Jerzyki były i będą wabione odpowiednimi dźwiękami

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16908
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Jerzyki były i będą wabione odpowiednimi dźwiękami

Post autor: admin » 20-04-2020 23:59

Obrazek

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami spytałem w UM jak wygląda obecnie sytuacja ze stanem i zasiedlaniem wież dla jerzyków. W wielu miejscach pojawiały się informacje, że przez kolejne lata zaniedbywano odtwarzanie w sezonie odpowiednich wabiących odgłosów, w wyniku czego wieże wciąż (od 2016 roku) nie zostały zasiedlone. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Informacja o zaniedbaniach w odtwarzaniu odgłosów wabiących pojawiła się m.in. na jednej z konferencji byłego prezydenta Grzegorza Kiełba. Prezydent, żartując (żartując?) zagroził urzędnikom, że następnym razem sami będą te odgłosy odtwarzać. Ale kolejnej wiosny, ze względu na odosobnienie, nie mógł tego dopilnować osobiście.

Obrazek
Wieża dla jerzyków nad Wisłą, zdjęcie wykonano jeszcze przed rewitalizacją terenu.

Poniżej moje pytania i odpowiedzi które otrzymałem od rzecznika prasowego miasta.

Czy są informacje że któraś z wież została zamieszkana przez jerzyki?

Gmina Tarnobrzeg nie prowadzi monitoringu ornitologicznego wież, a ze źródeł nieformalnych wiemy, że wieżę przy ul. M. C. Skłodowskiej upodobały sobie szpaki i kawki, które wiją gniazda w konstrukcji wież. Jest to proces naturalny – źródła naukowe podają, że proces zasiedlenia nowych budek może trwać kilka lat. Jerzyki są ptakami stadnymi i zasiedlają gniazda nieopodal siebie. Obie wieże są zlokalizowane w miejscach odległych od bloków mieszkalnych, gdzie najczęściej gniazdują jerzyki, więc proces zasiedlania wież może być wydłużony.

Widziałem w zeszłym roku że drewno budek nad Wisłą wyraźnie poczerniało. Czy obiekt wymaga remontu, czy to tylko kwestia estetyki?

Budki w wieżach wykonane są z grubej sklejki, która jest trwalsza od drewna. Poczernienie jest tylko efektem wizualnym, powstałym na skutek wystawienia frontów budek na słońce i deszcz.

Podobno od samego początku do zeszłego sezonu zaniedbano odtwarzanie jerzykom odgłosów wabiących w odpowiednim czasie, przed sezonem lęgowym, co znacząco zmniejszało szanse wież na zasiedlenie. Pamiętam konferencję prezydenta Kiełba, w której groził odpowiednim urzędnikom, że sami będą udawać te odgłosy jeśli tego nie dopilnują w kolejnym sezonie.
Jak to ma się odbywać technicznie? Czy same wieże wyposażone są w odpowiednie nagłośnienie? Czy w kolejnych latach występowały jakieś problemy techniczne z puszczaniem odgłosów, bądź ktoś protestował przeciw ich odtwarzaniu? Czy w tym sezonie planowane jest odtwarzanie odgłosów wabiących jerzyki?


Obie wieże wyposażone są odtwarzacze odgłosów rodziny jerzyków, która broni swojego gniazda – dla ptaków jest to sygnał, że cześć budek jest zasiedlona. Tak jak mówiłem wcześniej – ze względu na fakt, iż jerzyki są ptakami stadnymi – informacja o zasiedleniu części budek powinna przyciągać następne rodziny. Odtwarzane dźwięki są wskazane przez ornitologa, a ich nasilenie przypomina naturalne gniazdo jerzyków, więc nie jest słyszalne dla ludzkiego ucha z odległości kilkunastu metrów. Stąd mogą się wziąć sugestie o braku działania odtwarzaczy.

Dźwięki były odtwarzane na obu wieżach od początku ich działania w okresach maj-czerwiec oraz w drugiej połowie lipca. W roku bieżącym z wież nadal będą wydobywać się odgłosy. Z racji wcześniejszego nastania wiosny, zostaną włączone w drugiej połowie kwietnia.


----------------
Przypomnę, że projekt “Oto wieża jest dla jerza” został wybrany przez mieszkańców w roku 2015 w ramach budżetu obywatelskiego. Osiedlanie jerzyków w wieżach miało wspomagać miasto w walce z komarami. Wieże powstały w 2016 roku, ale wszystko wskazuje na to, że wciąż czekają na lokatorów. Może w tym roku się doczekają.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16908
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Jerzyki były i będą wabione odpowiednimi dźwiękami

Post autor: admin » 03-05-2020 15:41

A tak wabione są jerzyki nad Wisłą:


ODPOWIEDZ