Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Próbujemy z nowym działem - co się podoba, co nie podoba, co trzeba zrobić lub poprawić.
orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: orange » 14-05-2019 13:23

Żeby tylko nie doszło na forum do naruszenia ochrony wizerunku (Art. 81 UoPAiPP) lub naruszenia dóbr osobistych (Art. 24. Kodeksu cywilnego).

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: orange » 14-05-2019 13:45

Powinni radni pochylić się nad tematem…

Centralne położenie Tarnobrzega sprawia, że ma szansę stać się zapleczem wypoczynkowo turystycznym dla tego rejonu Polski, a bliskość Sandomierza, Baranowa, Krzysztopora , Opatowa, Staszowa, czyli miejsc historycznych i w Polsce znanych sprawi, że Tarnobrzeg może stać się miejscem wypoczynku i bazą do wypadów turystycznych.
Dlatego tylko od Tarnobrzega zależeć będzie czy tak się stanie i kiedy.

Wracając do tematu utrzymania parku i obiektów Parku Dzikowskiego. Parkiem powinni jak najszybciej zając się fachowcy.

Chyba większość zapomniała jaka jest historia rodu i odznaczyli się dla naszej historii. Dzików już może się poszczycić jedną z najlepszych kolekcji w kraju oraz tym, iż kolekcja powróciła w miejsce jej pierwotnej lokalizacji, co dziś jest w sumie rzadkie.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 14-05-2019 20:20

I ja mam taką nadzieję Orange, że sprawa kompleksowego zagospodarowania terenów i obiektów Parku Dzikowskiego znajdzie pomyślny finał. Na stronach Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega czytamy:
‘’OBIEKTY TOWARZYSZĄCE ZAMKOWI
Na przestrzeni ostatnich pięciuset lat dzikowskiej rezydencji towarzyszyły budynki pomocnicze (kuchnia, strażnica, stajnie, powozownia itp.), z których do dzisiaj zachowały się jedynie budowle wzniesione po połowie XIX wieku: zespół kuchni wzniesiony w stylu neogotyckim, zwany „starym zamkiem” (za fosą wschodnią), zespół ujeżdżalni i powozowni zbudowany w stylu eklektycznym (w narożniku południowo-zachodnim zespołu zamkowego) oraz secesyjne budynki elektrowni i kordegardy. Przewiduje się, że obiekty te po dokonaniu gruntownego remontu i adaptacji będą pełnić funkcje komercyjne związane z ruchem turystycznym (hotel, gastronomia, sprzedaż pamiątek i wydawnictw itp.). Wszystkie te obiekty – niezależnie od nowej roli – zostaną przywrócone do pierwotnego kształtu architektonicznego i estetycznego”.
Założenia są szczytne ale niestety jak na razie trwa proces odwrotny. Jak słusznie zauważył Orange „ jeśli nie zatroszczymy się o te obiekty na poważnie, to pokolenie naszych dzieci będzie je oglądać tylko w książkach”. Dla mnie Zamek i wszystkie jego obiekty mają szczególną wartość i może za bardzo się czepiam.. Mój dziadek wychowywał się i pracował na terenie gospodarstwa przy zamku, podobnie w młodości ojciec, moje dzieciństwo spędziłem na terenie parku, a obecnie spaceruję po alejkach z wnukami i zastanawiam się czy jak dorosną będą mogli zobaczyć jeszcze te obiekty, i będę miał możliwość przekazać im na żywo niemały już kawałek historii.
Zarządzanie takim zasobem i jego utrzymanie zapewne nie należy do łatwych, ale podejrzewam, że wieloletniemu powojennemu Dyrektorowi – organizatorowi szkoły, założycielowi zespołu „Rzeszowianie” – „Dzikowianie” Mieczysławowi Wciślikowi również nie było łatwo. Dla nieznających tematu przypomnę że Pan Mieczysław Wciślik był dyrektorem i organizatorem szkoły w latach 1947-1972. Do dziś pamiętam z młodości opowieści starszych osób, sąsiadów, że takiego gospodarza jak Pan Mieczysław Wciślik to już szkoła, a tym samym całe gospodarstwo z obiektami mieć nie będzie. Jeszcze jedno wspomnienie. Pamiętam z młodości jak przy wprowadzaniu kolejnych procedur administracyjnych jeszcze w czasie komunizmu Ojciec mawiał : przed wojną Hrabia Tarnowski miał jednego Zarządcę w budynku przy ul. Sandomierskiej ( obecnie będzie tam Dom Seniora), który zarządzał gospodarstwem rolnym i sadowniczym, gorzelnią, browarem, młynami, tartakami, lasami wyposażony jedynie w pióro, zeszyt i liczydło. Teraz mamy dziesiątki urzędników, a nic nie można zrobić.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: encore » 15-05-2019 08:12

Mamy tu sytuację identyczną pod względem chęci i mobilizacji do działania jak z jeziorem. Z jednej strony każdy widzi problem i uważa, że coś trzeba zrobić z drugiej jest mur bierności władzy tłumaczony tym, że procedury, że przepisy...

Chciałbym poznać stan faktyczny, poznać prawdziwą przyczynę dla której obiekty te wyglądają jak wyglądają. Chciałbym wiedzieć ile przez ostatnich 10 lat złożono wniosków o dofinansowania remontu czy rewitalizacji do marszałkowni a ile do ministerstwa. Chciałbym poznać opinię konserwatora zabytków w tym temacie, bo niestety ostatnio głośniej o nim przy ochronie krzaków dla żuli "na wiosce" niż przy dbaniu o zabytki.

Jest dużo pytań bez odpowiedzi i co najgorsze bez refleksji.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: marysia67 » 15-05-2019 09:10

Ostatni raz kąpałam się w zalewie 5 lat temu. Uderzyłam się w stopę o betonową płytę. Woda jest czysta, super się pływa, ale niestety metalowy pręt, który wystawał z tej płyty wystraszył mnie, miałam przerysowaną stopę. Uważajcie na te płyty i pręty. Ja jeżdżę na basen, choć jezioro mnie kusi. Pozdrawiam

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: andriu81 » 15-05-2019 16:04

@orange, wszystko jest możliwe ,ale pewnie są tacy(ci odpowiedzialni za te zaniedbania) którym bardziej zależy na wyciszeniu sprawy niż na ochronie wizerunku. Przeciez lokalne media nie śmią pisnąć ani złego słowa na władze, same pochwały się sypią jak to jest dobrze w mieście.
Niestety żadna z tych miejscowości nie daje się porównać do Tarnobrzega ,gdyż wszystkie one są na przecięciu różnych dróg, dlatego są turystyczne. Jezioro na szczęście tez takie jest ,gdyż do mostu jest tam całkiem blisko. Ale Zamek Dzikowski to już miejsce zapomniane, stąd mamy to co widać.
@marysia67, mam nadzieję że w jeziorze pousuwali już te pręty(bo byłoby głośno o tym),a mamy przecież stowarzyszenie płetwonurków,którzy zapewne już dawno zbadali dno jeziora i zgłosili takie niebezpieczne miejsca do władz miasta

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: marysia67 » 15-05-2019 16:22

Mam taką nadzieję, może się w końcu wybiorę w tym roku, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: admin » 15-05-2019 21:30

encore pisze:
15-05-2019 08:12
Mamy tu sytuację identyczną pod względem chęci i mobilizacji do działania jak z jeziorem.
Pamiętam przetarg, albo że miał być przetarg. Budynek przy arboretrum był do wydzierżawienia na bodajże 25 lat, z przeznaczeniem na działalność hotelowo-restauracyjną. Chętnych nie było. Co innego działki nad Jeziorem, które zwykle dobrze się sprzedawały.
Jezioro jest atrakcją masową, nie wymagającą od odwiedzających, nawet teraz, kiedy infrastruktura jest niewielka.
Zamek nigdy nie będzie tak masowy, bo nie każdego to interesuje.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 17-05-2019 15:04

"Pamiętam przetarg, albo że miał być przetarg. Budynek przy arboretrum był do wydzierżawienia na bodajże 25 lat, z przeznaczeniem na działalność hotelowo-restauracyjną. "

Był przetarg, ale coś mi świta, że cena minimalna to było ok. 4 tys. zł. W tamtym czasie wyremontować obiekt i płacicić 4 tys. miesięcznie to było dużo. W 2012 roku była uchwała o sprzedaży ale remont wszystkich obiektów zabytkowych należło wykonać w ciągu 3-ch lat.
Nic z tych działań nie wyszło, a 2014 roku w KW pojawił się wpis z ostrzeżeniem o postępowaniu złożonym przez rodzinę Tarnowskich.
A obiekty nadal są zagrożone. W tym tygodniu były kolejne dwie próby podpalenia.
https://echodnia.eu/podkarpackie/tarnob ... 1-14135533

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: A1313 » 17-05-2019 18:44

Czy wszystkie sprawy wlasnosci zamku i terenow przyleglych sa wyjasnine w stu procentach?

td
Posty: 496
Rejestracja: 20-12-2010 17:37

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: td » 17-05-2019 22:46

NIe.

A co lepsze - kto inny zarządza zamkiem, a kto inny parkiem :P

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 12-06-2019 07:05

Ostatnio pisałem o niezabezpiczonym placu budowy przy obiekcie powozowni gdzie ma się przenieść Centrum promocji Natura 2000 11 maja. Od tego czasu na budowie nic się nie działo. Ruszyło w poniedziałek 10 czerwca. Remont dachu i elewacji. Mam jednak spore wątpliwości czy rozpoczęcie obecnie prac przy elewacji to dobry pomysł. Wczoraj temperatura na ścianach dochodziła zapewne do 50 stopni . Pracownicy w pelnym słońcu naciagali klej na ściany. Nawet nie pofatygowano sie aby założyć siatki maskujące na rusztowanie aby choć o parę stopni obniżyć temperaturę. Na każdym worku z klejem pisze, że kleje można stosować do temperatury Max. 25 stopni. Później woda zbyt szybko odparowuje i klej nie zdąży zawiązać . Inaczej mówiąc tynk będzie się sypal. Oczywiście wzmocniony farbą lub wyprawą okres gwarancji wytrzyma, a później to jak widać niko nie obchodzi.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: admin » 12-06-2019 22:48

Teraz liczy się termin, takie czasy. Rok czy dwa temu pewien budynek w Tarnobrzegu ocieplano przy temperaturze -8 stopni. Nawet jeśli pod siatką grzano w trakcie układania, to już raczej nie w czasie nocy.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 13-06-2019 08:00

Termin, terminem ale co robił wykonawca przez cały maj gdy na rusztowaniach nic się nie działo. Dla mnie nie podlega żadnej dyskusji że w tych warunkach inspektor nadzoru winien wstrzymać pracę. Nie wierze że inspektor nie kontroluje budowy kiedy zdjete jest pokrycie dachu i wymieniana częściowo konstrukcja dachu. Każdą umowę również tą realizowaną z środków unijnych można przedłużyć z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe tylko należy to szczegółowo udokumentować.

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: cenzor » 13-06-2019 08:51

I waśnie to obrazuje naszą byle jakoś w realizowaniu wszelkich remontów czy budów nie tylko w tbg ale i w kraju sławetny slogan"jakoś to będzie byle do przodu", a potem się dziwimy ze w jedni dziura po paru miesiącach czy nierówny chodnik czy krzywa ściana itp. a wystarczy popatrzeć na sąsiadów z zachodu jak tam sie buduje czy remontuje.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: Jacek » 13-06-2019 16:38

Np. katedrę Notre Dame.

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: orange » 25-05-2020 12:05

Już prawie rok na temat tego forum nikt nie zaglądał, więc tak dla przypomnienia...

Kiedyś już nie raz ktoś wspominał o tym na forum, ale nic Rada Miasta w tym zakresie nie robi :!:
Wczoraj przeczytałem w "ED" o tym jak dawna kuchnia dworska przy Zamku Tarnowskich w Dzikowie zamienia się w ruinę.
Czy uda się uratować?
Czy właścicielem terenu jest zmarły w 1984 roku hrabia Artur Tarnowski?

Krótka historia szkoły, która utrzymywała na ile mogła ten ogromny obiekt i ziemie:
-2 grudnia 1944 roku - na podstawie dekretu PKWN Resortu Rolnictwa i Reform Rolnych zostało utworzone w Dzikowie Liceum Rolnicze Męskie i Żeńskie. Wojewódzki Urząd Ziemski w Rzeszowie przekazał dla potrzeb szkoły pałac hr. Tarnowskiego, budynek kuchni dworskiej (stary zamek), oficyny przy bramie wraz ze stajnią, ujeżdżalnią, wozownię i budynek elektrowni dworskiej.W starym zamku mieścił się internat, kuchnia i stołówka.
-1 września 1945 roku - zmieniono nazwę szkoły na Liceum Gospodarstwa Wiejskiego w Dzikowie,
-1 września 1947 roku - szkoła została przemianowana na 3-letnie Liceum Rolnicze w Dzikowie,
-1 września 1949 roku - powstało 4-letnie Liceum Rolnicze,
-1 września 1953 roku - przekształcone zostało w 4-letnie Technikum Hodowlane,
-1 września 1957 roku - przemianowano na 5-letnie Technikum Rolnicze,
-1 września 1976 roku - decyzją Wojewody Tarnobrzeskiego, szkoła została przekształcona w Zespół Szkół Rolniczych,
-1 września 1988 roku - zostało powołane Liceum Ekonomiczne,
-1 września 1991 roku - utworzone zostaje Liceum Zawodowe.

W 1994 roku zostało zlikwidowane 3-letnie Technikum Rolnicze i od tego czasu chyba można powiedzieć obiekty zaczęły niszczeć.
Minęło już 26 lat i nikt nie zmienia te faktu...
To przecież zabytki kulturalne, historyczne, polskie...
Gdy szkoła opuściła te mury dziwnym trapem było kilka pożarów.
Ktoś chciał to wyremontować, ale urząd miasta się nie zgodził.
Może warto pozyskać jakie unijne dofinansowanie i odremontować perełkę Tarnobrzea?...

ŹRÓDŁO:
https://echodnia.eu/podkarpackie/dawna- ... 1-14987440

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: norweski_leśny » 25-05-2020 12:39

Dopóki nie zakończy się postępowanie sądowe to nikt nie zajmie się tym obiektem. Więc będzie sobie spokojnie niszczał aż nie zostanie żadna cegła na cegle. Potem resztę będzie można przejechać buldożerem albo pozostawić jako "antyczne ruiny" pokryte roślinnością. Taki los spotkał wiele innych obiektów ze względu na postępowania o odzyskanie. Tak, iż na końcu tych spraw często już nie było czego odzyskiwać. Taki sam los czeka nasz obiekt. Jedyne o co toczy się spór to tak naprawdę kasa za ziemię. Budynki w tym przeszkadzają.
Przez nieuregulowany stan prawny absolutnie nikt nie zainwestuje. Podobna sytuacja z byłym Hotelem Nadwiślańskim.

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: XYZ » 25-10-2020 00:44

Odświeżam temat bo mnie zainteresował.
Kto wytoczył ten spór sądowy o odszkodowanie? Gość który sprzedał kolekcję dzikowską czy ktoś inny?

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Utrzymanie obiektów Parku Dzikowskiego

Post autor: 1967 » 25-10-2020 11:27

Z tego co mi wiadomo to rodzina Rodu Tarnowskich działa przez pełnomocnika. Jeżeli chodzi o Zamek i obiekty mu towarzysząc to jest wniosek do Skarbu Państwa o odszkodowanie. Jest to zupełnie logiczne. Kogo w dzisiejszych czasach byłoby stać na utrzymanie takiego obiektu. Weźmy choćby przykład z pałacu w Kurozwękach. Tam właściciele wrócili do Polski i mocno zainwestowali. Jeżdżę tam regularnie z rodziną. Jednak wydaje mi się że w ostatnim czasie nastąpiła tam stagnacja.

ODPOWIEDZ