OSOBLIWOŚĆ ROKU

Bardziej i mniej znani. Szukasz korzeni lub znajomych ze szkolnych czasów? To jest właściwe miejsce.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

OSOBLIWOŚĆ ROKU

Post autor: admin » 19-01-2023 00:30

Obrazek

W niedzielnym podsumowaniu tygodnia wspomniałem o planowanym tekście o żartobliwym tytule „Osobliwość Roku”, czyli o rzeczywiście dość osobliwym konkursie na Osobowość Roku, organizowanym przez sieć mediów lokalnych powiązanych ze spółką Orlen.

Widzę jednak, że zanim zabrałem się za tekst, to konkursem poważnie zajęły się media centralne, którym zresztą Orlen już zagroził pozwami, jako nieuczciwej konkurencji. Żadna ze mnie konkurencja dla Orlenu, zatem pewnie coś mogę pisać. Postaram się jednak krótko i w trochę innym tonie niż RAS-owy Onet czy Agorowa Gazeta. Bo jestem swój własny.

Osobowość Roku

To już kolejna edycja plebiscytu na Osobowość Roku, organizowanego w naszej okolicy przez redakcje Nowin i Echa Dnia. Pierwsza pula kandydatów nominowana jest przez redakcyjną kapitułę, zwykle po kilka osób na powiat w jednej z pięciu kategorii: Kultura; Działalność społeczna i charytatywna; Biznes; Polityka, samorządność i społeczność lokalna oraz Nauka. Jeśli ktoś nie został nominowany, to nie problem, bowiem przez odpowiedni formularz można zgłaszać z uzasadnieniem dowolną liczbę kolejnych uczestników plebiscytu.

Kandydaci wybrani przez kapitułę otrzymują piękny „dyplomik” z jeszcze piękniejszym uzasadnieniem nominacji, rzeczywiście dobieranym indywidualnie i bardzo celnie. Należy dodać, że same kandydatury zwykle nie budzą wątpliwości, tzn. rzeczywiście są to osoby zasłużone i rozpoznawalne w szerokiej okolicy ze swojej działalności. I właściwie wszystko do tej pory nie budzi większych wątpliwości.

Dyskutowany jest za to, w tym roku wyjątkowo głośno, system wyboru. Otóż kandydatów można poprzeć wysyłając SMS premium lub głosując klikiem w cenie 3,69 zł za głos. W przeciwieństwie do wielu sond czy konkursów nie ma jednak żadnych ograniczeń w ilości przesyłanych z jednego numeru czy konta głosów. Mało tego – organizator zachęca do nabywania pakietów kredytów o wartości nawet 184,50 zł za 50 sztuk, co upoważnia nabywcę do oddania 50 głosów w konkursie. Oczywiście można te 50 głosów rozłożyć na wielu uczestników, ale jak często tak się dzieje? Może zatem dojść do sytuacji, w których dysponując odpowiednią gotówką i zaparciem, można sobie zapłacić za odpowiednie miejsce. Licząc na szybko po minimum: 10 osób w kategorii x 5 kategorii x 20 głosów (widziałem, że niektórzy mieli już ponad 200!) x 380 powiatów i miast na prawach powiatu x 3,69 zł = 1,4 mln zł. Ale raczej będzie wyraźnie więcej. Wystarczy na statuetki, gale, wydawnictwa i resztę kosztów.

Względem plebiscytu pojawiają się zatem zarzuty typowo polityczne (bo PiS, Orlen i Obajtek), ale również zarzuty o czystą komercję. Organizator namawia nominowanych do dzielenia się na swoich profilach informacjami o konkursie, do zachęcania do kupna SMSów i klików, do komentowania, dziękowania komentującym, proponuje nawet pomoc w przygotowaniu materiałów do akcji promocyjnej, czy wysyłkę przez system motywującego SMS-a do swoich popierających. W osobnych tekstach pojawiają się screeny dzielących się „dyplomem” kandydatów i komentarze znajomych.

Reakcje nominowanych są różne. Wielu nie publikowało żadnej informacji, niektórzy publikowali informację, ale nie zachęcali do głosowania, inni wprost zniechęcali (co ciekawe czasem jednocześnie podając link do głosowania w bojkotowanym konkursie), kolejni zachęcali do wsparcia różnych akcji charytatywnych, zamiast płacenia za głos. Jeszcze inni wyrażali swoje oburzenie kolejną nominacją w tym „idiotycznym plebiscycie” i „szopce”, domagając się usunięcia swojej osoby z listy nominowanych.

Co jednak zwróciło moją uwagę, większość osób które odnosiły się do akcji, obojętne czy zachęca, czy zniechęca do głosowania, czy namawia do udziału w akcji charytatywnej, czy głosowania na swoją osobę, szczerze cieszy się, że ktoś ich w końcu DOCENIŁ i potrafił coś celnego wyłuskać i ładnie ubrać w słowa. Niektórym przyjemność sprawiło zwrócenie uwagi na umiejętności współpracy ponad podziałami, innym na zaangażowanie poza zakres obowiązków, docenienie pracy, kolejni dodają, że przecież nie działają dla poklasku, często też dziękują innym za współpracę i dzielą się zasługami jako efektem pracy zbiorowej.

Dochodząc do puenty – zupełnie niezależnie od plebiscytu i podobnych konkursów, których trochę w historii okolic mieliśmy – tak sobie myślę, że warto nie tylko doceniać działalność społeczników, naukowców, artystów, przedsiębiorców, twórców i polityków. Że trzeba jeszcze dawać im sygnał zwrotny! To naprawdę dla wszystkich bardzo ważne. I choćby wszyscy aktywiści mówili, że pracują wspólnie z innymi, społecznie, że nie działają dla poklasku, albo tylko wykonują swoje zadania, służbę, misję, to nawet jeśli często tak jest, to trzeba ich czasem pochwalić, podziękować, docenić, do czego serdecznie zachęcam. I sam to niniejszym czynię:

O Wy Aktywiści, Społecznicy, Artyści, Działacze, Twórcy, Przedsiębiorcy, Politycy, Naukowcy. Wy, pełne pomysłów Osoby, poświęcające się ponadstandardowo swojej działalności, często bardzo dużym kosztem. Szczerze Wam dziękuję, za codzienne zmienianie świata na lepsze, a przynajmniej za starania, bo świat idzie swoją drogą i nie zawsze starania wychodzą. Nominuję Was i jednocześnie nagradzam najwyższym możliwym miejscem. Bez SMSów, klików, statuetek, gal i wydawnictw. Doceniam Wasz wysiłek. Jesteście super!

https://buycoffee.to/tinfo

;)

ODPOWIEDZ