak inwestuje.

A o galopujących kosztach życia, zadłużeniu i polityce informacyjnej miasta piszę chyba więcej niż ktokolwiek.
O emigracji młodych, braku perspektyw i ograniczonych możliwościach pracy piszą z kolei sporo inni.

A tu parę słów więcej o dworcu i korespondencji z PKP


TSS
Posty: 273
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: TSS » 25-11-2020 06:50

Czytając posty wyżej, normalnie sukces goni sukces, tylko ludzie jacyś niezadowoleni, a może to kwestia słabej propagandy.

jamWilhelm
Posty: 834
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: jamWilhelm » 25-11-2020 09:58

Jak dla mnie to brakuje informacji, co p. Zych na tym dworcu chciałby zrobić, bo bez czegoś komercyjnego to nie widzę zbytnio sensu. Hotel? Nie sądze. Jedynie jakaś klimatyczna restauracja mi się widzi. Ewentualnie przenieść tam UM a obecny sprzedać :) Ruch by się tam zwiększył coś by mogło ruszyć :)

1967
Posty: 174
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: 1967 » 25-11-2020 14:05

Nie rozumiem całego tego szumu koło dworca PKP. Nie mamy środków na jego wyremontowanie. Nie mamy pomysłu na jego wykorzystanie. Lokalizacja jest peryferyjna. Za chwilę powstaną dwie galerie i nikt nie będzie nawet myślał o otwieraniu jakiejkolwiek działalności w obiekcie peryferyjnym. Dla mnie obecnie inwestowanie środków, których nie posiadamy w budynek PKP to luksus na który nas po prostu nie stać. Budynek jest utrzymywany przez PKP w zadawalającym stanie technicznym wiec może jeszcze kilka czy kilkanaście lat funkcjonować w obecnym stanie. Kiedyś doczekamy się takiego momentu w którym przejęcie go przez Gminę będzie ze wszech miar zasadne i korzystne pod względem ekonomicznym i społecznym. Przejęcie go w obecnym czasie bez środków na remont może się skończyć tak jak to widać na przykładzie obiektów Parku dzikowskiego, Hotelu nadwiślańskiego, basenu odkrytego itp. Są to obiekty w ścisłym centrum miasta i nikt nic z nimi nie robi.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1107
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: encore » 25-11-2020 15:22

W dobrym, tak? :) Podróżni mają komfortowe warunki by podczas oczekiwania na pociąg skorzystać z toalety. Pełny węzeł sanitarny wręcz zachęca do tego i jest dostępny dla każdego.

Obrazek
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

TSS
Posty: 273
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: TSS » 25-11-2020 16:36

Ostatnio zmieniony 25-11-2020 16:53 przez TSS, łącznie zmieniany 3 razy.

1967
Posty: 174
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: 1967 » 25-11-2020 16:38

Napisałem w zadawalającym stanie technicznym to znaczy, że ma gospodarza i że raczej nic ciężkiego lub niebezpiecznego od budynku się nie oderwie i nikogo nie narazi na utratę zdrowia czy życia. W przeciwieństwie do budynku dawnej kuchni dworskiej gdzie licznie odwiedzającym park i arboretum w każdej chwili może spaść na głowę kawałek muru lub szkła z pootwieranych i powybijanych okien. Nie mówiąc już o wałęsającej się po tych obiektach młodzieży. Dziwi mnie, że "konfederacja" biedoli nad budynkiem PKP oddalonym 3 km od Parku, a nie widzi niszczejących obiektów na terenie parku gdzie w w jednym z budynku konfederacja na swoje biuro poselskie.

TSS
Posty: 273
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: TSS » 25-11-2020 16:48

Budynek PKP w Tarnobrzegu (a właściwe ta wiata będąca poczekalnią napowietrzną) jest z kilkoma dużymi dziurami ponadto jakieś mądre głowy wykonując remont zlikwidowały odpływy z rynien tejże wiaty, przy dużym deszczu podlewa budynek pod tą wiatą, być może celowa robota, ale co tam jakiś cel w tym był.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1107
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: encore » 25-11-2020 19:05

TSS pisze:
25-11-2020 16:36
jest tego więcej:

https://demotywatory.pl/5038216/IMG-20200828-170403
Swoją drogą - to kiedy z peronu 1 odjechał ostatni pociąg?
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

zbyry
Posty: 536
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Podsumowanie dwóch lat prezydentury Dariusza Bożka wg Konfederacji

Post autor: zbyry » 25-11-2020 19:55

Gdziekolwiek w Polsce, w Europie, dalej się nie wypowiadam bo nie byłem, wszyscy inwestują w kolej. Taki polski klaster LUXTORPEDA 2.0 prowadzi prace nad lokomotywą napędzaną LNG, wiem, bo obok biorę w tym udział. Ale przecież gdzie, wszyscy dookoła mają rację, tylko nie Tarnobrzeg. 20 lat temu w Niemczech rodziny przyjeżdżające do miejsca park&ride limuzynami i SUV-ami jak byki i zostawiały auta i w pociąg. Szybciej, taniej, bezpiecznie i bez efektu zmęczenia. Osobiście bardzo bym chciał, aby wrócił "Hetman" i dojechać do Krakowa w 2 godziny albo krócej. Gdzie w okolicy jest "dworzec" taki jak nasz? Z całym szacunkiem, ale Konfa ma rację, core business zaczyna się od tego, że masz potencjał, a później leci. Transport zawsze i wszędzie, teraz czy w przyszłości zawsze będzie wzięcie. Pytanie, gdzie i jak są skwantyfikowane wskaźniki, które pomogą budować nam połączenia. Szprychę również, byle nie od roweru.

ODPOWIEDZ