Kupiliśmy Kolekcję Dzikowską od Tarnowskich

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 24-09-2020 08:11

A mi się być może podoba ta decyzja, bo okazja była jedyna. Najwyżej kiedyś sprzedamy, możemy wyprzedawać po kawałku, zastawić jak Wodociągi itd. Na pewno cena będzie lepsza. Oby nie było tylko ograniczeń w umowie :)

A podoba mi się być może, a nie na pewno, właśnie z tego względu że tajemnicą jest za ile kupujemy. Prezydent Bożek i hrabia Tarnowski z pewnością rozmawiają jak dżentelmeni, ale kwota jakaś musiała paść. Bardzo dobrze, że szukamy środków zewnętrznych, oby z powodzeniem.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: zbyry » 24-09-2020 08:33

Nie neguje Admin samego pomysłu. Tylko, że my nie jesteśmy pewna gminą spod Bełchatowa, która per saldo jest non stop plusie i nie wie, co ma z pieniędzmi zrobić dzięki elektrowni i kopalni. Nie dość, że nasze miasto w sensie gminy zadłużone, to strukturalnie patrz: spółki też. Czy na chwilę obecną stać nas na mecenat kultury a prezydent ma być marchandem? Mam wątpliwości.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: zbyry » 24-09-2020 08:39

Przepraszam za post pod postem. Chyba, że się uda dostać dofinansowanie i znać zarys umowy, ale też mam wiele znaków zapytania.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 676
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: norweski_leśny » 24-09-2020 13:10

Przecież Siarka jak trzeba będzie to i dwa miliony dostanie. Tak jest corocznie i nikt nie widzi z tym problemu.
Kolekcje można kupić ale nich wszystko będzie jawne. Bo odpowiedź jaką udzielił prezydent jest śmieszna. Nie kupuje tego za swoje, tylko za miejskie. Natomiast nie chciał mówić bo nie wiadomo ile z Warszawy środków na to spłynie.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: zbyry » 24-09-2020 13:45

Natomiast nie chciał mówić bo nie wiadomo ile z Warszawy środków na to spłynie.
Trudno na tym etapie to ocenić jak nie znamy podstawy czyli ceny, a teraz na fb Tygodnik mnie "zabił", pytają w sondzie jaką wartość kolekcji obstawiamy. To tak to powinno wyglądać? Chyba nie bardzo. Poza tym, czy dyskusja na temat zakupu kolekcji w czasach, gdzie ludzie naprawdę tracą pracę w związku nie z koronacją tylko dekarbonizacją i destalizacją rynku, gdzie firmy mające oparcie w INDUSTRY 4.0 nie wyrabiają, ma sens i jest właściwa? Naprawdę chyba komuś się proporcję pomyliły, albo nie dostrzega procesów. Poza tym spójrzmy na układankę, ministerstwo czy ktoś tam z obszaru publicznego wyciągnie drobne, miasto dołoży, a pieniądze trafią do prywatnej kieszeni. Co tu więcej komentować?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: encore » 24-09-2020 15:13

Oj, będzie co do PFR zastawiać.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 731
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: Jacek » 25-09-2020 18:17

Gość Niedzielny donosi, że umowa z rodziną Tarnowskich została już zawarta (o ile Rada Miasta zatwierdzi). Osobiście cieszę się, bo to historyczna chwila. Ale rozumiem, że ktoś może mieć inne zdanie. Warto jednak zauważyć, że takie okazje nie zdarzają się często i zadać sobie pytanie - czy to dobrze czy źle dla miasta? Przed laty mogło mieć rękopis Pana Tadeusza, ale ówczesny prezydent (nota bene z Kraśnika rodem, czyż to nie znamienne?) nie był zainteresowany...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 25-09-2020 18:35

To bardzo dobrze dla miasta, jeśli cena była atrakcyjna, a szczególnie gdy uda się (udało się?) pozyskać fundusze zewnętrzne.
To źle dla miasta, jeśli kupiliśmy bez względu na cenę, tylko dlatego, że była to jedyna okazja.
Czyli na ten moment nie jestem w stanie ocenić.

Inna sprawa, że jak usłyszę cenę, to też pewnie nie będę w stanie ocenić :lol:

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 731
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: Jacek » 25-09-2020 19:28

Na marginesie. W programie "Gwiazdy lombardu" na tv Fokus (który wolę oglądać zamiast filmów sprzed lat) facet przyniósł Order Orła Białego (tak - nasz!) z XIX wieku. Chciał 6 tys. USD. Przyszedł ekspert i wycenił go na 40 tys. USD. Lombard zapłacił 10, ku obopólnemu zadowoleniu. Potem przyszedł ekspert (ten sam) i oświadczył, że ma kupca z Niemiec za 30 tys. USD. Poszło.
Nie wiem zatem, ile może być warta rzeczona kolekcja. Jak ktoś wie - niech powie! Śmiało!
Zanim powie, niech wie, że jeden Kossak (a w zamku jest ich 7 czy 8) może być wart 100 tys. zł). Jak ktoś wie lepiej niech pisze.

gbur
Posty: 74
Rejestracja: 28-03-2017 00:38

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: gbur » 26-09-2020 09:00

Tutaj nikt nie jest przeciwny zakupowi tej kolekcji. Jedynie jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć za ile KUPILIŚMY podkreślam, my kupiliśmy tą kolekcję. Pomijam obecną sytuację finansową miasta i okres niepewności związany z pandemią. Skoro akurat teraz rodzinę Tarnowskich "przycisnęło" i chcą sprzedać, grzechem było by tego nie wykorzystać. Tym bardziej, że jest możliwość dotacji. Jednak wycena przez specjalistów oraz cena zakupu powinna być nam, mieszkańcom znana.

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: XYZ » 26-09-2020 09:11

Jeżeli Tarnowski chciał 5 milionów a miasto coś wynegocjowało (powiedzmy kilkaset tysięcy) to cena za kolekcję jest mniej więcej znana. Kupno pojedynczych dzieł byłoby na pewno droższe niż za całą kolekcję.Szkoda tylko że w skład kolekcji nie wchodzi najbardziej znany obraz z przedwojennego zamku w Dzikowie - Jeździec Polski (lub Lisowczyk) Rembrandta i szanse na jego odzyskanie są znikome bo wisi on sobie w nowojorskim muzeum.

TSS
Posty: 912
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: TSS » 26-09-2020 10:32

Powiem tak czy to się opłaca mieszkańcom miasta? miasto powinno inwestować w mieszkańców, tańsze śmieci, tańsza woda, tańsze życie, a nie archiwalia. Archiwalia są dobre dla bogatych a nie biednych. Chyba, że kupujemy by zaraz sprzedać z kilkukrotnym zyskiem na inwestycje. Stanowcze nie dla wydawania publicznych pieniędzy, gdy potrzeby mieszkańców nie są zaspokojone. Niech kupują bogaci.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 26-09-2020 12:02

Wiem co by powiedział 100 lat temu Dąbal z Okoniem, pewnie coś w tym stylu:

A skąd ta kolekcja? Za co lekką ręką przez panów kupiona? To za trud, pot i łzy, za lata niesprawiedliwości i niewolniczej pańszczyźnianej pracy naszych dziadów i pradziadów! To nam się po prostu należy, jako spadkobiercom ich niedostatku i krzywdy!

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: encore » 26-09-2020 14:55

admin pisze:
26-09-2020 12:02

A Za co lekką ręką przez panów kupiona? To za trud, pot i łzy, za lata niesprawiedliwości i niewolniczej pańszczyźnianej pracy naszych dziadów i pradziadów!
Rzekomo Tarnowscy byli bardzo ludzkimi panami.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 26-09-2020 15:12

Tak, dlatego podobno rabacja się zatrzymała na przedpolach. To było też działanie racjonalne, bo powodowało napływ ludności z innych okolic, a zadbany pracownik był bardziej wydajny i płodny.

Ale fakt faktem że niewolnictwo pańszczyźniane było również u nas i że rodzina Tarnowskich w znacznym stopniu na nim i na monopolach się wzbogaciła, chociaż wiadomo, że nie tylko.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: A1313 » 26-09-2020 18:50

XYZ pisze:
26-09-2020 09:11
Jeżeli Tarnowski chciał 5 milionów a miasto coś wynegocjowało (powiedzmy kilkaset tysięcy) to cena za kolekcję jest mniej więcej znana. Kupno pojedynczych dzieł byłoby na pewno droższe niż za całą kolekcję.Szkoda tylko że w skład kolekcji nie wchodzi najbardziej znany obraz z przedwojennego zamku w Dzikowie - Jeździec Polski (lub Lisowczyk) Rembrandta i szanse na jego odzyskanie są znikome bo wisi on sobie w nowojorskim muzeum.
Złe sformułowane, winno być-odkupienie, obraz został legalnie sprzedany i słowo odzyskany jest nie na miejscu.
Jacek pisze:
25-09-2020 19:28
Na marginesie. W programie "Gwiazdy lombardu" na tv Fokus (który wolę oglądać zamiast filmów sprzed lat) facet przyniósł Order Orła Białego (tak - nasz!) z XIX wieku. Chciał 6 tys. USD. Przyszedł ekspert i wycenił go na 40 tys. USD. Lombard zapłacił 10, ku obopólnemu zadowoleniu. Potem przyszedł ekspert (ten sam) i oświadczył, że ma kupca z Niemiec za 30 tys. USD. Poszło.
Nie wiem zatem, ile może być warta rzeczona kolekcja. Jak ktoś wie - niech powie! Śmiało!
Zanim powie, niech wie, że jeden Kossak (a w zamku jest ich 7 czy 8) może być wart 100 tys. zł). Jak ktoś wie lepiej niech pisze.
W 2017 został kupiony na aukcji w USA polski karabin za -69 tys. USD.


Czy to byłaby inwestycja i zabezpieczenie? Zapewne tak, na dziełach sztuki jeszcze nikt nie stracił.

tomek
Posty: 135
Rejestracja: 18-10-2005 00:35

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: tomek » 02-10-2020 16:46

Tutaj materiał TVL o transakcji

DB: "Bez względu na to czy będą to 4mln czy inna kwota - mam nadzieję - nie wyższa, Tarnobrzeg na taką operację finansową zdecydować się powinien" (Czy rząd się dorzuci czy nie)

W skrócie cena nie jest ważna, bo to bezcenne i nikt z mieszkańców nie będzie miał nic przeciwko. Ja mam. Nie jesteśmy miastem turystycznym i wątpię aby działalność muzeum była specjalnie rentowna (o ile w ogóle). W handlarzy sztuką też nie ma co się bawić, bo jeśli miasto nie może pozwolić, żeby kupił ktoś inny (i to z powodów bardziej sentymentalnych niżeli ekonomicznych), to na pewno też tego nie sprzeda. Kolekcja Polski nie opuści i nie mam nic przeciwko, że dostępna była by w innym mieście.

Jeżeli miasto nie będzie musiało się dorzucać - super okazja i brać. Alternatywnie można było to wrzucić w "duże" projekty budżetu obywatelskiego i zobaczyć, czy rzeczywiście bardziej zależy nam na kolekcji, czy .. Grodzie Słowiańskim ;)

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 731
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: Jacek » 02-10-2020 21:47

tomek pisze:
02-10-2020 16:46
Kolekcja Polski nie opuści i nie mam nic przeciwko, że dostępna była by w innym mieście.
Dlaczego tak sądzisz? Czy wiesz, że pan Jan Tarnowski uzyskał zgodę pozostałych spadkobierców rodziny na sprzedaż Kolekcji Tarnobrzegowi? A jest ich siedmioro. Pan Jan, jego siostra, żona brata Pawła zmarłego w ub. roku, i ich czwórka dzieci, które mieszkają w Kanadzie i z Polską nie mają żadnych związków (nawet nie mówią w naszym języku). Dlaczego nie mieliby wywieźć z kraju swojej własności?
Nie wysłuchałeś nawet tego, że zbiory w Dzikowie powiększą się o srebra i rzeźby, które są teraz w Łańcucie. Fakt, że obecne muzeum w Tarnobrzegu nie spełnia ani twoich, ani moich oczekiwań, jeśli chodzi o promocję, nie znaczy, że tak musi być zawsze. Mamy najpiękniejszą i najbardziej wartościową kolekcję malarstwa na Podkarpaciu (to fakt, a nie moje zdanie!). Problem polega na tym, że mało kto o tym wie...
Żebyś wiedział, jak w Łańcucie szlag ich trafia, że muszą te srebra do Tarnobrzega oddać. Dla takich chwil warto żyć!

TSS
Posty: 912
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: TSS » 02-10-2020 22:29

Niech Prezydent MT postara się o mecenat firm z Machowa i Chmielowa (Pilkington, Siarkopol, Piotrowice, Tarkon, Teltar i inne) i jestem za, natomiast za kasę z budżetu miasta (czyli też moją) jestem przeciw, bo wolę inwestycje. Uważam, że Prezydentowi MT raczej nikt w Machowie nie odmówi, bo Prezydentowi się nie odmawia - dlatego do dzieła.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Może kupimy dzikowską kolekcję obrazów od Tarnowskich

Post autor: admin » 02-10-2020 23:02

No i w końcu wiemy że około 4 miliony lub trochę mniej. Pewnie ok.

Ale w tym wszystkim nasuwa mi się pytanie - czy sprawa własności samego zamku jest w 100% jasna? Nie ma najmniejszego ryzyka, że najpierw kupimy zbiory, a za parę lat nie będziemy mieli ich gdzie trzymać, albo oddamy je w depozyt do właściciela zamku?

ODPOWIEDZ