Ostatni moment by spędzić ferie z 3.PBOT

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16908
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ostatni moment by spędzić ferie z 3.PBOT

Post autor: admin » 29-12-2019 16:43

Obrazek

Myślisz o służbie wojskowej? Chciałbyś wstąpić w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale nie chcesz rezygnować z nauki na korzyść szkolenia podstawowego? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy II edycję projektu „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci bezkolizyjnie odbędą szkolenie podstawowe.

Początek stycznia to okres międzysemestralny i przerwy w nauce na Podkarpaciu. W 2020 roku 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i studentów, postanowiła zorganizować specjalną edycję 16-to dniowegoszkolenia podstawowego, dla tej grupy młodych ludzi.

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 11 stycznia 2020 r. a zakończy 26 stycznia uroczystą przysięgą wojskową.

Obrazek

Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT ćwiczą w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w czternastodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powinni przestać się zastanawiać i zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub złożyć wniosek o powołanie elektronicznie przez platformę ePUAP.

****

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę prawie 25 tys. żołnierzy.

Info/zdjęcia: WOT

ODPOWIEDZ