Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: admin » 31-07-2009 04:03

"Prezydent Dziubiński, Tarnobrzeg:
[quote:940cc80d08]Na koniec pragnę zwrócić się z apelem do wszystkich mieszkańców Tarnobrzega. 1 sierpnia przypadnie 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To ważne wydarzenie w historii całego naszego kraju i pamięć o powstańczym zrywie powinna przetrwać. Dlatego w najbliższą sobotę, 1 sierpnia o godzinie 17 na trzy minuty zawyją syreny alarmowe. Pragnę przyłączyć się do apelu organizatorów akcji do wszystkich mieszkańców, aby uczcili tę rocznicę i o godzinie 17 zatrzymali się na chwilę. Niech ta chwila połączy wszystkich Polaków i będzie wyrazem czci i wdzięczności dla uczestników Powstania.[/quote:940cc80d08]

Prezydent Szlęzak, Stalowa Wola
[quote:940cc80d08]W liście wysłanym dziś do wojewody prezydent Andrzej Szlęzak napisał, że oburza go powiązanie uczczenia syrenami alarmowymi rocznicy wybuchu powstania warszawskiego z obligatoryjnymi ćwiczeniami systemów alarmowych. "Nie waham się nazwać takich działań jako manipulacji rodem z PRL" - stwierdził.
[b:940cc80d08]"Jest to zmuszanie metodami administracyjnymi do czczenia kolejnej katastrofy militarnej i politycznej w naszych dziejach. Który normalny naród buduje swoją tożsamość na klęskach?"[/b:940cc80d08] – czytamy w liście, rozesłanym także do prasy.

Prezydent zarzucił wojewodzie działania [b:940cc80d08]"niedopuszczalne od strony działań prawnych i wysoce szkodliwe ze względu na kształt naszego patriotyzmu". [/b:940cc80d08]

Prezydent przypomniał, że nasz region związany jest z tradycją Centralnego Okręgu Przemysłowego, który był przedsięwzięciem pokazującym rozmach i skuteczne działanie dorównujące najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym i organizacyjnym na świecie.
[b:940cc80d08]"W oparciu o taką tradycję chcemy budować nasz patriotyzm. Z niej możemy być dumni zarówno wobec siebie jak i świata, a nie z szaleńczych zrywów od początku skazanych na bezprzykładną katastrofę militarną, polityczną i humanitarną. Powstanie warszawskie nie buduje w świecie obrazu Polski jako kraju, w którym myśli się racjonalnie i działa skutecznie" – uważa prezydent.[/b:940cc80d08][/quote:940cc80d08] http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /146513348

No i co o tym myśleć?
Z jednej strony Szlęzak ma sporo racji, też wolę radosne świętowanie zwycięstw niż rozpamiętywanie klęsk.
Z drugiej - ofiary Powstania Warszawskiego wypadałoby uczcić, nie ich wina, że Powstanie się nie udało.
Powiązanie rocznicy z testem syren, które oburza Szlęzaka wydaje mi się dobrym rozwiązaniem praktycznym. Po co wyć dla samego wycia?

Zdecydowanie odcinam się od szlęzakowej dumy z COPu, jako głównego źrodła naszego patriotyzmu. Centralnie sterowane budowy państwowych zakładów, plany czteroletnie, to socjalistyczne eksperymenty rodem z ZSRR, chociaż popularne w tamtym czasie w wielu krajach."
Ostatnio zmieniony 31-07-2009 04:03 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

paweeltbg
Posty: 18
Rejestracja: 04-07-2009 14:52

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: paweeltbg » 31-07-2009 13:05

"Szlezak opowiada brednie. wogole zauwazylem, ze w ostatnich latach panuje taka tendencja, polegajaca na mędrkowaniu i negowaniu słuszności PW, jakby to miało zmienić bieg historii i wrocic życie wszystkim, ktorzy z własnej, nie przymuszonej woli przelali krew w obronie swojego miasta.
Przecież ludzie, ktorzy walczyli, widzieli duzą przewage wroga, a mimo to nie kalkulowali, bo instynkt jaki siedzi w wiekszosci Polakow, kazal im do upadlego walczyc o swoje.
Dla mnie ta ''klęska'' jest bardziej wartościowa niż niejedno radosne zwycięstwo."
Ostatnio zmieniony 31-07-2009 13:05 przez paweeltbg, łącznie zmieniany 1 raz.

paweeltbg
Posty: 18
Rejestracja: 04-07-2009 14:52

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: paweeltbg » 31-07-2009 13:18

"poza tym nikt tu nie urządza uroczystych parad itp, przeciez dzwięk alarmu syren nie symbolizuje niczego radosnego, raczej wrecz odwrotnie, wiec jest to forma pamięci o ofiarach, a nie o zwycięstwie."
Ostatnio zmieniony 31-07-2009 13:18 przez paweeltbg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: admin » 01-08-2009 09:47

"No i udało się Szlęzakowi zrobić aferę na całą Polskę. Pisała już o nim Rzeczpospolita, był wczoraj w TVN24 itd.
Może cały hałas po to żeby zatrzeć wrażenie po tym że chciał odciąć finansowanie klubu koszykarskiego jeśli kupią Murzyna :)

I dalej powtarza, że dla niego głównym źródłem partiotyzmu jest budowany w ramach COPu przemysł..."
Ostatnio zmieniony 01-08-2009 09:47 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

smiechubeczka
Posty: 6
Rejestracja: 24-01-2009 14:50

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: smiechubeczka » 01-08-2009 10:04

"Ten pan opowiada takie brednie że żal słuchać. Nie jest on właścicielem Stalowej Woli i nie może wypowiadać się w ten sposób. Jest reprezentantem woli mieszkańców i ich reprezentuje, jego prywatna opinia na ten temat gó... mnie interesuje. Pełni funkcję z nadania wyższych władz. Jeśli go stać i ma takie władcze i oryginalne pomysły, niech sobie kupi małą wysepkę na oceanie spokojnym i tam rządzi. A jeśli jednak zostanie to niech nie obchodzi żadnych świąt państwowych czyli: 11listopada, 15sierpnia itd Wstyd na całą Polskę."
Ostatnio zmieniony 01-08-2009 10:04 przez smiechubeczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Nico_Mindt
Posty: 177
Rejestracja: 08-04-2005 23:36

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: Nico_Mindt » 01-08-2009 16:28

"Ja myślę, że Szlęzak zaczyna kampanię wyborczą. Chce się pokazać po prostu."
Ostatnio zmieniony 01-08-2009 16:28 przez Nico_Mindt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: admin » 02-08-2009 11:05

"Część mieszkańców Stalowej Woli, uczciła pamięć Powstania Warszawskiego wbrew stanowisku prezydenta. I dobrze.
http://www.stalowemiasto.pl/artykuly/ar ... z&id=15330

A ja tak sobie myślałem, o ilu bohaterach trzeba by w mieście zapomnieć, żeby nie czcić klęsk, jak to pouczał Szlęzak.
Bartosz Głowacki zginął, a powstanie kościuszkowskie się nie udało.
Juliusz Tarnowski zginął, a powstanie styczniowe się nie udało.
por. Sarna zginął i brzegu nie obronił.
Jędruś zginął, czy wygrał - ciężko stwierdzić.
Dekutowski stracony i na pewno mu się nie udało.
Z innej bajki - nawet Dąbal stracony i na szczęście mu się nie udało...
itd.
Klęska za klęską. Wszyscy do skreślenia, bo szkodzą naszemu patriotyzmowi?"
Ostatnio zmieniony 02-08-2009 11:05 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

grassownik
Posty: 3508
Rejestracja: 24-01-2009 09:47

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: grassownik » 03-08-2009 10:04

"akurat tych zwycięskich zrywów w nowożytnej historii tak wielu nie było więc trzeba skupiać się na męczeństwie naszego narodu.
niestety,ale to jest jakoś wpisane w duszę Polaka-Romantyka,nieszczęsnego bojownika,partyzanta który ginie "za Naszą i Waszą Wolność"
tym niemniej należy też zrozumieć prezydenta Stalowej Woli,bo np. Powstania Wielkopolskiego-jedynego zwycięskiego aż tak się nie fetuje.

mój wpis nie ma na celu,broń Boże(!),umniejszanie zasług warszawskim powstańcom,ta hekatomba miała swój jasno określony cel i choć sprawa w gruncie rzeczy była przegrana to jednak trudno przejść obojętnie wobec tamtej walki i poświęceń tamtych w dużej mierze anonimowych bohaterów.
zresztą parafrazując normana daviesa ja też będąc wtedy w Warszawie złapałbym za broń,za te godziny chwały i żołnierski czyn.
lepiej było tak umrzeć wstając z kolan,dając świadectwo polskości w konfrontacji z nazizmem i faszyzmem-niż potem umierać w nkwdowskich katowniach."
Ostatnio zmieniony 03-08-2009 10:04 przez grassownik, łącznie zmieniany 1 raz.

inn
Posty: 685
Rejestracja: 22-03-2013 17:07

Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: inn » 09-04-2015 21:58

"zorganizować wycieczkę do Putina
analogicznie do klubu motocyklowego Nocne Wilki, który 25 kwietnia wyrusza z Rosji, aby przez Polskę, Słowację, Czechy dojechać do Berlina i tak uczcić rocznicę zakończenia II wojny światowej
szef klubu to przyjaciel Putina, przeciwnik Majdanu i Pussy Riot, odznaczony czymś tam za wkład w wychowanie młodzieży rosyjskiej, ma zakaz wjazdu do USA i Kanady
mam nadzieję, że za motorami nie wjadą TIRy z żywnością
a zaś polskie kluby powinny godnie przywitać gości"

dino
Posty: 1993
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: dino » 01-08-2020 09:33

Bogatszy o nabytą wiedzę proponuję w tym roku Narodową Stypę.

"Kto idzie z gołymi rękami na czołgi jest szaleńcem. Kto posyła innych z gołymi rękami na czołgi jest zbrodniarzem. Kto tego nie rozumie jest głupcem." Andrzej Szlezak
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: XYZ » 01-08-2020 11:06

Bez przesady bo jakaś tam broń była: zdobyczna, ze zrzutów albo warsztatowe samoróbki a i Niemcy mieli duże straty w sprzęcie oraz osobowe (sam oddział Dirlewangera stracił w powstaniu ponad 2000 żołnierzy) mimo tego można dyskutować czy niecały rok przed zakończeniem wojny miało to jakikolwiek sens patrząc na statystyki poległych mieszkańców oraz zniszczoną w 80% lewobrzeżną zabudowę Warszawy.

dino
Posty: 1993
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: dino » 01-08-2020 13:14

jakaś tam broń była: zdobyczna, ze zrzutów albo warsztatowe samoróbki
;-)
jakaś...
;-)

Bezsilni powstańcy patrzyli jak broń z samolotów spadała... po niemieckiej stronie.
Znaczna część broni została z Warszawy wywieziona... przed powstaniem.

Najlepiej niech przemówią słowa Świadka tej rzezi:
Poetka Anna Świrszczyńska służyła podczas insurekcji jako sanitariuszka. Oto jej wiersz:

Żołnierz mówi do generała

Chodź ze mną, generale.
Pójdziemy razem
zdobywać pięściami
karabiny maszynowe i armaty.
Kazałeś mi przecież zdobywać pięściami
karabiny maszynowe i armaty.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Czy i jak uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego?

Post autor: admin » 01-08-2020 14:31

Mimo że to obecnie niezbyt poprawne politycznie, to chciałbym w tym miejscu przypomnieć tzw. przyczółek czerniakowski i inne. To kawałek historii, którą ze względów politycznych się nieco ukrywa, dla odmiany przypominając regularnie czerwone maki na Monte Cassino. Na przyczółkach warszawskich oddało bohatersko życie chyba ponad dwukrotnie więcej polskich żołnierzy niż pod Monte Cassino i przecież nie byli to komuniści czy stalinowcy. Często to przypadek decydował czy wyszło się z Andersem, czy zostało z Berlingiem. Cześć i chwała wszystkim bohaterom.

ODPOWIEDZ