Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Próbujemy z nowym działem - co się podoba, co nie podoba, co trzeba zrobić lub poprawić.
Farrow
Posty: 66
Rejestracja: 23-08-2018 11:18

Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: Farrow » 26-07-2022 17:29

Zbliża się ku końcowi opracowanie dokumentacji na drogi na osiedlu Przywiśle. Władze już w lutym dysponowały koncepcją ale jak to bywa nikt mieszkańców nie poinformował o planowanej wycince 160 drzew. Przez te kilka miesięcy można było wypracować kompromis. Teraz PDB stawia sprawę tak - albo drzewa albo parkingi.

https://www.facebook.com/10964755841583 ... zR1fTATMl/

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Nie czeka nas betonoza osiedla Przywiśle.

Post autor: encore » 26-07-2022 18:52

Kolego, wskaż proszę w projekcie lub w tym zamówieniu "betonozę" o której piszesz w nagłówku rodem z onetu.

Wskaż choć jedno miejsce które będzie wykostkowane w miejscu trawnika czy drzewa.

Za linkowanie do DiM team powinien być ban.

Betonozy nie będzie.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: zbyry » 26-07-2022 19:03

@ encore. Bardzo lubię Twoje posty, są krótkie, zasadne, merytoryczne, zwykle.masz racje. Ale w tym przypadku chyba nie. Mieszać się w to nie chcę, nie moje to osiedle itd. Może sprawa wyglądała trochę inaczej....?

Farrow
Posty: 66
Rejestracja: 23-08-2018 11:18

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: Farrow » 26-07-2022 19:24

Nagłówek zaczerpnąłem z Tygodnika Nadwiślańskiego "Betonoza zamiast zieleni" :)
Trudno odnieść mi się do projektu, który PDB ukrywa przed mieszkańcami. Nic przecież nie stało na przeszkodzie żeby zrobić konsultacje z mieszkańcami osiedla. Jeżeli w koncepcji było 160 drzew do usunięcia to nie po to żeby w tym samym miejscu zasadzić nowe to jest chyba logiczne. Nie będę kopiował co napisał DiM team ale wyraźnie pewne kwestie tłumaczy w tekście.

Wystarczy zobaczyć co mówi PDB do dziennikarzy i chyba zastępca przewodniczącego osiedla, który obwinia projektantów. Projektanci realizowali czyjeś założenia ale jak się zrobił szum to wszystko ich wina. Jak w przysłowiu kowal zawinił Cygana powiesili.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: zbyry » 26-07-2022 19:53

A mogłem PDB zapytać w sobotę, jak szedł koło sądu w takiej zielonej koszuli, o co tu w tym wszystkim chodzi, ale szkoda mi było hamulców. Ekologia 😀 zresztą współpracownicy wszystko powiedzą, jak zawsze.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: encore » 26-07-2022 20:53

Fakty są takie:

1. UM miał zgodnie z zawartą umową przedstawiony wstępny zarys (koncepcję) projektu w lutym/marcu.
2. Zbliża się (chyba za miesiąc) termin oddania gotowego planu.

Dodam planu gotowego do realizacji po otrzymaniu jak się domyślam zabezpieczonych środków i odpowiednich rezerw budżetowych na wkład własny.

Wnioski każdy może sobie dopisać sam.

Warto odpowiedzieć na pytania
- Co się działo z tworzeniem projektu od lutego/marca do lipca? Jak miasto rozmawiało z projektantami? Kiedy odbywały się spotkania? Dlaczego na miesiąc przed oddaniem projektu UM nie wyrugował niszczenia przyrody tam gdzie to nie zagraża i nie jest potrzebne do budowy nikomu niepotrzebnych ścieżek rowerowych?
- Czy Zarząd Osiedla trzymał rękę na pulsie czy też tematu nie ruszał? Jeśli ruszał to w jaki sposób - ustnie czy pisemnie? Jakie jest stanowisko Zarżądu Osiedla? Popierają wycinkę i ścieżki rowerowe? Jeśli tak lub nie to dobrze by to było wiedzieć po czyjej stoją stronie.
- Dlaczego nie przeprowadzono konsultacji społecznych dotyczących tak dużej skali projektu a później inwestycji?

Od jakiegoś czasu mocniej interesuję się inwestycjami w skali całego miasta. Dotąd nie wychodziłem poza artykuły prasowe czy też interpretacje internautów. Obecnie patrzę na tematy samodzielnie, bardziej formalnie, papierowo. No i to co pisze ten nieszczęsny profil z facebooka to w moim odczuciu częściowo półprawdy, nadinterpretacje a może nawet pomówienia.
O betonozie można pisać po tym jak miasto zapłaci za projekt, który betonozę, rzeczywistą betonozę miałby urzeczywistnić. Oby do tego ani na Przywiślu ani na żadnym innym osiedlu w Tarnobrzegu nie dochodziło.

Czekam też na kogoś w rodzaju dziennikarza śledczego, który bez emocji, w sposób neutralny, bazując wyłącznie na dokumentach lub odpowiedziach pisemnych ze strony UM sprawę opisze. Lub chociaż oficjalne pismo, oświadczenie ze strony UM dające mieszkańcom miasta odpowiedzi na m.in. powyższe pytania.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: encore » 26-07-2022 20:55

zbyry pisze:
26-07-2022 19:53
zresztą współpracownicy wszystko powiedzą, jak zawsze.
Nie pal źródeł informacji. ;)
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: admin » 26-07-2022 20:59

Tymczasem podchodzę do tego z dystansem. Z dwóch źródeł słyszałem, że "betonoza zamiast zieleni" w tym przypadku ma się nijak do rzeczywistości, a tytuł rzeczywiście jest bardziej internetowy niż godny gazety, adekwatny może do tego co stało się na rynku, ale już nie do planu na Przywiśle.

Druga sprawa, że odkąd pamiętam, to są dwie mniej więcej równe grupy, czy to użytkowników cmentarza, czy lokatorów bloku. Jedni mówią, żeby wycinać drzewa, które im przeszkadzają, niszczą nagrobki, zasłaniają słońce, śmiecą, są niebezpieczne i przez nie nie da się zrobić parkingów czy ścieżek rowerowych. Druga grupa z kolei broni każdego krzaka, obojętne na ile i komu przeszkadza, szczególnie jeśli przeszkadza komuś innemu.

I tak jak wcześniej beton i porządek były modne, tak teraz zdecydowanie (i słusznie) modne nie są. Drzewa sadzimy nowe, ograniczamy koszenie, zwiększamy ilość zieleni i zagospodarowujemy wodę. W związku z tym grupa "cywilizacja" trochę się wstydzi swoich oczekiwań, chociaż z nich nie rezygnuje. Interesuje ich zatem wycięcie np. tych trzech drzew pod moim blokiem, a pozostałe "157" mnie nie dotyczy i niech zostaną. Nawet bym się nie zdziwił, gdyby rzeczywiście takie osoby nie chciały obecności mediów w trakcie dyskusji. Wierzcie mi, że takie są. I że takie kwestie łatwiej uzgadniać z zarządem osiedla wybranym przez mieszkańców, niż bezpośrednio z mieszkańcami.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: zbyry » 27-07-2022 06:05

Nie palę @encore, i tak wyniosą nie tylko mi :-) szukasz dziennikarza śledczego powiadasz. Jedyny to Kotlet na tyle, na ile może i admin również na tyle, ile może. O reszcie się nie wypowiadam ani dobrze, ani źle.

Są pewne rzeczy, które powinny być poruszone. Jak np sprawa nie wpuszczenia dziennikarzy. Andrzej mnie zaskoczył mocno. Nic, jak go spotkam, to mu powiem jak facet facetowi co tym myślę.

marazel
Posty: 31
Rejestracja: 23-01-2019 11:46

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: marazel » 27-07-2022 09:00

Czy obecny Prezydent zna takie pojęcie jak konsultacje społeczne? To już kolejna sprawa, w której ma mieszkańców i ich zdanie daleko w nosie. Jakby nie wiedział to mu pomogę:

Czym jest konsultacje społeczne?
Konsultacje społeczne są wielostronnym i złożonym procesem, w którym różne podmioty, będące odbiorcami planowanego przedsięwzięcia mają możliwość zapoznania się z planowanymi działaniami i wyrażenia własnych uwag oraz sugestii co do ostatecznego kształtu przyjętych rozwiązań.

Czuwaj!

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: dino » 27-07-2022 09:15

Czy obecny Prezydent zna takie pojęcie jak konsultacje społeczne?

Zaczynam się zastanawiać, czy Polacy są potrzebni rządzącym raz na kilka lat a potem morda w kubeł.
Na każdym poziomie.
1. Bruksela - ilu europosłów zaszczyciło Tarnobrzeg od ostatnich wyborów?
2. Polska - które biuro poselskie regularnie pracuje?
3. Tarnobrzeg - no właśnie jak widać. Dodam od siebie, że trwająca wieloletnia już walka Urzędu Miasta o wypaczenie idei "budżetu obywatelskiego" skutecznie mnie odstraszyła od udziału w nim.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: admin » 05-03-2023 17:42

Znów tracimy drzewa, w tym temacie, bo w okolicy Przywiśla. Porównajcie stan sprzed półtora roku z tym co mamy dzisiaj. Nie wiem kiedy było cięte, trociny wyglądają na dość świeże.

Więcej zdjęć będzie w podsumowaniu tygodnia.

cmentarz-drzewa.jpg
cmentarz-drzewa.jpg (286.3 KiB) Przejrzano 3257 razy

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Czy czeka nas betonoza osiedla Przywiśle ?

Post autor: zbyry » 05-03-2023 21:39

Nawiedziłem wczoraj groby przodków po obu stronach drogi, idąc od dworca. Widok mnie przeraził. Nie wiem komu te drzewa przeszkadzały tym bardziej, że w tym miejscu nie rozwija się jakichś większych prędkości. Nie pojmuje tego. Może ktoś zna powód?

ODPOWIEDZ