Wzór podkarpacki

Sprawy nie tylko tarnobrzeskie, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16903
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wzór podkarpacki

Post autor: admin » 28-11-2020 10:14

Wystartowała wczoraj oficjalnie inicjatywa pod nazwą Wzór Podkarpacki.
Na stronie https://wzor.rzeszowska.org.pl/ można sobie wybrać i ściągnąć krzywe w pliku pdf z pierwszych 60 wzorów. Jak mamy pdf z krzywymi, to nawet bez prac ręcznych i zdolności możemy sobie dany wzór wykorzystać do ozdabiania czegokolwiek.

Można też zaglądać na fejsa: https://www.facebook.com/WzorPodkarpacki/

Co o projekcie piszą autorzy?
Celem projektu Wzór Podkarpacki jest identyfikacja, popularyzacja oraz interpretacja zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego regionu.

We współpracy z etnografami badającymi kulturę ludową Podkarpacia powstaje wizualna mapa prezentująca najwartościowsze jej przejawy – wzornik podkarpacki.

Zdigitalizowane przedmioty będące nośnikami charakterystycznych wzorów a przede wszystkim same wzory – opracowane graficznie, oddajemy do twórczego wykorzystania tym wszystkim, którzy poszukują inspiracji do działań artystycznych, projektowych czy edukacyjnych.

Mamy nadzieję, że Wzór Podkarpacki zachęci do poznawania kultury regionu, jego tożsamości, ale również będzie punktem wyjścia do działań prorozwojowych uwzględniających bogactwo oryginalnego dziedzictwa kulturowego.
Wzory lasowiackie, najbardziej kojarzone z naszą okolicą, pojawiają się już na odzieży, pościeli, torbach itd. Jeśli chcemy etno, to może warto żeby to było nasze etno, nawet jeśli nasi rodzice i dziadkowie nie mówili lasowszczyzną i pochodzili z różnych stron Polski.

I u mnie, chociaż w Lasowiakach odnajduję się bardziej przez lokalizację niż rodzinną spuściznę, to zawsze podobały mi się lokalne wzory i ich współczesne wykorzystanie. Zdarzyło mi się nawet pomalować po lasowiacku studnię :)
studnia.jpg
studnia.jpg (316.18 KiB) Przejrzano 574 razy

ODPOWIEDZ