Uroczystości

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
artur_wsp
Posty: 338
Rejestracja: 11-09-2009 20:53

Uroczystości

Post autor: artur_wsp » 10-01-2012 22:13

"Wiem, że ostatnia akcja Zapal świeczkę "Jędrusiowi" nie była zbyt mocno nagłaśniana, w latach poprzednich mało osób o niej wiedziało ale czy Tarnobrzeżanie nie znają innych ważnych dla nas dni oprócz 3-maja czy 11-listopda? Nawet na rocznicę zakończenia czy rozpoczęcia II Wojny Światowej mało kto się zjawia. Ludzie się boją wyjść z domu? A może nie poczuwają się żeby uroczyście obchodzić ważne dla nas daty?"
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 22:13 przez artur_wsp, łącznie zmieniany 1 raz.

Grzesko
Posty: 2727
Rejestracja: 22-04-2005 14:13

Uroczystości

Post autor: Grzesko » 10-01-2012 22:40

"Powodów jest wiele. Od wychowania w domu zaczynając, przez chory system oświaty, który "zabiera" lekcje historii, po samą debatę publiczną kończąc."
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 22:40 przez Grzesko, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Uroczystości

Post autor: A1313 » 10-01-2012 22:55

"Jeżeli kogoś nie interesuje historia to nawet kilka godzin nic nie wskóra ,dodać do tego nauczycieli bez tego czegoś tez pracuje na całokształt.Minęły czasy gdy był obowiązek uczestniczenia w tego typu spotkaniach i część społeczeństwa z możliwości wyboru korzysta.
Obecnie większość jak nie wszystkie rocznice historyczne zostały obciążone podtekstem politycznym a spora cześć narodu nie ma ochoty być identyfikowana z rożnymi stronami dla których takie uroczystości maja podtekst polityczny przyprawiony woja miedzy ugrupowaniami."
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 22:55 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

artur_wsp
Posty: 338
Rejestracja: 11-09-2009 20:53

Uroczystości

Post autor: artur_wsp » 10-01-2012 23:01

"To co piszecie to prawda ale wszystkie akcje, które organizujemy, organizujemy sami, bez pomocy z zewnątrz. Związek Strzelecki jest organizacją apolityczną. Szkoda ogólnie, że jest tego u nas tak mało i nie jest w należyty sposób nagłaśniane."
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 23:01 przez artur_wsp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19379
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uroczystości

Post autor: admin » 10-01-2012 23:06

"Relacja na NW24:
http://nadwisla24.pl/newspost/tarnobrze ... -video-hd/
Grzesko pisze:przez chory system oświaty, który "zabiera" lekcje historii, po samą debatę publiczną kończąc.
Nie wiem jak jest teraz, ale z czasów które pamiętam, edukacja była bardziej światowa niż lokalna. Nie sądzę, żeby teraz było pod tym względem lepiej.
Większość ludzi nie zna lokalnej historii, niewiele wie o Jasińskim, Republice Tarnobrzeskiej, Sarnie, Tarnowskich, tarnobrzeskich Żydach, podziemiu powojennym. Nie czyta się w szkołach Słomki, Schabowskiego, Kurasia, Dąbrowskiego i Wiącka, chociaż to powinno być dla nas ważniejsze niż proza rosyjska i francuska. Tam gdzie nie sprawdza się szkoła, jest miejsce dla innych.

Nie można powiedzieć, że nic się nie dzieje, a płyta i koncerty w hołdzie Jędrusiom są tego dowodem. Takie czasy. Trzeba wyjść do ludzi w taki sposób, jeśli nie działają inne. Był harcerski film o Jędrusiach, były gry miejskie i koncerty pod zamkiem. Pojawiają się akcje kibiców. Jest Rok Słomki. Ciągle jest miejsce na rekonstrukcje historyczne, z których Tarnobrzeg 100 lat temu słynął. Wiącek rozumiał ich znaczenie, angażując tłumy do widowisk na dzikowskich błoniach. Tak się uczy historii, przyciągając ludzi i wywołując dumę.
Kiedy będzie inscenizacja obrony skarpy wiślanej? Na dobry początek."
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 23:06 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Uroczystości

Post autor: A1313 » 10-01-2012 23:10

"
To co piszecie to prawda ale wszystkie akcje, które organizujemy, organizujemy sami, bez pomocy z zewnątrz. Związek Strzelecki jest organizacją apolityczną. Szkoda ogólnie, że jest tego u nas tak mało i nie jest w należyty sposób nagłaśniane.
Może mieszkańcy nie mają ochoty uczestniczyć sami,z rodzinami , małymi dziećmi w uroczystościach gdzie zapowiadają przebycie np.harcerze patrioci, kierowcy patrioci , kibice patrioci, lekarze patrioci, matki z dziećmi patriotki ,itd a możesz wpisać sobie co chcesz."
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 23:10 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Uroczystości

Post autor: A1313 » 10-01-2012 23:26

"
Większość ludzi nie zna lokalnej historii, niewiele wie o Jasińskim, Republice Tarnobrzeskiej, Sarnie, Tarnowskich, tarnobrzeskich Żydach, podziemiu powojennym. Nie czyta się w szkołach Słomki, Schabowskiego, Kurasia, Dąbrowskiego i Wiącka, chociaż to powinno być dla nas ważniejsze niż proza rosyjska i francuska. Tam gdzie nie sprawdza się szkoła, jest miejsce dla innych.
Jeżeli kanon lektur obowiązkowych się nie zmieni a jest chyba niezmienny od lat lepiej nie będzie , stworzyć nowa godzinę lekcyjna -świadomość lokalna?
Kot tego będzie nauczał ?,nawet zdobycie powyższych lektur jest utrudnione. Sposób kształcenia nauczycieli jest pod materiał stworzony przez MEN, wydaje się że w najlepszej sytuacji są mniejszości narodowe dla których są tworzone specjalne systemy nauczania , a Polska Lokalna , no cóż."
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 23:26 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

artur_wsp
Posty: 338
Rejestracja: 11-09-2009 20:53

Uroczystości

Post autor: artur_wsp » 10-01-2012 23:32

"Adminie, moim zdaniem dopiero zaczyna się dziać bo wcześniejsze lata to były lata posuchy pod tym względem.
A1313, nie wiem jak ktoś musi być przestraszony albo jakie musi mieć stereotypy żeby bać się przyjść na takie uroczystości, to nie Warszawa i marsz niepodległości ; )"
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 23:32 przez artur_wsp, łącznie zmieniany 1 raz.

Grzesko
Posty: 2727
Rejestracja: 22-04-2005 14:13

Uroczystości

Post autor: Grzesko » 10-01-2012 23:59

"Problem tkwi gdzie indziej: gimnazjalista uczący się historii według nowej podstawy programowej, dotrze z materiałem do I wojny światowej - przy obrotnym nauczycielu... co dalej... historia się urywa. Idzie do liceum, jeśli chce zdawać historię na maturze, to ma dodatkowe zajęcia "fakultet", plus lekcje. Co z tego, skoro i tak z materiałem dotrze się do II wojny światowej. I klops!"
Ostatnio zmieniony 10-01-2012 23:59 przez Grzesko, łącznie zmieniany 1 raz.

rakkauslaulu
Posty: 1255
Rejestracja: 27-06-2008 11:56

Uroczystości

Post autor: rakkauslaulu » 11-01-2012 10:13

"Prawda niewielu ludzi interesuje się historią a to wielki błąd... Jeśli chodzi o samą naukę to w szkole nie było dla mnie ciekawszego przedmiotu. A jeśli nie zna i nie czci się historii własnego kraju czy regionu to sami wiecie... Nie pamiętam kto to powiedział ale jest takie powiedzenie - "Naród bez przeszłości nie ma przyszłości".

Nawiasem mówią to do Strzelca dawno dawno temu namawiał mnie dziewczyna, która była harcerką ale było czasu na to... Trochę żałuję."
Ostatnio zmieniony 11-01-2012 10:13 przez rakkauslaulu, łącznie zmieniany 1 raz.

grassownik
Posty: 3508
Rejestracja: 24-01-2009 09:47

Uroczystości

Post autor: grassownik » 11-01-2012 10:47

"i tak jak na współczesne czasy to w naszej najnowszej historii taplamy się najczęściej ze znanych mi europejskich narodów.trochę za rządów Zapatero wrzało w Hiszpanii,gdzie frankiści i falangiści oddając władzę załatwili sobie o wiele lepszą pozycję niż choćby u nas generałowie Jaruzelski czy Kiszczak ze swoją świtą w podobnych okolicznościach.
mało kto zresztą o tym wie :-P ale wiadomo-czerwoni byli najgorsi :-D

zatem w najnowszej swojej historii ryjemy z upodobaniem a,że wywołuje ona skrajne czasami emocje to i tacy manipulatorzy nią jak kaczyński trzymają się świetnie,a jego diagnoza dość smacznie przedstawia powody dlaczego jednym się udało a innym nie.niestety trzeba przyznać,że w wielu diagnozach ma wiele racji,choć manipulowania faktami w jego wykonaniu zdecydowanie nie lubię,tak jak małostkowości i megalomanii tego człowieka.
w porównaniu z innymi żyjemy w dosyć świadomym społeczeństwie choć wielu tylko się wydaje,że są świadomi-stąd tak często widzimy znaki skrajnie antypolskie jak swastyka to mnie żenuje i wku_rwia do sześcianu.

ja do związku Strzeleckiego nigdy bym nie należał :-P ale nie mam o tych ludziach złego zdania.po prostu nie zgadzam się na gloryfikowanie Marszałka i związanych z nim ludzi,choć wielu członków i komendantów mieli zacnych.
impreza fajna i żałuję,że z powodów osobistych nie bardzo mogłem być tam.za to widzę na fotkach wielu moich kolegów :-)



Edytowany przez grassownik o 11-01-2012 - 09:48. "

ODPOWIEDZ