Urzymanie czystości w mieście

Próbujemy z nowym działem - co się podoba, co nie podoba, co trzeba zrobić lub poprawić.
1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Urzymanie czystości w mieście

Post autor: 1967 » 23-08-2018 22:47

"Zastanawiam się, czy wymuszenie utrzymywania porządku na posesjach przez ich właścicieli jest dla służb porządkowych miejskich sprawą nie do rozwiązania. Co prawda ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminie daje bardzo ograniczone możliwości przymuszania właścicieli do utrzymywania porządku, szczególnie w zakresie koszenia trawy i przycinania drzew ale w tak małym mieście jak Tarnobrzeg można na różne sposoby podejmować interwencję. Np. nie skoszona trawa na działce przy ul. Jachowicza ? naprzeciwko Gimnazjum nr 1. Działka jeszcze wówczas zabudowana, w 2008 roku przy sprzedaży pakietu kontrolnego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych przez miasto była aportem dla firmy ASA - obecnie FCC Tarnobrzeg. Działka ta chyba nadal jest ich własnością. Miasto nadal ma udziały w tej firmie i swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej oraz na stanowiskach kierowniczych. Co najdziwniejsze firma ta specjalizuje się w utrzymaniu terenów zieleni tylko o swoich zapomina. Podobnie na sąsiedniej działce gdzie policja trenowała psy. Tu też zapomniano o koszeniu. Brak koszenia traw widać w wielu miejscach np. przy ul. Kościuszki ( działka z garażem) czy przy ul. Dominikańskiej w samym centrum koło Sądu wzdłuż ogrodzenia z Sonatą. Służby miejskie nie powinny mieć najmniejszej trudności z ustaniem właścicieli posesji bo ewidencja nieruchomości i ich właścicieli znajduje się w urzędzie.
Na niektórych posesjach zalegają śmieci i porozrzucane przedmioty. Tu już mamy przepisy, które określają sposób składowania i pozbywania się odpadów z posesji. A jednak i tu nie mamy porządku. Na zapleczu sklepu z artykułami budowlanymi, róg Kościuszki i Szkolnej, mamy składowisko odpadów po budowlanych. Rozumiem, że prowadząc działalność powstają śmieci ale można je gromadzić w kontenerach lub osłoniętych wiatach. Następnie sukcesywnie wywozić.
Nie poruszałbym tego tematu, gdyby sprawa dotyczyła obrzeży miasta ale te miejsca to Centrum. Może dla utrzymania czystości niepotrzebne są nam żadne przepisy. Może zwyczajnie należy przypomnieć właścicielowi aby dostosował swoją posesję do pozostałych i Go troszkę zawstydzić. Ale kto to zrobi, jak nikt nie chce tego zobaczyć!!!!!!!!!!."
Ostatnio zmieniony 23-08-2018 22:47 przez 1967, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Urzymanie czystości w mieście

Post autor: admin » 23-08-2018 23:23

"Patrzyłem jak to wygląda lokalnie i znalazłem tylko to:
http://www.tarnobrzeg.pl/uchwaly/VII/288.pdf
Czy mamy jeszcze jakieś inne prawo lokalne dotyczące utrzymania porządku, a szczególnie z wymogiem koszenia trawy w określonej minimalnej częstotliwości?"
Ostatnio zmieniony 23-08-2018 23:23 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Urzymanie czystości w mieście

Post autor: alek » 24-08-2018 09:34

"Co tu pisać o porządku na prywatnych posesjach jak miasto nie potrafi postprzatac swojego terenu. Mam wrażenie , że w mieście jest coraz bardziej brudno. Dojeżdzając ul Warszawska na wysokości "Kameleona" od kikunastu dni przy krawężniku leżą śmieci i pozamiatany piasek po jakejś stłuczce. Jadąc dalej w strone centrum miasta mamy po prawej i lewej stronie parkingi niesprzątane chyba od zeszłego roku . Na Sikorskiego i nie tylko przy krawężnikach leży piasek jeszcze po zimie . Studzienki kanalizacji deszczowek są albo pozarastane trawą , albo pozatykane skoszoną trawą i piaskiem. Pamiętam za rzadów Jana jeszcze za czasów PGKIM miasto miało zamiatarki (byl nawet Mercedes) które było widać na mieście. Czy dzisiaj ktoś widzi zamiatarkę ? Od czasu do czasu jedzie taka mała "zabawka" w strone centrum pozamiatać koło UM i na tym sprzątanie się kończy. Jaka jest częstotliwość zamiatania ulic ? Przecież miasto ma umowę na sprzątanie, czy ktoś to kontroluje?
Przy okazji piasania o studzienkach przypomniała mi się pewna rzecz. W Zakrzowie na ul Warszwskiej na wyskości przystanku i remizy OSP po obu stronach pozatykane są studzienki kanalizacji deszczowej. Przy opadach deszczu tworzy sie rozlewisko na prawie całej szerokości ulicy. Trwa to mniej więcej od marca i nikt z tym nic nie robi. Może zamiast spotkań z mieszkańcami na które przychodzi 9 mieszkańców i 11 urzędników i radnych, p.o. P.M i jej zastępca rozejrzeli by się po mieście ?
a komary tną dalej ."

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: 1967 » 26-03-2019 15:46

Trochę z uporem maniaka piszę znowu o porządkach. Pisałem o tym w sierpniu ubiegłego roku. Nie wiem czy to tylko mi przeszkadza by w centrum było niechlujne. I znów to samo. Zaśmiecona nie uporządkowana działka przy ul. Dominikańskiej pomiędzy Sonatą, a Sądem. Góra piachu i gruzu na działce przy Jachowicza naprzeciwko Gimnazjum nr 1. Na zapleczu sklepu z artykułami budowlanymi, róg Kościuszki i Szkolnej nadal mamy składowisko odpadów - materiałów budowlanych. Od lat niestety nic się nie zmienia.

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: cenzor » 26-03-2019 20:23

dodać należy wszechobecne przepełnione kosze na śmiecie i itp. miasto od lat wygląda jak nie sprzątane nie daje to dobrego świadectwa jego włodarzom i ten problem wydaje się nie mieć rozwiązania, pytam wiec gdzie są odpowiednie służby z nadzorującymi kierownikami czy naczelnikami bo tych w um jest multum

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: encore » 26-03-2019 21:26

Z przetargu na przetarg jest tylko gorzej. Albo kolejne firmy sprzątają słabiej bo tak przewidywał przetarg albo są słabo kontrolowane przez miasto. Nie możliwe aby to mieszkańcy śmiecili więcej niż w poprzednich latach. Niektóre rejony miasta przez służby sprzątające nie były odwiedzane chyba i z 10 lat - np tereny nadwiślańskie, okolice mostków. Służby miejskie też słabiutko reagują na śmieci zalegające na prywatnych posesjach (np. tzw. wioska przy Sienkiewicza) i często rozwiewane po sąsiedniej okolicy. Wiadome, że śmieci pozostawiają ludzie. Do miasta należy zadbanie o to by było czysto: albo regularnie sprzątając albo mobilizując ludzi np. mandatami do tego by nie śmiecili.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: alek » 26-03-2019 21:30

cenzor pisze:
26-03-2019 20:23
dodać należy wszechobecne przepełnione kosze na śmiecie i itp. miasto od lat wygląda jak nie sprzątane nie daje to dobrego świadectwa jego włodarzom i ten problem wydaje się nie mieć rozwiązania, pytam wiec gdzie są odpowiednie służby z nadzorującymi kierownikami czy naczelnikami bo tych w um jest multum
Miasto może zadbać o porządek tylko na własnych gruntach. Nie ma przepisów nakazujących dbanie o czystość na prywatnych posesjach i o ile nie ma zagrożenia dla innych mieszkańców to nie ma podstaw do nakładania kar. Temat wielokrotnie poruszany na spotkaniach osiedlowych. To samo dotyczy koszenia traw na działkach i nieużytkach. Potrzebne są zmiany w przepisach.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: 1967 » 21-05-2019 15:53

Jechałem dzisiaj ul. Kopernika. Piękne zielone pobocza, piękne nasadzenia. Tereny spółdzielni również zadbane. Dojechałem na Stare Miasto w ul. Wyszyńskiego na poboczach goła ziemia częściowo z chwastami, a maj dobiega końca. Z tego co pamiętam to teren miał być nawieziony humusem i posiana trawa. Może wykonawca w ramach rehabilitacji założył by kilka klombów z kwiatami bo na gęstą zieloną na trawę tego lata to ja bym nie liczył.

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: cenzor » 21-05-2019 20:47

Byłem w niedzielę na stadionie przy AN2 na meczu. Trybuny rozpacz nędzy na siedliskach dosyć ze brudne to na wielu zalegają ptasie odchody podobnie jak na schodkach czy wybetonowanych przejściach gdzie jest az dwóch dyr.MOSiR-u czy tak trudno raz na dwa tygodnie posprzątać,za co biorą tyle kasiory pasibrzuchy.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: andriu81 » 21-05-2019 21:56

Może im szkoda zatrudnić dodatkową pomoc do sprzątania obiektu,albo ci co sprzątają nie mieli nakazane tym się zająć, bo były jakieś "ważniejsze" sprawy? Przecież mamy inny skandaliczny przykład nieopodal, czyli stary basen który jest wypełniony śmieciami od prawie 30 lat i NIKOGO TO NIE OBCHODZI .A to również teren MOSiR i to nie jest aż tak wielka praca. Bo rozumiem, basen nieczynny, nie będzie uruchamiany, nie ma planu,wszystko rozumiem. Ale zostawić takie śmietnisko i się tym nie zainteresować???
To kolejny przykład z tych co podawałem w innym wątku i również dotyczy śmieci. Czyżby w Tarnobrzegu był jakiś problem z odbiorem,utylizacją odpadów i wolą zostawić w spokoju takie różne miejsca? Czekam aż niezależni reporterzy poruszą w internecie ten temat i może coś drgnie w temacie.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: Jacek » 21-05-2019 23:19

Znowu, kolejny raz, śmieszą mnie wasze pretensje o takie, czy śmakie zaniedbania zieleni. Czy pamiętacie (niektórzy na pewno), że na 1 maja wszystkie pasy (mam na myśli przejścia dla pieszych i linie rozdzielające pasy ruchu) były odmalowane w mieście. W III RP "za chiny" nie udało się tego zrobić. Czy by to nie był Dziubiński, Mastalerz i każdy inny. Nie rozumiem. Mamy 21 maja i sprawy mają się tak samo, zagrażając bezpieczeństwu. Nie da się. To jedna ze spraw, której żaden prezydent nie daje rady.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: dino » 22-05-2019 07:48

Czy pamiętacie (niektórzy na pewno), że na 1 maja wszystkie pasy (mam na myśli przejścia dla pieszych i linie rozdzielające pasy ruchu) były odmalowane w mieście.

I miasto po zimie było wysprzątane.
Pomijając ulicę Kurasia, która miała chodnik wyłożony z betonowych płyt drogowych i dzięki temu nie topiłem się w błocie w drodze do szkoły.
Ale wtedy byliśmy województwem i co trochę ruszały kolejne inwestycje.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: L74 » 22-05-2019 11:31

A czy może wiadomo kiedy miasto zamierza zabrać się za porządki nad jeziorem. Ostatnio jak byłem nad jeziorem, to niestety na plaży pełno śmieci i syfu które jezioro wyrzuca na brzeg, nie mówiąc już o psich odchodach, a opłaty za wjazd są już pobierane.
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: encore » 22-05-2019 11:51

Też to widziałem w ubiegłym tygodniu. Na fragmencie plaży po której spacerowałem mnóstwo kapsli od piwa, trochę potłuczonego szkła, sporo petów. Warunki do wypoczynku to nie są. Na trawie po ubiegłym roku poza śmieciami pozostał rozsypany węgiel po grilowaniu. Nad innymi zbiornikami gdzie bywam czy nawet nad morzem jest naprawdę czysto. Nad naszą wodę to szkoda dzieci zabierać. Moim zdaniem jest to wina nieudolności i niewydolności służb typu straż miejska oraz firmy sprzątającej. Ludzie śmiecą i syfią bo wiedzą, ze są bezkarni a ekipy sprzątające mają wywalone na utrzymanie czystości.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: andriu81 » 22-05-2019 23:54

Dopóki nie zacznie się naprawdę sezon, to nie będą sprzątać. Jezioro niestety nadal stoi puste mimo że już druga połowa maja. Rok temu aż miło było popatrzeć jak się codziennie wieczorem i rano uwijali się ze sprzątaniem plaży i okolic i było czysto. Nie czepiałbym w tym momencie. Zresztą dni Tarnobrzega przed nami,więc można będzie oficjalnie otworzyć sezon grilowania

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: 1967 » 06-06-2019 06:53

Jechałem dziś do pracy ulicą Szeroką. Nie było jeszcze wielu samochodów na parkinu i odsłonięta została nieposprzątana powierchnia parkingu. Zacząłem się bardziej przygładać ulicom. Podobnie zaśmiecone parkingi przy Szpitalu. Po ostatnich deszczach wypłukało piasek z pasasa przydrożnej zieleni na ulice. Co roku powtarza się sparaw nie skoszonej trawy na os. Centrum róg Sikorskiego i Sienkieewicza, Działki koło Sonaty, trawy w Parku dzikowski itd, itd.

bzyczek
Posty: 758
Rejestracja: 23-08-2004 22:57

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: bzyczek » 06-06-2019 07:07

1967 pisze:
06-06-2019 06:53
Jechałem dziś do pracy ulicą Szeroką. Nie było jeszcze wielu samochodów na parkinu i odsłonięta została nieposprzątana powierchnia parkingu. Zacząłem się bardziej przygładać ulicom. Podobnie zaśmiecone parkingi przy Szpitalu. Po ostatnich deszczach wypłukało piasek z pasasa przydrożnej zieleni na ulice. Co roku powtarza się sparaw nie skoszonej trawy na os. Centrum róg Sikorskiego i Sienkieewicza, Działki koło Sonaty, trawy w Parku dzikowski itd, itd.
Dokładnie co rok to samo. Na ścieżce nad jezioro też pełno piachu.
A może by tak wzorem prezydenta stw DB zrobił objazd lub obchód miasta i zobaczył co jest do zrobienie. Przynajmniej z takich przyziemnych spraw a dokuczliwych dla mieszkańców.
bzyczek

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: encore » 06-06-2019 08:12

Zobaczył bym też pisma, które Przewodniczący Zarządów poszczególnych osiedli wystosowali w tej sprawie do Prezydenta. Biorą za swoją pracę kilkaset złotych w skali miesiąca to również oni powinni wykazywać się inicjatywą i wskazywać Prezydentowi to co jest niezbędne do zrobienia na terenie zarządzanego osiedla.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: norweski_leśny » 06-06-2019 10:34

Takiego "syfu" na ulicach i chodnikach to jeszcze nigdy nie widziałem. Zresztą już od kilku lat zauważam systematyczne narastanie problemu. Pamiętam jak kiedyś osoby ręcznie usuwały np. rosnącą trawę na chodnikach i następnie było to wywożone. Obecnie maszyna sprzątająca przejedzie raz po zimie (tylko po głównych ulicach) i temat uważa się za zamknięty. Niektóre chodniki są całkowicie zarośnięte od strony trawy. Ulice to samo. Nie ma takiej po której jakbym nie jechał to by nie było piasku na poboczu. Szczytem dla mnie jest zapchanie licznych studzienek przez wszystkie te śmieci z ulicy. Nikt nie fatyguje się po to aby usunąć zebrane śmiecie aby studzienki były drożne. Ostatnio sam się tak wkurzyłem, iż dwie studzienki odetkałem z całego tego śmiecia samodzielnie.
Naprawdę nie rozumiem jak firma odpowiedzialna za sprzątanie miasta może wykazywać się takim brakiem kompetencji. Kolejna sprawa, mamy przecież RDM. Dlaczego oni są tym nie zajmą? Szczerze to wstyd mi chodzić w niektórych miejscach na mieście bo tak wszystko zaniedbane i zarośnięte. Prezydent powinien również wywrzeć nacisk na spółdzielnie mieszkaniowe. Tam sytuacja podobna. Nowe parkingi a na ich obrzeżach liści, piasku i innego śmiecia powyżej krawężników. Trawa rośnie w najlepsze. Ale przykład idzie z góry (od urzędu miasta) to co się dziwić.
Tak jest w całym mieście. Zrobić modernizację i zapomnieć na kilkanaście lat aż do następnego remontu. Tak to nie działa ale ktoś tego nie ogarnia. Mi akurat działki prywatne gdzie trawa wyższa od człowieka aż tak nie przeszkadzają. Przeszkadza mi brak zaangażowania urzędników, na czele z prezydentem aby zająć się podstawową sprawą jaką jest sprzątanie. Ale nikt za nic nie odpowiada, a nagrody dostaje z automatu, to tak się to kończy.
Ciekawe czy urzędnik, który przyjął wybrakowaną choinkę na placu dostał nagrodę roczną? Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, iż drzewko to nie powinno zostać przyjęte bo miało uszkodzony wierzchołek. I różne dziwne tłumaczenia rzeczywistości nie zakłamią- było uszkodzone i należało dostarczyć nam nowe. Chyba, że jakaś ekstra promocja była i drzewko poszło taniej ze względu na posiadany defekt.

kuna
Posty: 132
Rejestracja: 08-03-2017 13:37

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: kuna » 06-06-2019 15:09

Błagam niech jakiś urzędnik zobaczy co się dzieje przy bloku Sikorskiego 7 pierwszy wieżowiec i wzdłuż chodnika przy ul. Sikorskiego tamże.
Czy w tym mieście jest gospodarz?
Ludzie z Sikorskiego 7 idą do głównego chodnika tunelem z chaszczy. Pomijam już łąkę, ale pas drogowy? Jeżeli właściciel nie kosi, to urząd powinien wysłać tam ekipę i wystawić fakturę.
Udajemy, że nie widzimy? Za to na pewno widzą wszyscy jadący przez Tarnobrzeg.

ODPOWIEDZ