Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 05-11-2018 22:36

"
dino pisze:Takich osób w Tarnobrzegu mamy 11 tys.
Takich osób w Dębicy mamy 18 tys.
Skąd te dane? Tradycyjnie mam wątpliwości, bo zwykle podawałeś dane nie tylko nie uwzględniające samozatrudnionych, ale również wszystkich firm zatrudniających do 9 osób oraz rolników.
Wiadomo że Tarnobrzeg jest wyjątkowo rozległy i ma liczne osiedla rolnicze. Nie szukam dokładnych danych, ale przy podobnej ilości mieszkańców mamy 2,5 razy większą powierzchnię niż Dębica, jestem przekonany że rolników mamy też nieporównywalnie więcej niż miasta o podobnej ilości mieszkańców.
Podobnie w przypadku charakterystycznego dla Tarnobrzega rozdrobnienia. Nie mamy takich dużych zakładów produkcyjnych jak Dębica, stąd pewnie większy procent firm stanowią takie które zatrudniają do 9 osób."
Ostatnio zmieniony 05-11-2018 22:36 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

janusza
Posty: 292
Rejestracja: 25-12-2011 18:37

Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: janusza » 06-11-2018 10:07

"dino:
Daje do myślenia
A do czego ma wracać, skoro we Wrocławiu Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna WisłoSan ( ) co rusz podpisuje umowy na kolejne inwestycje, zaś w Tarnobrzegu... pisać się nawet nie chce...
Oj DIno, Dino. Widać, że z biznesem nie masz wiele wspólnego.
Była tu kiedyś już rozmowa o tym dlaczego w Tarnobrzegu otwierają się tylko magazyny (szkło, elektronika itd) oraz firmy mało specjalistyczne (kostka brukowa, recycling, nawozy, chemia budowlana itd)
W skrócie:
Chciałbyś za jeziorem w Machowie firmę typu Krono? Naprawdę?
Nie lepiej kupić auto z gazem i z kolegami podjechać tę kilkanaście minut do Mielca, Stalowej czy nawet Gorzyc do roboty? A tu mieszkać spokojnie w czystym powietrzu w mieście gdzie statystycznie żyje się najdłużej w Polsce?
Czy uważasz że inwestor planujący fabrykę specjalistyczną jakich wiele np. w Mielcu otworzy ją w mieście gdzie przez ostatnie kilkadziesiąt lat większość pracowników machało łopatą kopiąc dziurę w ziemi lub było budowlańcami? Porównaj sobie ilość inżynierów pracujących w przemyśle w Mielcu czy Stalowej przy produkcji lotniczej, zbrojeniowej itp z tarnobrzeskimi "fachowcami" po budowlance, górniku czy kozerówie? Spójrz na szkoły techniczne w Mielcu czy stalowej, na kierunki kształcenia, tradycje. Z czym do ludzi?

Przejdź się kiedyś na pocztę przed zamknięciem. Zaskoczy Cię ilość ludzi nadających po kilkanaście paczek. Poszperaj w internecie i zobacz ile firm o zasięgu ogólnopolskim jest zarejestrowanych w Tarnobrzegu. Mamy u nas nawet firmę handlującą karabinami ;)
Weź rower i pojeździj trochę po jednorodzinnych osiedlach Tarnobrzega. Zobacz ile jest luksusowych domów, jakie ludzie mają samochody. Tego jest setki.
DA SIĘ!
Jeżeli jesteś młody - kształć się! Jeżeli już stary - motywuj swoje dzieci, swoje wnuki. Trzeba się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć.
Powodzenia!"
Ostatnio zmieniony 06-11-2018 10:07 przez janusza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 06-11-2018 18:56

"
janusza pisze:Przejdź się kiedyś na pocztę przed zamknięciem. Zaskoczy Cię ilość ludzi nadających po kilkanaście paczek.
Właśnie spakowałem paczki na dzisiejszy wieczór i zaraz jadę na pocztę :-)
Ale nie kilkanaście, a tylko dwie. Mała skala.

W sumie to by była naprawdę dobra branża rozwojowa dla Tarnobrzega, taka specjalizacja. Rozwijać tarnobrzeskie zagłębie handlu internetowego.
Można by się porozumiewać - wynajmować wspólną przestrzeń magazynową, wspólnie zamawiać usługi kurierskie, a idąc jeszcze dalej, można by się dogadać na jeden dział wysyłek dla wielu sklepów.
Wiele rzeczy można zoptymalizować i połączyć, również ze wsparciem miasta.
Wspólna platforma, wspólna obsługa informatyczna, pakowanie, kurierka, dział reklamacji, promocja.

Miasto, słuchaj i działaj!"

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 30-05-2019 19:24

Mamy kolejny rekord.
Stopa bezrobocia w Tarnobrzegu spadła do 8%. Jeszcze rok temu było to 9,5%, a trzy lata temu 13,1%.
Tak sobie wyglądamy na tle powiatu (6,7%), przyzwoicie na tle Podkarpacia (8,3%), kiepsko na tle Polski (5,6%)
Na koniec lata spadnie poniżej 7%?

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Antea » 30-05-2019 19:42

admin pisze:
30-05-2019 19:24
Mamy kolejny rekord.
Stopa bezrobocia w Tarnobrzegu spadła do 8%. Jeszcze rok temu było to 9,5%, a trzy lata temu 13,1%.
Tak sobie wyglądamy na tle powiatu (6,7%), przyzwoicie na tle Podkarpacia (8,3%), kiepsko na tle Polski (5,6%)
Na koniec lata spadnie poniżej 7%?
Mam problem z tymi danymi.
A jak u nas z bezrobociem ukrytym?
I jak traktować ludzi na umowach typu prace interwencyjne?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: dino » 30-05-2019 21:44

Jestem w szoku ile tu w okolicy Portsmouth i Southampton jest tarnobrzeżan ;-) Kolejni wciąż przybywają. Bezrobocie spada ;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 30-05-2019 22:25

Antea pisze:
30-05-2019 19:42
Mam problem z tymi danymi.
A jak u nas z bezrobociem ukrytym?
I jak traktować ludzi na umowach typu prace interwencyjne?
Dane są podawane stale według tego samego schematu, zatem, jakby nie były liczone, możemy obserwować wyraźną tendencje.
W ciągu roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 300, podczas gdy liczba aktywnych zawodowo spadła o około 50 osób.

Co do bezrobocia ukrytego, to w drugą stronę - co z pracującymi na czarno?

Racja, że nie należy traktować takiej zmiany jako wskaźnika wspaniałej sytuacji gospodarczej i rozwoju miasta.
Oczywiste jest, że mieszkańców ubywa i nadal będzie ubywać.
Ale dla tych którzy zostają na miejscu i chcą tu pracować, nie ma większego znaczenia gdzie kto wyjechał. Chyba łatwiej znaleźć pracę jeśli stopa bezrobocia spadła o ponad 5% w 3 lata?

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Antea » 31-05-2019 08:35

admin pisze:
30-05-2019 22:25
Antea pisze:
30-05-2019 19:42
Mam problem z tymi danymi.
A jak u nas z bezrobociem ukrytym?
I jak traktować ludzi na umowach typu prace interwencyjne?
Dane są podawane stale według tego samego schematu, zatem, jakby nie były liczone, możemy obserwować wyraźną tendencje.
W ciągu roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 300, podczas gdy liczba aktywnych zawodowo spadła o około 50 osób.

Co do bezrobocia ukrytego, to w drugą stronę - co z pracującymi na czarno?

Racja, że nie należy traktować takiej zmiany jako wskaźnika wspaniałej sytuacji gospodarczej i rozwoju miasta.
Oczywiste jest, że mieszkańców ubywa i nadal będzie ubywać.
Ale dla tych którzy zostają na miejscu i chcą tu pracować, nie ma większego znaczenia gdzie kto wyjechał. Chyba łatwiej znaleźć pracę jeśli stopa bezrobocia spadła o ponad 5% w 3 lata?
Z pewnością łatwiej. I są to mimo wszystko dobre dane.

Kwestia tylko tego jakie oferty ma UP i dla kogo.
Na pewnym poziomie wykształcenia ludzie nie szukają pracy przez UP bo jej tam nie znajdują. Ubiezpieczaja się poprzez współmałżonka. Może to tylko moje doświadczenia ale znam więcej takich osób niz osób którym urząd pomógł znaleźć pracę. Nie zrobisz z dziennikarza kasjera sprzedawcy, pójdzie dorobić na czarno do znajomych.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: dino » 31-05-2019 09:29

W celu zachowania rzetelności należałoby podać jednocześnie ilość pracujących i dopiero ta informacja łącznie z ilością bezrobotnych pozwalałaby na prześledzenie tendencji: czy bezrobocie spada ze względu na tworzenie kolejnych miejsc pracy czy też ze względu na ciągłą emigrację w sytuacji gdy ilość miejsc pracy nie zmienia się.
Przy tym należałoby uwzględnić dodatkowo ukraińską imigrację zajmującą część miejsc pracy.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: andriu81 » 31-05-2019 23:35

Bardzo słuszna uwaga, trzeba jeszcze podać ilośc pracujących i porównać tę sumę do liczby mieszkańców .Co z osobami które się wyrejestrowały z urzędu pracy i nie zarejestrowały stałego źródła dochodu, bo pracują za skromną pensję, czy wykonują jakąśmikrodziałalność?
A jeśli ktoś wyjechał, ale nadal jest zameldowany i nie sprzedał mieszkania ,bo została rodzina, to on jest jako pracujący czy bezrobotny?
Też mi się wydaje że mniejszość ukraińska nakręca statystyki,bo Polacy raczej nie rwą się do ciężkich prac w zakładach ,np w Machowie

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 01-06-2019 09:36

dino pisze:
31-05-2019 09:29
W celu zachowania rzetelności należałoby podać jednocześnie ilość pracujących i dopiero ta informacja łącznie z ilością bezrobotnych pozwalałaby na prześledzenie tendencji: czy bezrobocie spada ze względu na tworzenie kolejnych miejsc pracy czy też ze względu na ciągłą emigrację w sytuacji gdy ilość miejsc pracy nie zmienia się.
Częściowo te dane wspomniałem wyżej, na podstawie tego co w danych UP.
To co wiemy - ilość bezrobotnych spadła w ciągu roku o około 300 osób, a ilość osób aktywnych zawodowo względem których liczona jest stopa "tylko" o 50. Ale spadła. Można by zatem powiedzieć, że nie jest źle, ale trudno oceniać te dane, bo rzeczywiście jest sporo osób, które są w Tarnobrzegu zameldowane, mieszkają i pracują gdzie indziej, a figurują w statystyce jako niebezrobotne osoby aktywne zawodowo.
Na podstawie danych z UP nie możemy zatem tego dokładnie ocenić, bo nie wiemy ile osób pracuje poza miastem, wpływając na statystykę zatrudnienia.

Ale jakby nie patrzeć, ci którzy wyjeżdżają już nie konkurują z tymi co zostali.
A inna sprawa - jeśli ktoś jest zameldowany w Tarnobrzegu, a pracuje gdzie indziej, to jednak pewnie płaci PIT tutaj, zatem jakaś część podatku zostaje w mieście.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 23-07-2019 19:49

Stopa za maj 2019 z kolejnym rekordem - 7,9%. Rok wcześniej było 9,1%. W roku 2018 stopa spadała stopniowo do września, możemy zatem oczekiwać dalszego spadku.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 14-08-2019 00:23

Kolejny komunikat z cyklu i kolejny rekord. Wątek odpaliłem równo 2 lata temu, kiedy stopa bezrobocia spadła do 10%.
Stan na czerwiec 2019 to 7,5%, co jest kolejnym rekordem, dla wielu najniższym bezrobociem "od zawsze". Rok wcześniej było 8,6%.
Jeszcze przez parę miesięcy powinno spadać, zatem kolejne rekordy oczekiwane.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: encore » 14-08-2019 09:23

Szok i niedowierzanie.

Na koniec kolejnej kadencji rządów PiS wskaźnik ten z pewnością przyjmie wartość ujemną.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: orange » 14-08-2019 09:56

Przeglądając statystyki wygląda na to, że było strasznie, a jest coraz lepiej.
Zbliżają się jesienne wybory, więc powiem BRAWO PIS :D :D :D


Czerwiec 2011 roku

Miasto Tarnobrzeg: 2800 bezrobotnych - stopa bezrobocia ( w % aktywnych zawodowo) 13,9
Powiat Tarnobrzeski: 2900 bezrobotnych - stopa bezrobocia ( w % aktywnych zawodowo) 13,7
Województwo Podkarpackie: 135 700 bezrobotnych - stopa bezrobocia ( w % aktywnych zawodowo) 14,7

Czerwiec 2019 roku
Miasto Tarnobrzeg: 1300 bezrobotnych - stopa bezrobocia ( w % aktywnych zawodowo) 7,5
Powiat Tarnobrzeski: 1500 bezrobotnych - stopa bezrobocia ( w % aktywnych zawodowo) 6,3
Województwo Podkarpackie: 74 700 bezrobotnych - stopa bezrobocia ( w % aktywnych zawodowo) 7,9

Awatar użytkownika
DZIKI
Posty: 182
Rejestracja: 14-04-2019 13:33

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: DZIKI » 14-08-2019 10:50

No! 847 tys. wróciło promem z Wielkiej Brytani i od razu dostali pracę. Brawo Ty.

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: orange » 14-08-2019 12:21

KoalicjaEuropejska źle obliczyłaś.

Po pierwsze 847 000 ludzi nigdy nie mieszkało w Tarnobrzegu :)
Po drugie jak wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, w ciągu ostatniego roku do Polski wróciło z Wielkie Brytanii tylko 36 000 osób.

Awatar użytkownika
DZIKI
Posty: 182
Rejestracja: 14-04-2019 13:33

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: DZIKI » 14-08-2019 14:58

No to wiemy, ale fejk newsy na Twitterze informowały, że Polacy rezerwują miejsca na prom i dziękują polskiemu rządowi za dobrobyt w Polsce. Tych twtów było ponad 847 tys.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Innn » 14-08-2019 16:42

Spoko spoko - się podaje bezrobocie rejestrowane czyli
Pod pojęciem bezrobocia rejestrowanego, zgodnie z definicją prezentowaną przez Główny Urząd Statystyczny, kryją się osoby, które nie są zatrudnione i nie wykonują innej pracy zarobkowej, jednocześnie zdolne do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (gotowość do ½ etatu dotyczy osób niepełnosprawnych). Bezrobotny zarejestrowany nie uczęszcza do szkoły, jest w wieku od 18 do 60 r. życia (kobiety) lub 65 r. życia (w przypadku mężczyzn), nie ma emerytury ani renty, nie jest posiadaczem nieruchomości rolnej (powyżej 2 ha), a także nie prowadzi firmy.
Ale wykorzystywanie bezrobocia rejestrowanego jako danej do pomiaru stopy nie oddaje w pełni rzeczywistego poziomu bezrobocia w danym kraju, ponieważ uzyskane wyniki nieco go zaniżają (wynika to m.in. z tego, że nie wszystkie osoby bezrobotne rejestrują to w odpowiednim urzędzie). Tu dochodzi też liczba emigrantów zarobkowych, faktycznie w kraju bezrobotnych lecz niezarejestrowanych. Rośnie też liczba emerytów, bo się starzejemy i w skali miasta, i w skali kraju. Ostatnio wzrosła lawinowo.
Więc jest fajnie ale nie bardzo

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: dino » 14-08-2019 16:53

Jak również do stopy bezrobocia nie wlicza się osób podlegających "aktywizacji zawodowej", czyli wysłanych przez PUP na staże za tysiąc złotych. Nie wiem jak teraz ale jakiś czas temu na tablicy w PUP widniało coś około 30 karteczek ze stażami w ramach PO WER. Nie wiem, czy "udało się wysłać stażystów do wszystkich chętnych firm.
A stażystów za tysiąc złotych firmy szukają... nawet na tym portalu ;-) ;-) ;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

ODPOWIEDZ