Cmentarz choleryczny na Kamionce

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Awatar użytkownika
Pawlos1
Posty: 23
Rejestracja: 04-03-2019 19:08

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: Pawlos1 » 11-08-2019 14:52

Cmentarz żołnierzy CK jest w takim miejscu lasku machowskiego że nie potrzeba żadnej mapy bo z daleka go widać.
העיר שלי ובתוכה ...

nikto
Posty: 116
Rejestracja: 04-01-2018 10:01

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: nikto » 11-08-2019 21:05

Cmentarz znajduje się na terenie Chmielowa. Od lat dwudziestych do co najmniej lat osiemdziesiątych opiekowała się nim młodzież szkolna ze szkoły podstawowej w Chmielowie. Jeszcze w latach sześćdziesiątych krzyże były dębowe. Prowadziła tam droga z Chmielowa z Wądołu na tzw Góry kiedyś tam były domy i nawet wiatrak. Droga ta była nazywana przed I WŚ "drogą trupów" podobno związane to było z żołnierzami napoleońskimi ale dlaczego(?) dzisiaj chyba już nikt nie wie ...

doktor
Posty: 140
Rejestracja: 15-05-2004 20:28

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: doktor » 12-08-2019 20:33

Mapa z 1938 roku. Domy widać, cmentarz widać, wiatraka nie widać.

Obrazek

Zdjęcie z 2008 roku.

Obrazek

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: orange » 14-08-2019 10:01

Kiedyś tak jak na tym zdjęciu wyglądał ten cmentarz.
Były tylko na tych kwaterach poległych brzozowe krzyże.
Nie tak łatwo było też tam trafić ponieważ ciągle trwały jakieś prace górnicze.

Dziś o wiele ładniejszy jest ten cmentarz. Został odnowiony. Nie ma już usypanych z ziemi grobów, lecz powstały betonowe ich obramowania.
Wokół cmentarz powstał nowy mur.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

p_atryk
Posty: 137
Rejestracja: 27-03-2016 21:15

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: p_atryk » 14-08-2019 17:37

O to korzystając z okazji, że temat cmentarzy niejako ożył podrzucę raz jeszcze post o miejscu pamięci w Furmanach

W Furmanach niedaleko Tarnobrzega natrafiłem na tabliczkę ,,Miejsce pamięci''. Znajduje się ono mniej więcej w tej okolicy: gdy skręcając na skrzyżowaniu (za stacją CPN) z ulicy Bema pojedzie się w prawo w stronę Żupawy to zaraz po kilkudziesięciu metrach jest po lewej uliczka (nie wiem czy ma nazwę) i tam u wjazdu jest ten symbol: ,,Miejsce pamięci - 1,2 km''). No i dalej jest las, a właściwie obrzeża lasu - i gdzieś tam powinno się znaleźć to miejsce. Orientuje się ktoś co tam jest, co było. Wydaje mi się, że kiedyś słyszałem historię o cmentarzu partyzanckim ale nie jestem pewien czy to dotyczy akurat tego miejsca."

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0126af38feaa55ec

Tabliczka ,,miejsce pamięci'' jest przy drodze dochodzącej do tego lasku

Szukałem kiedyś co tam może się znajdować ale niczego nie znalazłem, w necie też zero śladu po tym. Przejeżdżałem niedawno tamtędy i na tabliczce było 12 km ale wydaje mi się, że tam kiedyś był przecinek i się zatarł - kto stawiałby tabliczkę 12 km od docelowego miejsca? Czyli raczej powinno być w tym lasku.

Ktoś coś słyszał?

nikto
Posty: 116
Rejestracja: 04-01-2018 10:01

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: nikto » 14-08-2019 20:33

Wiatrak pomiędzy Chmielowem a Machowem jest min. na mapie Administrativ Karte von den Königreichen Galizien und Lodomerien 1855.
Umgebung von Tarnobrzeg, Rozwadów, Nisko und Ulanów -Mapy dostępne w Archiwum map WIG.
Więcej map, planów itp jest w austriackich archiwach i w Archiwum Kongresu USA

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: orange » 16-08-2019 12:41

W Furmanach jest mogiła żołnierza Wojska Polskiego z 1939 roku.
Grób położony jest w lesie.
Nagrobek z krzyżem.
Obłożony kostką granitową.
Całość otacza niski metalowy płotek.
Brak tablicy inskrypcyjnej.
Nie ma danych kto został tutaj pochowany.
Najprawdopodobniej jest to niezidentyfikowany żołnierz WP poległy w 1939 roku.

p_atryk
Posty: 137
Rejestracja: 27-03-2016 21:15

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: p_atryk » 21-08-2021 15:30

Pomyślałem, że wrócę do wątku cmentarza cholerycznego na Kamionce.

Jeżdżąc po okolicznych miejscowościach można natknąć się na krzyże upamiętniające cmentarze choleryczne. Najlepszym przykładem jest nasz tarnobrzeski Sobów, gdzie oprócz krzyży jest również tablica z nazwiskami oraz krótkim tekstem wyjaśniającym komu ona jest poświęcona.

Zdaję sobie sprawę że z taką dokładnością nie zawsze da się tak odtworzyć - chociaż podobno księgi metrykalne nie płoną - ale dlaczego w tym miejscu coś nie zrobić, chociażby prowizorycznego? Albo na tyle ile się da?

Przecież to jest historia Tarnobrzega, historia naszych przodków.

W mieście działa Muzeum, działa stowarzyszenie Patriotyczny Tarnobrzeg wreszcie działa kilku być może większa liczba lokalnych pasjonatów historii - dlaczego tym nikt się nie zajął, tym bardziej że przecież to nie jest jakiś temat nieznany

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 731
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: Jacek » 21-08-2021 21:30

[quote=p_atry
Pomyślałem, że dlaczego tym nikt się nikt nie zajął bo to nie jest jakiś temat nieznany
[/quote]
No to się zajmij. Co stoi na przeszkodzie?

TSS
Posty: 912
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Cmentarz choleryczny na Kamionce

Post autor: TSS » 21-08-2021 22:21

zacznij od parafii Miechocińskiej, ew. w Klasztorze o.Dominikanów, tam powinny być dokumenty odnośnie ww. cmentarza

ODPOWIEDZ