Urzymanie czystości w mieście

Próbujemy z nowym działem - co się podoba, co nie podoba, co trzeba zrobić lub poprawić.
iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: iv » 02-07-2019 22:57

Nie pamiętam, kiedy trawniki miejskie były tak długo niekoszone. Już myślałam, że nasze władze nieudolnie podążyły za najnowszym trendem miejskim - łąkami kwietnymi, ale okazało się, że to po prostu nieudolność w koszeniu. No ale w końcu się udało. Można by jeszcze przywrócić historyczny już zwyczaj traktowania roundupem krawężników i kostki, bo spośród elementów betonowych gdzieniegdzie przebijają się trawki, do czego kiedyś nie dopuszczano.

Gdyby następne koszenie w kalendarzu zaplanowano dopiero na przyszły rok, może lepiej zamiast zapuszczonej trawy dosiać trochę zielonego i kolorowego. Google "łąki kwietne w miastach", obecny must have w zarządzaniu miastem.
link pierwszy z brzegu
https://dziennikzachodni.pl/coraz-wiece ... 8-14248927

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: infoludek » 03-07-2019 09:43

Patrząc na ten wątek przyszła mi taka myśl do głowy, że jakoś ostatnio niewiele się mówi, nawet na radzie miasta o sprzątaniu po psiakach. Jakoś temat wygasł, odkąd w RM nie ma Mastalerza, który ten problem ciągle powtarzał. Czyżby coś się zmieniło i poprawiło? A może psów się mniej zrobiło w mieście?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: admin » 07-07-2019 21:55

RDM planuje wziąć w leasing fabrycznie nową zamiatarkę do ulic.
Niech.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: encore » 08-07-2019 09:00

infoludek pisze:
03-07-2019 09:43
Patrząc na ten wątek przyszła mi taka myśl do głowy, że jakoś ostatnio niewiele się mówi, nawet na radzie miasta o sprzątaniu po psiakach. Jakoś temat wygasł, odkąd w RM nie ma Mastalerza, który ten problem ciągle powtarzał. Czyżby coś się zmieniło i poprawiło? A może psów się mniej zrobiło w mieście?
Pewnie tak, skoro maleje liczba mieszkańców miasta to i spada wprost proporcjonalnie ilość zwierzaków. Widać też bardzo delikatny wzrost świadomości właścicieli zwierząt. Chwała za tym, którzy sprzątają kupy zrobione przez swojego psa. Według moich obserwacji po psie sprząta 2 na 10 wyprowadzających. Jeszcze 10 lat temu nie sprzątał niemal nikt (chlubnym wyjątkiem zawsze dla mnie był jeden z byłych radnych miejskich z ramienia SLD).

Nie liczę że w temacie cokolwiek się zmieni ze strony zarządu miasta. Miastu nie zależy, albo straż miejska musiała dostać wytyczne by tematu nie ruszać albo po prostu udają, że problemu nie ma. Sam byłem świadkiem srających na oczach strażników psów i braku interwencji.

Nie liczę że w temacie cokolwiek się zmieni ze strony właścicieli psów. Ci odpowiedzialni już sprzątają. Całej reszcie na głupotę nie pomogą żadne akcje edukacyjne i nadal będą obstawać przy swoim, że to miasto ma dać woreczki, że to miasto ma dać specjalne kosze bo podobno wrzucenie kupy do kosza na śmieci to przestępstwo.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

marabut
Posty: 81
Rejestracja: 17-03-2016 16:08

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: marabut » 08-07-2019 10:05

Jeżeli chodzi o psie kupki... To jedno zawsze mnie zastanawiało. Ci, którzy mają domki jednorodzinne i mają psy, to oni po nich sprzątają, bo wątpię, żeby mieli "zakupkowane" trawniczki... a dla tych, co mieszkają w blokach (nie wszyscy oczywiście) to jest coś dziwnego w tym, że po swoim psie trzeba sprzątnąć? a jak psiaczek narobi w domu na dywanik to też nie sprzątną? Wszystko to jest podejście ludzi do tematu. Ale gdyby straż miejsca zwracała bardziej na temat sprzątania po psie uwagę, więcej ludzi by sprzątało.
Jeżeli chodzi o czystość to jeszcze jedna sprawa z mojego doświadczenia. Jak człowiek gdzieś idzie, to może nie zwraca na wszytko uwagę, musiałam wyjść z nieswoim małym pieskiem, szczeniakiem i dopiero wtedy zauważyłam ile śmieci leży na chodnikach i trawnikach... Ile petów... papierków i kości! Takiego małego "odkurzacza" wiadomo, wszytko interesuje, już raz kiedyś właśnie taką kość złapał, prawie się udławił :-( resztki jedzenia są między blokami na trawnikach. Mam wrażenie, że ludzie z okien czy balkonów coś wyrzucają z myślą a może jakiś zwierzak później sobie zje...
Moim zdaniem baaaardzo dużo zależy od podejścia każdego człowieka do tematu

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: cenzor » 09-07-2019 10:55

Dzisiaj w Tbg od wielu wielu wielu miesięcy pojawiła się zamiatarka na ulicach, szkopuł w tym, ze więcej zostawiała niż zamiatała, samochód na kolbuszowskiej rej. jest nie pierwszej młodości korek za tym pojazdem tworzył się gigantyczny pytanie czy nie można tego robić w godzinach wieczornych a nawet nocnych kiedy ruch jest mały.

Zuu
Posty: 1
Rejestracja: 10-07-2019 07:11

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: Zuu » 10-07-2019 07:25

Bez zamiatarki źle, z zamiatarką jeszcze gorzej... W nocy przyjedzie to ludzie będą dzwonić na policje że zakłóca cisze nocną. Odnośnie śmieci w mieście to proponuje zacząć od siebie... Widzisz śmiecia na chodniku to podnieś i wyrzuć do kosza, zgniataj butelki plastikowe, nie wyrzucaj niedopałków papierosów na chodnik, nie wypluwaj gumy do żucia w trawę, posprzątaj po swoim plażowaniu lub biwaku...
Sprzątanie po swoich pupilach to dalej czarna magia... nie raz widziałam Pana wykształconego z sądu, który wypuszcza swojego pieska na ulice żeby nie sprzątać kupy na przydomowym trawniku.

:geek:

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: Dzanek » 10-07-2019 14:09

Jest szansa na zastrzyk kasy dla RDM by ten mógł świadczyć usługi na rzecz miasta. Trochę sprzętu trzeba kupić bo jedną zamiatarką to nie ogarną tematu.

Znalazłem wymagania jak to wyglądało w poprzednim przetargu z 2017 roku i jaki był zakres zamówienia, które ostatecznie było na około 3,2 mln złotych na dwa lata.
Przedmiotem zamówienia jest wykonywanie usług związanych z całorocznym utrzymaniem czystości i porządku
na terenie miasta Tarnobrzega obejmujących:
— utworzenie i prowadzenie całodobowego Punktu Dyspozytorskiego,
— oczyszczanie ręczne i mechaniczne ulic,
— oczyszczanie ręczne i mechaniczne chodników, ścieżek rowerowych, placów, miejsc postojowych i
parkingów,
— oczyszczanie terenów po imprezach plenerowych,
— sprzątanie, koszenie traw, niszczenie chwastów i samosiejek w pasach drogowych,
— sprzątanie i koszenie traw łąkowych terenów przy Jeziorze Tarnobrzeskim,
— opróżnianie koszy ulicznych i przystankowych,
— zakup koszy wraz z montażem,
— zakup flag narodowych i miasta,
— likwidacja tzw. dzikich wysypisk śmieci,
— usuwanie odpadów padłych zwierząt,
— dekoracja miasta, wystrój świąteczny miasta, wystrój choinki na pl. B. Głowackiego,
— utrzymanie wiat przystankowych,
— oczyszczanie miejsc kolizji i wypadków drogowych,
— usuwania ogłoszeń, reklam z miejsc do tego nie przeznaczonych,
— letnie utrzymanie, zbieranie na bieżąco zanieczyszczeń,
— zimowe utrzymanie dróg, ulic, placów, chodników i parkingów.
Wymagania sprzętowe:
Zdolność techniczna i kwalifikacje zawodowe
Wykaz i krótki opis kryteriów kwalifikacji:
Potencjał techniczny
Zamawiający uzna warunek za spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponował w
celu realizacji zamówienia minimum następującym sprzętem:
1) pługopiaskarka lekka współpracująca z ciągnikiem – 4 szt. (wyposażone w system GPS)
2) pługopiaskarka ciężka współpracująca z samochodem pow. 3.5 t – 4 szt. (wyposażone
w system GPS)
3) zamiatarka mechaniczna uliczna z systemem zraszającym i dwustronnym systemem zamiatania – 1 szt.
(wyposażone w system GPS)
4) zamiatarka mechaniczna do czyszczenia chodników – 2 szt. (wyposażone w system GPS)
5) ciągnik kołowy – 1 szt.
6) dmuchawa do liści – 1 szt.
7) odkurzacz do liści – 1 szt.
8) urządzenie do mycia ciśnieniowego – 1 szt.
9) wytwornica solanki (stację solankową przeznaczoną do produkcji roztworu wodnego zgodnie z załącznikiem
nr 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27.10.2005 r. Dz. Ust. z 2005r, nr 230, poz. 1960) do
wytwarzania solanki i napełniania zbiorników zamontowanych na pługosyparkach – 1 szt.
10) teren do magazynowania wywiezionego śniegu – 1 szt.
11) koparko – ładowarka – 1 szt.
12) samochód osobowy – 1 szt.
13) samochód o ładowności do 3.5 t – 2 szt.
14) samochód ciężarowy samowyładowczy 5-12 ton – 1 szt.
15) kosiarka samojezdna (szer. kosz. nie mniej niż 100 cm) – 2 szt.
16) kosiarka współpracująca z ciągnikiem, do koszenia dużych powierzchni, tj: pasy dzielące pobocza lub pasy
drogowe poza koroną drogi – 1 szt.
17) kosiarka wysięgowa współpracująca z ciągnikiem – 1 szt.
18) podkaszarka spalinowa – 2 szt.
19) opryskiwacz plecakowy – 2 szt.
20) opryskiwacz ciągnikowy – 1 szt.
21) środki ochrony ekologicznej np. Sorbent lub inne
22) środki chemiczne zwalczające chwasty (herbicydy)
Do selektywnego lub całkowitego hamowania rozwoju lub niszczenia chwastów, należy stosować środki
chwastobójcze (herbicydy) aktualnie dostępne na rynku, odpowiadające:
— polskim normom, np. BN-75/6054-02 [2], BN-76/6054-04 [3], BN-87/6054-06 [4], BN-79/6054-08 [5],
BN-79/6054-09 [6], BN-79/6054-10 [7],
— aprobatom technicznym, wydanym przez uprawnione jednostki.
Przechowywanie środków chwastobójczych powinno być zgodne z PN-C-04657 [1].
23) piła spalinowa – 1 szt.
24) lodówka do przechowywania zwłok zwierzęcych lub zawarta umowa z uprawnionym podmiotem – szt. 1
3).2. potencjał zawodowy
3.2.1 Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że:
a)wykonał w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie
do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów na rzecz których usługi te zostały wykonane
lub są wykonywane należycie oraz załączeniem dowodów określających czy te usługi zostały wykonane lub są
wykonywane należycie, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione
przez podmiot, na rzecz którego dostawy lub usługi były wykonywane, a w przypadku świadczeń okresowych
lub ciągłych są wykonywane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie
jest w stanie uzyskać tych dokumentów – oświadczenie wykonawcy; w przypadku świadczeń okresowych
lub ciągłych nadal wykonywanych referencje bądź inne dokumenty potwierdzające ich należyte wykonywanie
powinny być wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o
dopuszczenie do udziału w postępowaniu;
— co najmniej jedną usługę polegającą na oczyszczaniu mechanicznym jezdni o długości 130 000 mb. w ciągu roku,
— co najmniej jedną usługę polegającą na oczyszczaniu mechanicznym chodników o powierzchni 130 000 m2
w ciągu roku,
— co najmniej jedną usługę polegająca na opróżnianiu 400 szt. koszy ulicznych w ciągu roku.
źródło: http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/_gAllery ... kowane.pdf

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: zbyry » 10-07-2019 15:14

marabut pisze:
08-07-2019 10:05
Jeżeli chodzi o psie kupki... To jedno zawsze mnie zastanawiało. Ci, którzy mają domki jednorodzinne i mają psy, to oni po nich sprzątają, bo wątpię, żeby mieli "zakupkowane" trawniczki... a dla tych, co mieszkają w blokach (nie wszyscy oczywiście) to jest coś dziwnego w tym, że po swoim psie trzeba sprzątnąć? a jak psiaczek narobi w domu na dywanik to też nie sprzątną? Wszystko to jest podejście ludzi do tematu. Ale gdyby straż miejsca zwracała bardziej na temat sprzątania po psie uwagę, więcej ludzi by sprzątało.
Obecnie jestem na etapie wyboru psa. Padnie pewnie na Mastifa (Bulmastifa) lub Doga niemieckiego. Ci, którzy mieszkają w domkach zwykle udają się z psami w chaszcze, zarośla, z daleka od miejsc bytowania człowieka. A jak uwali kiełbasę na podwórku, no to się bierze łopatę i zakopuje. Mój ostatni pies, mieszaniec doga z owczarkiem niemieckim, jednym słowem bydle, był wytresowany, że ma robić na jednej połaci podwórka. Ponadto gdy wyszliśmy na spacer, zawsze dawał znak, że mu się chce, po prostu nauczyłem go tego. I nigdy nie zrobił klocka w pobliżu chodnika, czy na nim. Co do wychowania samego psa, no mega mnie wkurza, jak idą te małe Yorki czy inne psopodobne na tych smyczach wypuszczone 3-4 m. Pies ma słuchać, być wytresowany, reagować na każdą komendę i pysk nie powinien wystawać dłużej, jak kolano czy długość stopy podczas spaceru.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: admin » 10-07-2019 17:19

Zuu pisze:
10-07-2019 07:25
Bez zamiatarki źle, z zamiatarką jeszcze gorzej... W nocy przyjedzie to ludzie będą dzwonić na policje że zakłóca cisze nocną. Odnośnie śmieci w mieście to proponuje zacząć od siebie... Widzisz śmiecia na chodniku to podnieś i wyrzuć do kosza, zgniataj butelki plastikowe, nie wyrzucaj niedopałków papierosów na chodnik, nie wypluwaj gumy do żucia w trawę, posprzątaj po swoim plażowaniu lub biwaku...
Wiadomo, że w takich sprawach nie uda się wszystkim dogodzić. Odkomarzanie też dla niektórych było zbyt wczesną porą, dla innych zbyt późną.
Co do sprzątania ulic, parę z tych zaleceń udało mi się wdrożyć 19 czerwca. Zamiatałem piach, wyrywałem rośliny, które zdążyły w nim wyrosnąć, zbierałem pety, kapsle i śmieci, zresztą tak jak cała wieś dookoła. Zamiatarka przejechała 2 dni później pozbierać same kwiatki. Ale wolałbym nie zamiatać ulic regularnie.

Maszynę RKL mijałem na ulicach wczoraj i dzisiaj. Bazę ma w RDM.

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: Antea » 10-07-2019 17:48

zbyry pisze:
10-07-2019 15:14
Co do wychowania samego psa, no mega mnie wkurza, jak idą te małe Yorki czy inne psopodobne na tych smyczach wypuszczone 3-4 m. Pies ma słuchać, być wytresowany, reagować na każdą komendę i pysk nie powinien wystawać dłużej, jak kolano czy długość stopy podczas spaceru.
A ja mam piękna suczke rasy owco-pies (tak wygląda) ze schroniska. Wzięłam ja jak była dorosła, po sterylizacji. Pies dużo przeszedł w życiu, na widok dorosłego kulił się i sikał pod siebie. Tak, w mieszkaniu też. Po paru latach nadal ma lękowe odruchy, ale już nie sika. Jest tak wdzięczny że klękajcie narody. Problem w tym, że nie spełnia żadnego z Twoich wymagań. Nie jest tresowana, w przysłowiowej życi ma komendy, a pysk jej wystaje dłużej niż stopa czy kolano na spacerze.
Gorsza nie jest od rasowego doga czy innego yorka. Dopóki tyle nieszczęścia jest w schronisku nie zdecyduje się na zakup psa z hodowli. Miarą społeczeństwa jest stosunek do zwierząt. Mój pies mieszka ze mną na prawach członka rodziny. Nie tresuje go bo po co?
Ps. Sprzątam po niej kupy, a jakże.

L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: L74 » 11-07-2019 08:41

Tymczasem na ulicy Dominikańskiej za sądem rośliny wrastają w chodnik i ulicę, nie wspominając o ślicznych trawnikach, oczywiście odchwaszczonych wzdłuż oddanej niedawno ulicy kard. S. Wyszyńskiego. Ciekawe czy dobry gospodarz ma tak samo obok swojego domu?
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: zbyry » 11-07-2019 10:12

@Antea ja nie wezmę psa ze schroniska. Już raz wziąłem szczenie, okazało się im starsze, coraz bardziej furiackie, musiałem uśpić. Do tego mam małe dziecko, więc potrzebuje psa stabilnego emocjonalnie, usłuchanego komend, pilnującego domowników a wrogów rozgramiający. Nie wezmę też psa ze schroniska, bo nie wiem, co przeszedł w swoim życiu, czy bił bity, poniewierany, poniżany, gdyż może to zaowocować atakiem na domowników, szczególnie na dziecko. Owszem, nie rozumiem zupełnie, jak można psa odtrącić, zostawić w lesie czy porzucić, jest to dla mnie niepojęte. Dlatego chcę i muszę sam wychować go od szczeniaka. Kto jakiego psa weźmie czy kupuje, jego sprawa. Co chwila widzę na fb "przygarnij mnie", "daj mi szanse". Nie po tym, jak ta franca w dzieciństwie mnie dwa razy ugryzła, po prostu mam lęk. Taki przykład Ci powiem odpowiedzialności za zwierzęta jako miłośnik akwarystyki. Jak chce się patrzeć, na cierpienia rybek, wystarczy kupić bojownika syjamskiego i np umieścić go z razborami galaxy, pielęgnicami np papuzią, polecą strzępy. Zwierzęta w moim przekonaniu należy umiejętnie dobierać do potrzeb życiowych i Twoich i np. pieska. Sorki za mały odlot w temacie :-)

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: cenzor » 11-07-2019 10:31

wyrastające różnego rodzaju trawy pomiędzy płytkami chodnikowymi to problem widać przerastający naszych włodarzy nie tylko na Dominikańskiej ale i Sikorskiego, Piłsudskiego, Targowej i multum chodników jeszcze aż się prosi o spryskanie tego środkami , ale jaki gospodarz taka jego zagroda

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: Antea » 11-07-2019 10:56

zbyry pisze:
11-07-2019 10:12
@Antea ja nie wezmę psa ze schroniska. Już raz wziąłem szczenie, okazało się im starsze, coraz bardziej furiackie, musiałem uśpić. Do tego mam małe dziecko, więc potrzebuje psa stabilnego emocjonalnie, usłuchanego komend, pilnującego domowników a wrogów rozgramiający. Nie wezmę też psa ze schroniska, bo nie wiem, co przeszedł w swoim życiu, czy bił bity, poniewierany, poniżany, gdyż może to zaowocować atakiem na domowników, szczególnie na dziecko. Owszem, nie rozumiem zupełnie, jak można psa odtrącić, zostawić w lesie czy porzucić, jest to dla mnie niepojęte. Dlatego chcę i muszę sam wychować go od szczeniaka. Kto jakiego psa weźmie czy kupuje, jego sprawa. Co chwila widzę na fb "przygarnij mnie", "daj mi szanse". Nie po tym, jak ta franca w dzieciństwie mnie dwa razy ugryzła, po prostu mam lęk. Taki przykład Ci powiem odpowiedzialności za zwierzęta jako miłośnik akwarystyki. Jak chce się patrzeć, na cierpienia rybek, wystarczy kupić bojownika syjamskiego i np umieścić go z razborami galaxy, pielęgnicami np papuzią, polecą strzępy. Zwierzęta w moim przekonaniu należy umiejętnie dobierać do potrzeb życiowych i Twoich i np. pieska. Sorki za mały odlot w temacie :-)
Prawda.
Mój pies jest jeden na milion.
Siostra wzorem mnie przygarnela szatana, który gryzł sąsiadów i nie tylko. Trzy razy byli na dywaniku u weta, opłacali szczepienia pogryziony też. Pies cudem ocalał od uśpienia. Ale teraz jest lepiej.
Co do sprzatania:
W Zakopanem są specjalne kosze z workami na kupy psie i miejscem na wyrzucenie. Jest to rozwiązanie ok bo lenie maja wszystko pod ręką. W Tbg nie ma większej kultury sprzątania, co obserwuje tak na Dzikowie, jak i Serbinowie. Swoją drogą ciekawe kiedy ławki zostaną odnowione bo tak na Lipowej Alei jak i na starym dobrym Pigalu jest okropnie. Chyba że mieszkańcy tak zabiegani że nie korzystają.

waldemar97
Posty: 4
Rejestracja: 06-06-2019 17:05

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: waldemar97 » 11-07-2019 12:42

To prawda. Trawy i chwasty przerastają chodniki, które stają się coraz węższe. Natura je wręcz pożera :) Kiedyś jakoś usuwano te zielska, a obecnie chyba to nikomu nie przeszkadza. Tylko patrzeć jak korzenie porozsadzają kostkę i trzeba będzie remontować.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: zbyry » 11-07-2019 13:53

I super, że masz fajnego piesa :-)

Co do Dzikowa, Podłężą, terenów przyległych. Ja się tam wychowałem. Znam tam każdy kąt. Słoma, czyli te niby skoszone pobocza, leży odłogiem na poboczu. Ul. Warszawska, wjazdowa, bez komentarza, niedługo tam chyba zaczną zielarze zbierać zioła, choć nie bardzo bo ołowiu dużo. Podłęże, Nadole, to samo. Mało tego, zwróciłem uwagę na studzienki ściekowe, zarośnięte w cholerę, niedrożne dopływy, przepusty. Mam parę fotek jak to wygląda. Na szczęście psich dobrodziejstw tam nie widuję, gdyż właściciele co większych cielaków wyprowadzają je jak już pisałem w nieużytki i tam sobie piesek robi. Lipową często przejeżdżam rowerem. Ostatnio pojawiła się tam tabliczka "Sprzątaj po swoim psie", ostała się...dwa dni. Czasem tam widzę jakieś bobki, ale nie jest najgorzej :-) Choć nie raz widziałem i zresztą nie tylko ja, jak k. "Wszystko dla domu", jakaś "peni" idzie sobie z ratlerkiem i zamiast go wziąć gdzieś na teren zielony, to na parkingu oszczał komuś auto a na felgę zrobił...coś większego, brązowego. Zero reakcji właścicielki. Serdeczny mój przyjaciel a zawodowy wojskowy lata temu kilka razy zwracał uwagę pewnej paniusi, żeby psa nie uczyła tak robić, że to czyjaś własność, to dostawał "zjebke". Aż za trzecim razem nie wytrzymał, gdyż trafiło go własnie to już trzeci raz na jego auto, wziął tego psa, zakręcił, pies rad był podziwiać świat z dachu "WDM", oczywiście nic mu się nie stało a ona dostała nauczkę.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: admin » 11-07-2019 22:57

waldemar97 pisze:
11-07-2019 12:42
To prawda. Trawy i chwasty przerastają chodniki, które stają się coraz węższe. Natura je wręcz pożera :) Kiedyś jakoś usuwano te zielska, a obecnie chyba to nikomu nie przeszkadza. Tylko patrzeć jak korzenie porozsadzają kostkę i trzeba będzie remontować.
Parę razy pojawiały się podobne teksty, więc dziś pstryknąłem przechodząc przez centrum jak to wygląda.
Wszystkie zdjęcia w okolicy małego ronda przy Hetmanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rzeczywiście wracamy do natury.

L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: L74 » 12-07-2019 08:57

Nie wiem czy to za sprawą tutejszych komentarzy, ale przejeżdżając dzisiaj ul. Dominikańską, oczom moim ukazał się widok Panów sprzątających ulicę oraz osuwających powrastaną trawę i chwasty. Jeśli tak by to działało (w sensie informacje z forum byłyby brane pod uwagę i realizowane przez gospodarza naszego miasta) to byłby to plus dla gospodarza i miasta. A tak swoją drogą, chodząc czy jeżdżąc po naszym mieście, często widzę pewne, nazwijmy to mankamenty, na które mam wrażenie nikt nie zwraca z gospodarzy najmniejszej uwagi. Pewien Prezydent swojego miasta potrafi przez noc objechać swoje miasto, a rano zadzwonić do wszystkich podległych jednostek i zlecić im odpowiednie działania. Czy nie można by tak u nas?
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Urzymanie czystości w mieście

Post autor: zbyry » 12-07-2019 10:06

Zapraszam na ul. Słomki. Muszę przyznać, że "nadzwyczaj ładnie" skoszone. Aż an drodze słoma :-D

ODPOWIEDZ