Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Próbujemy z nowym działem - co się podoba, co nie podoba, co trzeba zrobić lub poprawić.
1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 25-10-2020 13:02

Zainicjowałem ten wątek dwa lata temu. Rzeczywiście ostatnio nie był on poruszany. Od dłuższego czasu utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego nie znajdowało zainteresowania ani wśród osób odpowiedzialnych za ich utrzymanie ani wśród radnych. Niestety obecnie wydaje się że jest to ostatni moment aby wrócić do tematu. W tym roku nie mieliśmy tu żadnych nakładów po za przewidzianym remontem elewacji, dachu i wyminą okien na poddaszu budynku dawnego Zarządu Dóbr Tarnowskich gdzie obecnie spotykają się Seniorzy +. Na realizację prac jest ogłoszony II przetarg bo z pierwszym coś nie wyszło. Sam remont elewacji, który ma być realizowany na przełomie listopada i grudnia w budynku, który był i zapewne jest dość mocno zawilgocony ( świadczy o tym stan elewacji )budzi we mnie mieszane uczucia. Moim zdaniem w tym zakresie będą to pieniądze wyrzucone w "błoto". Wracając jednak do sedna sprawy. Tworzony jest obecnie budżet na 2021 rok. Może nasi radni wysupłaliby parę groszy i zabezpieczyli niszczejące obiekty. Nie mówię tu o dużych remontach. Wykonajmy podstawowe prace zabezpieczające. Zmonitorujmy obiekty aby nie dochodziło do dalszych aktów wandalizmu. Robimy obecnie oświetlenie terenu może położyć obecnie w jednym wykopie przewody pod monitoring. Później poszukamy kasy na kamery. Nie rozumiem, takiego braku zainteresowania wśród radnych. Liczą się tylko parkingi, chodniki, siłownie, place, boiska, place zabaw. Zapewniam Ich że nasze dzieci nie będą wracać do Tarnobrzega dla parkingów i siłowni.

artrel72
Posty: 29
Rejestracja: 21-10-2016 17:24

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: artrel72 » 25-10-2020 13:09

W pełni popieram 1967

Roman90
Posty: 96
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: Roman90 » 26-10-2020 09:28

Popieram dobra inicjatywa. Może powinien został zgłoszony jakiś projekt "prawdziwie obywatelski" do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 26-10-2020 11:56

Roman90 pisze
Popieram dobra inicjatywa. Może powinien został zgłoszony jakiś projekt "prawdziwie obywatelski" do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego
.

I dochodzę do takiego samego wniosku. Jeszcze się łudziłem, że w tym roku coś w tej sprawie drgnie - nowa władza - nowi radni ale daremne moje złudzenia. Drugi rok mija i nic. Będę miał w zimie trochę czasu to przygotuje taki projekt do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Aby projekt nie został odrzucony musi być poparty realną wyceną. Inaczej mówiąc trzeba z grubsza określić zakres prac, pomierzyć i skosztorysować. Mam do tego narzędzia i kolegów z różnych branż. Nie powinno być problemu. Należy również ustalić kto jest dysponentem terenu i obiektów Gmina jako całość czy poszczególne jednostki umiejscowione na terenie Parku. Projekt ten nie powinien się ograniczać tylko do zabezpieczeń i remontu obecnej infrastruktury ale wprowadzać nowe rozwiązania, a to trzeba będzie uzgodnić uprzednio z konserwatorem zabytków. Tak więc rok wydaje się to dużo czasu, a wcale tak nie jest. Czekam zatem na propozycje co byście widzieli na terenie Parku lub w niszczejących obiektach. Za półtora miliona można całkiem sporo zrobić. Można realizować go etapami. Pozostaje jeszcze kwestia głosowania. Mam coraz więcej wątpliwości w tym zakresie. Ale zapewne są jakieś sposoby aby przypilnować głosowania.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: admin » 26-10-2020 17:26

Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie już głosowanie internetowe, ale czy dzięki temu uda się go bardziej przypilnować?

Roman90
Posty: 96
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: Roman90 » 27-10-2020 09:16

Mogę przedstawić jak to wyglądało na moim osiedlu. Już przy wydawaniu kart Pan z komisji chciał zamaczać projekt "Jeszcze widniej jeszcze bezpieczniej" powiedziałem że sam sobie poradzę. Ale widziałem że innym osobą przeważnie starszym wypełniał karty dla projektów dużych.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 03-11-2020 21:18

Otwarto dziś oferty na „ Roboty budowlane w budynku d. siedziby Zarządu Dóbr Tarnowskich przy
ul. Sandomierskiej 25 w Tarnobrzegu (Dzienny Dom Senior +)". Jak poprzednio jest tylko jedna oferta złożona przez Centrum Stolarki Budowlanej DOMLUX Nieznalski Andrzej, Nowak Marek Spółka Jawna ul. Przemysłowa 1137-450 Stalowa Wola za cenę brutto 215 285,13 zł
i gwarancje 5 lat.
Mnie cały czas nurtuje pytanie czy to jest pora na remont elewacji. Takie same wątpliwości miały firmy zainteresowane udziałem w przetargu. Na stronach postępowania można przeczytać:
Pytanie 5.
Czy inwestor przewiduje przesunięcie terminu wykonania zamówienia przy sprzyjających warunkach pogodowych. Czas oczekiwania na wykonanie stolarki okiennej minimum 6 tygodni, w związku z technologią wykonania i zwarzywszy na porę roku wykonanie renowacji elewacji jest niemożliwy do wykonania w okresie do 7.12.2020r.
Odp. Zamawiający nie dopuszcza możliwości przesunięcia terminu wykonania zamówienia ze względu na dofinansowanie inwestycji dotacją na prace konserwatorskie z budżetu województwa podkarpackiego . Na zamawiającym spoczywa obowiązek rozliczenia dotacji do 15.12.2020r.

Dlaczego nie powinno się robić remontu elewacji w tym terminie:
- budynek jest od lat mocno zawilgocony,
- tynków nie można wykonywać w temperaturze poniżej 5 stopni. Niedopuszczalne jest jego przemrożenie gdyż zniszczona zostanie jego struktura i będzie odpadał.
- 1 centymetr tynku cementowo-wapiennego schnie 7 do 14 dni.
- podłoże pod farbę musi być suche ,a temperatura powyżej + 5 stopni.
Patrząc na długoterminową prognozę pogody na najbliższy miesiąc żadne z wyżej wymienionych warunków nie będą spełnione.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: admin » 03-11-2020 21:31

Pamiętam, że w kilku tarnobrzeskich budynkach robiono elewację przy -8 stopniach, ale nie były to zabytki i był to tynk cienkowarstwowy. W dodatku wykonawcy wieszali na rusztowaniu kurtyny, pod którymi cały czas pracowały nagrzewnice.
Rzeczywiście chyba w warunkach zabytku, grubszego tynku i niepewnej pogody trudno to powtórzyć z pięcioletnią gwarancją i krótkim terminem.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 03-11-2020 21:50

Ciężko się przyznać ale zaraz po szkole w mojej pierwszej pracy w dużej firmie państwowej wykonywałem tynki taką metodą. Był to grudzień styczeń. Przychodziliśmy rano ściany były zamarznięte. Włączaliśmy nagrzewnice tynk odmarzał, a my tynkowaliśmy. Jako że historia zatacza krąg, po kilku może kilkunastu latach byłem w tym mieszkaniu, tynki opadały. Mimo, że osobiście nie byłem odpowiedzialny za takie decyzje, byłem wtedy zwykłym tynkarzem to oglądając spartoloną robotę czułem się bardzo głupio. Tak więc adminie wykonywanie elewacji przy -8 stopniach nie miało nic wspólnego ze sztuką budowlaną, a efekty wcześniej czy później się pojawią, a część z nich wystąpiła już pierwszej zimy bo zawilgocona ściana przewodziła dużą większą ilość ciepła.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 15-11-2020 08:52

Byłem dziś na spacerze z psem w parku. Może się za bardzo czepiam ale lokalizacja dwóch podstaw lamp przy drodze dojazdowej do arboretum nie jest szczęśliwa. Dotyczy to drugiej lampy od bramy, która nie wiadomo dlaczego została umiejscowiona w krawędzi jezdni. Pozostałe zgodnie z obowiązującymi zasadami zostały prawidlowo odsunięte od krawędzi jezdni ok. 0,5 m. Ostatnia lampa od strony budynku kuchni dworskiej została umiejscowiona w pasie drogi prowadzącej wzdłuż muru odzielajacgo budynki kuchni. Moim zdaniem winna być cofnieta na wysokość lini drzew tworzących aleję. Można to jeszcze skorygować póki nie przecieto kabli i nie ustawiono słupów.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 18-01-2023 18:27

Wracam do tematu remontu obiektów w Parku Dzikowskim w związku z Rządowym Programem Odbudowy Zabytków. Zasady programu:
- program przeznaczony jest dla jednostek samorządu terytorialnego,
- przeznaczenie na bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków,
- wysokość bezzwrotnego dofinansowania 98%
- termin składania wniosków od 24.11.2022 r. do 31.01.2023 r.
- wnioski składać można w trzech wielkościach:
do 150 tys. zł
do 500 tys. zł
do 3,5 mln zł

Wnioski są bardzo proste do wypełnienia. Nie trzeba mieć opracowanej dokumentacji projektowej remontu, której wykonanie jest również dofinansowane. Wystarczy opis zakresu prac.

Pojawiła się zatem długo oczekiwana okazja do przeprowadzenia remontu obiektów Parku Dzikowskiego bez wydatkowania środków własnych z Budżetu Miasta . Zobaczymy jak władze miasta i radni wykorzystają tą szanse????????.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: admin » 18-01-2023 19:42

Kuchnia dworska ma być remontowana za około 4-5 milionów (chyba dość optymistyczne szacunki). Liczymy na czwartą edycję Polskiego Ładu, z którego mają być remontowane zabytki. Do tego budynku miałaby trafić ekspozycja dotycząca historii Tarnobrzega.

Raz trafiłem na taką informację, a później była już cisza i trwa dotąd.

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: dominik267 » 18-01-2023 23:26

4 do 5 milionów złotych to są tak optymistyczne wyliczenia, że datowałbym je na rok 2000. Dychę włożyć trzeba tam minimum, jak siedzi konserwator to z 15.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 19-01-2023 07:04

3,5 mln brutto daje netto 2,84 mln zł dofinansowania. Nie są to małe pieniądze na remont kuchni dworskiej. Z zupełności wystarczyłoby na remont dachu , izolacje remont elewacji wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Przy rosnących kredytach mieszkaniowych deweloperzy ograniczają inwestycje tak, że firmy budowlane zaczynają szukać roboty i przestaną windować ceny. Kuchnia dworska to nie jedyny obiekt zabytkowy wymagający remontu w Parku Dzikowskim jak i w całym mieście.

ODPOWIEDZ