Kupiliśmy Kolekcję Dzikowską od Tarnowskich

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Kupiliśmy Kolekcję Dzikowską od Tarnowskich

Post autor: admin » 18-06-2020 17:09



Jakby nie patrzeć, w przeciwieństwie do wielu przedsięwzięć nazywanych inwestycjami może to być prawdziwa inwestycja. Szczególnie jakbyśmy mogli kiedyś poszczególne elementy sprzedawać - zależy jakie będą warunki umowy.

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: olsen* » 18-06-2020 18:31

Na mnie i moją emeryturę nie licz hehehe,ale miasto raczej nie, już tym bardziej teraz jest w kiepskiej formie finansowej, spowodowanej wirusem i nie tylko a wcześniej gdzieś też czytałem że nie było dobrze z finansami!, mało tego wątpię aby znalazł się człowiek w radzie miasta czy urzędzie który by taką decyzję podjął nawet za tzw symboliczną złotówkę kupić i co potem-ubezpieczenie, szczególne warunki przechowywania etc... raczej niemożliwe ale godne przemyślenia!

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: encore » 18-06-2020 19:04

Te obrazy miastu potrzebne tak jak buty psu.

Nie ma kasy na drogi a urząd będzie się nam w marszanda bawił. Nie do pomyślenia, że ktoś coś takiego rozważa. Myślałem, że już nic mnie nie zdziwi bardziej niż samozachwyt prezydenta ze skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Ale wspina się nieustannie na coraz wyższe terytoria absurdu.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 18-06-2020 19:16

W TN jest mowa o 5 mln złotych, co stanowi ponoć małą część wartości kolekcji. Władze miasta podobno są za, a oczywiście o szczegółach negocjacji nie można jeszcze mówić. Taka okazja się nie powtórzy, a kolekcja może pójść gdzie indziej, tak jak rękopis Pana Tadeusza.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: encore » 18-06-2020 19:22

Nie ma na remont ulicy miliona, ale 5 na obrazy się znajdzie... Niesamowite.

Jak dla mnie choćby to było i 500000zł to i tak nijak się to nam nie zwróci, nikt się tym nie naje i dzięki temu może 5 mieszkańcom miasta będzie się żyło lepiej.

Wydatek bez sensu i mam nadzieję że RIO go zakwestionuje.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: XYZ » 18-06-2020 19:50

Od jakiegoś czasu było wiadomo że potomek Tarnowskich będzie chciał coś ugrać na remoncie zamku. Najpierw były głosy że będzie go chciał odzyskać ale potem niby stwierdził że nawet jak by go odzyskał to nie byłoby go stać utrzymać więc teraz proponuje sprzedaż kolekcji obrazów. Tylko ciekawe czy te obrazy są w ogóle oryginalne czy tylko zwykłe kopie bo np.Rembrandt,Matejko i Canaletto mieli wielu uczniów którzy malowali swoje obrazy a podpisywali nazwiskami swoich nauczycieli. Faktem jest że może te obrazy by w zamku ładnie wyglądały ale absolutnie nie za te pieniądze.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 676
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: norweski_leśny » 19-06-2020 09:20

olsen* pisze:
18-06-2020 18:31
Na mnie i moją emeryturę nie licz hehehe,ale miasto raczej nie, już tym bardziej teraz jest w kiepskiej formie finansowej, spowodowanej wirusem i nie tylko a wcześniej gdzieś też czytałem że nie było dobrze z finansami!, mało tego wątpię aby znalazł się człowiek w radzie miasta czy urzędzie który by taką decyzję podjął nawet za tzw symboliczną złotówkę kupić i co potem-ubezpieczenie, szczególne warunki przechowywania etc... raczej niemożliwe ale godne przemyślenia!
Z tego co się orientuje to kolekcja ta już obecnie znajduje się w zamku. Więc warunki jej przechowywania w żadne sposób nie ulegną zmianie bo te dzieła sztuki już tu są. Ubezpieczenie na dzieła zapewne również jest wykupione (bo ciężko mi uwierzyć, iż nikt go nie wykupił).
W całym tym szumie, chodzi o to, aby Ministerstwo rzuciło sporo "grosza" na wykup tej kolekcji. I nawet jakby miasto miało wyłożyć ze swojego budżetu sporo pieniędzy to należy to zrobić. Przykład utraconego na zawsze rękopisu Pana Tadeusza pokazuje, iż nie zakupienie takiego dzieła jest błędem. Tam zakup zwrócił się wielokrotnie. A mógł się u nas zwrócić w taki sposób (była propozycja naprawdę taniego kupienia tego dzieła).
Natomiast sugerowanie, iż obrazy te nie są oryginalne jest śmieszne. Tym bardziej, iż większość z nich była odzyskiwana przez rodzinę z różnych aukcji na całym świecie oraz kolekcji. Co oznaczało wielokrotne badanie dzieł, ich pochodzenia i autentyczności.

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: olsen* » 19-06-2020 13:14

norweski_leśny pisze:
19-06-2020 09:20
olsen* pisze:
18-06-2020 18:31
Na mnie i moją emeryturę nie licz hehehe,ale miasto raczej nie, już tym bardziej teraz jest w kiepskiej formie finansowej, spowodowanej wirusem i nie tylko a wcześniej gdzieś też czytałem że nie było dobrze z finansami!, mało tego wątpię aby znalazł się człowiek w radzie miasta czy urzędzie który by taką decyzję podjął nawet za tzw symboliczną złotówkę kupić i co potem-ubezpieczenie, szczególne warunki przechowywania etc... raczej niemożliwe ale godne przemyślenia!
Z tego co się orientuje to kolekcja ta już obecnie znajduje się w zamku. Więc warunki jej przechowywania w żadne sposób nie ulegną zmianie bo te dzieła sztuki już tu są. Ubezpieczenie na dzieła zapewne również jest wykupione (bo ciężko mi uwierzyć, iż nikt go nie wykupił).
W całym tym szumie, chodzi o to, aby Ministerstwo rzuciło sporo "grosza" na wykup tej kolekcji. I nawet jakby miasto miało wyłożyć ze swojego budżetu sporo pieniędzy to należy to zrobić. Przykład utraconego na zawsze rękopisu Pana Tadeusza pokazuje, iż nie zakupienie takiego dzieła jest błędem. Tam zakup zwrócił się wielokrotnie. A mógł się u nas zwrócić w taki sposób (była propozycja naprawdę taniego kupienia tego dzieła).
Natomiast sugerowanie, iż obrazy te nie są oryginalne jest śmieszne. Tym bardziej, iż większość z nich była odzyskiwana przez rodzinę z różnych aukcji na całym świecie oraz kolekcji. Co oznaczało wielokrotne badanie dzieł, ich pochodzenia i autentyczności.
Ja w żaden sposób w mojej wypowiedzi nie sugerowałem i nie podważałem autentyczności,pisałem tylko że na chwilę obecną raczej bym nie ryzykował wydawania pieniędzy na ten cel ,są ważniejsze tak myślę potrzeby w naszym mieście a czy to się zwróci tego nie wie nikt!,następnie nasuwa mi się pytanie dlaczego akurat teraz ktoś chce to sprzedać-tak idąc za artykułem ? wiem czas taki jak i inny ktoś powie , ale to jest zastanawiające bynajmniej moją skromną osobę ,nie mam nic przeciwko zakupu tych wspaniałych dzieł bo to nasza perełka, ale moje zdanie jest takie -nie teraz!

dino
Posty: 1993
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: dino » 19-06-2020 14:23

Zaciśniemy zęby, będziemy za śmieci płacili po 40 zł od osoby od stycznia przesuwając rozwiązanie problemu ale obrazy kupimy.
Lub brakujące pieniądze dobierzemy zastawiąjąc kolejną część udziałów w Wodociągach.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 19-06-2020 17:43

A może by na to spojrzeć inaczej? Jak byśmy kupili za te 5 mln kolekcję obrazów, to moglibyśmy ją od razu zastawić do PFR za kilkadziesiąt milionów i stopniowo spłacać przez 30 lat, oczywiście największe raty pod koniec, a na początku karencja...

Wyłącznie w ramach prowokacji wrzucę fragment przedmowy do tomiku komunistycznej poezji "Garść popiołu" Mariana Piechali.
Wtedy wynosić zeń tlejące szczątki rzucili się ci, którzy jedyni spośród tam obecnych poczuli się sukcesorami tych skarbów, choć bynajmniej nie na zasadzie pisanego prawa. Za pot zgiętego całe życie grzbietu, za trud spękanych do krwi czarnych rąk chłopów pańszczyźnianych z Dzikowa i okolic gromadził się w ciągu wieków ten skarb kultury na zamku panów Tarnowskich. Słusznie więc tłum rzucił się go bronić, jako rzeczy własnej.

Stwierdzenie tego faktu jest więcej niż aktualne. Ten fakt daje świadectwo prawdzie, spłaca dług sprawiedliwości dziejowej i kładzie kres równie zestarzałemu, co szkodliwemu społecznie przesądowi, jakoby dotychczasowa kultura polska była zasługą jednej warstwy narodu: szlachty.
;)

looxoos
Posty: 125
Rejestracja: 26-09-2009 00:21

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: looxoos » 20-06-2020 08:02

Gdyby te 5 mln podzielić na ilość mieszkańców, wyemitowac jakieś świadectwa udziałowe z prawem pierwokupu przez Gminę lub innych uprawnionych wspoludzialowcow, oczywiscie ustanowić zastaw na kolekcji, to batdzo chetnie bym w czyms takim uczestniczył.
😉

mantanago
Posty: 71
Rejestracja: 08-09-2014 20:49

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: mantanago » 20-06-2020 08:05

Sam pomysł wydaje się ciekawy, ale mocno obawiam się o jego realizację. A co z odbudową czy też remontem budynku gospodarczego. Przecież to już kompletna ruina i grozi zawaleniem!!!

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: XYZ » 20-06-2020 09:16

Ciekawe czy "Lisowczyk" pędzla Rembrandta który wisiał w zamku a potem został sprzedany przez Tarnowskiego w 1910 do USA też wchodzi w skład tej kolekcji.

sąsiad
Posty: 179
Rejestracja: 10-09-2014 20:14

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: sąsiad » 20-06-2020 13:21

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że tę kolekcję można by kupić za 5 milionów. Ale w praktyce trzeba by do tego dołożyć jeszcze koszty dostosowania samego zamku, systemy bezpieczeństwa i inne przydatne i konieczne inwestycje, co w znacznym stopniu podnosi koszty. Ale myślę, że mogło by być to warte zachodu.
Jak by do tego dołączyć jakieś aplikacje czy udogodnienia dla niewidomych i niepełnosprawnych to można nieco unowocześnićprezentację i obniżyć koszta, tak jak opisałem to w innym wątku.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 23-09-2020 18:54

I wszystko wskazuje na to, że Kolekcję Dzikowską kupujemy:
Miasto podjęło starania o pozyskanie zewnętrznych funduszy na zakup kolekcji. W tej sprawie w poniedziałek, 14 września, w Warszawie prezydent Tarnobrzega spotkał się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremierem Piotrem Glińskim. W umówieniu aby panów pośredniczył europoseł z ramienia PiS Tomasz Poręba, który osobiście zaangażował się w sprawę.
https://sandomierz.gosc.pl/doc/6536711. ... e-kolekcje

TSS
Posty: 912
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: TSS » 23-09-2020 19:43

Szkoda, że europoseł nie pośredniczy w pozyskiwaniu pieniędzy dla Tarnobrzega na całkiem nowe drogi i inne inwestycje mieście (nowe firmy). Mamy ARP w Tarnobrzegu, która działa na rzecz wszystkich tylko nie Tarnobrzega.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 23-09-2020 19:49

W rozmowie prezydenta Bożka w Leliwie dowiedzieliśmy się że "dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach" i w ten sposób uniknął odpowiedzi na pytanie o koszty. Wolałbym, żebyśmy jednak jawnie rozmawiali o naszych pieniądzach.

TSS
Posty: 912
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: TSS » 23-09-2020 19:58

admin mamy kasę z wodociągów, można szaleć, a następca niech się martwi.

gbur
Posty: 74
Rejestracja: 28-03-2017 00:38

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: gbur » 23-09-2020 22:04

Według mnie, gdyby prezydent Bożek kupował od hrabiego Tarnowskiego tą kolekcję za własne prywatne pieniądze, mógł by tak powiedzieć. Zapomniał chyba, że jest naszym, czyli mieszkańców przedstawicielem i to my mu płacimy pensję.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: zbyry » 24-09-2020 07:48

Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, to w sprawozdaniu do RIO też tak będzie napisane? :-) Trzaskowski zapowiada, że za publiczne pieniądze powstanie hostel/placówka dla LGBT w stolicy jakby de facto nie istniały, a nasz kupował obrazy za nasze pieniądze. Zastanawiam się, która to typologia z 4 Friedmana, cudze pieniądze na własne potrzeby czy cudze na cudze potrzeby... Chyba się komuś coś pomyliło po co jest samorząd. Zamiast tworzyć rezerwy na kontach pod przyszłą perspektywę albo pod powołanie miejskiej spółki, to kupimy kolekcje. Proponuję jeszcze Siarce dać tak z milion złotych na spółkę akcyjną, jak się bawić to się bawić.

ODPOWIEDZ