idiotyzmy UEeee

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Re: idiotyzmy UEeee

Post autor: admin » 08-06-2024 19:19

Każda sytuacja jest inna i nie da się tego uniwersalnie przeliczyć.
Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie potrzeb, a z tym jest różnie. Czy okna zmienione, czy blok ocieplony - w każdym bloku może być inaczej i nie jest to wina, ani zasługa lokatorów, że ten blok był ocieplany jako pierwszy, to dali 5 cm zwykłego styropianu, a ten jako ostatni, to dali 15 cm grafitowego, a ten jeszcze się nie doczekał.

Ale całość dla lokatora nie powinna się różnić znacząco od akcji likwidowania piecyków gazowych w mieszkaniach. Też różne rzeczy się słyszało, a działa i ludzie się przyzwyczaili. Czy chcieliby teraz wrócić do piecyków, które się psują, wymagają regularnego serwisu i bywają niebezpieczne? Rurki do CWU można było puścić po suficie i z dodatkowym kablem do kuchni da się zrobić w ten sam sposób.
Urządzenia do spalania paliw kopalnych trzeba będzie zlikwidować za... nie wiem, 16 lat? A w tym czasie samo by się urządzenie nie zużyło i nie wymagało kosztownej wymiany? A koszt, przecież tak samo byłby wliczony do dostarczanego nam ciepła.

Jak doliczasz co ciepła i to i odejmij od ciepła i od gazu. Bilans wyjdzie dużo lepiej. Czy wyjdzie dobrze? No nie. Taniej już nie będzie.
O to też są te wybory, chociaż nie mam wielkich nadziei.

Żeby nie było - jestem bardzo przeciw zielonemu wałowi i narzucaniu takich rozwiązań. Ale jak liczymy, to liczmy pełen bilans. A pewne rozwiązania opłacają się niezależnie od tego co nam narzucają, chociażby termoizolacja.

zbyry

Post autor: zbyry » 08-06-2024 21:06

1. Jako mieszkaniec bloku nie posiadam kocioła gazowego. Natomiast ciepłownia jest ZMUSZONA do jego likwidacji ze względu na "unijne przepisy". Koszty zmian dopisze do rachunku na każdy MW ciepła. W Mielcu piszą o setkach milionów złotych potrzebnych w ciepłowni na unijne inwestycje. Doliczą do rachunku za każdy MW czy MJ ciepła.
Absolutnie nie. Ciepłownie idą teraz w kogeneracje na bazie właśnie silników napędzanych gazem. Jedną kogenerację już od lat mamy za parkiem handlowym, druga powstanie już niebawem przy ciepłowni na Dzikowie.

Co do zielonego ładu, no cóż, też jestem przeciw i mówię kategorycznie nie. Za jego krytykę poleciał przecież Jan Krzysztof Ardanowski, bo wbrew pozorom, koszty montażu ustrojstw typu pompa ciepła plus foto, plus magazyny energii będą ogromne. Więc czy ich produkcja, wymagająca dużo, oj dużo zasobów i energii uratuje środowisko?

Awatar użytkownika
dominik267

Post autor: dominik267 » 08-06-2024 22:09

Zgadzam się.

ODPOWIEDZ