Pamiętniki Włościanina - audiobook

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: admin » 28-12-2019 17:01

Obrazek

Tego chyba jeszcze nie było. Tarnobrzeska literatura w przystępnej dla wszystkich i nieangażującej formie audiobooka? Tymczasem mamy do dyspozycji pierwszy rozdział klasyki – „Pamiętników Włościanina” autorstwa Jana Słomki, ale wiem, że trwają prace nad następnymi rozdziałami. Nie mam jeszcze upoważnienia do podawania szczegółów, nie powiem zatem kiedy i na jakich zasadach będą dostępne kolejne rozdziały.

Pierwszy rozdział dostępny jest od dzisiaj dla wszystkich za darmo i od ręki, przynajmniej na razie. Niby to tylko jeden rozdział, ale przekłada się na ponad 37 minut słuchania i na pewno wielokrotnie więcej pracy przy składaniu i montażu.

Przyznaję, że sam czerpię przyjemność z czytania i dużo trudniej skupić mi się na treści czytanej przez kogoś innego. Pewnie jestem wzrokowcem. Ale dla wielu osób może to być duże ułatwienie, albo dodatkowa motywacja do zapoznania się z naszym bezcennym lokalnym dziełem, przedstawiającym czas od końca pańszczyzny do międzywojnia oczyma dzikowskiego włościanina, a później wójta Dzikowa. Ułatwienie szczególnie cenne dla osób, które mają problem ze wzrokiem, z czasem (można jednocześnie robić coś innego, np. prowadzić samochód), ewentualnie do puszczenia dzieciom do poduszki, jeśli je to akurat zainteresuje.

Link do tekstu z odtwarzaczem i możliwością pobrania pliku tutaj:
https://www.tarnobrzeg.info/2019/12/28/ ... udiobooka/

Dodam przy okazji, że od wielu lat Pamiętniki Włościanina dostępne są w Internecie w wersji tekstowej: http://www.linux.net.pl/~wkotwica/slomka/slomka.html

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: admin » 01-01-2020 13:16

Powiem szczerze, że liczyłem na jakieś reakcje, a tu, czy u Zuckermana prawie cisza. Płytkie lubisie i tyle.
Ktoś to w ogóle słuchał? Jak wrażenia?

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: A1313 » 01-01-2020 13:56

Jako ze niestety moje czytelnictwo w ostatnich latach sprowadziło się do słuchania audiobooków, to jestem na nie. Czuć ze lektor jet mocno amatorski (lub nie odnalazł się jeszcze w roli lektora) zdarza się czasem,ze lektor jet niedobrany do utworu ,ale z czasem nie zwraca się uwagi i wsiąka się w czytana pozycje.Tu mogło oczywiście tak być, niestety realizatorsko ten projekt leży.Dźwięk jest ostry, nieobrobiony i płytki.Gdyby chociaż dać glebie i wygładzić-ć ,ź itd. Na słuchawkach naprawdę uszy bolą.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: admin » 01-01-2020 14:06

Dzięki! Przekażę do czytacza.

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: marysia67 » 01-01-2020 14:09

Wysłuchałam, są błędy w odmianie liczebników. Poza tym trochę monotonnie. Niemniej ciekawe, pozdrawiam.
PS Czytałam to kiedyś swoim dzieciom na głos, chętnie słuchały, zwłaszcza fragmenty o wsi i zwyczajach.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: admin » 01-01-2020 15:15

Marysia, z tego co wiem czytane jest najstarsze wydanie z lat 20-tych, zatem różne "błędy" pewnie to staropolszczyzna dzikowska, która w nowszych wydaniach była prostowana :)

A1313 - nie jestem pewien czy to o czym wspominasz, można poprawić na etapie obróbki (jakieś filtry), czy tylko samego czytania (wymowa)?
Masz rację że to lektor-amator, nic nie wiem o wcześniejszych doświadczeniach tego typu.

Dodam tylko jako ciekawostkę, że jakieś 6 lat temu pytałem znajomego zawodowca na ile wyceniłby przeczytanie "Pamiętników Włościanina", bo wtedy sam miałem taki pomysł, z drugiej strony nie czułem się na siłach by zrobić to samemu. Po znajomości wyszło 13.000 zł, w związku z czym inicjatywa komercyjna straciła sens i nie wracałem do tematu. Mam nawet próbkę nagrania z tamtej wyceny. Mogę Ci podesłać na priv do porównania.
Teraz akurat wyszło, że ktoś czyta to amatorsko, ale bez nastawienia na zarobek.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: A1313 » 01-01-2020 15:32

Lektor nie jest pewny swojego głosu wiec czyta wolno,monotonie i cicho,boi się interpretować lub co bardziej prawdopodobne ciche czytanie maskuje niedoskonałości obróbki dźwiękowej. Głośne(wyraziste) czytanie przez amatora spowoduje zapalenie gardła lub krtani ,a na pewno chrypkę. Może wystarczy obróbka w programie,lub co bardziej prawdopodobne-lepszy mikrofon i wygłuszone miejsce nagraniowe.

Lektor na pewno się wyrobi -trochę odwagi, Wiktor Zborowski,genialny aktor który tez ma na swoim koncie zabawę w audiobooki ,jest dla mnie niestrawny jako lektor- czyta bardzo wolno i przez cala powieść nie jestem w stanie skupić się na przekazywanej treści.

Podeślij z chęcią przesłucham.

Jak dorwę przyzwoity mikrofon to nagram demo ,podeśle.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: admin » 01-01-2020 15:51

Sprawdziłem dokładnie, to było ponad 7 lat temu i koszt dokładnie 12300 zł.
A próbka była taka: https://www.tarnobrzeg.info/oswietlenie.mp3

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pamiętniki Włościanina - audiobook

Post autor: admin » 18-03-2020 20:33

Wiem że ta postać budzi różne emocje, ale akurat on trafił na "Pamiętniki Włościanina" i w jakiejś formie promuje je w szerszej skali, bo ma duże zasięgi. Oby jak najwięcej promujących.


ODPOWIEDZ