?Lasso i tusz? wystawa Joanny Gniady

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

?Lasso i tusz? wystawa Joanny Gniady

Post autor: admin » 09-05-2018 23:16

"Obrazek

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na wystawę Joanny Gniady ?Lasso i tusz?, dostępnej w maju i czerwcu w Galerii TDK. Obok prac stworzonych w technikach komputerowych, po raz pierwszy publicznie zostają zaprezentowane prace artystki (szkice i rysunki tuszem) stworzone przez nią tradycyjnymi technikami.

Przestrzen? ?poza ilustracja?? nie istnieje

Joanna Gniady jest ilustratorką z Wrocławia. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, z wykształcenia jest historykiem literatury. Współpracuje z magazynami, wydawnictwami, instytucjami kulturalnymi i agencjami reklamowymi na całym świecie. Do jej klientów należą m.in. Opéra National de Paris, IKEA, The Guardian, ELLE Italia, L?Officiel, Glamour, Psychologies, Wysokie Obcasy, Twój Styl, Charaktery, Czesław Śpiewa, Leo Burnett Canada, Landor Associates Paris. Jest członkiem Stowarzyszenia Grafików (STGU) ? organizacji skupiającej najlepszych grafików w Polsce.

Fascynuje ją dekadentyzm, estetyzm, postacie dandysów i femmes fatales. Rysowane przez Joannę Gniady kobiety przeważnie mają duże czerwone usta, a mężczyźni wąsy. Jej notesy pełne są szkiców wąsatych mężczyzn, znajomych i obcych spotkanych podczas podróży, cyklopów i ubrań w grochy. Podróże właśnie są największym źródłem inspiracji artystki- krajobrazy, kolory i wizyty w muzeach. Tworzy odrealnione postaci i przenosi je w inny wymiar. Szuka nowych rozwiązań porzucając sprawdzone już techniki. Stosuje mocne kolory zestawiając je ze sobą kontrastowo. Często odwiedza surrealistyczne rewiry. Efektem pracy artystki są pełne charakteru, wyraziste ilustracje.

Uwielbiam spędzać czas w galeriach i muzeach, pochylając się nad dziełami mistrzów i odkrywając lokalnych artystów. Najbardziej interesuje mnie sztuka francuska, obsesyjnie odwiedzam Paryż. W jego księgarniach, parkach, kawiarniach i zaułkach znajduję największą inspirację ? mówi Culture.pl Joanna Gniady.

Joanna Gniady rysowała dla tak prestiżowych wydawnictw jak ?The Guardian? czy włoska edycja ?ELLE?. Z tym ostatnim podjęła regularną współpracę, tworzy grafiki do lifestylowej kolumny Prima Persona. Zadanie polega na dostarczeniu ilustracji, która będzie w dobitny sposób przedstawiała główny temat felietonu. Zmuszona jest zatem do operowania niezwykle skondensowanym językiem graficznym i poruszania się w również ściśle ograniczonej palecie barwnej: wybierać może zaledwie z sześciu kolorów: czerni, bieli, żółci, zieleni, czerwieni i błękitu. Dla ?Guardiana? z kolei przygotowała oprawę graficzną do tekstu o terapii smsowej. . W ostatnim czasie lubi malowac? czarnym tuszem. Eksperymentuje także z projektowaniem wzorów na tkaniny, posługuje się akrylem i grafiką warsztatową. Dla firmy 71prints opracowała zbiór wzorów ?Modern Retro? inspirowany śmiałą estetyką filmów Pedro Almodovara oraz wzornictwem lat sześćdziesiątych,

Joanna Gniady znalazła się również w gronie artystów, których pracom poświęcona jest publikacja ?Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów? Ewy Solarz, wydana przez Wytwórnię. Współpracowała z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi oraz Ossolineum.

Lubię bawić się kształtem i kolorem, ale też szukać semantycznego ?drugiego dna?, dążyć do tego, by ilustracja, poza efektem estetycznym, niosła ze sobą konkretne znaczenie. Uwielbiam odręczną typografię i, choć niekiedy jest to niezwykle pracochłonne, używam jej tam, gdzie to tylko możliwe. Rysuje? od tak zwanego ?zawsze? ale profesjonalnie zajmuje? sie? ilustracja? od kilku lat. Zaczynałam od fotografii, szybko jednak jej moz?liwos?ci przestały mi wystarczac?. Moja wyobraz?nia cia?gle skre?cała w lekko surrealistyczne rewiry. Przez jakis? czas tworzyłam kolaz?e, składaja?ce sie? z fragmento?w zdje?c? i rysunko?w, a w kon?cu okazało sie?, z?e rysuja?c moge? najwie?cej. Zamarzyłam wtedy o zilustrowaniu jakiegos? albumu z muzyka?, kto?ra? lubie?. I kilka miesie?cy po?z?niej Maciek Kurowicki, wokalista wrocławskiego zespołu HURT zadzwonił do mnie z taka? propozycja?. Od tamtej pory wszystko toczyło sie? dos?c? szybko i utwierdziło mnie w przekonaniu, z?e nic innego nie chce? juz? robic?. Przestrzen? ?poza ilustracja?? nie istnieje.

Wybrane wystawy

2018 ? Elektryzujmy Galeria Zamostek, Opole (indywidualna)
2017- IdeaPlace Wroclaw ?Oko Cyklonu? (indywidualna)
2017? Across Europe with best fashion illustration Złote Tarasy, Warszawa (zbiorowa)
2013 ? Mail Me Art: Short & Sweet The Framers Gallery, Londyn (zbiorowa)
2012 ? Ilustrowany elementarz dizajnu Muzeum Książki Artystycznej, Łódź (zbiorowa)
Tam, czy tam ? czytam! Pałac Kultury i Nauki, Warszawa (zbiorowa)
2011 ? Salon Ilustratorów Centrum Kultury Zamek, Poznań (zbiorowa)
2010 ? Wakacje i prezenty, Kalaczakra, Wrocław (indywidualna)
2009 ? W świecie iluzji i baśni, Migawka, Warszawa (indywidualna)
2008 ? Kobieta w czerni: obiekt, abiekt, seksapil Galeria The Two Of Us, Warszawa (zbiorowa)
Graphic Design Festival Scotland
Design Week Portland
Ło?dz? Design Festival

http://joannagniady.com/
https://www.facebook.com/joanna.gniady/

Komisarz wystawy- Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska

http://www.tarnobrzeg.info/index.php?mo ... y&sid=4936"

ODPOWIEDZ