Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 14-08-2019 17:06

Ale niezależnie od samych wartości obserwujemy zmiany tak samo badanych wartości.
Emigrantów zarobkowych nie liczyłbym jako bezrobotnych, bo przecież są "zarobkowi".

Bardziej bym zwrócił uwagę na młodych tarnobrzeżan, którzy pracują w innych miastach lub za granicą, ale ciągle są zameldowani w Tarnobrzegu. Zatem pracują może od paru lat gdzie indziej, ale na papierze zmniejszają bezrobocie w Tarnobrzegu.

Tak czy inaczej, na stronie UP widać też wyraźnie malejącą bezwzględną liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych. W czerwcu było to 1319 osób, w tym 707 kobiet. Jeszcze 3 lata temu było to 2109 osób, w tym 1125 kobiety.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Dzanek » 14-08-2019 17:22

W ostatnich 2 tygodniach spotkałem około 15 znajomych osób z Tarnobrzega, którzy pracują za granicą ale nadal tu "mieszkają". Przyjechali na urlopy wakacyjne. To potwierdza to co pisze @Admin.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 14-08-2019 19:14

Tylko teraz jak to kwalifikować?

Pozytywy:
- pracują
- płacą podatki w Tarnobrzegu, chociaż tu nie mieszkają
- nie blokują miejsc pracy w Tarnobrzegu. Dla szukających pracy w Tarnobrzegu to bez różnicy w jakim mieście czy kraju pracuje "konkurencja".

Negatywy:
- ubywa nam młodych mieszkańców
- zarobione pieniądze na co dzień wydają gdzie indziej

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: zbyry » 15-08-2019 09:35

https://rzeszow.stat.gov.pl/vademecum/v ... obrzeg.pdf z mojej ulicy nikt młody nie jest zameldowany w Naszym Mieście. Każdy uczy się gdzie indziej, i już pracuje w tych miastach. Nazwisk podać nie mogę. Co mogę napisać to, że w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Katowicach i innych, na sąsiednich ulicach ale także osiedlach to samo. O wskaźniki ciężko, bo jeszcze ich nie ma w sieci, a swój dostęp do wywiadowni muszę zachować i nie podzielę się z nimi, aż ukażą się w formie publicznej. Adminie, nie jest tak kolorowo.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: dino » 15-08-2019 10:31

Tylko teraz jak to kwalifikować?

Pozytywy:
- pracują
W porównaniu z dekadą lat 2000 - 2010 jest rzeczywiście postęp z pracą, jednak tysiące naszej młodzieży wyjechało i już nie wróci. A teraz płacz, że demografia leży a do szkół podobno TRZEBA (???!!!) sprowadzać młodzież Ukraińską, gdy 10 lat temu polską się wyganiało EKONOMICZNYM PRZYMUSEM.

- płacą podatki w Tarnobrzegu, chociaż tu nie mieszkają
Trudno, żeby ktoś płacił podatki w Tarnobrzegu skoro pracuje w Southampton lub w Mannheim, a tam między innymi pracują moi koledzy ze szkoły.

- nie blokują miejsc pracy w Tarnobrzegu. Dla szukających pracy w Tarnobrzegu to bez różnicy w jakim mieście czy kraju pracuje "konkurencja".
Nie blokują miejsc ale sprowadza się Ukraińców, żeby płace czasem nie wzrosły. Sam Cezary Mech twierdzi, że w tym okresie prosperity ze względu na pisowską interwencję na rynku pracy straciliśmy bezpowrotnie około 20 procent wzrostu płac.
Weźcie sobie ludzie SIARKĘ z lat 80. lub 90. Na delegacji w Tarnobrzegu zarabiało się 1,5 średniej krajowej i był zapewniony hotel robotniczy. Zwykły pracownik fizyczny na dzień dobry dostawał 80 proc. średniej krajowej - na dzisiaj byłoby to co najmniej 4 tysiące złotych.
Zjechaliśmy z płacami w dół i lekko podskakujemy zamiast się odbić i pójść w górę a rządzący zachowują się tak jakby pilnowali żeby za bardzo zarobki nie wzrosły.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: orange » 16-08-2019 12:27

Jeśli ktoś chce pracować to będzie.
Na razie koniunktura jest dobra ponieważ nasze PKB to ponad 5 proc. Trudno stwierdzić na jak długo. Chciałoby się rzecz oby jak najdłużej, ale to zależy od sytuacji gospodarczej świata.
Dużo nas wyjechało (zwłaszcza młodzieży) i obcokrajowcy (Ukraina) zapełniają tą lukę na rynku pracy. Myślę tylko, że niższe stawki proponowane dla nich nie będą miały negatywnych skutków. Choć może być różnie.
Nie zawsze też jest tak, że obcokrajowcy (Ukraina) zarabiają mniej.

dink00
Posty: 254
Rejestracja: 20-05-2010 01:21

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: dink00 » 16-08-2019 13:22

Mam nadzieję, że w Twoim rozumieniu nasze PKB to 100%. Natomiast jego wzrost 5 procent nie przekracza...
Koniunktura i PKB to całkiem osobne kwestie.
Koniunktura globalnie jest coraz gorsza. Mamy na przykład wojnę handlową 2 największych gospodarek Świata, czy kryzys gospodarczy u naszego głównego partnera handlowego, będącego za razem największą gospodarką UE.
Europa przestała być pępkiem Świata, najważniejsza stała się Azja. Ta bardziej odległa od nas.
Czy nasze, oparte w głównej mierze na konsumpcji, niecałe 5 procent przyrostu PKB (który jest tylko jednym z wielu wskaźników...) świadczy o dobrej koniunkturze???

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: dino » 16-08-2019 13:34

Już dużo nas wyjechało (zwłaszcza młodzieży) i obcokrajowcy (Ukraina) zapełniają tą lukę na rynku pracy.

Po pierwsze: Jakich NAS ??? To pochwal się ile siedziałeś za granicą?
Po drugie: jaka niby "luka" skoro mniej niż 10 lat temu aplikowałem na miejsce pracy w Machowie i razem z moim było 17 podań na to miejsce pracy. A była to zwykła praca fizyczna.
I po trzecie: po co rząd interweniuje na "rynku pracy" w interesie korporacji wprowadzając ukraiński dumping płacowy?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: orange » 16-08-2019 14:59

Nie pracowałem za granicą.
Kocham swój kraj i wolę za mniejszą kasę pracować dla Polski, mojego miasta i mojej rodziny :)

Fresca
Posty: 149
Rejestracja: 23-05-2018 21:24

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Fresca » 17-08-2019 11:37

:lol: Się odezwę

dino znam osobiście co najmniej 7 osób z Tarnobrzega, które " siedziały" , bo chyba nie myślisz że pracowały, a co gorsza zapierdalaly ( przepraszam, wiem że nie wypada) ponad 10 lat za granicą, do tego wyobraź sobie, że " na czarno". Za zarobione pieniądze kupili mieszkania, wybudowali dom i zderzyli się z miejską rzeczywistością, wielu z nich żałuję, że wróciło do tego miasta.

Powiesz dino, że mogą wyjechać, sprzedać dobytek ( ciężko wypracowany ) za cenę, która nie wystarczy na bezpieczny start w innym mieście, a lata i zdrowie też już nie to. Dlatego też wysyłają i lądują każdego GROSZA w dzieci, aby tu nie wracały.

Tak orange, alleluja, cieszę się razem z Tobą, krajem i rodziną. Niektórzy kochają ten kraj, rodzinę i niestety wyjeżdżają, bo za najniższą z wszystkimi, teraz możliwymi +++ nie widzą przyszłości dla rodziny i swoich dzieci w tym mieście lub kraju. Tu nie praca i umiejętności się liczą, a UKŁADY i wyrobników im trzeba.

Rycho
Posty: 34
Rejestracja: 02-04-2005 00:32

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Rycho » 17-08-2019 12:22

Smutna dla nas ciekawostka o zarobkach w Polsce:
https://www.money.pl/gospodarka/zarobki ... 0113a.html
Tarnobrzeg w "czołówce" :cry:

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 17-08-2019 23:07

Odwróć tabelę, Tarnobrzeg na czele.
I niestety tu chyba też bez niespodzianek.

Ale tradycyjnie zwrócę uwagę, że statystyki nie obejmują firm zatrudniających do 10 osób, a firm mamy w Tarnobrzegu parę tysięcy, czyli z automatu są to firmy niewielkie. Jeśli zatem w mieście są duże zakłady, to uwzględniane w statystyce jest wiele osób.
Jeśli w mieście nie ma dużych zakładów (jak u nas), a zatrudnienie jest rozproszone, to uwzględniane są nadal przede wszystkim duże zakłady pracy, czyli szpital, urzędy, sąd, szkoły itd.

Rycho
Posty: 34
Rejestracja: 02-04-2005 00:32

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Rycho » 17-08-2019 23:46

Obawiam się, że w firmach zatrudniających do 10 osób (sklepy osiedlowe, gastronomia, usługi, itp.)zarobki są jeszcze mniejsze, czyli tzw. pensja minimalna. Może osoby tam pracujące zabiorą głos?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 18-08-2019 00:02

Nie korzystałem z usług np. hydraulika, elektryka czy innego instalatora, który pracowałby w firmie powyżej 10 osób.
Podobnie lekarze na prywatnej praktyce, aptekarze, notariusze, adwokaci, księgowi, korepetytorzy, programiści, stolarze, każdy grafik, fotograf, serwisant AGD, komputerowy i telefoniczny, wykonawca kuchni na zamówienie, różnego rodzaju kierowcy i handlowcy na działalności, handlarze internetowi itd.

To nie jest pensja minimalna, ale często bardzo przyzwoite zarobki, których w tej statystyce zupełnie nie uwzględniono.

Ale to tylko czepiam się detali. Nie dyskutuję z tym, że w Tarnobrzegu zarabia się generalnie kiepsko i z zasady gorzej niż w innych miastach powiatowych. Tak jest.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: admin » 02-09-2019 21:13

Za lipiec kolejny historyczny rekord i stopa 7,4%.

Geppeto
Posty: 12
Rejestracja: 10-08-2019 16:36

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Geppeto » 03-09-2019 00:55

Z tym bezrobociem to dziwna sprawa - sprawdzam oferty pracy regularnie od kilku lat w Tarnobrzegu i okolicy. W ostatnim okresie ofert jest zdecydowanie mniej, i są dosyć nie ciekawe.
Zauważcie że sporo kobiet przestało pracować z powodu 500+, masę osób wyjechało, masę młodych pracuje ale po większych miastach, jest masę staży ze środków Unijnych i do walki z bezrobociem.
Nie sądzę że uwzględniając te rzeczy to bezrobocie nadal się tak fajnie kształtuję.
Chciałbym zauważyć też że coraz głośniej robi się o nadciągającym kryzysie/korekcie rynku. Kurs PLN zbliża się do historycznie niskiego poziomu z 2016. Od 2020 roku płaca minimalna ma wzrosnąć prawdopodobnie do 2450 złotych - co razem z kosztami pracy przełoży się na około 3000 które sklepowa musi zarobić żeby utrzymać siebie, musi dodatkowo zarobić na czynsz, towary, właściciela. Do tego dochodzi uwalniane w 2020 roku ceny energii - nasza gospodarka jest energochłonna i nie jest samowystarczalna. Przy niskim kursie złotego, napędzonym wzroście cen oraz wzroście cen energii może być całkiem ciekawie po nowym roku.

Zauważcie też że idą wybory - wszystkie partię przed wyborami manipulowały i manipulują sztucznie wskaźnikami.
A co do kryzysu - zyskają ci co zainwestowali - po prostu ich inwestycje będą drożej kosztować, zyskają też ci co wzięli kredyty w PLN - przy nakręconej inflacji będą spłacać relatywnie mniej.

Jurek1978
Posty: 22
Rejestracja: 12-06-2019 20:36

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Jurek1978 » 03-09-2019 07:47

No rewelacja jest z pracą w Tarnobrzegu , kilka jednych i tych samych ogłoszeń ciągle , za jakąś najniższą krajową. Tragedia nie miasto.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Dawid_tbg » 03-09-2019 15:38

Widocznie na taką pracę zasługujesz, ja Ci powiem na własnym przypadku. Byłem 7 lat zagranicą, po powrocie znalazłem pracę tutaj w Tbg w swojej branży, może nie zarabiam dużo, ale jest to ponad średnią krajową z możliwością dalszego rozwoju. Koszty utrzymania dużo niższe, rynek nieruchomości też przystępny, więc wszędzie można znaleźć możliwości do pracy i życia.

Jurek1978
Posty: 22
Rejestracja: 12-06-2019 20:36

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Jurek1978 » 03-09-2019 16:11

No jest super , większość ofert pracy w TBG jest powyżej średniej krajowej 4900 brutto . Dobry żart.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Bezrobocie w Tarnobrzegu spadło poniżej 10%

Post autor: Dawid_tbg » 03-09-2019 20:04

Jurek1978 pisze:
03-09-2019 16:11
No jest super , większość ofert pracy w TBG jest powyżej średniej krajowej 4900 brutto . Dobry żart.
To zależy co umiesz, jakie masz doświadczenie i jakie są oczekiwania postanowione przed Tobą, jeśli jesteś specjalistą w danej dziedzinie to średnia krajowa, nawet w naszym tarnobrzegu nie jest trudna do osiągnięcia.

ODPOWIEDZ