Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16903
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: admin » 02-01-2019 22:43

Było o sali koncertowej w szkole muzycznej - wkrótce bezpłatny koncert, można i posłuchać i salę obejrzeć:
http://leliwa.pl/tarnobrzeg-koncert-now ... muzycznej/

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1308
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: karas » 03-01-2019 00:35

admin pisze:
02-01-2019 22:43
Było o sali koncertowej w szkole muzycznej - wkrótce bezpłatny koncert, można i posłuchać i salę obejrzeć:
http://leliwa.pl/tarnobrzeg-koncert-now ... muzycznej/
I to jest miejsce na takie właśnie koncerty.
Karaś

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16903
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: admin » 01-01-2020 20:07

Minął kolejny rok i czas na kolejne podsumowanie, ale zadanie jest dużo trudniejsze niż rok temu. Żadnych aresztowań, bez zaskakujących wyborów lokalnych, spokój. Prawie. Zacznę może zaskakująco…

Człowiek roku 2019 w Tarnobrzegu?
Wiceprezydent Mirosław Pluta. No bo kto? Wcale nie trzeba być medialnie w pierwszym szeregu żeby odgrywać ważna rolę.

Jakie były tarnobrzeskie wydarzenia roku 2019?
To wstyd nie tylko dla osoby, ale i dla miasta. Prezydent Tarnobrzega został prawomocnie skazany na karę więzienia za nielegalne przyjęcie korzyści majątkowej.

Początek roku to zamieszanie z przejęciem bloku i problemami finansowymi TTBS, koniec roku zamieszanie z budową obwodnicy miasta. O ile pierwsze można uznać za jakiś sukces, o tyle wzajemne oskarżycielskie odstąpienia od umów tworzą duży problem.

Mieliśmy serię zmian personalnych, w tym dotyczących niedawnej kontrkandydatki prezydenta. Zapowiadany raport o stanie miasta i seria audytów chyba wszystkich rozczarowały i to wcale nie prezentowanymi wynikami, ale podejściem do tematu.

Wiosna to ogólnopolski protest nauczycieli, który również w Tarnobrzegu pokazał jedność środowiska. Strajkującym nie udało się zablokować przeprowadzania egzaminów kończących szkoły podstawowe i gimnazja, ale udało się je znacząco utrudnić. Dzieci z placówek publicznych miały dodatkowy miesiąc wakacji, a maturzyści trochę dodatkowych nerwów. Mieliśmy również protest przed tarnobrzeskim sądem, ale na wyraźnie mniejszą skalę niż kiedyś.

Polityka
W klubach RM mieliśmy przetasowania, które jednak realnie niewiele zmieniły. Temat roku to wybory parlamentarne i europejskie. Wygrał PiS, ale co z tego? Niestety bez niespodzianek, Tarnobrzeg po rozdrobnieniu głosów nadal nie ma posła. W roku wyborczym odwiedzili nas Lech Wałęsa, kilkukrotnie aktualny poseł Grzegorz Braun, Bronisław Komorowski, Bartosz Arłukowicz, Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Paweł Poncyliusz, Stanisław Tyszka, Tomasz Siemoniak i Tomasz Poręba.
W wyniku nieporozumień w sprawie list kandydatów rozsypały się tarnobrzeskie struktury Platformy Obywatelskiej, a przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Bogusław Potański wycofał się zarówno z PO, jak i z kandydowania.

Inwestycje, budownictwo, przyroda
Przy skrzyżowaniu ulic Kopernika, Wyspiańskiego i Sikorskiego powstał skwer, w miejskiej zieleni ogólnie sporo się dzieje. Mamy nowe nasadzenia i rewitalizację terenów nad Wisłą. Mamy również 7,5 km zielonej agrotkaniny na palikach. Niewiele się za to zmieniało w kwestii Zwierzyńca, mieliśmy trochę pomników przyrody, ale dużo wycinek. Kolejne wymiany pism, ale niewiele zrozumienia. Trwają próby zakwalifikowania lasu jako szczególnie cennego kulturowo, ale szanse na powodzenie są niewielkie. Udało się za to zahamować wycinkę drzew na tarnobrzeskim cmentarzu. Różnego rodzaju wątpliwości budziło również odkomarzanie. Pojawiały się z jednej strony kwestie bezpieczeństwa, z drugiej niezbyt skuteczne w okolicznościach jakie nam się trafiły.

Pomnik Bartosza Głowackiego na tarnobrzeskim rynku udało się doprowadzić do stanu idealnego, nie widzianego od kilkunastu lat. Żeby nie było tak dobrze, dokładnie na przeciwko niego pojawiła się nowa elewacja dawnego Karpsu. Bardzo kontrowersyjna to przebudowa, na pewno nie spełniająca oczekiwań.

Budownictwo wielorodzinne ma się dobrze, ruszyła budowa drugiego-większego bloku Wikany oraz apartamenty na ul. Jachowicza. W jednorodzinnym wciąż trwa górka, ceny rosną, a fachowców nadal trudno umówić. Nadal niszczeje dawna kuchnia dworska, w której po raz kolejny wybuchł pożar. W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega pojawiła się nowa, wyczekiwana ekspozycja.

Budżet obywatelski niby obywatelski, ale jednak prawie miejski. Wygrała propozycja przebudowy systemu oświetlenia ulic w dużej części miasta. Mamy jednak w planach miejskich na rok 2020 wykonanie odwiertu do wód siarczkowych i dokończenie ścianki wspinaczkowej.

Nie przeszedł kontrowersyjny pomysł na kolejny miejski podatek (płatne strefy parkowania), ale co się odwlecze to nie uciecze. Nowe podejście do tematu już wkrótce.

W czerwcu przewinęły się nad Tarnobrzegiem bardzo intensywne opady z jeszcze silniejszym wiatrem. W wielu miejscach studzienki nie radziły sobie z odprowadzaniem wody opadowej. Takiej wichury nie było chyba od tej, która zwaliła dwie kościelne wieże i dach dziadkowej stodoły.

Udało się rozstrzygnąć przetargi na remonty paru istotnych ulic i na projekty kolejnych. Szczegóły tradycyjnie w wątku „co się w mieście buduje”.

Mamy w końcu plan zagospodarowania dla osiedla Centrum i coraz więcej się mówi o budowie galerii handlowej, a co najmniej parku. A może dwóch galerii? Pierwsi najemcy już się zadeklarowali.

Gospodarczo
Bezrobocie biło kolejne rekordy, spadając do poziomu 7,4%.
Finansowo nadal jest kiepsko i mimo kolejnych zabawnych deklaracji w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta czeka nas wzrost zadłużenia. Udało się spłacić wielomilionowe zaległości w oświacie po ultimatum ze strony ZUSu, ale jednocześnie prezydent „zbył czasowo” 45% udziałów w Wodociągach, które i tak dochodowe nie są, bo znów dorzucamy do nich prawie 2,5 miliona.

W ramach oszczędności miasto zlikwidowało Bony Rodzinne 3+, nie wypłacono również tradycyjnych nagród dla urzędników. W przypadku kosztownych zaniedbań deklarowano odzyskiwanie kosztów ze strony odpowiedzialnych pracowników.

Po kilkudziesięciu latach przerwy udało się uruchomić w starych murach nowy Browar Tarnobrzeg. Piwa całkiem przyzwoite, amatorskie wrażenia opisywałem na bieżąco, dla mnie rządzi STOUTAR.

Nadal rosną koszty utrzymania w Tarnobrzegu zależne od miasta. Mieliśmy kolejną podwyżkę ceny wody i kanalizacji, radni podnieśli również podatek od nieruchomości.

Kultura i wydarzenia
Był Śpiewograniec i Satyr Blues, nadal nie wróciły jednak Nowy Brzeg – Nowa Fala, Reggae Andrzejki czy Stylowe Uderzenie. Włączyliśmy się za to w sandomierski Festiwal Filmów Niezwykłych. Przyjęły się zloty food-trucków na rynku i chyba wejdą na stałe do programu wydarzeń.

Dni Tarnobrzega przeniesiono ze względu na zagrożenie powodziowe w okolicy, ale termin lipcowy chyba wyszedł zabawie na dobre, rządziły Łzy i Bajm.

Po raz kolejny zachwyciło sobótkowe widowisko plenerowe.
Urzędnicy z Izby Celnej doprowadzili do upadku niezwykle cennej i klimatycznej imprezy lokalnej, czyli Dzikowskiego Festiwalu Nalewek. Wydaje się, że w III Rzeczypospolitej nadgorliwość w ograniczeniu wolności obywateli poszła tak daleko, że festiwal na stałe stracił sens istnienia.

Sport?
Nie znam się, ale mimo to wiem, że Jacek Czech będzie nas reprezentował na Paraolimpiadzie w Tokio. Można uzupełnić.

A co Wy najbardziej zapamiętaliście z mijającego roku?

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 368
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: cenzor » 01-01-2020 20:44

brudne skwery ,ulice, chodniki

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1175
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: encore » 01-01-2020 21:22

Obrazą dla naszego miasta jest wskazanie na człowieka roku mieszkańca Woli Baranowskiej. Samo to, że to on rozdaje karty nie może tego usprawiedliwiać.

Jako wydarzenie wskazał bym raczej sławetny wywiad PDB w Leliwie, który prowadziła żona rzecznika prasowego UM.

W polityce to miałkość Rady Miasta. Na niespotykaną skalę. Bezradność i niedoinformowanie części radnych osiągnęła dotychczasowe apogeum. Roszady i załatwianie prywatnych interesów. Jedyny nowy, dobrze oceniany przeze mnie radny to kobieta, Pani Monika.

Inwestycja roku to tereny nadwiślańskie.

Gospodarczo to zestawiłbym spadające bezrobocie z ilością deklaracji na śmieci oraz wysokością wpływów z PIT.

Kulturę pominę kulturalnym, ale wymownym milczeniem. Admin opisał to wyczerpująco.

Sport to klęska tak pod względem wyników większości bardziej popularnych dyscyplin jak i kolejne sukcesy naszych tenisistek stołowych. W pierwszym przypadku to głównie marnotrawienie miejskich funduszy na piłkę nożną a w tym drugim brak chęci ze strony miasta do skorzystania wizerunkowego z tej dyscypliny.
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 166
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: olsen* » 01-01-2020 22:03

Adminie jestem dość sceptyczny co do twych nominacji i wypowiedzi,pominę tutaj rolę partyjnej przynależności, miejsca zamieszkania kandydata, jak i dorobku na rzecz naszego miasta ale naprawdę są bardziej zasłużeniu ludzie w naszym grodzie których nie widać na co dzień, to w większości oni są motorem zasług ludzi z mediów i wysokich stanowisk które piastują a ludzie się z nimi utożsamiają nie chcę i nie będę tutaj nikogo wskazywał bo to nie moja starcza rola ale trzeba będzie chyba wrócić pamięcią do tych którzy naprawdę wręcz po cichu kreowali nasze życie w mieście mamy ich pod dostatkiem dziś zapomniani nieraz obdarci z tego co dokonali (nie mówię tu o starym układzie) jest ich wielu!. Twoje ,,pytanie' o człowieka roku bo zakończone znakiem zapytania nie wiem jak to traktować, jako groteska pisana czy próba podjęcia rozmowy w tym temacie, -rozumiem iż to takie pytanie sondażowe z tezą typu no bo kto?. Myślę że to rola gwardii naszego miasta, tej starszej części, aby podejmować jakiekolwiek działania w tym kierunku oni naprawdę widzą i wiedzą więcej niż my tutaj przed monitorami to do nich należy ocena nie z poziomu wiedzy dwóch trzech lat ale głębszej.
Twoje słowa zapytania niejednokrotnie kończą się znakiem zapytania, pozostałe nie, czy to jakiś sarkazm co do wymienionych!?.Co do realizacji i podsumowań poczekajmy jak rok zakończy się finansowo bo medialnie już się zakończył chyba w Listopadzie. Faktem bezspornym jest to że naobiecywano złote tarasy i cuda i nic z tego nie wyszło ale widać takie mamy czasy że od pewnego czasu wielkie obietnice nie przenoszą się na nawet małe realizacje.
Jeśli w jakiś sposób powiedziałem nieprawdę wręcz sugerowałem potwierdzenie faktów które nie miały miejsca to przepraszam ,chętnie bym porozmawiał spokojnie o tym przy kawie nie przy monitorze jak wiesz media wszelakiej postaci w tym to forum kieruje się swoimi prawami.
Tak czy inaczej nie chciałem źle póki co nastał nowy rok nowe możliwości nowe zadania jak również nowe problemy ale tak czy inaczej wszystkiego dobrego w nowym roku niechaj pióra lekkie będą i nie przyniosą nikomu zguby! pozdrawiam!

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16903
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: admin » 01-01-2020 23:24

Też jestem sceptyczny. Serio. Nie cieszę się jakoś szczególnie z takiego wskazania. Myślałem, myślałem i tak mi po prostu wyszło.
Że się powtórzę, kto inny?
Zawsze łatwiej powiedzieć kto nie powinien takiej nominacji dostać, niż zaproponować kogoś innego. Tym bardziej, że możemy takiemu komuś nieświadomie zaszkodzić... Prezydenta Bożka wskazałem już rok temu ze względu na wyjątkową skalę sukcesu wyborczego i ogromne zaufanie społeczne jakie zdobył.

Przypominam, że to człowiek danego roku, a nie coś w stylu "zasłużonego tarnobrzeżanina" wybieranego za całokształt. Myślę, że to wpływowy człowiek, który odniósł sukces, zrealizował plan, jakbyśmy nie oceniali jego działalności, z której zresztą do większości tarnobrzeżan wiele nie dociera. Dobrze się odnalazł w rzeczywistości współczesnego Tarnobrzega.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1175
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: encore » 02-01-2020 06:56

Karpiem Cię przekupił? 😛
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

andriu81
Posty: 1798
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Tarnobrzeżanin Roku, Wydarzenie Roku, Podsumowanie Roku

Post autor: andriu81 » 02-01-2020 10:29

Nie będę psuł dyskusji, bo popieram to co tu napisane wcześniej. Odnośnie kultury i oprawy muzycznej na sylwestra i DJ-a,to krótko mówiąc nie było jakiegoś szału,nuda i szarość wszystko leciało z tak zwanej puszki.
Ale Tarnobrzeg może się pochwalić wystawami fotograficznymi w różnych dziedzinach .
@admin ,można by np wskazać któregoś z wybitnych historyków ,publicystów, tak aby podkreślić znaczenie kultury i twórczości

ODPOWIEDZ