Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
eston
Posty: 168
Rejestracja: 21-04-2005 16:14

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: eston » 08-08-2019 11:50

@admin
Ja nie aż tak poetycko ale przychylę się do Twojego zdania nt. Santarosy ;-) Dobre ale bez fajerwerków.
Ale... aleee... też zacząłem od Santarosy i po Avatarze, a w moim smaku zwłaszcza - Startapie (kolejność nieprzypadkowa) wrażenia Ci się zdecydowanie poprawią :-)
Przy okazji, gratulacje dla Browaru. Bardzo udane warzenie. Ceny umiarkowane.
Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: Dzanek » 08-08-2019 13:32

I ja podzielę się swoją opinią na temat złotego trunku z Naszego browaru.

W sobotę miałem okazję skosztować butelkową Santarosę, która niestety nie była schłodzona. Efekt był taki, że byłem rozczarowany. No ale to była nowość więc w niedzielę stanęliśmy w kolejce. I tutaj ku mojemu zdziwieniu Santarosa lana z kega wydała o niebo lepiej niż dzień wcześniej. Rozczarowanie minęło.

No ale piwka Startap i przede wszystkim AVATAR mnie kupiły. Lubię goryczkowe piwa i Avatar trafia do mnie w 100%. I ten posmak po łyku zimnego piwka ...... Ehhhhh ale by weszło teraz takie zimniuteńkie :)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: admin » 08-08-2019 14:55

Powiedz Dzanek, ta butelkowana róża Ci się pieniła cokolwiek? Czy tylko ja trafiłem na odgazowaną?

Zachęcacie, ale zaczekam cierpliwie do wieczora. Awatar się chłodzi. I już myślę o nazwie, co napisać. Skojarzenie, jak to na forum - z czym kojarzy się "Awatar"? Pierwsze skojarzenie to taki lansownik. Grafika, za którą możemy się ukryć, wybierając jak chcemy żeby inni nas widzieli i kojarzyli. Ale może to skrót od AWAngardy TARnobrzeskiej? Wolę awangardę niż lans. Do wieczora!

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: Dzanek » 08-08-2019 15:22

admin pisze:
08-08-2019 14:55
Powiedz Dzanek, ta butelkowana róża Ci się pieniła cokolwiek? Czy tylko ja trafiłem na odgazowaną?
Nie odpowiem bo pite było prosto z butelki w warunkach grillowych :)

leonardo
Posty: 361
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: leonardo » 08-08-2019 21:33

Ja też spróbowałem Startapa i Awatara. Dobre. Pewnie jeszcze kiedyś kupię, ale nie będę ich miał stale w lodówce, bo są za drogie.
Jestem pewien, że właściciele Browaru Tarnobrzeg muszą 90 % swojej produkcji sprzedawać poza naszym miastem. Inaczej padną.

Z takiego powodu, że efekt nowości i radości, że coś w Tbg wreszcie udało się zrobić (nie tylko nowy supermarket), który sprawił, że ludzie rzucili się na to piwo, będzie krótkotrwały.

Po prostu nie stać nas na piwa w tych cenach.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: admin » 08-08-2019 22:11

Po wczorajszej konsumpcji Santarosy z Browaru Tarnobrzeg przyszedł czas na przetestowanie Awatara.

Pierwsze skojarzenia do nazwy to awatar wirtualny (jak chociażby grafika osobowa na forum), film ze szlachetnymi niebieskoskórymi dzikusami i AWAngarda TARnobrzeska. Wybieram bramkę numer 3, chociaż na etykiecie są niebieskie motywy, a symbolika internetowa też kusi - chcemy założyć maskę, zaprezentować się na zewnątrz innymi niż jesteśmy...

Piwo Awatar opisywane jest następująco: Piwo rzemieślnicze górnej fermentacji, doprawione amerykańskimi odmianami chmielu. Charakteryzuje się aromatycznymi nutami cytrusów oraz wyraźną goryczką. Jest też dopisek w jakimś języku obcym, że to amerykańska odpowiedź na angielskie INDIA PALE ALE. ALE, że nie PALE, przejdźmy do piwa.

Syk przy otwarciu butelki trochę głośniejszy niż w przypadku Santarosy, przy nalewaniu z góry udało się wytworzyć pianę, jednak nadal bardzo ulotną. Piany i gazu wciąż bardzo mało, jeśli porównywać z popularnymi piwami. Ale to nie ma być popularne piwo.

Mam w końcu ekstremalnie miłe wrażenie. Piwo pachnie po prostu cudownie! Chętnie kupiłbym perfumy w tej tonacji. Miało być cytrusowe i bezapelacyjnie jest. Drożdży nie czuć ani trochę. Pierwsze skojarzenie to grejpfrut, bardzo intensywny, słodki i przede wszystkim orzeźwiający. Dopiero za chwilę po pierwszym łyku okaże się, że zapach słodki, bo pewnie nie wyczuwam lub nie kojarzę zapachu gorzkiego, jeśli taki w ogóle istnieje. Kolor niemal bursztynowy, naturalna mętność. O! Jakże wzrosły moje oczekiwania po samym zapachu.

Według informacji z etykiety piwo ma wyraźną goryczkę, zobrazowaną nawet graficznie - 4 na 6 możliwych kufelków. I rzeczywiście, goryczy nie można mu odmówić i nie sposób jej przegapić. Wrażenie szybkie i, w przeciwieństwie do Santarosy, trwałe. Tu również przychodzi skojarzenie z grejpfrutem, który zdominował zapach. Bo nie jest to przyciężkawa gorycz kawy, ale orzeźwiająca i świeża gorycz grejpfruta, chociaż rzeczywiście z powerem skoncentrowanego eliksiru.

Smak na pewno z charakterem, chociaż nie w moim pospolitym guście. Tak intensywna gorycz mnie bardzo nie razi, ale nie sprawia też przyjemności. Wydaje się, że całkowicie zdominowała odczucia, nie docieram do żadnego elementu tonującego, czy bilansującego. Znów posunę się do niefachowego, chociaż obrazowego porównania: wrażenie mam jakby przy słuchaniu muzyki na equalizerze skasować basy, dać dużo niskiego środka (gorzki grejpfrut), wyciąć środkowy i wyższy środek i tylko lekko zaznaczyć wysokie tony. I do tego głośność na full.

Piwo zupełnie odmienne niż Santarosa, ale podobnie jak wczoraj wyraźnie wyczuwalna moc i efekt relaksacyjny.

Jako że już mam jakieś porównanie, stawiam Awatara półkę wyżej niż Santarosę. Piwo z tak dookreślonym charakterem może znaleźć swoich sympatyków, ale raczej wśród smakoszy, czy na szczególne okazje, a nie jako piwo powszednie dla ludu. (P)ALE przecież miało takie być.
Awatarze - Eywa ngahu!

I znów mam rosnące oczekiwania co do trzeciego i ostatniego z piw Browaru Tarnobrzeg - Startapa.
Opis wrażeń już niedługo.

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: dominik267 » 09-08-2019 14:09

Awatar jak na swój styl ma goryczkę na poziomie średnio-niskim aczkolwiek daje mu to dodatkową pijalność, dzięki czemu Admin podczas degustacji się nie krzywił :D

Dzisiaj na browarze rozpoczęto warzenie. Jak ktoś chętny to podczas gotowania przed Biedronką na ul. Jachowicza powinno być czuć przyjemny, zmysłowy zapach gotowanego słodu :)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: admin » 09-08-2019 21:56

I stało się. To już koniec - koniec aktualnej oferty piw z Browaru Tarnobrzeg. Wypiłem Startapa i myślę, że zupełnie przypadkiem wybrałem prawidłową kolejność, przynajmniej dla amatora. Nie amatora piwa, bo nim szczególnie nie jestem, ale amatora w sprawach smaków piwa.

Startap opisano następująco: Niepasteryzowane i niefiltrowane piwo rzemieślnicze górnej fermentacji, doprawione wyłącznie polskimi odmianami chmielu. Lekkie, rześkie piwo codzienne z polskim charakterem.

Zaczynam znów od otwarcia i nalewania. Z pulsujących bąbelków udało się wytworzyć pianę, największą z dotychczasowych, ale nadal wątłą i szybko przemijającą. Może z kija byłoby więcej gazu, spróbuję przy okazji. Zapach bardzo delikatny. Tak jak wcześniej przebijała się róża z drożdżami, albo efektowny i mocny grejpfrut, tak teraz mamy zwykły zapach piwa. Nie jest szczególnie atrakcyjny, ale dobrze wróży.

Podobnie okazuje się ze smakiem. Zdecydowanie najbliżej powszedniego, popularnego piwa. Goryczka jest wyraźna, trwała ale znacznie mniejsza niż w przypadku Awatara (oznaczona na 2 z 6 beczek). Już wiem, że na mój gust wystarczyłaby jedna beczka, ale taki smak też jestem w stanie gładko przyjąć, nawet w większej ilości.

Po raz pierwszy mam wrażenie, że smak jest pełny i zrównoważony tzn. nie ma opisanego wcześniej wrażenia "przestawionego equalizera" z Awatara, nie ma też płytkiej ulotności Santarosy. Tam były elementy dominujące, ale bez towarzystwa. Tu wszystko jest delikatniejsze, ale jednocześnie bardziej zbilansowane w całej rozciągłości skali. Piwo nadal nieco matowe, ale nie aż tak jak pszeniczne. Zapowiadana lekkość jest, rześkość już niekoniecznie. Spotykałem wcześniej wyjątkowo rześkie piwa, kojarzące się typowo wiosenno-kwiatowo. Powiem szczerze, że takie lubię szczególnie. Startap aż tak rześki i świeży nie jest.

Trafiłem ostatecznie na produkt dla przeciętnego klienta, profana bez szczególnie wyrafinowanego gustu i niecodziennych potrzeb. Startap to jedyne z trzech piw Browaru Tarnobrzeg, co do którego miałbym ochotę na kolejne, które planuję kupować w przyszłości i które bez wahania mogę kupić rodzinie i znajomym jako kawałek Tarnobrzega, siarkowo-dzikowski dżin zamknięty w butelce z lokalną tarnobrzeską etykietą. Dobrze się składa, że jednocześnie jest najtańsze :) . Cieszę się, że udało się takie znaleźć i że w moich ocenach rosły stopniowo oczekiwania, a nie rozczarowanie.

Mamy obecnie bardzo szeroki wybór, decyzja o wyborze konkretnego piwa wynika z różnych motywacji. Jako że skalę spożycia mam mocno ograniczoną, nie muszę bardzo kierować się ceną. Najważniejszy wydaje się smak, ale wątek lokalnego patriotyzmu i wsparcia tej niezwykle cennej inicjatywy trzech młodych ludzi jest nie do przecenienia. Mimo wszystko nie zdecydowałbym się kupować Santarosy i Awatara wyłącznie dlatego że są z Tarnobrzega. Zwyczajnie mi nie podeszły, co pewnie gorzej świadczy o moim piwnym niewyrobieniu niż o ich jakości.
Startap to już co innego. Jest to piwo które mi smakuje, a jednocześnie jestem za niego gotów zapłacić trochę więcej niż za piwo standardowe, tylko z tego względu, że jest tarnobrzeskie. Udany Startap. Jutro lecę sprawdzić, czy jeszcze coś zostało. Będzie dla rodziny.

olekko
Posty: 1728
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: olekko » 10-08-2019 08:19

Obskoczyłem wczoraj wieczorem kilka sklepów - została tylko Santarosa (w Delikatesach Centrum na PKS, w Prohibicji i na stacji Eurobenz). Dawajcie znać jak o dostępności!

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: dominik267 » 10-08-2019 14:04

U mnie pusto. Ale żeby zaspokoić smutek związany z brakiem piwa z naszego browaru od wtorku zorganizujemy wspólnie z Browarem Lasowiak z Jaty spod Stalowej Woli akcję promocyjną na ich piwka :)

Geppeto
Posty: 12
Rejestracja: 10-08-2019 16:36

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: Geppeto » 10-08-2019 17:09

Robię sam piwo regionalne :). Próbowałem robić ze słodu, nawet zakupiłem za sporą sumę sprzęt do tego celu - nie odpowiada mi jednak wyczuwalny aromat ziarna - po prostu trąci to piwo - próbowałem z regionalnego browaru z mielca (co do ceny to tam kosztuje 10 złotych z tego co pamiętam) niestety tam też jest wyczuwalny ten aromat.

Co do piwa preferuje zrobione najprostszym sposobem - koncentrat nachmielony, do tego kilo cukru (jeśli chce mieć coś w stylu portera dodaje jeszcze dwa kilogramy koncentratu słodu - obecnie sprowadzany jest z Słowacji i nie jest już jakiś strasznie drogi) drożdże - balon - po około tygodniu piwo butelkuje i kapsluje z dodakiem miarki cukru.
Jak stwierdził Kuzyn - Każdy gatunek jest wyczuwalnie inny, i nie jest to produkcja masowa od której czuć zaprawianie spirytusem.

Co do tego dlaczego piwa sklepowe psują się po 3 miesiącach też się nad tym zastanawiam - domowe piwo niepasteryzowane trzyma się do trzech lat - z tego co próbowałem to po roku bo tyle najdłużej wytrzymało było smaczne, najdłużej leżał mi cydr domowej produkcji i po kilku latach dalej był dobry.
Przecież alkohol konserwuje - wiec też się zastanawiam o co chodzi.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: Innn » 10-08-2019 17:58

Poezjowanie mi nie wychodzi - napiszę wprost
Santa Rosa bardzo mi smakuje , różany zapach wyraźnie wyczuwalny , ale nienachalny
Niezbyt gorzkie
Po prostu piwo w sam raz dla mnie, a przyjezdnych gości chętnie poczęstuję
Gdzie można kupić inne? W browarze mają stałą sprzedaż czy gdzieś?
Gratulacje dla browarników , niech im się wiedzie

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: dominik267 » 10-08-2019 19:05

@Gepetto uściślając.
1. "Robię sam piwo regionalne " - Robisz piwo domowe a nie regionalne.
2. "nie odpowiada mi jednak wyczuwalny aromat ziarna" - najprawdopodobniej robisz coś źle ale nie da się tego wywnioskować po tej wypowiedzi.
3. "próbowałem z regionalnego browaru z mielca" - Tamten browar robi bardzo słabe jakościowo piwa, a przynajmniej takie są te butelkowane.
4. Co do tego w jaki sposób robisz piwo obecnie to to co piszesz to jest jakaś herezja a nie warzenie.
5. "Co do tego dlaczego piwa sklepowe psują się po 3 miesiącach też się nad tym zastanawiam" - Skąd masz taką wiedzę? To też herezja.
6. "Przecież alkohol konserwuje - wiec też się zastanawiam o co chodzi." Alkohol w małych stężeniach nie zakonserwuje Ci nic. Oprócz psucia się piwa przez czynniki biologiczne (kwaśne niezamierzenie piwo, niepożądane zapachy) piwo się po prostu utlenia (nuta miodowa), to tak w wieeeelkim skrócie.

Podsumowując.
Wypowiadasz się w temacie o którym nie masz nawet najmniejszego pojęcia. Najpierw wypadałoby nabrać wiedzy teoretycznej.
Polecam oglądnij sobie serię Tomka Kopyra na youtube pt. "Warzę z Kopyrem" na początek.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... TD7p7S4Fa9

dink00
Posty: 254
Rejestracja: 20-05-2010 01:21

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: dink00 » 11-08-2019 20:44

Santarosa mi nie podeszła, Awatar wydawał się trochę jednowymiarowy i niezbyt ciekawy, natomiast Startap wg mnie udał się najlepiej.
Na pewno jednak nie ma się czego wstydzić biorąc pod uwagę, że to debiut. Żadna pozycja nie była zła, wszystkie zdecydowanie poprawne, po prostu żadna mnie zbytnio nie porwała.
Jako fan piw ciemnych (stouty/portery/RISy) będę czekał na taką pozycję w "portfolio" browaru, chociaż obawiam się, że muszę uzbroić się w cierpliwość.

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: orange » 14-08-2019 10:27

Szkoda tylko, że otwarli ten browar w sierpniu, w miesiącu w którym Polacy powinni ograniczyć spożywanie alkoholu.
Kościół katolicki zachęca do abstynencji w tym miesiącu trzeźwości.

Jesteśmy niestety niechlubnymi rekordzistami i spożywamy ponad 4 mld litrów piwa rocznie.
Daje to nam 3 miejsce w Europie.
Niestety bardzo dużo pijemy.
Dobra wiadomość: ktoś bardzo dużo zarabia na sprzedaży.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: admin » 14-08-2019 16:57

Częściej jako miesiąc trzeźwości niż abstynencji.
Inicjatywę kapłan pobłogosławił, kadzie poświęcił, zatem wszystko ok, niejako nihil obstat jest.

A jak same piwa? Smakowały?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: admin » 04-09-2019 18:08

Spotkałem dziś butelkowanego Avatara na stacji Eurobenz.
Świeże piwo z Browaru Tarnobrzeg ma się też pojawić na weekendowym zlocie foodtrucków.


Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: Dzanek » 11-09-2019 09:36

Kolejna porcja piw w sprzedaży:


bobtga
Posty: 168
Rejestracja: 16-11-2013 18:05

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: bobtga » 11-09-2019 17:59

Jest też w Delikatesach Centrum przy PKS :D

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Premiera piw z Browaru Tarnobrzeg!

Post autor: admin » 11-09-2019 21:48

O! Widziałem pianę na filmie!
Szkoda, że w moich piwach nie było ;)
Spróbuję przy okazji z kija, może to kwestia butelkowania.

ODPOWIEDZ