Pomniki i wspomnienia czasu minionego

Próbujemy z nowym działem - co się podoba, co nie podoba, co trzeba zrobić lub poprawić.
kris76
Posty: 1
Rejestracja: 22-03-2022 18:06

Pomniki i wspomnienia czasu minionego

Post autor: kris76 » 22-03-2022 18:17

Niedawno przechodziłem obok naszego Muzeum Przemysłu Siarkowego i Muzeum Miasta. Niedaleko stoi pomnik betonowy z epoki minionej. Zgodnie z ustawą z 2016 o tego typu obiektach powinien on zniknąć z przestrzeni miasta. Kto za tom odpowiada w mieście? Nie dodam jak duże było moje zaskoczenie na jego widok, żeby w 21 wieku relikty upamiętniające armię czerwoną jeszcze górowały na powierzchni ziemi...

fish
Posty: 85
Rejestracja: 27-02-2012 20:50

Re: Pomniki i wspomnienia czasu minionego

Post autor: fish » 22-03-2022 19:10

Pomnik poświęcony jest bohaterom sprzymierzonych narodów taki przynajmniej napis na nim widnieje. Pamiętam jak swojego czasu Wojewoda Podkarpacka wystosowała pismo do urzędu w Tarnobrzegu sprawie ul. Partyzantów na osiedlu Nag majów. Chodziło jej konkretnie jakich partyzantów upamiętnia. Dostała odpowiedź, że tych właściwych.

Przy pomniku zlokalizowanym przy Muzeum Przemysłu Siarkowego jest inny problem i szczerze mówiąc nawet o tym nie wiedziałem.

https://jewish.pl/pl/2019/10/10/zydowsk ... bohaterow/

TSS
Posty: 939
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Pomniki i wspomnienia czasu minionego

Post autor: TSS » 22-03-2022 19:31

W Rudniku z ul. Partyzantów było podobnie zmieniono na tą samą nazwę.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pomniki i wspomnienia czasu minionego

Post autor: admin » 22-03-2022 19:58

Jakoś mnie nie razi ten pomnik, ani to z czego jest wykonany, chociaż wartości artystycznej żadnej. Pistolet i Zapałka wyleciały całkiem, a ten dość obojętny obelisk wyleciał z centrum i chyba wystarczy. Jest na terenie muzeum, gdzie może funkcjonować jako świadectwo historyczne zarówno PRL, jak i, ze względu na materiał, czasów wcześniejszych.

"Urzędnicy unikają rozwiązania problemu" - co to właściwie oznaczy? Chodzi o wymuszenie rozbiórki pomnika?
Nazwy ulic powinny się zmieniać stosunkowo rzadko, albo nieznacznie, czyli jednego Zawadzkiego mogliśmy zmienić na innego, a jednego Krasińskiego na drugiego. Z ul. Partyzantów szok, że też komuś taka nazwa mogła przeszkadzać lub budzić jakieś wątpliwości.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Pomniki i wspomnienia czasu minionego

Post autor: encore » 22-03-2022 21:35

Zgodnie z polityczną poprawnością to ta armata (działko przeciwlotnicze kal 76mm) powinna być wycelowana nieco bardziej na wschód. Ktoś z Was może wie co to za model i który kraj to wyprodukował?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Jey
Posty: 1
Rejestracja: 23-03-2022 08:03

Re: Pomniki i wspomnienia czasu minionego

Post autor: Jey » 23-03-2022 08:10

Z powyższych postów wynika, że pomnik ten żadnej chluby miastu nie przynosi, a raczej przeciwnie. Jeśli faktycznie materiał z którego został wykonany, to nagrobki żydowskie (a wszystko na to wskazuje, że tak jest), do tego napis na nim zamieszczony: "Bohaterom Sprzymierzonych Narodów" ...tak sprzymierzonych, chyba tylko w filmach wyprodukowanych za PRL było tak różowo, każdy wie jak wtedy była rzeczywistość i jak to armia czerwona (specjalnie z małej litery) nas wyzwalała (przypomnę tylko 17.09.1939). Jak widać to ich "wyzwolenie" do tej pory nam się czkawką odbija (i nie tylko nam niestety). Praktycznie codziennie mam okazję przechodzić obok tego pomnika, ale w obecnej sytuacji już nie jest mi on tak obojętny. Myślę, że miasto jednak powinno się tym zainteresować, jak nie z powodów poglądowo-politycznych, to z zachowania szacunku (patrz. link w poście od fish).


ODPOWIEDZ