Koronawirus

Sprawy nie tylko tarnobrzeskie, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
Dawid_tbg
Posty: 614
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Koronawirus

Post autor: Dawid_tbg » 24-02-2020 19:45

Myślę że najwyższy czas zacząć rozmawiać, pytanie brzmi nie czy, tylko kiedy wirus trafi do Polski. I czy rzeczywiście jest tak groźny jak wszyscy mówią.
Aby połączyć temat z naszym miastem, będąc dziś na zakupach w jednym z marketów widziałem dwie osoby z koszykami wypchanymi wodą i żywnością z długą datą przydatności, przypadek? Nie mówiąc już o innych rzeczach np. maseczki ochronne osiągnęły niebotycznych cen a to zapewne nie koniec. A jak wasze odczucia ?

olekko
Posty: 1710
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Koronawirus

Post autor: olekko » 24-02-2020 19:50

Przypomnę, że w 2009 roku pierwszy przypadek "świńskiej grypy" w Polsce odnotowano w... Tarnobrzegu. Czytam teraz na Wikipedii że z powodu tego wirusa zmarły wtedy w Polsce 182 osoby. Mam wrażenie, jako laik, że potencjalna panika jest przesadzona.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Koronawirus

Post autor: admin » 24-02-2020 20:18

Zastanawiam się któryś dzień nad tym tematem - czy i kiedy zaraza dojdzie do nas. W sumie zaraza normalna sprawa, zasięg i śmiertelność nadal wyraźnie mniejsze choćby od tzw. "hiszpanki", która była raptem 100 lat temu.

Ze względu na długi okres który może wystąpić między zakażeniem a objawami, nie zaszkodzi już wdrażać jakichś podstawowych środków jak częstsze mycie rąk, unikanie dużych zgromadzeń i podróży zagranicznych, trzymanie się z dala od chorych, ale też uważania na innych kiedy sami jesteśmy chorzy. Woda w kranie bezpieczna, nie ma po co robić zapasów.

To co się dzieje w Chinach już nas dotyka na różne sposoby. Rozmawiałem z paroma osobami z przeróżnych branż, które mają rosnące braki zaopatrzeniowe, czy to w elementy do serwisu maszyn, czy różnego rodzaju surowce do produkcji. W dodatku wydaje się, że problem się szybko nie rozwiąże.

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: Koronawirus

Post autor: DonBeck » 25-02-2020 10:59

No właśnie, między zarażeniem a wystąpieniem objawów może minąć od dwóch do ponad trzech tygodni, jest to bardzo dużo czasu. Wyobraźcie sobie sytuację w której zarażony jest pracownik supermarketu, codziennie pracując może mieć kontakt z większością towarów jakie są na półkach i w magazynie, oraz znajomymi. W ciągu tygodnia jedna osoba może zarazić ogromną liczbę liczbę ludzi! Dochodzi do tego cała masa fake newsów, i brak konkretnych działań i informacji ze strony rządów. Nie chcę siać paniki, ale wygląda na to że Polska nie jest gotowa na takie zagrożenie. Patrząc na wykres poniżej, możemy zobaczyć jak gwałtownie wzrasta liczba zarażonych, Coronavirus jest bardziej niebezpieczny niż Sars, przy czym ten drugi miał o wiele większy stopień śmiertelności przy mniejszym zasięgu działania.
https://9gag.com/gag/ao5A322?ref=android

RAFI
Posty: 46
Rejestracja: 07-06-2019 14:10

Re: Koronawirus

Post autor: RAFI » 25-02-2020 11:28

NALEŻY ZADAĆ PYTANIE;ILE MAMY MIEJSC W SZPITALACH,OCZYWISCIE CHODZI O ODDZIAŁY ZAKAŻNE,Z TEGO CO WIEM TO BARDZO MAŁO,CO BĘDZIE JEŻELI LUDZIE ZACZNĄ CHOROWAĆ NA MASOWĄ SKALĘ?A NO TO ŻE PRZETRWAJĄ CI CO JAKO PIERWSI ZACHORUJĄ BO DLA RESZTY NAJZWYCZAJNIEJ BRAKNIE MIEJSC W SZPITALACH I BĘDA SKAZANI NA ŚMIERĆ.OBYM SIĘ MYLIŁ

RAFI
Posty: 46
Rejestracja: 07-06-2019 14:10

Re: Koronawirus

Post autor: RAFI » 25-02-2020 11:33

JESZCZE JEDNO,DUŻO LUDZI PRACUJE WE WŁOSZECH I CZĘSTO PRZYJERZDZAJĄ NA URLOPY,BUSAMI,AUTOKARAMI,WLASNYMI SAMOCHODAMI,KTOŚ TO KONTROLUJE?OBAWIAM SIĘ ZE NIE.TAKŻE PARE DNI,MOŻE KILKANAŚCIE I BĘDZIEMY MIEĆ TO SAMO CO WŁOCHY,ALBO I GORZEJ.JA JUŻ ZAPASY ROBIE!

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Koronawirus

Post autor: kermit » 25-02-2020 11:46

MASZ RACJE! RÓBMY ZAPASY! WYBUDUJMY NOWE SZPITALE W TARNOBRZEGU! I WIĘCEJ PRAW KOBIET!

Rafi - po pierwsze to chyba ci się caps lock zablokował, bo wszystko piszesz wielkimi literami. Ciężko się to czyta.
Po drugie nikt normalny nie będzie teraz budował nowego oddziału szpitalnego bo gdzieś tam jest koronowirus.
Przetrwaliśmy AH1N1, SARS i przetrwamy koronowirusa.

W ubiegłym roku na grypę zachorowało prawie 4 mln osób i zmarło z tego powodu 150 osób.
RAFI - na tę chwilę największe szanse masz, że umrzesz na zwykłą grypę a nie na koronowirus. I jakoś z tego powodu nikt nie robi zapasów. Nikt nie kontroluje autobusów, nie są zamykane granice i nie są budowane nowe szpitale.

Oczywiste to jest, że koronowirus w końcu dotrze do Polski (o ile już nie dotarł) i może nawet milion osób zachoruje i umrze kolejna setka. Ale to nie powód do paniki, gdyż przeżywamy to co roku ze zwykłą grypą.

Należy po prostu zachowywać zdrowy rozsądek w jedną i drugą stronę. Nie ma co bagatelizować choroby ale też nie ma co jej demonizować.

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: Koronawirus

Post autor: DonBeck » 25-02-2020 11:54

Zapytałem kogoś w temacie i dowiedziałem się tyle że wirus poza żywicielem długo nie pożyje, więc towar w sklepie jest raczej bezpieczny ale na wszelki wypadek w razie zagrożenia należy myć nawet plastikowe butelki i zawartość przelewać do innego naczynia. Unikać skupisk ludzkich, w razie zagrożenia lub wystąpienia objawów lepiej zamknąć się w domu i wezwać pomoc niż udać się do lekarza czy szpitala aby nie zarazić kolejnych osób. Poza tym tak jak pisze Kermit, przetrwamy i to ;-)

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Koronawirus

Post autor: zbyry » 25-02-2020 14:24

Przeżyliśmy niemca i ruska, przeżyjemy i koronowiruska :-) Ciekawy "trend" na rynku, gdyż maska zwana "antywirusową", była do tej pory przemysłową i kosztowała 30-40 zł. Od jakiegoś czasu ceny rosły, aż doszły do poziomu 2 - krotności. Z tego, co wiem, odnotowuje się już braki magazynowe.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Koronawirus

Post autor: alek » 25-02-2020 14:31

Statystyki zachorowalności na grypę w Polsce
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimel ... /index.htm
jeśli już mowa o maskach to tylko maski FFP3 pozwalają na ochronę a te zwykłe nawet chirurgiczne to tylko dla poprawienia samopoczucia.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Koronawirus

Post autor: encore » 25-02-2020 14:35

Przeżyliśmy Bieruta, przeżyliśmy Jaruzela, przeżyliśmy 2 kadencje rządów Kaczyńskiego to przeżyjemy i trzecią i koronawirusa.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Koronawirus

Post autor: orange » 25-02-2020 15:32

„Przeżyliśmy Bieruta, przeżyliśmy Jaruzela…”

Przeżyliśmy Stalina,
Armię Czerwoną,
NKWD,
Władysława Gomułkę,
socjalizm,
Milicję Obywatelską,
PZPR,
Edwarda Gierka,
Wojciecha Jaruzelskiego,
ZSRR,
Układ Warszawski,
Ludowe Wojsko Polskie,
strajki solidarnościowe,
stan wojenny,
internowania,
SLD,
DWIE KADENCJE PLATFORMY OBYWATELSKIEJ…... to przeżyjemy koronawirusa :lol: :lol: :lol:

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Koronawirus

Post autor: zbyry » 25-02-2020 15:39

maski FFP3 pozwalają na ochronę
Skutecznie mnie tej klasy maska chroniła, jak szpachlowałem ściany i sufity :-)

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Re: Koronawirus

Post autor: kermit » 25-02-2020 16:33

Encore, Orange :)
Naprawdę podziwiam to, że w rozmowie o koronawirusie potraficie sobie politycznie dogryzać :) Zastanawia mnie czy jest taki temat na tym świecie, który można całkowicie odseparować od polityki. Wydawało mi się, że ten jest :) Ale faktycznie - wydawało mi się :)

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: Koronawirus

Post autor: DonBeck » 25-02-2020 16:40

kermit pisze:
25-02-2020 16:33
Encore, Orange :)
Naprawdę podziwiam to, że w rozmowie o koronawirusie potraficie sobie politycznie dogryzać :) Zastanawia mnie czy jest taki temat na tym świecie, który można całkowicie odseparować od polityki. Wydawało mi się, że ten jest :) Ale faktycznie - wydawało mi się :)
Tyle o ile Encore rzucił dowcipem, to Orange go zmałpował jak dziecko a na koniec się roześmiał do siebie. Normalnie niech ktoś zatrzyma tę karuzelę śmiechu!

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 676
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Koronawirus

Post autor: norweski_leśny » 26-02-2020 09:21

Wirus się absolutnie nie różni niczym względem innych tego typu wirusów. Najlepiej zachować zdrowy rozsądek. Dla osoby o dobrym stanie zdrowia oraz dzieci jest on całkowicie nieszkodliwy. Największe zagrożenie jest dla osób starszych i w dodatku przewlekle chorych.

RAFI
Posty: 46
Rejestracja: 07-06-2019 14:10

Re: Koronawirus

Post autor: RAFI » 26-02-2020 09:38

Drugi przypadek w Kielcach,kobieta przyjechala autobusem Włoch,autobus pojechał dalej rozsiewać wirusa po całej Polsce.brawo służby!Dużo kobiet pracuje jako opiekunki we Włoszech z Tarnobrzega,busy kursują prawie ze co dzien!wkrótce zacznie się niezła jazda.Może władze załapią o co chodzi,ale już będzie za puzno jak we Włoszech gdzie pacjent 'zero' zaraził setki ludzi,a ci ludzie kolejnych zarazili niemając świadomościze są nosicielami.Nadcodzi koniec,pozostaje tylko się modlić!

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Koronawirus

Post autor: orange » 26-02-2020 13:11

Koronawirus zbliża się do Polski.

Pojawiają się nieoficjalne doniesienia o pierwszym przypadku w Krakowie. To tylko 170 km od Tarnobrzega.
Dziś w szpitalu w Kielcach przebywa 25-letnia kobieta z podejrzeniem koronawirusa. Przebywała w ostatnim czasie na terenie Włoch. Kielce to tylko 100 km od naszego Tarnobrzega.

Na całym świecie odnotowano ponad 81 000 przypadków zachorowań.
Nie żyje ponad 2700 osób.
Wirus już dawno wydostał się poza Azję.

"Epidemia wywołana w Chinach przez koronawirusa SARS-CoV-2 nie zatrzyma się na obecnym etapie i na pewno dotrze do naszego kraju – powiedziała w wtorek w Warszawie dr Aneta Afelt z UW.

Do lekarza należy bezwzględnie pójść wtedy, gdy pojawią się duszności.

Wczoraj poinformował Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, że w związku z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem:
-20 osób przebywa w Polsce na szpitalnej obserwacji,
-14 objętych jest kwarantanną,
-681 jest w kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Koronawirus

Post autor: encore » 26-02-2020 15:30

Zrobiłeś już zapasy wody święconej?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: Koronawirus

Post autor: nikanor » 26-02-2020 16:51

orange pisze:
25-02-2020 15:32
„Przeżyliśmy Bieruta, przeżyliśmy Jaruzela…”

Przeżyliśmy Stalina,
Armię Czerwoną,
NKWD,
Władysława Gomułkę,
socjalizm,
Milicję Obywatelską,
PZPR,
Edwarda Gierka,
Wojciecha Jaruzelskiego,
ZSRR,
Układ Warszawski,
Ludowe Wojsko Polskie,
strajki solidarnościowe,
stan wojenny,
internowania,
SLD,
DWIE KADENCJE PLATFORMY OBYWATELSKIEJ…... to przeżyjemy koronawirusa :lol: :lol: :lol:
Tamto to pikuś, jak przezyjemy pis i kaczora to juz nawet aids i rak nam nie groźny

ODPOWIEDZ