Apel do rowerzystów

Bardziej i mniej znani. Szukasz korzeni lub znajomych ze szkolnych czasów? To jest właściwe miejsce.
Jasiek
Posty: 614
Rejestracja: 29-12-2005 12:31

Apel do rowerzystów

Post autor: Jasiek » 21-11-2014 11:25

"Mało ludzi w ogóle wie o takich przepisach. Sam byłem zaskoczony jak o tym napisaliście na forum, że takie przepisy są jeśli chodzi o ścieżki rowerowe.
Ale mam jeszcze inną uwagę dot. ścieżek rowerowych i poruszania się rowerami po mieście. Chodzi mi dokładnie o fragment ścieżki na Sienkiewicza (jako przykład - ale za to rzeczywisty) od ul Kurasia w stronę skrzyżowania o ruchu bezkolizyjnym od strony bloków ze sklepami na dole. Otóż bardzo często spotyka się, że zamiast po ścieżce która tam jest ludzie jeżdżą po chodniku (a ścieżka wolna) a najbardziej jest to widoczne na odcinku gdzie ścieżka rowerowa jest oddzielona od chodnika pasem zieleni. Idąc tamtędy z dzieckiem trzeba mieć oczy naokoło głowy. A już do szewskiej pasji doprowadziła mnie Pani (lat pewnie około 50), która potrafiła jechać za dzieckiem w odległości jakiś 20 cm. Gdyby dziecko się zatrzymało nie miałaby żadnych szans żeby wyhamować. No i nieszczęście gotowe. Wtedy powiem szczerze nie wytrzymałem i powiedziałem Pani co o tym myślę. Nie potrafiła nawet powiedzieć przepraszam tylko jak gdyby nigdy nic pojechała sobie dalej. Ludziom faktycznie brak wyobraźni. A jak pisał Lec: "Bez­myślność za­bija. In­nych.""
Ostatnio zmieniony 21-11-2014 11:25 przez Jasiek, łącznie zmieniany 1 raz.

skival
Posty: 228
Rejestracja: 31-08-2005 01:24

Apel do rowerzystów

Post autor: skival » 21-11-2014 12:24

"Jasiek to prawda...nie da się tamtędy przejść spokojnie bez oglądania się. Ale co z tym zrobić? tłumaczyć każdemu że ścieżka jest obok ? Może kolczatki zrobić żeby się nie dało tam wjechać..."
Ostatnio zmieniony 21-11-2014 12:24 przez skival, łącznie zmieniany 1 raz.

Jasiek
Posty: 614
Rejestracja: 29-12-2005 12:31

Apel do rowerzystów

Post autor: Jasiek » 21-11-2014 13:55

"Wiem skival, że myślenie w Polsce niestety nie jest w modzie. Gdyby było nie byłoby problemu. Ale mamy jeszcze nasze dzielne służby (Policja, Straż Miejska) które nie wierzę, że nie wiedzą o problemie. A jednak nic z tym nie robią. I nie mówię tu od razu o wlepianiu mandatów ale o pouczeniu a jeśli to nie pomoże no to niestety zostaje tylko mandacik. Ale generalnie mój post ma na celu tylko zwrócenie uwagi na problem i być może zastanowienie się użytkowników ścieżek rowerowych nad problemem. Ze swoje strony mogę dodać, iż moje dziecko dobrze wie, że po ścieżkach rowerowych się nie chodzi i samo tego pilnuje żeby tamtędy nie chodzić. Ja już kilkakrotnie grzecznie zwracałem uwagę na ten problem ludziom na rowerach. Reakcje różne. Ale były i takie gdy Pani zwróciła się do mnie: "Wie Pan ma Pan rację, że mnie upomniał. Faktycznie jechałam tak jak nie powinnam. Przepraszam." Takie postawy jeszcze czasem przywracają wiarę w ludzi. Szkoda, że to ewenement."
Ostatnio zmieniony 21-11-2014 13:55 przez Jasiek, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Apel do rowerzystów

Post autor: andriu81 » 21-11-2014 16:11

"Problem polega na tym że jest pewna grupa rowerzystów którzy czują się panami na ścieżkach rowerowych oraz chodnikach i nie mają za grosz szacunku do pieszych.Ten brak szacunku objawia się jazdą slalomem pośród pieszych,zbytnie zbliżanie sie,szybkie przejazdy tuż obok,bo było trochę miejsca.Oni sobie nie zdają sprawę,że przecież jest obok szosa,nawet trawnik czy jakieś pobocze i mogą spokojnie objechać.Nic z tego,oni będą jechać po chodniku lub po ścieżce i basta.
Ale czy taki rowerzysta w ogóle umie sobie wyobrazić jakie to uczucie gdy idziesz sobie spokojnie a kilka centrymetrów obok lub za tobą śmiga rower.No właśnie brak tego poczycia
A pogląd ten słyszałem nawet z ust doświadczonego rowerzysty ,że jak już pieszy wszedł nawet nieświadomie na ścieżke rowerową to najlepiej go przegodnić.
Ale tego się nie da nauczyć,tylko mandaty. Tylko że mandaty mogą uderzyć też w normalnych rowerzystów,którzy czasem jadą po PUSTYM chodniku,a nadgorliwa policja teoretycznie może i takiego ukarać. Tu jest właśnie problem jak wbić do głowy rowerztstom ,że mają możliwość i obowiązek jazdy tam gdzie nie ma pieszych i zachować szczególną ostrożność podczas zbliżenia i nie straszyć ludzi."
Ostatnio zmieniony 21-11-2014 16:11 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

lostek
Posty: 3
Rejestracja: 06-03-2015 19:36

Apel do rowerzystów

Post autor: lostek » 06-03-2015 19:45

"wszystko się zgadza, podzielam uwagi a do tego dodam że nie ma co ale ściezki ścieżki i jeszcze raz ścieżki rowerowe dla Tarnobrzeżan"
Ostatnio zmieniony 06-03-2015 19:45 przez lostek, łącznie zmieniany 1 raz.

Szczęki
Posty: 126
Rejestracja: 09-08-2005 01:34

Apel do rowerzystów

Post autor: Szczęki » 06-03-2015 21:44

"
andriu81 pisze:tak sobie czytam o tych ścieżkach i się zastanawiam co z ulicami ,gdzie ścieżka jest tylko po jednej stronie? Z tego co piszecie wynikałby absurd ,że rower ma jechać po jezdni dlatego że ścieżka jest ale po przeciwnej stronie .I rzekomo za jazdę po takiej ścieżce grozi mandat i rzekomo ktoś taki otrzymał.Gorszych bzdur w życiu nie słyszałem,tożto ścieżki sa po to aby rowery nie jechały po ulicy,więc jak można pisać takie bzdury ,że ktoś dostał mandat za jazdę po ścieżce.Na Sikorskiego z kolei ,co już było wielokrotnie zgłaszano,żadnego chodnika nie oznaczono ścieżką,jednak tylko po lewej stronie ma 3 metry szerokości,zatem tylko ten może być ścieżką ,nie zaś chodnik po prawej.Bez względu czy ktoś jedzie na północ czy na południe,a Sikorskiego jest wyjątkowo zatłoczoną ulicą ,a rowery byłyby bardzo niemile widziane pośród samochodów.

Sory, ze dopiero teraz wracam do Twojego posta, ale dopiero go przeczytalem.
Poczytaj sobie kolego przepisy .

"I rzekomo za jazdę po takiej ścieżce grozi mandat i rzekomo ktoś taki otrzymał.Gorszych bzdur w życiu nie słyszałem."

Mandat grozi za jazde sciezka rowerowa pod prad. Tak samo jak wjedziesz autem pod prad w droge jednokierunkowa.... analogiczna sytuacja.
Wiec nie "rzekomuj" za wiele tylko doczytaj przepisy dot. sciezek rowerowych i poruszaniu sie po nich.

Pozdrower."
Ostatnio zmieniony 06-03-2015 21:44 przez Szczęki, łącznie zmieniany 1 raz.

niepolityczny
Posty: 434
Rejestracja: 18-11-2012 21:22

Apel do rowerzystów

Post autor: niepolityczny » 07-03-2015 01:57

"
A pogląd ten słyszałem nawet z ust doświadczonego rowerzysty ,że jak już pieszy wszedł nawet nieświadomie na ścieżke rowerową to najlepiej go przegodnić.
A ja właśnie się z tym poglądem zgadzam.

Bo jak napisałeś wcześniej, że są tacy rowerzyści co maję pieszych na chodniku w nosie

to mnie też strasznie ale to strasznie wk***** jak pieszy idzie po ścieżce rowerowej.


Aha: prowadząc rower powinno się iść po chodniku a nie po ścieżce rowerowej !!!


ten problem szczególnie jest uciążliwy na wiadukcie, gdzie często stara baba nie ma siły podjechać rowerem a zjeżdźający z góry rowerzysta musi specjalnie zwolnić - a można się tam nieźle rozpędzić i może dojść do bardzo groźnego wypadku.


Jak dla mnie jednak nie powinno tworzyć się ścieżek jednokierunkowych.

Rower to nie samochód, że zajmuje aż tak dużo miejsca.

A chcąc naprawdę przestrzegać przepisów od A doZ to trzeba by niejednokrotnie doprowadzać rower pod własną posesję tylko dlatego, że ścieżka jest jednokierunkowa."
Ostatnio zmieniony 07-03-2015 01:57 przez niepolityczny, łącznie zmieniany 1 raz.

felicita
Posty: 117
Rejestracja: 08-04-2005 23:31

Apel do rowerzystów

Post autor: felicita » 26-08-2015 01:02

"Trochę odkopię temat ścieżek i jeżdżenia.
Coś mi się o uszy obiło w przepisach, że jak jest ścieżka to jest zakaz poruszania się drogą dla samochodów.
Szczególnie irytujące jest przejeżdżanie rowerzystów przez rondo na Sienkiewicza obok Statoila. Żeby jeszcze pacany bokiem jechały. Ale nie trzeba centralnie środkiem.
Większość handlarek ze Stalów już się nauczyła ale trafią się wyjątki. I kilka razy trafił się "kolarz" który musi asfaltem bo ścieżka nie dla niego. Kiedy mu zwróciłem uwagę, że powinien ścieżką to usłyszałem "ja ku..a trenuję".
Może więc ci którzy się za bardzo uprzywilejowanych z jakiegoś powodu uważają to zauważą innych na drodze i zaczną przestrzegać przepisów ?"
Ostatnio zmieniony 26-08-2015 01:02 przez felicita, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zielony
Posty: 225
Rejestracja: 21-06-2005 04:08

Apel do rowerzystów

Post autor: Zielony » 26-08-2015 01:08

"Niestety ale u Nas kultura rowerzystów leży (nie wszystkich) Mnie najbardziej denerwuje jak idę chodnikiem na Sienkiewicza a koleś się pcha rowerem po chodniku mimo że obok jest ścieżka dla rowerów i jeszcze ma focha.GDZIE jest POLICJA???"
Ostatnio zmieniony 26-08-2015 01:08 przez Zielony, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Apel do rowerzystów

Post autor: andriu81 » 26-08-2015 13:13

"@Szczęki, chyba nikt nie czytał tych przepisów i w związku z tym rowerzyści jeżdżą ścieżką w obie strony,chyba że są ścieżki po prawej o po lewej stronie ulicy-wtedy wiadomo którą wolno jechać. Podaj mi proszę przykład ukarania rowerzysty wspomnianym mandatem-to by dopiero byłaby afera-rowerzyści na asfalt bo karają mandatami za jazdę ścieżką.Absurd totalny.Nie widziałem zresztą w Tarnobrzegu znaków dla rowerów z oznaczeniem jednokierunkowości.Ciekawe gdzie masz takie znaki-prosze o zdjęcie.Jak nie ma znaku,to ścieżka jest dwukierunkowa.
Zresztą czysta logika-skoro są ścieżki ,to kierowcy aut nie akceptują rowerów na ulicy-wjazd rowerem jest po prostu niebezpieczny,tym bardziej że ruch w mieście jest natężony."
Ostatnio zmieniony 26-08-2015 13:13 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Apel do rowerzystów

Post autor: jazet » 26-08-2015 19:02

"
Zielony napisł pisze:Niestety ale u Nas kultura rowerzystów leży
U Nas, czyli u kogo?"
Ostatnio zmieniony 26-08-2015 19:02 przez jazet, łącznie zmieniany 1 raz.

bzyczek
Posty: 758
Rejestracja: 23-08-2004 22:57

Apel do rowerzystów

Post autor: bzyczek » 26-08-2015 23:47

"
jazet pisze:
Zielony napisł pisze:Niestety ale u Nas kultura rowerzystów leży
U Nas, czyli u kogo?
pewnie chodziło że w Polsce, ale to samo można powiedzieć o kierowcach."
Ostatnio zmieniony 26-08-2015 23:47 przez bzyczek, łącznie zmieniany 1 raz.
bzyczek

Awatar użytkownika
adriano
Posty: 142
Rejestracja: 10-04-2009 13:02

Apel do rowerzystów

Post autor: adriano » 27-08-2015 09:56

"
andriu81 pisze:Nie widziałem zresztą w Tarnobrzegu znaków dla rowerów z oznaczeniem jednokierunkowości.Ciekawe gdzie masz takie znaki-prosze o zdjęcie.Jak nie ma znaku,to ścieżka jest dwukierunkowa.
Mylisz się, a znaki są tylko poziome. Masz ścieżkę rowerową na Sienkiewicza i jedź prawą stroną to zobaczysz że rowery namalowane na ścieżce są tylko w jedną stronę odwrócone. A przejedź się Warszawską gdzie ścieżka jest tylko z jednej strony jezdni to zobaczysz te rowerki odwrócone już w obie strony. Zasada jest prosta, masz ścieżki po obu stronach jezdni to jedziesz tą po prawej stronie, masz ścieżkę po jednej stronie jezdni to jedziesz nią w obie strony. A co do mandatów to w Mokrzyszowie policja karała właśnie za jazdę pod prąd na ścieżkach, pewno info."
Ostatnio zmieniony 27-08-2015 09:56 przez adriano, łącznie zmieniany 1 raz.

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Apel do rowerzystów

Post autor: jazet » 27-08-2015 16:30

"
A co do mandatów to w Mokrzyszowie policja karała właśnie za jazdę pod prąd na ścieżkach, pewno info
A obok przemknął BMW z sąsiedniego powiatu.
Jednak prawo za bardzo popuściło rowerzystom!
Statystyki Policji były kiedyś wyższe, łapali więcej "pijanych kierowców".
Sorry, ale takie mamy prawo."
Ostatnio zmieniony 27-08-2015 16:30 przez jazet, łącznie zmieniany 1 raz.

justtbg
Posty: 8
Rejestracja: 23-07-2015 19:27

Apel do rowerzystów

Post autor: justtbg » 27-08-2015 20:30

"Np ja jakiś czas temu dostałam mandat bo przejechałam przez pasy, najpierw gadali że za przejazd na czerwonym świetle gdzie ja wjechałam na migającym zielonym, a później na mandacie okazało się że za przejazd przez przejście dla pieszych, ok dobra nie rzucam się bo pewnie za czerwone światełko była by większa kwota, no dobra ok, było minęło, a i tak jakoś nie widzę żeby każdego spisywali co przejedzie na pasach a takich rowerzystów jest od groma... ! NO I DOBRZE :)

a co dziwniejsze nie tak całkiem dawno jedziemy ze znajomymi chodnikiem w centrum miasta, niedziala wieczór, ludzi na chodnikach malutko i co ? NAGLE policja zajeżdza nam drogę i mówi że chodnik to nie ścieżka rowerowa i kazali nam jechac ulicą,..... Dlaczego ? skoro w naszym mieście te drogi rowerowe są pożal się Boże... gdzieś na obrzeżach i to kawałkami....

Jeden z najgorszych fragmentów to ul. Sienkiewicza gdzie zamiast jechać po prostej trzeba kręcić na łukach w prawo w lewo w prawo i lewo aby jechać tak jak ścieżka prowadzi...
yyyyy"
Ostatnio zmieniony 27-08-2015 20:30 przez justtbg, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Apel do rowerzystów

Post autor: andriu81 » 28-08-2015 00:51

"@adriano,więc powtórzyłeś moje domysły-to samo napisałem,z wyjątkiem znaków poziomych o czym nie wiedziałem.Ale rysowanie znaków poziomych w takim znaczeniu jest bez sensu.A na warszawskiej nie ma oficjalnie ścieżki,ani oznaczeń-mówię o odcinku od stacji Shell do Słomki.W domyśle jest po lewej(w kierunku Sandomierza)-tak każdy jedzie,chociaż ostatnio widuję jadących po prawej chodnikiem.Ludzie nie wiedzą czy to chodnik ,czy ścieżka,ale nie ma problemów,każdy się jakoś mieści.Gdybym dostał taki mandat,mimo że jadę nigdy pod prąd, to raz że bym go nie przyjął a dwa zgłosił bym sprawę do lokalnych mediów,gdyż na ścieżce nie stoi znak pionowy "zakaz ruchu rowerów" od strony przeciwnej i miał bym sprawę wygrana,gdyż to tarnobrzescy zarządcy dróg olali sprawę i nie ustawili znaków dla rowerzystów która ścieżka jest właściwa.A ponadto znany problem przeplecionych ścieżek z chodnikami,co wzbudza śmiech i nawet krążą memy w internecie o tarnobrzeskich ścieżkach rowerowych"
Ostatnio zmieniony 28-08-2015 00:51 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adriano
Posty: 142
Rejestracja: 10-04-2009 13:02

Apel do rowerzystów

Post autor: adriano » 28-08-2015 18:36

"@andriu81, ale od Shella do Słomki nie ma żadnej drogi rowerowej i też według prawa nie możesz po niej jeździć, zostaje tylko jezdnia. Poza tym na początku chyba każdej ścieżki są niebieskie znaki pionowe informujące że zaczyna się ścieżka rowerowa ale pewności nie mam."
Ostatnio zmieniony 28-08-2015 18:36 przez adriano, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Apel do rowerzystów

Post autor: andriu81 » 28-08-2015 21:50

"adriano ,nie wprowadzaj prawnego zamętu,bo pleciesz za przeproszeniem bzdury i wprowadzasz ludzi w błąd.Dziwna by to była logika gdyby na najbardziej ruchliwym miejscu miasta pośrodku ścieżki prowadzącej od Wisłostrady po Sandomierz miało nie być ścieżki.Naprawdę ,żal czytać.
Brak oznaczeń jest wynikiem burd..u w oznakowaniu ścieżek rowerowy i błedach podczas ich budowy.Oczywiście że wszyscy rowerzyści(z wyjątkami) jadą Warszawską po lewej. Koniec dalszej dyskusji.Jeżdżę więcej od ciebie i coś wiem na ten temat."
Ostatnio zmieniony 28-08-2015 21:50 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adriano
Posty: 142
Rejestracja: 10-04-2009 13:02

Apel do rowerzystów

Post autor: adriano » 29-08-2015 13:22

"andriu81 nie wprowadzam żadnego zamętu i nie wprowadzam nikogo w błąd. Chodnik o którym piszemy jest tylko dla pieszych. Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem ? Gdy opiekuje się dzieckiem do 10 roku życia, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają na w miarę bezpieczną jazdę jezdnią np mgła lub silny deszcz i jeszcze gdy ruch na jezdni pozwala na jazdę 70km/h a chodnik ma ok 1,5 m szerokości (nie pamiętam dokładnie). A to że Ty uważasz że tam możesz jeździć to oczywiście Twoja sprawa, nikt Ci nie zabroni ale mandacik możesz dostać za to, koniec kropka, ja tego nie wymyśliłem, sorry takie mamy prawo. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało, chętnie odpowiem."
Ostatnio zmieniony 29-08-2015 13:22 przez adriano, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Apel do rowerzystów

Post autor: andriu81 » 29-08-2015 15:24

"Nie jest tylko dla pieszych.Od zawsze od kiedy powstał(lata 90-te) był podzielony między pieszych a rowery ,gdyż jego szerokość ma ponad 3 metry(nie wiem ile dokładnie).Wszyscy rowerzyści tamtędy jadą,a nikt nie jedzie szosą(nie spotkałem,a specjalnie sprawdzałem co robią rowerzyści nadjeżdżający ścieżką od Warszawskiej.I każdy przechodzi koło biedronki na lewą stronę i dalej jedzie tamtędy dojeżdżając do muru w kierunku zamku lub do świateł na ciąg dalszy ścieżki
Mnie natomiast irytuje fakt,że na tym szerokim chodniku nie został wydzielony pas ścieżki rowerowej,po ostatnim remoncie,podczas gdy na wszyskich innych chodnikach w mieście tak zrobiono,lub zbudowano oddzielne,
To właśnie sprawia że rowerzyści muszą tam jeździć slalomem,chociaż nie ma tu problemu.Jednak zawsze trzeba tam zwolnić na widok dziecka. To jest wina poprzedniego prezydenta,bo on zlecił remont warszawskiej wraz z chodnikami/ścieżkami i niedopilnował oznaczeń."
Ostatnio zmieniony 29-08-2015 15:24 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ