W Tarnobrzegu odkryto zawinięte w gazety relacje z rzezi wołyńskiej!

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 718
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

W Tarnobrzegu odkryto zawinięte w gazety relacje z rzezi wołyńskiej!

Post autor: dominik267 » 16-09-2021 10:14

Dwa grube zeszyty zawierające relacje świadków rzezi wołyńskiej znaleźli Państwo Jadwiga i Andrzej Przybysowie. Pakunek z cennymi dokumentami znajdował się na strychu domu zlokalizowanego na ich posesji w Tarnobrzegu. Odkrycia dokonano podczas prac rozbiórkowych budynku.

Zawinięta w gazety paczka z niezwykłą zawartością trafiła do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

– Tych relacji jest ponad 1000. Są wstrząsające. Opisują sposób w jaki rzeź się odbywała – mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych.

Relacje świadków rzezi wołyńskiej choć najwartościowsze nie stanowiły jedynej zawartości znalezionej paczki. Oprócz tego były w niej inne dokumenty pokazujące sytuację jaka miała miejsce na polskich Kresach w okresie II wojny światowej między innymi karty opiekuńcze z terenu na przykład Tarnobrzega, Sandomierza czy Rzeszowa, zeszyt z wykazem uchodźców z Wołynia, karty szpitalne szpitali wojskowych, wykaz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zmarli w szpitalu polowym we Lwowie, listy osób zaginionych i poszukiwanych na Kresach, wykaz osób z Tarnopola aresztowanych przez bolszewików, listę uchodźców z Wołynia, którzy zamieszkali we Lwowie i byli pod opieką Lwowskiego Komitetu Opiekuńczego, listę osób, których wywieźli bolszewicy, a którzy przebywają w Iranie czy Palestynie.
Więcej tutaj: https://leliwa.pl/tarnobrzeg-relacje-sw ... lnopolski/

dino
Posty: 1993
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: W Tarnobrzegu odkryto zawinięte w gazety relacje z rzezi wołyńskiej!

Post autor: dino » 16-09-2021 10:20

W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

ODPOWIEDZ