Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Benito
Posty: 5
Rejestracja: 01-10-2020 23:19

Re: Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Benito » 13-04-2021 12:42

p_atryk pisze:
10-04-2021 12:12
W związku z odświeżeniem tematu nasunęło mi się kilka pytań:

Kiedyś zamieszczono w wątku mapkę przedstawiającą lokalizacje tych przepraw między Sandomierzem a Tarnobrzegiem i dalej w stronę Baranowa Sandomierskiego - czy ktoś byłby w stanie tą mapkę wrzucić tutaj?

W numerze TZH poświęconym podziemiu antykomunistycznemu była mowa o obozie dla Akowców na terenie Rzeszowszczyzny w Kraskowie Włodawskim. Gdzie to jest? Na mapie nie sposób tego znaleźć.

W Tarnobrzegu po przejściu frontu stacjonował 83 pułk pograniczny NKWD, komendantem wojennym miasta był kpt. Bobrow. Czy widomo gdzie ten pułk na terenie miasta był zlokalizowany?

We wspomnieniach Kazimierza Bogacza ,,Bławata'' można znaleźć informacje o oczekiwaniu na zrzut z Anglii jesienią 43 roku w okolicach majątku Bukie (droga na Alfredówkę niedaleko stawów) - nie precyzuje czy miał być to jakiś cichociemny czy też np zrzut zasobników. Samolot jednak został zestrzelony i zrzut nie doszedł do skutku - ktoś natrafił na jakieś informacje który z cichociemnych miał zostać w w tym rejonie zrzucony lub czego to dotyczyło?

I na koniec jeszcze jedno: w książce Adama Barana ,,Szkice z dziejów miasta i jego obywateli'' jest wzmianka o ataku 24 lipca 1944 roku własowców na Jeziórko, który odparli tarnobrzescy Akowcy. Coś wiadomo o tej bitwie czy potyczce?
W drugiej częśći publikacji Eugeniusza Kruka "Nasz Oddział" (storny 32-33 w pdf.) jest krótki opis potyczki Oddziału Partyzanckiego Kazimierza Bogacza "Bławata" z własowcami w Jeziórku:
https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publi ... t?ref=desc

ODPOWIEDZ