Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Dział forum z komentarzami do aktualności
Enlightenment
Posty: 10
Rejestracja: 01-02-2021 19:42

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Enlightenment » 08-12-2022 12:30

Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu i w imię oszczędzania zamontuje oświetlenie dla "jowejków" wzdłuż Wisłostrady za prawie 3 mln złotych aby te tłumy, które jeżdżą po godzinie 22 w lecie i porach zimowych poza terenem miasta czuły się bezpieczne i oświetlone. Latarek i oświetlenia rowerowego już się przecież nie używa. Czekamy teraz na oświetlenie lasu Zwierzyniec bo przecież znajdzie się jakaś osoba, która lubi lub ma kaprys pójść na spacer w nocy po lesie.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: olekko » 08-12-2022 12:41

I bardzo dobrze, że to oświetlenie dla rowerów będzie, za żadną inwestycją nie jestem, jak za tą. Podobnie jak oświetlenie powinno być na całej Wisłostradzie. I bariery oddzielające pasy ruchu też powinny być.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Dawid_tbg » 08-12-2022 12:48

olekko pisze:
08-12-2022 12:41
I bardzo dobrze, że to oświetlenie dla rowerów będzie, za żadną inwestycją nie jestem, jak za tą. Podobnie jak oświetlenie powinno być na całej Wisłostradzie. I bariery oddzielające pasy ruchu też powinny być.
Dokładnie ten odcinek powinien być już dawno oświetlony, ja bardzo często biegam tą ścieżką i wieczorami kompletnie nic nie widać. Poza tym myśląc o przyszłości i chcąc aby jezioro żyło cały rok tą ścieżką musi być oświetlona.
Choć cena 2,8 mln trochę mnie dziwi, no ale pewnie w momencie przetargu się dowiemy szczegółów.

Enlightenment
Posty: 10
Rejestracja: 01-02-2021 19:42

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Enlightenment » 08-12-2022 13:19

Zwróćcie uwagę na ilość oświetlenia nad jeziorem. Nad samym jeziorem oświetlona droga opaskowa, teraz będą parkingi oświetlone. Kolega wyżej napisał o oświetleniu samej Wisłostrady, dojdzie oświetlenie ścieżki rowerowo-pieszej. Szok, jak u Griswolda w tym filmie o świętach. Szanowny kolego Dawid_tbg. to, że często biegasz tą drogą to twój wybór. Nie znaczy, że trzeba każdą ścieżkę oświetlać bo ktoś lubi biegać wieczorami. Tak jak napisałem wyżej, więc oświetlmy wszystkie lasy, pola bo ktoś lubi wieczorami biegać. A ja lubię latać na lotni, proszę o pas startowy i oświetlenie na nim bo lubię latać w nocy.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: olekko » 08-12-2022 15:35

MOSiR podaje, że basenowa sauna wraca do standardowych godzin otwarcia. Chce mi się śmiać, która to już zmiana decyzji w tym temacie?

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Dawid_tbg » 08-12-2022 17:12

Enlightenment pisze:
08-12-2022 13:19
Zwróćcie uwagę na ilość oświetlenia nad jeziorem. Nad samym jeziorem oświetlona droga opaskowa, teraz będą parkingi oświetlone. Kolega wyżej napisał o oświetleniu samej Wisłostrady, dojdzie oświetlenie ścieżki rowerowo-pieszej. Szok, jak u Griswolda w tym filmie o świętach. Szanowny kolego Dawid_tbg. to, że często biegasz tą drogą to twój wybór. Nie znaczy, że trzeba każdą ścieżkę oświetlać bo ktoś lubi biegać wieczorami. Tak jak napisałem wyżej, więc oświetlmy wszystkie lasy, pola bo ktoś lubi wieczorami biegać. A ja lubię latać na lotni, proszę o pas startowy i oświetlenie na nim bo lubię latać w nocy.
Wiesz mało mnie interesuje czy ktoś lata, biega czy skaczę. Ale jestem dość częstym użytkownikiem tej ścieżki i wiem jak oświetlenie jej jest potrzebne. W sezonie letnim korzysta z niej po zmroku wiele osób, skoro ma być to perła naszego miasta i regionu to jakoś trzeba do tej perły dotrzeć. Piszesz o innych światłach drogi i parkingu, rozwiązanie świateł drogi opaskowej jest idealnie po zmroku świecą tylko małe świetliki w 1/2 wysokości słupa i zupełności to wystarcza, nie uważam aby pobierały jakieś astronomiczne ilości prądu. I podobnego rozwiązania oczekuje właśnie na ścieżce pieszo-rowerowej.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: dino » 08-12-2022 17:47

Ale ja nie wiem w czym jest w ogóle problem?
Niech stawiają lampy tam, gdzie ludziom będzie wygodnie.
I w takiej ilości jak będzie potrzebne.
W końcu czego jak czego ale prądu to nam nie braknie.
Wkrótce będziemy mieli dwie siłownie na panele i powinno nas być stać na tak podstawowy atrybut cywilizacji jak światło.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: admin » 08-12-2022 18:57

A ja mam wątpliwości co do tej ścieżki przy takiej cenie. Jak dokładamy do minusa kolejne 24 miliony, a czasem się okazywało, że nie uwzględniano w planach dodatkowego minusa edukacyjnego, to może nie jest czas na wydawanie 2,8 mln zł na lampy, których może i tak nie będziemy zapalać. To nie są wydatki, które się "zwracają".
Z drugiej strony, o ile z infrastruktury nad Jeziorem i nowych parkingów (też solidnie oświetlonych) korzystają w dużej mierze przyjezdni, o tyle ścieżka rowerowa jest głównie dla lokalsów.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: alek » 08-12-2022 20:22

olekko pisze:
08-12-2022 15:35
MOSiR podaje, że basenowa sauna wraca do standardowych godzin otwarcia. Chce mi się śmiać, która to już zmiana decyzji w tym temacie?
Myślę że wynika to ze zbyt ogólnych zapisów ustawy. W ustawie z 7 października zapisane jest tylko wyłączenie z oszczędności infrastruktury krytycznej. Dopiero pod koniec listopada ministerstwo klimatu opublikowało dokładniejsze wytyczne według których z celu oszczędnościowego wyłączone są obiekty sportowe, szkoły, przedszkola i oświetlenie ulic.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: admin » 08-01-2023 13:06

Przykładowe aktualne koszty grzania większych lokali - dominikanie rozliczali się z grzania w grudniu - wyszło prawie 23.000 zł za miesiąc. Problem pewnie szczególnie w zabytkowych budynkach, których nie ma jak zaizolować, nawet gdyby się chciało i opłacało.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Dawid_tbg » 14-01-2023 20:25

Ul Wiślna oświetlona po remoncie, a na obwodnicy dalej ciemno. Nie mogę tego zrozumieć dlaczego przynajmniej na rondach nie ma świateł włączonych.
Dodatkowo na drodze opaskowej wokół jeziora od strony Wisłostrady, świeci się na całej jej długości 1/3 punktowych świateł na połowie wysokości słupów. Tylko co dziwne nie od strony Miechocina, gdzie ruch wieczorami jest największy, lecz na końcu tej drogi w pobliżu bazy nurków. Gdzie światła podziwiają tylko i wyłącznie jadący Wisłostradą.
Załączniki
IMG-20230114-WA0004.jpg
Wiślna
IMG-20230114-WA0004.jpg (58.26 KiB) Przejrzano 3947 razy

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: zbyry » 14-01-2023 22:29

Jak nie możesz? Przecież od stycznia poszły podwyżki w UM. Co tu więcej rozumieć? :)

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: norweski_leśny » 15-01-2023 12:31

Pewnej się oświetlenie nad jeziorem zepsuło, skoro miało działać na całej długości. Teraz nikt do tego się przyznać nie chce, więc będzie informacja, że jednak wyłączamy. Tak samo można napisać, iż to baza płetwonurków generuje ruch dlatego od tamtej strony jest jasno.
(Gdzie mam podać numer konta aby mi prezydent przelał pieniądze za byciem rzecznikiem UM?).

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Dawid_tbg » 15-01-2023 21:34

No i stał się cud, punktowe świata nad jeziorem świecą praktycznie na całej długości. Chcę wierzyć że to przypadek.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: olekko » 15-01-2023 23:10

Pisałem tu kiedyś o ciemnościach na Sikorskiego, na odcinku od starego Shella do PKO BP - jest tam jedno przejście dla pieszych. Wysłałem też w tej sprawie maila do urzędu, prosząc o odpowiedź. Nie dostałem jej, natomiast przeczytałem, że urząd o tym wie, w Tygodniku Nadwiślańskim (mieszkańcy raportowali że to niebezpieczne miejsce). I co? I chyba miesiąc zeszło wymienienie tam jednej żarówki. Bezpieczeństwo poprawiło się nieznacznie, bo przydałoby się tam i światło z drugiej strony, i wreszcie oświetlenie tego wysięgnika ze znakiem. Strzelam, że obstrukcję z wymianą żarówki miało PGE :) Ale dlaczego oszczędzamy w miejscu niebezpiecznym gdzie oświetlenie jest LEDowe, pojęcia nie mam.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: TSS » 16-01-2023 06:37

Na Sienkiewicza od bezkolizyjnych w stronę Kauflandu też ciemno i niebezpiecznie, szczególnie przy parkingach przy bloku w którym jest m.in. poczta. Pozorne, a bardziej pokazowe oszczędzanie, które może odbić się na bezpieczeństwie, gdzie tymczasem w innych miejscach mniej uczęszczanych przez mieszkańców miasta święcimy np. rybkom.

djkynek
Posty: 153
Rejestracja: 18-03-2005 18:20

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: djkynek » 16-01-2023 07:47

olekko pisze:
15-01-2023 23:10
Pisałem tu kiedyś o ciemnościach na Sikorskiego, na odcinku od starego Shella do PKO BP - jest tam jedno przejście dla pieszych. Wysłałem też w tej sprawie maila do urzędu, prosząc o odpowiedź. Nie dostałem jej, natomiast przeczytałem, że urząd o tym wie, w Tygodniku Nadwiślańskim (mieszkańcy raportowali że to niebezpieczne miejsce). I co? I chyba miesiąc zeszło wymienienie tam jednej żarówki. Bezpieczeństwo poprawiło się nieznacznie, bo przydałoby się tam i światło z drugiej strony, i wreszcie oświetlenie tego wysięgnika ze znakiem. Strzelam, że obstrukcję z wymianą żarówki miało PGE :) Ale dlaczego oszczędzamy w miejscu niebezpiecznym gdzie oświetlenie jest LEDowe, pojęcia nie mam.
możesz sobie pisać @ do UM, ja również w swojej naiwności napisałem kilka maili, pięknie rżną głupa, bo po co odpisywać na @ skoro nic do nas nie dotarło.....

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: admin » 23-02-2023 22:35

Mieliśmy mieć podsumowanie efektów gaszenia światła na osiedlach do końca stycznia, ale jeszcze poczekamy.
Prezydent poinformował na antenie radia Leliwa, że przypuszcza, że to spore kwoty, ale wciąż nie udało się policzyć ile oszczędziliśmy w zeszłym roku przez akcję "ciemno i niebezpiecznie".

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: zbyry » 24-02-2023 08:25

Też "fizjologia" ;) wziąć faktury z 2021, kolejno 2022 (jeśli ten rok, to proporcja), wpakować MWh, ceny i taryfy w Excela, policzyć, porównać czyli podzielić wynik rok do roku. Aby było ambitniej, policzyć stopę zwrotu z "inwestycji" bo w końcu wyłączanie światła w zakresie oszczędności też jest jakąś inwestycją i pokazać. 2-3 dni roboty maks. Wiem co mówię, zajmowałem się OZE (teraz też pośrednio się zajmuje), a tam pracuje się na fakturach. Więc jak słyszę takie gadanie, to mi się włącza irytacja.

P.S stosunkowo niedawno zapierniczalem po Podłęzu z "big latarką", odda mi ktoś za prąd z baterii ;) ?

Edit: UM czasem nie prowadzi Rejestru faktur i ich nie księguje przypadkiem? Więc wyciągnąć z (nie wiem, jakim programem się posługuje) dajmy na to nawet z Optimy dane to naprawdę nie jest dużo pracy, ale co ja tam wiem...poza tym ktoś pewnie prowadzi energię i zlicza na bieżąco, przynajmniej tak zakładam, więc...

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: olekko » 15-03-2023 16:42

https://echodnia.eu/podkarpackie/oswiet ... 1-17373717

Włączcież chociaż jedną lampę przy przejściu koło wieżowców na Sikorskiego, czy naprawdę to przekracza możliwości urzędu miasta?

ODPOWIEDZ