Atak Rosji na Ukrainę

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 03-06-2022 00:38

Ceny paliw w Europie:
https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki ... uropa/pb95
Za to wszystko odpowiadają polskie spółki?

Podobnie zresztą z rekordami inflacji. Czynniki krajowe nie mają takiego wpływu na gospodarkę światową.

Ale jasne, że w obecnej sytuacji rząd będzie kroił gdzie tylko może.


zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: zbyry » 03-06-2022 12:30

@admin zlituj się. Co mnie obchodzą ceny paliw w Europie? Tego typu porównania są bez sensu, bo masz inną siłę nabywczą pieniądza. Nie wiem, my się zawsze lubimy porównywać do kogoś, a może już czas z tym skończyć? I tak Panie kolego, za to odpowiada między innymi Orlen. W jakim procencie nie wiem, popytam, ale też odpowiada.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: encore » 03-06-2022 15:37

Wyznacznikiem wartości siły nabywczej było by porównanie pomiędzy krajami ile np. paliwa można kupić za medianę zarobków w danym kraju. Ani najniższe wynagrodzenie nie jest dobrą miarą ani średnia.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 03-06-2022 17:15

Zaraz, gdybyśmy nie porównywali cen paliwa z sąsiadami, to skąd mielibyśmy wiedzieć ile jest warte, czy też innymi słowy ile ma kosztować?
Podobnie z inflacją.

Nie jesteśmy samotną wyspą, ani zieloną, ani czerwoną.
Jasne, że teraz wszystko najłatwiej zwalić na Putina i putiflację, chociaż rosła stopniowo od zeszłego roku, jeszcze przed wojną. Jasne, że pandemia, Unia, spółki od surowców i rząd mają po trochę wpływ na sytuację. Ale co do kształtowania cen w UE, czy wszystko kosztuje jakiś procent z mediany zarobków, albo czy powinno? Samochody, RTV/AGD, odzież, żywność, benzyna, pieniądz?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: dino » 03-06-2022 17:19

Mamy to!
8 zł przekroczone!
I to na Podkarpaciu na A4:
https://twitter.com/MDzienynski/status/ ... 0447224832

A tu Nowa Dęba:
https://twitter.com/JarekKoscielny/stat ... 2148535297

I wszędzie w Polsce:
https://pbs.twimg.com/media/FUT_7ifXEAE ... name=large
https://pbs.twimg.com/media/FUPddI_XEAE ... name=large

I przygotowują się na WIĘCEJ.
Można już zaobserwować modyfikację pylonów tak, by zmieściła się jedynka z przodu:
https://pbs.twimg.com/media/FUUjp8-WYAA ... ame=medium
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 03-06-2022 22:28

Godzinę temu lałem w Tarnobrzegu za 7,91zł/l Pb95, ale 8 zł/l to pewnie kwestia najbliższych dni.
Podobno OPEC zwiększa dostępność surowca o 50%, może się coś ruszy.

Auta na chrust z lasów nie są zbyt popularne. Ostatnio pewnie jeździły w Tarnobrzegu jakieś 78 lat temu.

A tymczasem wątek ma 100 dni, podobnie jak ta wojna. Pamiętam że obudził mnie SMS z Ukrainy, że wszystko ok - i myślę, a czemu miałoby nie być ok? Chwilę później pakowaliśmy się na parę dni 30 km od ukraińskiej granicy. No przyznam, że z mocnymi wątpliwościami.
A teraz? Czy informacje z wojny mogą spowszednieć?

dink00
Posty: 254
Rejestracja: 20-05-2010 01:21

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: dink00 » 04-06-2022 13:01

Mogą i już powszednieją. Media informują mniej, przerzucają się na inne tematy, no może najmniej rządowe, bo one budują konkretny obraz działań polskiego rządu. Ale poza mniejszym stopniem informowania dużo gorsze jest szukanie wojennej sensacji, medialne oczekiwanie przełomowych/poruszających wydarzeń, a w związku z tym, zgodnie z dzisiejszą "sztuką" medialną, kreowanie tych wydarzeń. A to Ukraina już zaraz będzie kontrować i zniszczy ruskich, którzy przestali robić postępy. A to ruscy przegrupowali siły, zrobili uzupełnienia i już teraz przełamują linię frontu na Donbasie i siłą rozpędu wjadą do Krzywego Rogu, Kijowa i od razu Lwowa.
Tak jest u nas.
A na zachodzie? Spowszednienie? Myślę, że mało tego. Gdzieniegdzie niebawem Ukraińcy mogą być w opinii publicznej tymi złymi, którzy powodują wzrost cen u niezwiązanych z konfliktem wielce szanownych, prawdziwych Ełropejczyków, przez swą zachłanność i chciwość, bo nie chcą oddać Rosji kawałeczka swojego terytorium.

Jeśli ktoś ma potrzebę śledzić codzienne zmiany na froncie, to polecam poniższy fanpage:
https://www.facebook.com/ukrainawojna

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 06-06-2022 10:51

Dzięki za kolejnego linka.

Początkowo, niezależnie od informacji własnych, korzystałem z Defence24, później doszły Konflikty.pl, Tom Cooper, Wolski, goście Zychowicza, Szewko.
Z drugiej strony zerkanie w palantir na VZru, czy na pewien popularny alternatywny blog finansowy.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 27-06-2022 22:16

Patrzcie jak mało Ukraińców zdecydowało się załatwiać PESEL w Tarnobrzegu.
Powiat grodzki - biała plama na mapie


dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: dino » 28-06-2022 00:04

No i co z tego. PiS ma inne plany. A za planami pójdą pieniądze:

"Chcemy zachęcić Ukraińców, aby z dużych miast przeprowadzili się na prowincję, bo tam będzie mieszkanie, praca, tam także są duże potrzeby, bo polska wieś się trochę wyludnia" – powiedziała w poniedziałek w TVP 1.
Wyjaśniła, że jedną z zachęt mają być mieszkania komunalne o niskim czynszu. "Chodzi o wykorzystanie potencjału pustostanów, których na terenach wiejskich mamy bardzo dużo" – wskazała.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-b ... 64094.html

A kasa płynie. I nikt jej nie rozlicza. 9 miliardów euro z Unii na pensje w upadłym kraju:
https://twitter.com/PremierRP/status/15 ... 3692717056

I my pomożemy. A że w budżecie pustki więc weźmiemy pożyczkę. Na utrzymanie Ukraińców. W Polsce:

– Pożyczka zostanie przeznaczona na refinansowanie wydatków Funduszu Pomocy utworzonego w BGK w celu finansowania pomocy obywatelom Ukrainy w związku z trwającą wojną – podało Ministerstwo Finansów.
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... ow/5d7smpn

No cóż. W końcu to nasi bracia a dla brata wszystko!
Zaczynamy więc od prawa wybierania w samorządach:

Adam Bodnar domaga się, aby Ukraińcy mogli głosować w wyborach samorządowych
https://legaartis.pl/blog/2022/06/27/ad ... rzadowych/

Ale możemy się bardziej poświęcić i zgodzić się na UkroPol:

Prof. Zybertowicz: Unia polsko-ukraińska wyzwaniem dla młodego pokolenia.
https://www.youtube.com/watch?v=GC-IbE4 ... e=youtu.be

Niby profesor a nie wie jak skończyła się Federacja katolików z Chorwacji i prawosławnych z Serbii przy współudziale muzułmanów.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 07-07-2022 18:56

Na miejskich słupach pojawiły się plakaty przypominające ludobójstwo na Wołyniu, z wyraźnymi barwami i nawiązaniem do Ukrainy.

Tymczasem informacja o tradycyjnej mszy na Przywiślu w intencji ofiar UPA i OUN wyraźnie ograniczona względem poprzednich lat.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: Jacek » 08-07-2022 22:06

admin pisze:
07-07-2022 18:56

Tymczasem informacja o tradycyjnej mszy na Przywiślu w intencji ofiar UPA i OUN wyraźnie ograniczona względem poprzednich lat.
Jest info na głównej stronie Tinfo. Kto bardzo chce pamiętać o tej dacie na pewno znajdzie informacje o mszy i wykładzie. To ważna data i ważna rocznica. Przyznam się, że wolałbym, by już minęła. Ale tak się przecież nie stanie. Trudno jest mi dać w mordę ukraińskiej matce i jej dzieciom, których goszczę od 4 miesięcy. Jej rodakom jestem naprawdę wdzięczny, że bronią także mojego kraju przed Putinem. Jeśli ktoś tego rozumowania nie podziela - trudno. Nie przekonam, dopóki po zwycięstwie Trumpa w kolejnych wyborach rakiety nie spadną na Warszawę w 2025 roku.
Niemniej o Wołyniu nigdy nie zapomnę. Tyle tylko, że bez zacietrzewienia.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 08-07-2022 23:01

O co mi chodziło w ograniczonej informacji - w głównym tytule nie pojawia się nacja, a jedynie skrótowce organizacji. To zmiana względem poprzednich lat. Zakładam, że jednak nie jest przypadkowa. Plakaty z miejskich słupów, o których wspominałem, są w wyraźnie innym tonie, chociaż widziałem tylko z samochodu.

A inna sprawa, która mi się rzuca w oczy na plakacie to wspominanie "ludobójstwa na obywatelach II RP".
Na obywatelach II RP? A czemu już nie przez obywateli II RP? Obywatele II RP byli po obydwu stronach.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 10-07-2022 14:42

Mamy stosunkowo blisko wojnę, która często porównywana jest do II Wojny Światowej.
Ale dla właściwej skali, spójrzmy na raptem jedną bitwę, która zresztą toczyła się całkiem blisko miejsca obecnych walk.

79 lat temu trwała bitwa na Łuku Kurskim.
Zaangażowane prawie 3 mln żołnierzy.
Straty: ponad 300 tys. zabitych i zaginionych, prawie 800 tys. rannych, zniszczono ponad 7 tys. czołgów i dział samobieżnych oraz 2,6 tys. samolotów.
A przecież w tym samym czasie toczyły się walki w Azji, skończyły się starcia w Afryce, a alianci pojawili się na Sycylii, nie wspominając o obławie na kwatery Jędrusiów.

Jeśli nie dojdzie do użycia broni jądrowej, to wydaje się, że już nie ma opcji na wojny na taką skalę. W ciągu raptem 6 lat wojny projektowano i wprowadzano do seryjnej produkcji o 3 klasy lepsze czołgi i samoloty. Ile teraz trwa produkcja F35, Abramsa czy Kraba, przy setki razy mniejszych zamówionych ilościach? Kto jest w stanie wyprodukować takie ilości sprzętu, albo zmobilizować kilkumilionowe armie?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: zbyry » 11-07-2022 14:07

Ależ ten temat jest ciekawy. Proszę darować, Putin olał Europę ciepłym moczem. Jest dogadany z Chinami, Indiami, Mongolią, Kazachstanem i innymi, w tym z Afryką. Ma zamówienia potężne na gaz i ropę do Indii i innych krajów. U nas sektor awiacyjny leci na łeb na na szyję, bo produkują sami lub chińczycy. Sektor energetyczny wiadomo, wina Tuska, a to bzdura totalna. Nawet przez tyle lat nie uruchomiliśmy Ostrołęki....

Tworzą już swój system rozrachunków mając gdzieś zachodni SWIFT. Erdogan i Asad jego stronnikiem a my co? Jak jesteś przeciwny wojnie, to ruska onuca, jak za Rosją to samo, a gdzie Polska racja stanu? Zniknęła?

Od 1977 roku mniej więcej doktryny wojenne USA wskazywały na wojnę z ZSRR, później Rosją, gdzie ma być to rozegrane na terenach Polski, państw bałtyckich, Słowacji i Czech.

Jak brzmi art. 5 o NATO? https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... 5651/art-5 prawnikiem nie jestem, ale co z niego wynika? Że albo państwa sobie uznają albo nie i ustalą zakres pomocy....

To gdzie my jesteśmy? Stosunki między nami i Węgrami i w ogóle Grupy Wyszechradzkiej są żadne. Zniszczone w kilka dni.

USA zobaczyły, że tracą rynki zbytu na terenie UE. No to co? Wojna. A kto nie dotrzymał porozumień mińskich? Proszę poczytać.

Prezydent Duda podpisał parę lat temu z Chinami kontrakt na dostawę polskiego mleka. I dobrze zrobił. Teraz podpisze co?

Mówi się o przerwach w dostawie gazu, węgla nam wydobywać nie wolno. O cenach nawet nie wspomnę. Premier mówi o Putinflacji, są wykresy, można zobaczyć od kiedy rosła...śmiech na sali.

Trochę proporcji i rozeznania.

Idę z tego wszystkiego na 18 na mszę za ofiary Rzezi Wołyńskiej. Nikomu to nie zaszkodzi, a może pomóc. I guzik mnie obchodzi, co kto o tym myśli.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: dino » 11-07-2022 17:16

zbyry pisze:
11-07-2022 14:07
Ależ ten temat jest ciekawy. Proszę darować, Putin olał Europę ciepłym moczem. Jest dogadany z Chinami, Indiami, Mongolią, Kazachstanem i innymi, w tym z Afryką. Ma zamówienia potężne na gaz i ropę do Indii i innych krajów. U nas sektor awiacyjny leci na łeb na na szyję, bo produkują sami lub chińczycy. Sektor energetyczny wiadomo, wina Tuska, a to bzdura totalna. Nawet przez tyle lat nie uruchomiliśmy Ostrołęki....
Mówi się o przerwach w dostawie gazu, węgla nam wydobywać nie wolno. O cenach nawet nie wspomnę. Premier mówi o Putinflacji, są wykresy, można zobaczyć od kiedy rosła...śmiech na sali.

Trochę proporcji i rozeznania.

Idę z tego wszystkiego na 18 na mszę za ofiary Rzezi Wołyńskiej. Nikomu to nie zaszkodzi, a może pomóc. I guzik mnie obchodzi, co kto o tym myśli.
Tylko przyklasnąć!
Dzieciarnia nabija się, że w Rosji będą produkowali auta bez czipów, ABS, kontroli trakcji itp. itd.
Że będą produkowali komórki na poziomie NOKII 6600.
No cóż.
I taki sprzęt zapewni realizację zadań. Samochód dojedzie tam gdzie ma dojechać, komórka zapewni rozmowę.
Problem to ma Europa.
Rosja ma tyle gazu, że może w zimie grzać powietrze dookoła gmachów Kremla.
W Europie zanosi się, że będę się zastanawiać czy gaz:
- puścić ludziom do mieszkań
- puścić ciepłowniom
- czy może puścić zakładom produkującym nawozy?

Rosja ma wszystko co jest potrzebne do funkcjonowania kraju. Na jakim poziomie to jest inna sprawa.
Wygląda na to, że szczyt rozwoju gospodarczego Europy mamy za sobą: produkcja w Chinach - źródła energii w Rosji lub na łasce USA.
Bo to USA zdecydują, czy ropa od Persów czy z Wenezueli trafi do Europy.

Najbliższe miesiące pokażą co jest ważniejsze: dostęp do dwudziestej wersji Samsunga czy Appla czy dostęp do energii?

Może nich uczniowie w naszych szkołach rzeczywiście zaczną pisać listy kolegów w Norwegii jak prosił Mateusz.
I to szybko.
Już prawie połowa lipca.
We wrześniu będzie za późno na żale.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: zbyry » 11-07-2022 19:50

Ja się z Tobą dino zgadzam. Chociaż ABS czasem przydatny, ESP też 😀 jeszcze zapomniałem dodać o Tajwanie i innych sąsiednich państw. Już praktycznie albo już jest gotowy system rozliczania turystów ze wschodu.

Śmialiście się z turystów ze wschodu na Krupówkach? Smiejscie się dalej. Kto im (góralom) strumień pieniędza (dla Jacka piszę) czyli cash flow podniesie? Nikt.

Iwan to Iwan ale z nim też trzeba żyć. Nie wszyscy Rosjanie to zbrodniarze i złodzieje. Miałem okazję się o tym przekonać.
Dino tam przyklaskiwać czy nie, i tak wielu ludzi nie zrozumie o co chodzi.

Wojna jest zła, przemoc jest zlem. Ale głupota ludzi otumanionych przez tv chyba jeszcze większym.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: admin » 13-07-2022 21:48

Pb95 dzisiaj już po 7,39zł/l. I zamiast martwić się podwyżką cieszymy się, że już nie 8,15.
Jak z rabinem i kozą.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Atak Rosji na Ukrainę

Post autor: zbyry » 14-07-2022 08:43

Oj Admin, za to inne podwyżki. Jak nie kijem, to pałą. Inteligentny facet jesteś, wiec wiesz za co zapłacimy. Cholera wstawiłbym zdjęcia altany od dalszego sąsiada, ale nie wiem, czy by chciał...rok temu kosztowała 8 tys zł, a dziś 16. To jest tragedia, co wyprawiają z gospodarką.

ODPOWIEDZ