Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Sprawy nie tylko tarnobrzeskie, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
keniu
Posty: 731
Rejestracja: 12-10-2007 08:36

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: keniu » 15-01-2016 17:53

Ostatnio zmieniony 15-01-2016 17:53 przez keniu, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: stachu » 15-01-2016 18:16

"ile trzeba podpisów, żeby tarnobrzeski samorząd to rozważył?"
Ostatnio zmieniony 15-01-2016 18:16 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: admin » 15-01-2016 18:36

"Jako przykład kraju z całkowitym zakazem występów tresowanych zwierząt podawane są w petycji m.in. Chiny (oprócz Grecji, Boliwii i Brazylii). Przyznam, że bardzo mnie zaskoczyła ta informacja. Czytałem parę tekstów o traktowaniu zwierząt w Chinach, a zdjęć nie jestem w stanie spokojnie oglądać. Humanitarne traktowanie zwierząt chyba nie były motywacją przy tej decyzji.

Inna sprawa - petycja dotyczy wyłącznie ograniczeń w wynajmie miejskich terenów. Czy, gdyby to przegłosowano, to jej efekt nie sprowadzi się do tego, że cyrki ze zwierzętami w Tarnobrzegu będą, ale zarobi na tym nie miasto, ale sąsiad dysponujący odpowiednią nieruchomością?
Nie zdziwiłbym się, gdyby właściciele dużych działek w centrum zupełnie interesownie podpisali się pod tą petycją. Szczególnie jedne okolice przychodzą mi do głowy.

Broń Boże nie zakładam złych intencji inicjatorów akcji! Oceniam tylko możliwe efekty, gdyby im się powiodło. Zarobi prywatny, a nie miasto, a realnie nic się nie zmieni. Jak to rozwiązano w innych miastach?"
Ostatnio zmieniony 15-01-2016 18:36 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

bbts
Posty: 1404
Rejestracja: 01-02-2009 13:13

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: bbts » 15-01-2016 19:16

"wpierw trzeba zadbać o ludzi, a później o zwierzaki"
Ostatnio zmieniony 15-01-2016 19:16 przez bbts, łącznie zmieniany 1 raz.

rav
Posty: 1072
Rejestracja: 01-04-2015 09:00

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: rav » 16-01-2016 09:58

"Choć bardzo lubię zwierzęta zgadzam się z bbts.
Czasami odnoszę wrażenie, że o zwierzęta się dba więcej jak o ludzi.
Co nie znaczy oczywiście, że o zwierzęta nie trzeba dbać.
Wiele ludzi jest wykorzystywanych, np w firmach i często się na to przymyka oczy.

Admin też ma dużo racji. Chyba to nie najlepsza pomoc jaką możemy zaoferować zwierzętom, skoro jest wiele luk.

Ale inicjatywy jako tako nie krytykuję, bo jestem pewny, że była założona z jak najlepszych pobudek."
Ostatnio zmieniony 16-01-2016 09:58 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: admin » 16-01-2016 11:19

"Wydaje mi się, że zaszło w tej sprawie nieporozumienie i staram się je wyjaśnić.
Na NW24 w dwóch miejscach, przy opisie inicjatywy i petycji pojawia się:
NW24 pisze:Czy samorząd Tarnobrzega powinien wydać zakaz wstępu do miasta cyrków ze zwierzętami?
...
to część polskich miast, których władze postanowiły zakazać wstępu cyrkom, w których występują tresowane zwierzęta. W Tarnobrzegu taki zakaz nie obowiązuje i raczej nie zanosi się na to, by ta kwestia była w ogóle rozpatrywana
Podobne interpretacje widziałem na facebooku. Tymczasem w petycji nie ma ani słowa o zakazie. Być może nie da się tego prawnie zrobić. Jest tylko:
petycja pisze:Prosimy, aby władze Miasta Tarnobrzega zaniechały wynajmowania terenów gminnych cyrkom wykorzystującym w ramach organizowanych przez siebie pokazów zwierząt w tym tych, uznawanych za egzotyczne, nieudomowione.
...
prosimy o pozytywne rozpatrzenie możliwości wprowadzenia zakazu udostępniania terenów miejskich Tarnobrzega na organizację przedstawień cyrków z udziałem zwierząt dzikich.
Inicjatorzy proszą wyłącznie o zakaz wynajmowania działek przez miasto. Jeśli udałoby się do tego doprowadzić, to cyrk ze zwierzętami wynajmie działkę od prywatnego właściciela, jest parę takich działek nawet w centrum, ale cyrk nie musi być w centrum. Zwierzęta nie skorzystają, a miasto straci. Chyba że jest jakiś ustawowy zakaz wynajmowania działek przez cyrki od właścicieli prywatnych, ale wątpię.

Poza tym na początku jest mowa o "pokazach zwierząt, w tym tych, uznawanych za egzotyczne, nieudomowione", a na końcu o "cyrkach z udziałem zwierząt dzikich". Pierwsze pojęcie jest bardzo ogólne, obejmujące całościowo wszystkie zwierzęta. Drugie już pulę zawęża, dopuszczając pokazy z kotami, psami, gołębiami, kozami, końmi itd.
Czyli o jaki zakaz właściwie chodzi?

Odnosząc się do wpisów bbts i rav nie widzę potrzeby robienia rzeczy według hierarchii. Nawet jeśli prawa zwierząt uznać za mniej ważne niż prawa ludzi, to nie przeszkadza temu żeby walczyć o nie jednocześnie. Organizacja zajmująca się zwierzętami walczy o prawa zwierząt. Jasna sprawa."
Ostatnio zmieniony 16-01-2016 11:19 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

keniu
Posty: 731
Rejestracja: 12-10-2007 08:36

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: keniu » 20-01-2016 14:21

"Jesteśmy na facebooku, zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/1672291493051926/"
Ostatnio zmieniony 20-01-2016 14:21 przez keniu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: admin » 31-07-2016 16:48

"W tarnobrzeskich sklepach pojawiło się takie coś:

Obrazek

Międzynarodową Galę Cyrkową, jak najbardziej z udziałem zwierząt, będziemy mogli oglądać aż dwa dni - 1 i 2 sierpnia o godz. 17:00, na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Sienkiewicza.

Jaki jest zatem efekt prezydenckiej inicjatywy z lutego 2016?
Dla zwierząt zupełnie obojętny.
Dla widzów przedstawienia obojętny, najwyżej zapłacą drożej za bilet, bo na kogoś trzeba przerzucić koszty.
Dla budżetu miasta negatywny, bo miasto pozbawiło się możliwości zarobku na wynajmie terenu.
Dla cyrku negatywny, bo właściciel działki może zażądać wyższej ceny wobec braku konkurencji.
Dla właściciela działki/działek przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego/Sienkiewicza bardzo korzystny, bo może, bez konkurencji ze strony miasta, korzystniej wynająć teren.

Podsumowując: w wyniku inicjatywy grup miłośników zwierząt, którą udało się zarazić prezydenta, któremu wcześniej temat był zupełnie obojętny, miasto pozbawiło się możliwości zarobku, za to zarobi właściciel nieruchomości. Czyje to działki?

Teraz pytanie: czy inicjatorzy akcji przewidzieli kto na tym skorzysta, czy nie przewidzieli i która z tych opcji gorzej o nich świadczy?"
Ostatnio zmieniony 31-07-2016 16:48 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

janusza
Posty: 292
Rejestracja: 25-12-2011 18:37

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: janusza » 01-08-2016 11:43

"Biznes jest biznes a hajs musi się zgadzać. Przynajmniej może trawę skoszą więc będzie mniejszy wstyd wobec przejezdnych. Tak na marginesie ciekawy jestem dlaczego Straż Miejska pozwala na trawę po pas w środku miasta?"
Ostatnio zmieniony 01-08-2016 11:43 przez janusza, łącznie zmieniany 1 raz.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: alek » 01-08-2016 12:02

"
janusza pisze: Tak na marginesie ciekawy jestem dlaczego Straż Miejska pozwala na trawę po pas w środku miasta?
Trawa nawet po pas nie jest zagrożeniem i SM nie ma uprawnień , aby karać za taki stan rzeczy."
Ostatnio zmieniony 01-08-2016 12:02 przez alek, łącznie zmieniany 1 raz.

rav
Posty: 1072
Rejestracja: 01-04-2015 09:00

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: rav » 01-08-2016 13:00

"No chyba nie do końca tak jest z tym niekoniecznym koszeniem wysokich traw na działkach czy polach.
Jeżeli wysokie trawy w suche lata są zagrożeniem pożarowym, a często są, to wtedy chyba SM może dać mandat za nie koszenie trawy.
Zna ktoś dobrze przepisy przeciwpożarowe?"
Ostatnio zmieniony 01-08-2016 13:00 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

rav
Posty: 1072
Rejestracja: 01-04-2015 09:00

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: rav » 01-08-2016 14:19

"Przepisy w leśnictwie są inne niż w mieście, osiedlu czy na wsi.
Już jako małe dziecko widziałem przeorane pasy zieleni w lasach, żeby ewentualny pożar nie rozprzestrzeniał się dalej.
Poza tym jak jest zagrożenie pożarowe jest zakaz wstępu do lasu. Miasta nie zamkną :-)
O karach dla leśników nie słyszałem, ale o karach w miastach i gminach słyszałem.
Wszystko zależy od samorządów Gminy czy Miasta czy mandaty są czy nie ma.
Często chodzi nie o zagrożenie przeciwpożarowe, ale o rozsiewanie chwastów czy estetyczny wygląd."
Ostatnio zmieniony 01-08-2016 14:19 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: alek » 01-08-2016 14:53

"Nie ma podstaw prawnych i nie ma o czym dyskutować. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/cz ... ji/2p6rxtr"
Ostatnio zmieniony 01-08-2016 14:53 przez alek, łącznie zmieniany 1 raz.

gkm
Posty: 60
Rejestracja: 25-02-2016 22:46

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: gkm » 01-08-2016 15:13

"
alek pisze:Nie ma podstaw prawnych i nie ma o czym dyskutować. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/cz ... ji/2p6rxtr
Dokładnie tak, konsultowaliśmy z Urzędem Wojewódzkim pewne zapisy dotyczące porządku na posesji i koszenia trawy przy okazji wprowadzania nowego regulaminu utrzymania czystości. nic nie przeszło z zapisów sugerowanych przez SM. Prawo własności jest traktowane wyjątkowo i jakikolwiek ograniczenia czy nakazy są niedopuszczalne.

Jak było wyżej napisane tylko w pewnym zakresie przez sąd cywilny, ale bardzo ciężko w ten sposób coś uzyskać.

Jedyna sytuacja kiedy można komuś nakazać wykoszenie to dzierżawa gruntu z dopłatami unijnymi. Tam jest wymóg okresowego koszenia i jak ktoś nie wykonuje, traci dopłaty/rozwiązana jest umowa dzierżawy.

Przy działce mocno zaśmieconej ewentualnie można spróbować przez sanepid ale tu już w grę musi wchodzić zagrożenie np plagą szczurów.

Generalnie ciężki temat i samorządy nie mają obecnie możliwości w tym zakresie"
Ostatnio zmieniony 01-08-2016 15:13 przez gkm, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: admin » 01-08-2016 17:17

"Obrazek

Pod wieżowcami w centrum miasta paradują wielbłądy, a cyrkowcy drwią z nagłówków prasowych sprzed pół roku:
Radio Rzeszów pisze:Cyrk w Tarnobrzegu? Tylko bez zwierząt
NW24 pisze:Tarnobrzeg miastem bez cyrków ze zwierzętami. Prezydent podpisał zarządzenie
Od początku pisałem że tak właśnie to będzie wyglądało w praktyce. Zwierzęta nie skorzystały nic, miasto straciło możliwość dzierżawy, ale skorzystał właściciel gruntu. Zakładam, że dziś-jutro dowiemy się więcej z gazet, które zapewne już sprawdzają szczegóły i zbierają komentarze.
Czyja jest działka nr 1220/6?"
Ostatnio zmieniony 01-08-2016 17:17 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Nie dla cyrków ze zwierzętami w Tarnobrzegu

Post autor: admin » 02-08-2016 16:06

"Zareagowało RTA http://rta24.eu/jest-zakaz-i-jest-cyrk/

Dowiedzieliśmy się, że dzięki inicjatywie i podpuszczeniu prezydenta udało się wesprzeć przedsiębiorcę z Krakowa, któremu odeszła konkurencja ze strony miasta.

Jakie będą następne szlachetnie motywowane i podobnie bezskuteczne pomysły?
Może zakazać sprzedaży alkoholu na działkach należących do miasta? Przecież przez alkohol jest tyle nieszczęść!
A że zarobi prywatny właściciel sąsiedniej działki, a alkohol będzie tak samo dostępny..."
Ostatnio zmieniony 02-08-2016 16:06 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ