Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: admin » 16-02-2021 19:04

Obrazek

Miasto, nadleśnictwo i przyrodnicy – trzy strony trwających od kilku miesięcy rozmów w sprawie kompleksu leśnego Zwierzyniec, które zapoczątkowali leśnicy z Nadleśnictwa Nowa Dęba, 5 lutego podpisały porozumienie. Dotyczy ono realizacji przedsięwzięć i prac gospodarczych na terenie lasu.

Porozumienie zawarto pomiędzy Urzędem Miasta Tarnobrzega, reprezentowanym przez prezydenta Dariusza Bożka, Nadleśnictwem Nowa Dęba, reprezentowanym przez Nadleśniczego Justynę Długosiewicz oraz Podkarpackim Towarzystwem Przyrodników „Wolne Rzeki”, reprezentowanym przez prezesa Piotra Bednarka oraz wiceprezesa Janusza Wepsięcia. Przedmiotem porozumienia jest realizacja przedsięwzięć i prac gospodarczych w latach 2021-2022 na terenie kompleksu leśnego „Zwierzyniec” położonego w granicach administracyjnych Miasta Tarnobrzega, będącego własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Nowa Dęba.

W ramach porozumienia ustalono prowadzić spójną politykę medialną dotyczącą realizacji przedsięwzięć i zadań gospodarczych w Zwierzyńcu. Strony zobowiązały się m.in. do rzetelnego informowania opinii publicznej o planowanych i prowadzonych pracach, w tym związanych z wycinką drzewostanu wynikającą z potrzeb np. hodowlanych, zachowania trwałości lasu czy budowy obwodnicy miasta Tarnobrzega. Strony podejmować mają wspólne działania edukacyjne i promocyjne na rzecz racjonalnej gospodarki leśnej i ochrony przyrody, a także wspólne inicjatywy zmierzające do większego udostępnienia kompleksu leśnego dla potrzeb społeczeństwa. Nadleśnictwo będzie realizować prace gospodarcze związane z pielęgnacją drzewostanów poprzez m.in. usuwanie drzew chorych, obumierających, niebezpiecznych, opanowanych przez szkodniki czy jemiołę oraz kształtując odpowiednią strukturę gatunkową i różnorodność biologiczną lasu. Prace będą wykonywane poza okresem lęgowym ptaków za wyjątkiem sytuacji zagrażających trwałości lasu (np. szkody abiotyczne, gradacja szkodników, zagrożenie pożarowe itp.). Nadleśnictwo odstąpiło od wykonania planowanych na terenie Zwierzyńca cięć rębnych, jakie pozostały do realizacji na lata 2021-2022, ponadto zobowiązało się przekazać, na potrzeby opracowywania Planu Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa Nowa Dęba, wyniki inwentaryzacji przyrodniczej w Lesie Zwierzynieckim wykonanej przez Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki w roku 2019. W związku z planowanym sporządzaniem projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Nowa Dęba na lata 2023-2032 strony porozumienia zadeklarowały gotowość prowadzenia dalszych rozmów i konsultacji.

Info/fot.: UM

horse
Posty: 61
Rejestracja: 02-09-2012 22:40

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: horse » 18-02-2021 09:37

Las ten po wybudowaniu drogi obwodowej stanie się tak naprawdę odcietym terenem. Dzikie zwierzęta nie będą tam przychodzić. Będzie to coś podobnego do parku miejskiego. Nie będzie już tak naturalne jak teraz. Cieszmy się ostatnimi chwilami bez hałasu z planowanej drogi.

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: olsen* » 18-02-2021 11:58

Zazwyczaj czytam, nie piszę ale to już się we mnie przelało! jak można przez ostatnie siedem lat wyciąć tyle drzew -pamiętam niektóre ja sadziłem za młodu -wstyd!,mówią idzie nowe kosztem czego?-betonu i asfaltu?

Roman90
Posty: 96
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: Roman90 » 18-02-2021 13:19

Kosztem rozwoju, taki jest świat. A jak się popatrzy na projekt to jest masa przejść dla zwierząt, wiem że to nie to samo ale w jakimś stopniu rozwiązuje problem.

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: Dawid_tbg » 18-02-2021 13:41

Nie popadajmy w skrajności, każdy chce jeździć szybciej wygodniej, po pięknych i równych drogach. A gdy taka sytuacja ma możliwość się ziścić, rozpoczyna się dyskusja: a po co? a szkoda?
Czekaliśmy na obwodnice odkąd sięgam pamięcią, wyjdźmy w końcu z tego zaścianka w którym utknęliśmy po upadku siarki i województwa, wejdźmy na odpowiednie tory.
A jeśli chodzi o las zwierzyniec (pod władaniem nadleśnictwa Nowa Dęba) jest on całkowicie w granicach miasta, czas najwyższy przemianować go na park miejski „Zwierzyniec” i tylko od mądrze zarządzających będzie zależało co w nim będzie.
A dla tych najbardziej narzekających polecam przejechać się obwodnica Mielca.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: dino » 18-02-2021 16:51

Dawid_tbg pisze:
18-02-2021 13:41
A dla tych najbardziej narzekających polecam przejechać się obwodnica Mielca.
W żadnym wymiarze ta ulica nie będzie przypominać obwodnicy Mielca gdyż zwyczajnie nie jest żadną obwodnicą miasta. To będzie kolejna ulica.

olsen* » 18-02-2021 11:58
jak można przez ostatnie siedem lat wyciąć tyle drzew -pamiętam niektóre ja sadziłem za młodu -wstyd!,mówią idzie nowe kosztem czego?-betonu i asfaltu?

Jak przez mgłę ale jednak pamiętam jak nas w 7 klasie zawieźli do sadzenia. Siarkowy autobus przywiózł nas od strony Alei Dąbala, gdyż wtedy Serbinów kończył się na Matejki. I posadziliśmy! Grzęznąc w błocie ale sadziliśmy!
Pamietam wyprawy do Zwierzyńca. Wtedy to był gąszcz. Jeździło się po orzechy laskowe. Teraz to już resztki tego dawnego Lasu.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: XYZ » 18-02-2021 20:57

olsen* pisze:
18-02-2021 11:58
Zazwyczaj czytam, nie piszę ale to już się we mnie przelało! jak można przez ostatnie siedem lat wyciąć tyle drzew -pamiętam niektóre ja sadziłem za młodu -wstyd!,mówią idzie nowe kosztem czego?-betonu i asfaltu?
Ja las zwierzyniecki pamiętam jeszcze z lat 90-tych jak z chłopakami ze Strzelca mieliśmy w nim zajęcia z taktyki wojskowej i bytowania praktycznie w każdą niedzielę i o każdej porze roku. Zwierzyniec był wtedy gęsty jak dżungla i do tego czysty. Niedawno tam podjechałem zobaczyć jak obecnie wygląda i przypomina mi krajobraz po przejściu trąby powietrznej.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: kuna » 18-02-2021 23:10

To całe "Porozumienie" to pic na wodę, bo to co miało zostać wycięte i tak zostało wycięte lub będzie w ramach tzw. cięć sanitarnych. Nie łudźmy się. Aktualnie jest dil z rzezią pod ulicę omijającą miasto,bo wycina nadleśnictwo (a były tam przepiękne stare dęby), więc nadleśnictwo się zgodziło podpisać jakieś tam porozumienie, które nic absolutnie nie znaczy. W okresie lęgowym ptaków cięcia i tak są wzbronione, więc jakie to osiągnięcie ten punkt porozumienia? Poprzedni nadleśniczy też wstrzymywał cięcia w okresach lęgowych, więc to żaden osiąg, ale można się chwalić.
Podpisali to 5 lutego , a dopiero po 10 dniach został puszczony komunikat do publiczności o tym wiekopomnym zdarzeniu, jak się zaczął szum koło rzezi pod ulicę.
Obwodnica żadna to nie jest i nie będzie. Starty jakie poniesiemy jako społeczność , straty środowiskowe (las) i społeczne ( działki Kamionka) to jest jeden wielki skandal i nijak się to ma do korzyści z tej drogi. Była ona potrzebna, ale na pewno nie w takiej formie. Projekt tej drogi sięga chyba lat 80-tych, gdzie uwarunkowania życia, ilości samochodów itd. to był zupełnie inny kaliber niż to co jest teraz. I mam ogromny żal do ludzi, którzy mieli wpływ na te decyzje, że nawet nie spróbowali przemodelować przebiegu tej przeklętej drogi , żeby miała przebieg inny, oszczędzający to co nam drogie. Nikt nie zrobił nic. Mało tego, obecna rada miasta zdjęła ochronę pomnikową z drzew,z dębów, które chwilę wcześniej uznała za pomniki przyrody, pod właśnie wycinkę pod tę nieszczęsną drogę. Jedna Radna tylko nie zagłosowała za tym barbarzyństwem. Reszta - nawet nie pisnęła.Żadnej nawet dyskusji, łapka w górę. Więc zero głosu w następnych wyborach dla tej całej reszty, bo tak się nie robi. I ludzie to widzą i pamięć mają dobrą.
Admin w innym wątku pisał, że jest ciekaw bardziej tego jak ta droga wpłynie na Zwierzyniec w przyszłości. Wpłynie tak, że hałas będzie dobiegał wszędzie i żadne ekrany tego nie zniwelują. Wpłynie tak, że te stada zwierząt , które jeszcze tam są - znikną. Wpłynie tak, że chronione gatunki ptaków już nie zaśpiewają w naszym lesie. I nikt w tym mieście nie znalazł się kto by przytomnie pomyślał o tych wszystkich , niewymiernych, ale jakże istotnych stratach. To się po prostu w głowie nie mieści.
Zostanie nam szczęściarzom w pamięci nasz Zwierzyniec jako miejsce załoganckich wypadów, wypraw"na kręgi", szkolnych ognisk na skrajach , ale to już przeszłość. Zwierzyńca już nie ma. Właśnie zaczęła się ostateczna zagłada i czego nie wycięły lasy, to dokończy inwestor z błogosławieństwem miasta. A akcja marketingowa dla przykrycia tej zagłady w postaci jakiegoś tam porozumienia jawi się żałośnie, groteskowo.

Metafizyka
Posty: 6
Rejestracja: 08-12-2019 18:30

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: Metafizyka » 19-02-2021 02:17

Wycinka drzew pod tę przyszłą ulicę to skandal. Nie wiem jak to możliwe, że takie decyzje zapadają...

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: TSS » 19-02-2021 05:17

Obwodnica to to na pewno nie jest, może kiedyś powstanie prawdziwa za torami, która połączy dwie drogi krajowe nr 9 i 77. Budowa nowej drogi wojewódzkiej w Tarnobrzegu to nie skandal to mały krok do przodu. Widział Pan może drzewostan w lesie w ostatnim czasie wzdłuż głównego szlaku zaczynającego się za kortami przy boiskach Siarki? dramat

p_atryk
Posty: 137
Rejestracja: 27-03-2016 21:15

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: p_atryk » 19-02-2021 16:33

A właściwie to dlaczego obwodnica nie mogła pójść za torami - tak by nie wycinać lasu?

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: olekko » 19-02-2021 16:43

Być może dlatego, ze trzeba byłoby wybudować ze 2 wiadukty, co znacznie zwiększyłoby jej koszt?
Chyba nikt sobie nie wyobraża obwodnicy z rogatkami.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: dino » 19-02-2021 17:13

olekko pisze:
19-02-2021 16:43
Być może dlatego, ze trzeba byłoby wybudować ze 2 wiadukty, co znacznie zwiększyłoby jej koszt?
Chyba nikt sobie nie wyobraża obwodnicy z rogatkami.
Nie wiem czy jest to wiedza powszechna ale na tej nowej ulicy ma być ograniczenie do 50 km/h.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: admin » 19-02-2021 17:46

Odnośnie działek - mama użytkowała działkę ROD w tamtej okolicy od 40 lat (dopiero w zeszłym roku szanowny prezes ją wygonił) i odkąd pamiętam była mowa, że to nie na długo, bo tędy będzie szła obwodnica. Chyba nikt nie jest zaskoczony. Wariantów do konsultacji było kilka, wybrano akurat ten najmniej ingerujący w ogródki działkowe. Jak miałoby wyglądać przejście drogi obwodowej na drugą stronę torów i z powrotem? Kolejne dwa wiadukty nad torami? Samo "inny przebieg" to nie jest propozycja.

Droga obwodowa jest potrzebna i realnie powinna wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta, gdzie niestety główne drogi przelotowe prowadzą między blokami. Różnicę powinni odczuć mieszkańcy Barbary, Wyspiańskiego, Kopernika, Sikorskiego od os. Centrum po Dzików, Sienkiewicza czy wielu mieszkańców przy ul. Warszawskiej.

Sięgając dalej - czy mamy pretensje do naszych przodków sprzed 110 lat, że właśnie taką trasą poprowadzili tory? Przecież też ograniczyli Zwierzyniec od wschodu, wycinając pewnie więcej i cenniejszych okazów. Albo do tych sprzed 90 lat, że w gęstym lesie wybetonowali zespół zbiorników? My teraz robimy swoje, między torami a zbiornikami, bo taki przebieg, z tych możliwych do realizacji, wydaje się najrozsądniejszy.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: olekko » 21-02-2021 12:56

dino pisze:
19-02-2021 17:13
Nie wiem czy jest to wiedza powszechna ale na tej nowej ulicy ma być ograniczenie do 50 km/h.
Przejrzałem projekt od myjni przy "grzybie" do dworca PKP. Tylko przy dojeździe do ronda przy dworcu 50 km/h, tak to - 70. Masz jakieś inne informacje niż schemat organizacji ruchu w dokumentacji projektowej?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: dino » 21-02-2021 14:04

olekko pisze:
21-02-2021 12:56
Przejrzałem projekt od myjni przy "grzybie" do dworca PKP. Tylko przy dojeździe do ronda przy dworcu 50 km/h, tak to - 70. Masz jakieś inne informacje niż schemat organizacji ruchu w dokumentacji projektowej?
Hmmm.
Tak było w czasie słynnej konsultacji na PWSZ.
Widocznie w nowej wersji podniesiono limit prędkości.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: XYZ » 21-02-2021 14:06

W sumie to działki mogli oszczędzić i zamiast skręcać na prawo to mogli tę drogę puścić prosto przez las i pola, skrzyżowanie z Ocicką (z ekranami akustycznymi) i dalej na Chmielów (ekrany akustyczne) Śmigało by się nią jak obwodnicą Mielca i Grębowa. Widać że poszli "po kosztach" bo równie dobrze mogli ją połączyć z Kopernika i większej różnicy by nie było a ciężarówki pewnie i tak będą jeździć Sienkiewicza do skrzyżowania z Sikorskiego i dalej na Rzeszów.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Porozumienie w sprawie Zwierzyńca

Post autor: encore » 21-02-2021 16:37

Jak będzie obwodnica to powinni wprowadzić zakaz dla pojazdów o DMC pow. 6T dla odcinka Sienkiewicza i Warszawskiej-Sikorskiego.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ