Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Anonymous

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Anonymous » 04-10-2005 19:17

"Super_Jolly_Green_Giant czy posiadasz może wiadomości(materiały)dotyczące kampani wrześniowej w Tarnobrzegu??"
Ostatnio zmieniony 04-10-2005 19:17 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Anonymous

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Anonymous » 05-10-2005 01:15

"hmm... Sama obrona Tarnobrzega, to przede wszystkim leganda porucznika Sarny. Samego przebiegu walk nie znam, ale mam znajomego który ma dostęp do książki, w której są wszystkie meldunki z Września... Może coś o Tarnobrzegu będzie. Postaram się sprawdzić... Później przez most pontonowy polacy ewakuowali się przez wisłę i na przeprawie stracili armatę, wraz z przodkiem i jaszczem (nota bene wydobytą potem przez niemców). Podobno niemcy zaś stracili w rejonie skalnej góry kilka wozów bojowych... jest to informacja niepotwierdzona, aczkolwiek mam w domu koło od czołgu (zachował się ładnie gumowy bandaż :) ), prawdopodobnie od niemieckiego PzKpfw I, czyli od wozu jakiego niemcy używali wyłącznie na początku wojny!!! Są także inne tropy, możliwe że to od radzieckiego czołgu pływającego T-38, lub Uniwersal Carriera (rosjanie mieli tego dużo). Wracając do meritum. Tarnobrzeg w 39 roku był bombardowany już 2 września (rejon stacji PKP). Jednostki KG-4 (Heinkel He-111), lub KG-76 (Dornier Do-17), albo KG-77. Chyba że to były Stukasy. Precyzyjniejszych danych nie mam. W książce "Samoloty bombowe września 1939", jest tylko informacja że 2 września była bombardowana linia kolejowa Tarnów-Kraków (Tarnobrzeg leży na tej linii). Niestety nie ma żadnych informacji na temat akcji Stukasów. Zdjęć raczej nie można nigdzie dostać, jak już to są pewnie w prywatnych albumach. Informacje raczej skromne, tylko tyle mogę zaoferować... Trzeba szukać, szukać, jeszcze raz szukać... i ludzi starszych pytać

Pozdrawiam, Super Jolly Green Giant"
Ostatnio zmieniony 05-10-2005 01:15 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Anonymous

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Anonymous » 05-10-2005 01:21

"Odnośnie "Czernika" i jego opisu wyzwalania Tarnobrzega to raczej traktowałbym to z dystansem... Na miano bohatera to on raczej nie zasługiwał, chociaż od władz komunistycznych dostał virtuti..."
Ostatnio zmieniony 05-10-2005 01:21 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Anonymous

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Anonymous » 07-10-2005 20:20

"Witam!! W książce Mariusa Emmerlinga "Wojna powietrzna nad Polską wrzesień 1939 - Kampflugzeug" znalazłem trochę ciekawych rzeczy... po pierwsze dworzec PKP nie był bombardowany przez jednostki bombowe (Kampfgeschwadern) Luftwaffe nigdy we wrześniu '39. Jednostka o której mówiono tutaj, KG4, dokładniej II/KG-4, faktycznie operowała w tym rejonie, lecz ni w sobotę drugiego wrześnie, lecz w czwartek siódmego... i bombardowała cele na linii kolejowej Kraśnik-Opatów-Sandomierz. Drugi dywizjon czwartego półku stacjonował na lotnisku Erfurt, zaś w czasie kampanii na lotnisku Langenau (Długopole k. Bystrzycy Kłodzkiej) KG 4 "General Wever" wyposażony był w samoloty Heinkel He-111P, (kod pułkowy 5J). Wynika z tego że Tarnobrzeg był bombardowany przez jednostki szturmowe (stutz-kampflugzeuggeschwadern), wyposażone w Junkersy Ju-87 (słynne "sztukasy"), niszczycielskie (zerstorergeschwadern, na Messerschmittach Bf-110), czyli mówiac po ludzku eskadry wielozadaniowe, bądź też, co raczej mało prawdopodobne eskadry bliskiego wsparcia (schlachteschwadern) na starych Henschelach HS-123. Pozostaje kwestia wyjaśnienia przez jaką jednostkę konkretnie, a potem będzie można nawet dojść do konkretnych maszyn i załóg... poza tym wiem że we wrześniu '39 bombardowany był chmielów (omyłkowo podobno)... spróbuję za tym powęszyć...

Względem Czernika i jego "ekipy" to mój dziadek którego o to pytałem wyrażał się o nich raczej krótko zwięźle i w słowach nie nadających się do publikacji... z tego co mi opowiedział partyznaci "czernika" nie wsławili się niczym szczególnym... poza tym że księdzu Hausnerowi do łóżka zagonili jego Gosposię (bo ks. Hausner był podobno Niemcem z pochodzenia i rzekomo współpracował ze szkopami, a z tego co dowiedziałem się od "jędrusiów" ks. Hausner współpracował z konspiracją, m. in udzielał kwatery itd.) Podobno Czernik zabił jednego Niemca, i to podobno przez przypadek a reszta jego ludzi trudniła się goleniem włosów dziewczynom i likwidacją "rzekomych" konfidentów... Z tego co wiem na Virtuti to Czernik nie zasługiwał... Zresztą nie znam wszystkich faktów opieram się na tym, co mówią ludzie....

Khufu. Poruszyłeś ciekawy wątek, mianowicie od dawna nosiłem się z tym by odnaleść może miejsca dyslokacji poszczególnych jednostek... wiem że w Miechocinie za kapliczką przy drodze do Ocic stała bateria niemiecka (nie da się chyba określić typu, ale wydaje mi się że były to leichte Feldhaubitze 18 kalibru 105 mm... w domu mojej prababci w nieistniejącym już Machowie przez jakiś czas stacjonował działon Katiuszy (sama Katiusza stala w stodole)... Ciekawym zabytkiem z tamtych czasów są zbiorniki w zwierzyńcu, zresztą cały tamten las jest nieźle poryty okopami i innymi fortyfikacjami (często tam łażę jak jestem na strzelcu), i ciekawi mnie co by było jakby tam połazić z wykrywką, bo teren wygląda na dziewiczy....

Pozdrawiam... Stempel"
Ostatnio zmieniony 07-10-2005 20:20 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Super.Jolly.Green.Giant
Posty: 179
Rejestracja: 07-10-2005 17:59

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Super.Jolly.Green.Giant » 10-10-2005 23:39

"Jest w księgarniach taka książka, pt. "Tankista", jak sam tytuł mówi traktuje o losach radzieckiego czołgisty. Ksiązki jeszcze nie mam (kosztuje chyba 40 złociszczy), ale z tego co zdązyłem przeczytać w księgarni wynika że autor walczył właśnie w rejonie Tarnobrzega, na przyczółku baranowsko-sandomierskim. Autor nazywa się Jewgienij Biessonow, a ksiązka ukazała się nakładem oficyny wydawniczej Bellona"
Ostatnio zmieniony 10-10-2005 23:39 przez Super.Jolly.Green.Giant, łącznie zmieniany 1 raz.

cubi6
Posty: 1466
Rejestracja: 08-11-2004 17:19

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: cubi6 » 25-10-2005 19:25

"Wlasnie znalazłemw necie http://213.184.18.140/historia/forum_redarmy/index.php
Może warto zadać tam pytanie odnosnie trapiących Was problemów.Ja powiem szczerze za małą wiedze mam na ten temat."
Ostatnio zmieniony 25-10-2005 19:25 przez cubi6, łącznie zmieniany 1 raz.

Anonymous

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Anonymous » 05-11-2005 18:28

"Czołem! Dotarłem do ciekawych meldunków wojskowych z września '39... . Nie przepisuję całej treści meldunku, czy rozkazu, jedynie informacje odnośnie Tarnobrzega.

1939, wrzesień 10, godz. 16.00, Baranów. - Zarządzenie dowódcy Armii "Kraków" do gen. J. Sadowskiego w sprawie przeprawy pod Baranowem i dalszego odwrotu Armii.
Sandomierz nie jest broniony na zachodnim brzegu Wisły. Zjawiają się tam Niemcy (...)
Ogólny kierunek odwrotu Armii na m. Stale, południowy wschód od Tarnobrzegu-Grębów-Rozwadów na Sanie. Miejsce zbiórki zostanie podane dodatkowo (...)

Dowódca Armii "Kraków"
A. Szylling, gen. bryg.

To pierwsza wzmianka :) Następna informacja pochodzi 11 września, z godz 12.40

1939, wrzesień 11, godz 12.40 Radomyśl - Ogólny rozkaz operacyjny dowódcy Grupy Operacyjnej "Jagmin" do odwrotu jednostek za Wisłe i San. Mapy 1:100 000, Sandomierz, Staszów, Mielec, Stopnica

(...)
c) Rejony początkowych zbiórek. 23 DP: Chmielów-Cygany-Mokrzyszów-Stale; 55 DP: Tarnobrzeg-Maków-Kajmów-Miechocin-Kocice.
d) Osie ruchu. 23 DP: Baranów-Dąbrowica-Jadachy-Stale-Zupawa-Uramanów-most pod Rozwadowem; 55 DP: Baranów-Tarnobrzeg-Trześń-Wrzawy przez most, który zostanie zbudowany pod Wrzawami.
Tam, gdzie na to pozwalają warunki, dowódcy dywizji wyznaczą osie dodatkowo.(...)

Dowódca Grupy Operacyjnej "Jagmin"
J. Sadowski, gen. bryg.

Rozkaz bardzo ciekawy, gdyż poznajemy z niego dyslokację i numery poszczególnych jednostek w rejonie Tarnobrzega. Nazwy miejscowości trochę dziwne, ale chyba każdy się domyśla o co chodzi :) Dla laika: DP to skrót od Dywizja Piechoty. Mam jeszcze sporo tych meldunków, ale resztę zamieszcze jutro.

Pozdrawiam"
Ostatnio zmieniony 05-11-2005 18:28 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: admin » 05-11-2005 18:59

"Najlepszy ten "Maków" o "Kocice" :)"
Ostatnio zmieniony 05-11-2005 18:59 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Super.Jolly.Green.Giant
Posty: 179
Rejestracja: 07-10-2005 17:59

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Super.Jolly.Green.Giant » 05-11-2005 21:13

"Następna wzmianka o Tarnobrzegu w meldunku
1939, wrzesień 12, Rozwadów. - Z meldunku dowódcy Grupy Operacyjnej "Jagmin" do dowódcy Armii "Kraków" o położeniu na przedmościu Osiek-Świniary
(...) W ciągu dnia 12.IX.1939 r. oddziały grupy operacyjnej były bez styczności z nieprzyjacielem w rejonie Tarnobrzeg-Kajmów-Chmielów (55 DP i grupa płk. Klaczyńskiego), Mokrzyszów-Cygany (23 DP). Jedynie z północnego brzegu rzeki nieprzyjacielska artyleria ostrzeliwała intensywnie drogi i miejscowości w rejonie rozmieszczenia Grupy Operacyjnej. Straty poniesione w ciągu tych dwóch dni są bardzo znaczne - -

Dowódca Grupy Operacyjnej "Jagmin"
J. Sadowski, gen. bryg.

I chyba najbardziej ciekawy z naszego punktu widzenia meldunek, dlatego przepiszę go w całości

1939, wrzesień 12, godz. 20.40 - Meldunek sytuacyjny dowódcy odcinka "Sandomierz", ppłk. A. Sikorskiego, do dowódcy Armii "Lublin".

I. POŁOŻENIE WŁASNE
Bez zmian. Noc przeszła spokojnie. Podporządkowałem sobie 2/164 pp, dowódca mjr. Hołubowicz
W dniu dzisiejszym na odcinku ponieśliśmy następujące straty:
1 oficer zabity, ppor. Sarna Józef - powiatowy komendant PW Tarnobrzeg, 1 oficer ranny, 4 szeregowych zabitych: st.strz. Kądziołka Jan, st.strz. Kozioł Jan, 2 strzelców nieznanego nazwiska, 10 szeregowców rannych.
Zdezerterowało: 1 podoficer zawodowy plut. Gąsior Andrzej, plut. rezerwy Gądek Stanisław, strzelcy: Kopera i Koręta.
Zginęli w czasie marszu i działań bojowych - 4 podoficerów i 25 strzelców.
Z baterii artylerii piechoty zdezerterował strzelec Szwarc Herman

II. PRZEBIEG DNIA
Ogień artylerii w dniu dzisiejszym na całym odcinku był słabszy, natomiast lotnictwo było bardziej czynne niż w ostatnich dwóch dniach. W ciągu nocy idą patrole za Wisłę - wyniki dotychczas niewiadome. Do godziny 3.00-4.00 osłaniam wycofywanie się 23 i 55 DP, po czym zostawiając silne patrole w styczności, odchodzę z całością za San.

III. POŁOŻENIE NIEPRZYJACIELA.
Od 10.00 rozpoczął się ogień ogień artylerii nieprzyjaciela z przerwami do godz 17.20. Forsowanie zostało odrzucone. Jeden drobny patrol przedostał się na prawy brzeg Wisły. W godzinach popołudniowych widziano kolumnę zmotoryzowaną w kierunku na Ożarów w sile około 400 wozów.
W Zawichoście ciągły ruch wozów pancernych.

Dowódca Odcinka "Sandomierz"
A. Sikorski, ppłk"
Ostatnio zmieniony 05-11-2005 21:13 przez Super.Jolly.Green.Giant, łącznie zmieniany 1 raz.

szarypotter
Posty: 7
Rejestracja: 25-04-2006 11:07

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: szarypotter » 25-04-2006 11:55

"Szukam szlaku bojowego jaki przeszedł mój dziadek. Posiadał przydział 2 Pułk Strzelców Podhalańskich 4 Baon, dowodzony przez ppłk dypl. Stefana Szlaszewskiego. Pułk ten wszedł w skład 22 Dywizji Piechoty Górskiej(armia "Kraków"). Wychodzi na to, że jego szlak bojowy przechodził właśnie w Tarnobrzegu lub jego okolicach. Jest prawdopodobnym, że znalazł się w grupie ok. 2500 Podhalańczyków, którzy dołączyli do GO "Jagmin" (2 PSP miał tę wątpliwą przyjemność spotkać się z 5.Dywizją Pancerną - rezultat łatwy do przewidzenia).

Dziadek zginął 23 września 1939 roku w m. Chorążanka, gm. Majdan Górny, pow. Tomaszów Lubelski. Data wskazuje, że zginął w czsie II bitwy Tomaszowskiej.
Poszukuję wszelkich informacji dotyczących szlaku bojowego dziadka. Przedstawione w tym wątku meldunki są dla moich poszukiwań bardzo istotne i ciekawe. Bardzo proszę o kontakt, ponieważ chciałbym uzyskać dostęp do pełnej wersji tych meldunków."
Ostatnio zmieniony 25-04-2006 11:55 przez szarypotter, łącznie zmieniany 1 raz.
jak chcesz cos zmodyfikoac zrob to szkoda czasu!

Super.Jolly.Green.Giant
Posty: 179
Rejestracja: 07-10-2005 17:59

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Super.Jolly.Green.Giant » 26-04-2006 22:35

"Zobaczę co się da zrobić. Porozglądam sie za meldunkami dotyczacymi 22 DPG, Jak będę cos miał to prześlę ci na maila. Niemniej jednak dotarcie do konkretnego meldunku, w którym byłaby wzmianka o śmierci Twojego dziadka będzie cholernie trudne


pozdrawiam"
Ostatnio zmieniony 26-04-2006 22:35 przez Super.Jolly.Green.Giant, łącznie zmieniany 1 raz.

szarypotter
Posty: 7
Rejestracja: 25-04-2006 11:07

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: szarypotter » 28-04-2006 10:26

"Tak dokładnie, to postawiłem sobie za cel odtworzenie dzień po dniu miejsc w których był i walczył dziadek - czyli okres od 01.09 do 23.091939 r. Jak pisałem wcześniej szukam materiałów z tego okresu dotyczących 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 4 Baon, będącego w składzie 22 Dywizji Piechoty Górskiej, oraz GO "Jagmin". Szukam też ciekawych miejsc z terenu ziemi tarnobrzeskiej, która zapewne kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Obecnie szukam miejsca, gdzie podobno cofający się żołnierze z Armii Kraków ukryli w ziemi wiele ciekawych rzeczy.....
Gdzie można znaleźć takie meldunki, których fragmenty prezentowałeś na forum ?"
Ostatnio zmieniony 28-04-2006 10:26 przez szarypotter, łącznie zmieniany 1 raz.
jak chcesz cos zmodyfikoac zrob to szkoda czasu!

Super.Jolly.Green.Giant
Posty: 179
Rejestracja: 07-10-2005 17:59

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Super.Jolly.Green.Giant » 28-04-2006 11:36

"Oj jesli chcesz je znaleść to chyba będziesz musiał pójść do jakiegoś archiwum wojskowego (o ile cię wpuszczą). Ja te meldunki co zamieściłem znalazłem w książce (tytuł chyba "Kampania wrześniowa w meldunkach" albo coś w tym stylu). Znajomy ją ma i nie bedzie problemu z jej pożyczeniem.

życzę Ci powodzenia w Twoich poszukiwaniach, ale przygotuj się że to może Ci zająć dłuugie lata.

Odnosnie ciekawych miejsc. Jeśli bawisz się w eksploracje i łazisz z wykrywką to proponuję na poczatek okolice Baranowa Sandomierskiego, Dymitrowa itd. cuda niewidy mozna tam znaleść i niekiedy wcale nie trzeba kopać. Czołgów popalonych stało tam moc. Ale uwaga! mnóstwo niewybuchów i nawet na pole minowe natknąć się można...

Poza tym jeśli nie chce ci się jeździć "aż tak daleko" to mozesz poszukać w Tarnobrzegu ("Zwierzyniec", Miechocin, Ocice). Mozna znaleść cos ciekawego. Ale znowuz uwaga na niewybuchy. W samym Zwierzyńcu ponoć (znajomy tak twierdzi) jest takie miejsce, że wystarczy darń ruszyć, a oczom ukazują się "kuferki" po 100 mm.

Jeśli "Polski Wrzesień" Cię tylko interesuje to też nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem czegokolwiek. Ja mam w domu np. wykopek polskiego Mausera, a brat kilka bagnetów polskich i manierkę aluminiową. I szczególnie intensywnie nie trzeba było szukać. Także jeśli będziesz miał chęć i trochę uporu to na pewno coś znajdziesz


Obecnie szukam miejsca, gdzie podobno cofający się żołnierze z Armii Kraków ukryli w ziemi wiele ciekawych rzeczy.....
Każdy takiego miejsca szuka :wink:"
Ostatnio zmieniony 28-04-2006 11:36 przez Super.Jolly.Green.Giant, łącznie zmieniany 1 raz.

szarypotter
Posty: 7
Rejestracja: 25-04-2006 11:07

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: szarypotter » 29-04-2006 16:27

"Ponieważ jestem zainteresowany wypożyczeniem tej książki z wrześniowymi meldunkami, bardzo proszę o podanie nr telefonu i osoby do kontaktu - mój tel 668 832 580"
Ostatnio zmieniony 29-04-2006 16:27 przez szarypotter, łącznie zmieniany 1 raz.
jak chcesz cos zmodyfikoac zrob to szkoda czasu!

Super.Jolly.Green.Giant
Posty: 179
Rejestracja: 07-10-2005 17:59

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: Super.Jolly.Green.Giant » 01-05-2006 02:07

"jak będę ją miał to się skontaktuję

pozdrawiam"
Ostatnio zmieniony 01-05-2006 02:07 przez Super.Jolly.Green.Giant, łącznie zmieniany 1 raz.

szarypotter
Posty: 7
Rejestracja: 25-04-2006 11:07

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: szarypotter » 09-05-2006 11:36

"Proszę o kontakt - ja jestem 2 kroki od ciekawych i szczegółowych rękopisów z września 39 i nie tylko... :)"
Ostatnio zmieniony 09-05-2006 11:36 przez szarypotter, łącznie zmieniany 1 raz.
jak chcesz cos zmodyfikoac zrob to szkoda czasu!

aniez(a)
Posty: 49
Rejestracja: 27-08-2005 12:10

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: aniez(a) » 14-05-2006 20:18

"Obrazek
odszyfrowanie nazw :)"
Ostatnio zmieniony 14-05-2006 20:18 przez aniez(a), łącznie zmieniany 1 raz.

cubi6
Posty: 1466
Rejestracja: 08-11-2004 17:19

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: cubi6 » 15-05-2006 19:29

"Aniez(a) dziekuje bardzo. :) Ale chodziło o rozszyfrowanie skrótów nazw oddziałów wojskowych , a nie nazw miejscowosci. my panimaju pa ruski. :)"
Ostatnio zmieniony 15-05-2006 19:29 przez cubi6, łącznie zmieniany 1 raz.

szarypotter
Posty: 7
Rejestracja: 25-04-2006 11:07

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: szarypotter » 16-05-2006 11:56

"Do - Super.Jolly.Green.Giant

Jeszcze raz bardzo proszę o kontakt w sprawie meldunków z września 1939 roku. Czytam wnikliwie "Armię Kraków" Steblika, a meldunki byłyby wspaniałym uzupełnieniem dla moich poszukiwań.
Pliiiis :)"
Ostatnio zmieniony 16-05-2006 11:56 przez szarypotter, łącznie zmieniany 1 raz.
jak chcesz cos zmodyfikoac zrob to szkoda czasu!

ar
Posty: 1
Rejestracja: 25-05-2006 23:05

Działania wojenne w rejonie Tarnobrzega

Post autor: ar » 25-05-2006 23:10

"Witajcie!

Badam sprawe bombardowania Chmielowa. Przygotowuje artykul. Jesli macie jakies materialy to przesylajcie.

Mail: standarte@vp.pl

ar"
Ostatnio zmieniony 25-05-2006 23:10 przez ar, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ