Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: admin » 14-09-2022 10:00

Obrazek

Grupa zakupowa, której członkiem jest Miasto Tarnobrzeg, dopiero przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na dostawę energii elektrycznej, jednak systematycznie rosnące ceny jednej megawatogodziny, a także informacje o stawkach podyktowanym już niektórym samorządom, skłoniły władze Tarnobrzega do przygotowania planu oszczędnościowego. Niewykluczone, że konieczne będzie wyłączanie przynajmniej części oświetlenia ulicznego.

Cena MWh, jaką ponosiło w tym roku miasto kształtowała się następująco: styczeń – marzec 670 zł; kwiecień 830,77 zł; maj 821,87 zł; czerwiec 835,93 zł; lipiec 914,48 zł; sierpień 974,22 zł; wrzesień 1121,85 zł. Jakie stawki czekają nas niebawem? Grupa zakupowa, w skład której wchodzą podmioty: Miasto Tarnobrzeg, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Tarnobrzeg, Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego S.A. i Rejon Dróg Miejskich S.A. dopiero przygotowują się do przetargu na dostawę energii elektrycznej. Wiadomo jednak, że rachunki za energię elektryczną naliczane wg nowych taryf będą olbrzymim ciężarem dla miasta.

– Na pewno będziemy chcieli wdrożyć jakieś rozwiązania mające na celu wygenerowanie oszczędności. Obecnie przygotowywane są analizy. Decyzję o tym, w jakich obszarach możemy sobie pozwolić na zmniejszenie ilości zużywanej w mieście energii musimy podjąć bardzo rozważnie, by ewentualnych oszczędności nie uzyskać kosztem np. bezpieczeństwa mieszkańców. Rozpoczynamy objazd miasta pod kątem oceny możliwości wyłączania, czy to w części oświetlenia niektórych ulic, czy co drugiej lampy. Brane jest pod uwagę ewentualne instalowanie tzw. sterowników, a także przekaźników czasowych zmniejszających natężenie oświetlenia. Będziemy wyłączali lampy nad jeziorem, uliczne górne w całości, a tzw. zmierzchówki będą wyłączane w granicach godziny 24.00 – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. W porze nocnej nie będą oświetlane niektóre budynki użyteczności publicznej.

– W najbliższych dniach, przejedziemy przez wszystkie osiedla, by ocenić, jak i gdzie możemy wprowadzić program oszczędnościowy – zaznacza prezydent Bożek. – W planach mamy także ograniczenie liczby iluminacji świątecznych – dodaje.

Info: UM

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: Dawid_tbg » 14-09-2022 12:16

A właśnie miasto Tarnobrzeg jest na etapie realizacji programu, jak dobrze pamietam nazwę „Widno i bezpiecznie” można zobaczyć szczególnie na przywiślu instalacje lamp w nowych miejscach i wymiana starych opraw na nowe. Więc nie będzie ani widno, a co za tym idzie bezpiecznie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: admin » 14-09-2022 15:11

Oprócz "widno i bezpiecznie", którego wynik był kontrowersyjny, był później projekt "jeszcze widniej i jeszcze bezpieczniej". Pewnie realizujemy oba.
Do tego chcieliśmy się załapać na Sowę, solidnie się zadłużając. Z tego co pamiętam, akurat Sowa to było przejście na nowe oświetlenie, czyli mniejsze zużycie prądu i duża możliwość regulacji.

Jest jak jest, jeszcze przed podwyżkami energii często pojawiały się komentarze po co tak świecimy nad Jeziorem po nocy.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: zbyry » 15-09-2022 04:06

@admin rzeczywiście takie głosy die podnosiły, sam pisałem o cięciu w tej materii kosztów stałych, gdyż naprawdę nie wiem, choćby po co u mnie na osiedlu świeci się każda lampa, kiedy od 22 przejedzie nieopodal mojego miejsca zamieszkania może 4-5 aut. Takich ulic na terenie miasta jest naprawdę sporo.

Od 2019 roku było wiadomo, że ceny za prąd będą coraz wyższe, a gdy osiągają apogeum, choć to jeszcze nie koniec, to my dopiero teraz organizujemy "powolny obchód miasta", gdzie kiedy by to wdrożyć w 2020,sporo byśmy zaoszczędzili na kosztach związanych z zakupem sterowników itp.

SOWA to kredyt na 10 lat opiewający na 12 mln zł, splata od 2023 roku. Ma zostać wymienione 5 tys lamp/opraw. Takie byly założenia w 2019 i 2020 roku. Jak to wygląda dziś, nie wiem, UM chyba nie informuje o postępach prac, ale mogę się mylić.

Jak tak dalej pójdzie, to w grudniu zabraknie świątecznego oświetlenia i reniferka a Grinch dopnie swego i świąt nie będzie :-) Raczej czeka nas "ciemna" zima i chłodna, oby tylko nikt nie wpadł na pomysł 19 stopni w mieszkaniu/domu.

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: jamWilhelm » 15-09-2022 09:25

to może jesienią/zimą, też się już nie będą świeciły lampy o 9 rano

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: admin » 15-09-2022 09:28

zbyry pisze:
15-09-2022 04:06
oby tylko nikt nie wpadł na pomysł 19 stopni w mieszkaniu/domu.
Lepszy dobry przykład niż odgórne nakazy. Czy prezydent ogłosi, że ogranicza w zależnych od niego lokalach temperaturę grzania do max 19 stopni? Tak po europejsku.
Ale z tego co kojarzę, to nawet w tak prostym temacie jak segregacja śmieci nie mamy od lat dobrego przykładu z góry.

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: jamWilhelm » 15-09-2022 09:31

do 19 stopni ograniczyć i skrócić czas pracy podwładnym :)

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: olekko » 15-09-2022 10:24

W materiale TVL mowa jest o potencjalnym wyłączeniu z użytkowania basenu. Będę niepopularny, ale kiedyś już to pisałem i pozwolę sobie powtórzyć. Wieczorny bilet normalny to obecnie 9 zł za godzinę. W 2007 roku było to... 8 złotych. Jeśli mamy popyt, a mamy, podaż jest jaka jest, bo miejsc zdaje się mocno brakuje, a jest i monopol, to...

W Nowej Dębie 12 złotych za godzinę, w Mielcu w weekendy - do 13. W Lubaczowie - 15. W Zamościu - 20.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu

Post autor: admin » 15-09-2022 10:51

Idziemy dalej. Pisałem o tym w ostatnim podsumowaniu tygodnia, teraz TN daje zapowiedź tekstu z nowego numeru, że TSM "testuje" obniżenie temperatury "ciepłej" wody dla swoich spółdzielców. Więcej w numerze.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Jacek » 15-09-2022 19:32

Test się już zakończył i "ciepła woda w kranie" wróciła do normy. Nie da się w wymiennikowniach, które są w blokach, po prostu przekręcić zawór. Ci, którzy są na końcu rurki dostają wodę zimniejszą od swojego psa. Więc tak się nie da zaoszczędzić.
Inna sprawa z kaloryferami. Ciekawe ilu z was ma grzejniki na minimum, bo sąsiad (z góry, z dołu, z boku) grzeje, bo ma małe dzieci na przykład. Ja mam znajomego, który na I piętrze tak właśnie ma. Nie odkręca kurków w ogóle i co roku ma ciepło i dostaje zwrot zaliczki. Słyszałem też o takich gościach, którzy na zimę odkręcają kaloryfery z podzielnikami i zanoszą je do piwnicy, a w ich miejsce montują stare grzejniki bez podzielników. Wiosną odwrotnie. To dopiero mistrzostwo świata!

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: admin » 15-09-2022 19:46

Zawsze byliśmy dobrzy w kombinowaniu, szczególnie jeśli dało się to jakoś uzasadnić moralnie.
Zły system, złodziejskie opłaty, sąsiedzi też kradną, po co zgłaszać dziecko do systemu śmieciowego, albo publiczna nadaje nie to co powinna, zresztą i tak nie oglądam. W ostatnich latach oddaliliśmy się wyraźnie od wschodu w tym zakresie. Bo było nas stać.

Teraz będzie drogo, ale znów będzie łatwiej o uzasadnienie moralne. To przez Putina, Unię, ekologów, Niemców, Kaczyńskiego. A ostatecznie i tak okrada się sąsiadów, bo tak spółdzielnia bilansuje i dzieli opłaty za wodę, ciepło, albo miasto system śmieciowy.

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: olekko » 15-09-2022 20:24

Tymczasem, na wspominanym basenie, od dzisiaj sauna nieczynna do odwołania.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: dino » 15-09-2022 20:52

Jacek pisze:
15-09-2022 19:32

Inna sprawa z kaloryferami. Ciekawe ilu z was ma grzejniki na minimum, bo sąsiad (z góry, z dołu, z boku) grzeje, bo ma małe dzieci na przykład. Ja mam znajomego, który na I piętrze tak właśnie ma. Nie odkręca kurków w ogóle i co roku ma ciepło i dostaje zwrot zaliczki. Słyszałem też o takich gościach, którzy na zimę odkręcają kaloryfery z podzielnikami i zanoszą je do piwnicy, a w ich miejsce montują stare grzejniki bez podzielników. Wiosną odwrotnie. To dopiero mistrzostwo świata!
Z tymi sąsiadami też jest ciekawie.
Mieszkanie wyżej jakiś czas temu było wynajmowane. Różnym ludziom. Raz pracownicy. Raz studenci. Raz NieWiadomoKto. Oprócz tego, że bywali uciążliwi, to widocznie nie liczyli się z kosztami. Grudzień i okno w kuchni i pokoju uchylone. A rurki ciągnące ciepło do góry gorące chociaż nie czerwone. I po rozliczeniu wielkie halo sąsiada, że ma tyle dopłaty. No ja przepraszam. Ja tego nie ciepła nie wyciągnąłem.
Inne mieszkanie u mnie na klatce. Rodzina emerycka. Dobre emerytury - górnicze. Było to chyba październik lub listopad. Kiedyś tam poprosili mnie, żeby im pomóc na komputerze - banalna rzecz. Zniknęły im skróty na pulpicie do stron internetowych. W mieszkaniu gorąco, że można w krótkich spodenkach chodzić.
Grzeją mnie?
Może tak może nie. Blok ocieplony. Okna wymienione na drewniane. Rolety na szybach zimą opuszczane. Zimowymi wieczorami lubimy wrzucić pizzę do piekarnika na 20 minut i do tego ziemniaki pieczone. Robi się gorąco nie tylko w kuchni.
A poza tym... poza tym system rozliczenia jest taki, że na 60 procent kosztów nie mam wpływu. Są to tzw. koszty ogólne właśnie np. z ogrzewania klatki schodowej. Mogę manewrować jedynie w granicach 40 procent. Czyli mniejszą częścią. Nawet jakbym zakręcił kaloryfery na zero, to i tak te 60 procent mam do zapłaty.
PS.
Czy to w ogóle jest realne, żeby zdemontować kaloryfery na zimę? Da się to technicznie przeprowadzić? Mam wątpliwości.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: zbyry » 16-09-2022 10:28

@ Jacek nie wiem, jak można odkręcić kaloryfer i zanieść go np. do piwnicy :) trzeba by spuścić całą wodę z bloku/klatki. No chyba, że tacy macherzy, co potrafią odkręcić, podstawić wiadro i to spore, albo wąż do zlewu czy wanny i natychmiast po rozszczelnieniu założyć na rurę. Problem polega na tym, że trzeba to zrobić w 2-3 sekundy bo mieszkanie zaleje, panele czy ogólnie podłogi diabli wezmą. Ale jak to mówią, Polak potrafi :) osobiście nie znam takiego przypadku. Nie do końca też wiem teraz, czy podzielniki są zgodne z prawem, gdzieś miałem akt UE wskazujący, że nie są. Na logikę powinien być licznik i koniec, podzielnik pracuje na zasadzie odparowania cieczy i to jest nie fair. Poszperam.

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: jamWilhelm » 16-09-2022 10:44

musieliby zmieniać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po sezonie

fish
Posty: 81
Rejestracja: 27-02-2012 20:50

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: fish » 16-09-2022 11:12

zbyry pisze:
16-09-2022 10:28
@ Jacek nie wiem, jak można odkręcić kaloryfer i zanieść go np. do piwnicy :) trzeba by spuścić całą wodę z bloku/klatki. No chyba, że tacy macherzy, co potrafią odkręcić, podstawić wiadro i to spore, albo wąż do zlewu czy wanny i natychmiast po rozszczelnieniu założyć na rurę. Problem polega na tym, że trzeba to zrobić w 2-3 sekundy bo mieszkanie zaleje, panele czy ogólnie podłogi diabli wezmą. Ale jak to mówią, Polak potrafi :) osobiście nie znam takiego przypadku. Nie do końca też wiem teraz, czy podzielniki są zgodne z prawem, gdzieś miałem akt UE wskazujący, że nie są. Na logikę powinien być licznik i koniec, podzielnik pracuje na zasadzie odparowania cieczy i to jest nie fair. Poszperam.
Przepis który to reguluje to art. 45a prawa energetycznego.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: zbyry » 17-09-2022 05:55

@fish tylko to, co prawo reguluje, z logiką ma niewiele wspólnego. W bloku nie mieszkam, ale mieszkałem jakiś czas. Podzielniki to jest draństwo.

bobtga
Posty: 168
Rejestracja: 16-11-2013 18:05

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: bobtga » 17-09-2022 12:17

Wczoraj przejeżdżałem o pierwszej w nocy obok jeziora, od wjazdu w stronę Machowa wszystkie lampy się świeciły. To takie oszczędzanie.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: Innn » 20-09-2022 13:38

jamWilhelm pisze:
16-09-2022 10:44
musieliby zmieniać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po sezonie
Oraz w środku - tsm rozlicza za rok kalendarzowy

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg będzie oszczędzał na oświetleniu (i nie tylko)

Post autor: admin » 21-09-2022 14:58

Wywiad z prezydentem Bożkiem w sprawie oszczędności w przyjaznym studiu Radia Leliwa.

Wyłączamy co drugą lampę, wymiana lamp, nowe przekaźniki czasowe, farma fotowoltaiczna coraz bliżej.

W sprawie miejskich budynków nie ma ograniczeń i jasnych zaleceń, ale jest apel o racjonalne gospodarowanie. Jest opcja zamknięcia pewnych obiektów. Korzystanie z Orlika po zmierzchu będzie się wiązać z koniecznością zapłaty za prąd do oświetlenia.

Rachunki w 2021 roku to 5 mln zł (za wszystkie miejskie koszty), w tym roku szykujemy się na 6,8 mln zł, jeśli nie wprowadzimy oszczędności.

Red. Ewa Wójcik - Lis: oszczędzać trzeba będzie już zawsze.
Prezydent Bożek: powietrze może być gorsze

https://leliwa.pl/prezydent-tarnobrzega ... w-miescie/

ODPOWIEDZ