20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 18-06-2019 23:22

Obrazek

19 czerwca kończy się rok szkolny, a zarazem jest to początek wakacji. Kąpieliska strzeżone nad Jeziorem Tarnobrzeskim zostaną uruchomione 20 czerwca, ale już od 1 maja nad akwenem funkcjonuje baza ratownicza.

W tym roku po raz pierwszy w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających, plaże nad Jeziorem Tarnobrzeskim zostały podzielone na strefy. Ma to ułatwić ewentualne działania służbom ratowniczym.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim powstały strefy oznakowane tablicami:
Strefa „0” przy punkcie dla ratowników i policji,
Strefa „A” przy ulicy Żeglarskiej od 1-5,
Strefa „B” przy ulicy Plażowej od 1-5.
Na tablicach podane są numery telefonów: 112 tj. numer alarmowy oraz 504-40-10-20 czyli bezpłatny numer alarmowy Jeziora Tarnobrzeskiego.

Od 1 maja br. strażnicy miejscy objęli systematycznym patrolowaniem teren wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Do służby nad tym akwenem wodnym kierowane są patrole piesze, rowerowe i zmotoryzowane. Funkcjonariusze zwracają uwagę na nieprawidłowo parkujące pojazdy, osoby zaśmiecające teren wokół Jeziora czy zakłócające wypoczynek innym.

Dzięki współpracy z WOPR-em od 15 czerwca na wodach Jeziora pojawiają się wspólne patrole wodne, podczas których podejmowane są działania w stosunku do osób kąpiących się w miejscach zabronionych.

Dodatkowo od 1 lipca do 31 sierpnia Jezioro Tarnobrzeskie będzie zabezpieczało 10 funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie: dziewięciu pieszo-zmotoryzowanych i jeden stermotorzysta.

Przypominamy. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.
4. Wchodźmy do wody najlepiej w parach i obserwujmy siebie nawzajem.
5. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
6. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
7. Skaczmy „na główkę” tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
8. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
9. Przed opuszczeniem terenu należy sprzątnąć zajmowane przez siebie miejsce, a śmieci wynieść do pojemników.
10. Po zakończeniu grillowania gorące węgle należy zalać wodą i po wystudzeniu zabrać z sobą/ umieścić w specjalnie do tego celu przeznaczonym pojemniku. Wysypywanie wypalonego węgla z grillów bezpośrednio na ziemię, czy do plastikowych pojemników na śmieci jest zabronione.
11. Osoby pływające po wodach jeziora z wykorzystaniem sprzętu pływającego zobowiązane są do przestrzegania odpowiednich przepisów żeglugowych obowiązujących na śródlądowych drogach wodnych. Kamizelki asekuracyjne są OBOWIĄZKOWE.

W celu zachowania walorów wypoczynkowo – rekreacyjnych terenu oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa osób korzystających z wypoczynku, wszystkich przebywających na terenach rekreacyjnych zobowiązuje się do:

Zachowania ciszy i spokoju.
Przestrzegania porządku i czystości.
Poszanowania istniejących urządzeń, wyposażenia terenu oraz zieleni.
Przestrzegania znaków drogowych oraz innych znaków i tablic informacyjnych znajdujących się na terenie rekreacyjnym.
Parkowania pojazdów w miejscach do tego wyznaczonych lub wskazanych przez służby porządkowe.
Kąpieli w miejscach do tego wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych.
Wprowadzania zwierząt, z wyłączeniem miejsca wykorzystywanego do kąpieli, tylko w kagańcu i na smyczy.
Nad Jeziorem Tarnobrzeskim zabrania się:

Niszczenia roślinności.
Zaśmiecania i zanieczyszczania terenu.
Dotykania urządzeń elektrycznych znajdujących się na terenie rekreacyjnym.
Palenia ognisk.
Grillowania, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.
Łowienia ryb, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.
Pływania skuterami i łodziami motorowymi, z wyłączeniem służb porządkowych i ratunkowych.
Pływania na materacach.
Kąpieli poza miejscem do tego wyznaczonym i wchodzenia do wody wbrew zakazom.
Zanieczyszczania wody, używania środków piorących i higieny osobistej.
Kąpieli zwierząt lub wprowadzania ich do wody – zakaz obowiązuje na terenie całego Jeziora Tarnobrzeskiego.
Organizowania jakichkolwiek imprez bez zgody administratora.
Biwakowania.
Przebywania poza terenem przeznaczonym do wypoczynku.
Wykonywania skoków do wody ze sprzętu pływającego.
Info/fot. UM

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 18-06-2019 23:24

Swoją drogą ciekawe, że przypominany jest teraz zakaz biwakowania nad JT, akurat jak pojawia się oficjalny biwak:


Awatar użytkownika
Pawlos1
Posty: 23
Rejestracja: 04-03-2019 19:08

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Pawlos1 » 18-06-2019 23:58

PRZEBYWANIA POZA TERENEM PRZEZNACZONYM DO WYPOCZYNKU. Rozumiem że jak przyjadę nad jezioro i rozłożę leżak w jednym miejscu to już pod żadnym pozorem nie wolno mi opuszczać tego miejsca? Nie wiem kto pisał te ZASADY ale pkt.7 to bzdura ponieważ na basenie w Tarnobrzegu jest zakaz skakania do wody.
העיר שלי ובתוכה ...

Awatar użytkownika
eston
Posty: 168
Rejestracja: 21-04-2005 16:14

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: eston » 19-06-2019 08:59

Pawlos1 szukasz dziury w całym... W miarę czytelne zasady, każdy zrozumiał o co chodzi.

Cieszy mnie niezmiernie zakaz biwakowania (jak rozumiem, poza wyznaczonymi polami czy tam campingami). Mam w zwyczaju przyjeżdżać nad jezioro rano, kiedy plaże są pustawe. A tu w zeszłym roku niemiła niespodzianka... namioty, przyczepy, rozbabrane ognicho, ślady po wieczornych baletach i poranna "toaleta" w jeziorze...
Zakaz grillowania rzecz oczywista. Brakuje mi tylko punktu zakazującego głośnego słuchania muzyki na plaży. Wiem, że trudno to sprecyzować (raczej nie posądzam straży miejskiej o posiadanie mierników decybeli) ale szlag mnie jasny trafia jak leżę na plaży a za plecami na fulla leci mi discopolo. Z reguły wystarczy zwrócenie uwagi, ale niestety buraków nad jeziorem nie brakuje....

I jako właściciel czworonoga, mam prośbę o rozważnie wyznaczenia miejsca (nie musi być duże), w którym w przybrzeżnej wodzie mogą "kąpać się" psy. Może być z daleka od wyznaczonych kąpielisk, byleby było. Gwarantuję, że przynajmniej mój pies jest czystszy od wielu kąpiących się ludzi....
Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: encore » 19-06-2019 15:18

Nie tyle chodzi o "kąpanie się psów" a bardziej o ich przebywanie. Osobna plaża dla właścicieli psów, którzy chcą wraz z nimi wspólnie spędzać czas jest świetnym pomysłem i spowoduje, że pieski będą się mogły bez przeszkód razem pobawić, nie tylko w wodzie ale i na piasku.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: admin » 19-06-2019 19:41

Zakaz kąpieli psów okazał się pomyłką. Dzisiejsza korekta z UM:
Punkt regulaminu, który brzmi następująco: "Nad Jeziorem Tarnobrzeskim zabrania się kąpieli zwierząt lub wprowadzania ich do wody – zakaz obowiązuje na terenie całego Jeziora Tarnobrzeskiego", nie jest aktualny.

Awatar użytkownika
Pawlos1
Posty: 23
Rejestracja: 04-03-2019 19:08

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: Pawlos1 » 20-06-2019 12:51

Szkoda.
העיר שלי ובתוכה ...

Awatar użytkownika
DZIKI
Posty: 182
Rejestracja: 14-04-2019 13:33

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: DZIKI » 21-06-2019 10:26

Czemu szkoda?

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: DonBeck » 31-08-2019 13:13

Sierpień dobiega końca, od poniedziałku zaczyna się rok szkolny, więc i ludzi nad jeziorem będzie coraz mniej. Tego roku byłem co prawda góra 3 razy nad jeziorem, ale muszę przyznać, że jeśli się nic nie zmieni, to nie wróżę dobrze dla naszego akwenu. Za każdym razem wjeżdżałem w prawo od wjazdu, inaczej niż w latach poprzednich i bardzo się rozczarowałem.
- auta zaparkowane przy plaży, zero reakcji policji
- zakaz biwakowania, wszędzie auta i namioty oczywiście od strony plaży, zero reakcji policji
- zanim się rozłożymy na plaży, niestety musimy posprzątać sobie teren ponieważ śmieci walają się wszędzie. Kapsle, puszki, butelki, ogniska, nawet odchody
- mam wrażenie że conajmniej dwa razy przyłapałem ludzi, którzy chodzą i tylko "oglądają" moje auto w sposób conajmniej podejrzany. Podchodzenie do każdych drzwi, zaglądanie pod pojazd, a po szybkim podejściu granie głupa, szukanie kluczyków czy czegoś...
- quady i motocykle jeżdżące sobie w najlepsze pod prąd, gazujące, zero reakcji policji
- jedna pani podeszła do betonowych płyt i oddała mocz w naszej niedalekiej odległości (sic!)
Z pozytywów można zauważyć że pilnowany jest porządek na wodzie. Ludzie skaczący do wody z rowerków są natychmiast upominani, widziałem jedną akcję ratunkową, gdy kajakarz wpadł do wody, wodniaki i policja zareagowały bezzwłocznie. Nie mniej jednak, plaże, ścieżki i drogi też są częścią jeziora...
Czy ktoś z forumowiczów miał podobne doświadczenia? Zapraszam do wymiany spostrzeżeń jak i do dyskusji.

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 186
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: XYZ » 31-08-2019 14:14

Widocznie jeździsz jakąś rzadko spotykaną marką samochodu skoro "przyłapałeś" oglądaczy tylko jaki to ma związek z jeziorem ?
Faktem jest że ten regulamin jest "patykiem na wodzie pisany" ale przy takiej ilości ludu służbom ratunkowym ciężko zapanować nad łamiącymi przepisy.
Ja tylko mam nadzieję że wyasfaltują ten wyjazd koło Tawerny bo kurzy się że hej.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: encore » 31-08-2019 15:54

Mi też jako tarnobrzeżaninowi wstyd za wszelkie władze z ostatniej co najmniej tak zmarnowanej dekady. Mam żal o to, że aby odpocząć w rozsądnych warunkach trzeba jechać za miasto. Dobrze, że w zasięgu 1,5 godziny jazdy samochodem są co najmniej 3 miejsca gdzie nad wodą można odpocząć bez towarzystwa psów, sebixów z głośnikami bluetooth lub puszczajacych muzykę z auta zaparkowanego najbliżej jak się da do lustra wody. Bez januszów co grilla muszą rozpalić koło swojego koca. No ale gawiedzi się to musi podobać bo lgną jednak ludzie do tego miejsca.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: DonBeck » 31-08-2019 16:57

XYZ pisze:
31-08-2019 14:14
Widocznie jeździsz jakąś rzadko spotykaną marką samochodu skoro "przyłapałeś" oglądaczy tylko jaki to ma związek z jeziorem ?
Może markę zostawmy w spokoju, jeżdżę polskim autem, tyle. A związek z jeziorem ma to taki, że skoro służby nie reagują na to co się tam wyprawia, to ludzie będą sobie pozwalać na coraz więcej. Robi się małpi gaj, ściągają ludzie którzy czują się bezkarni.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: encore » 02-09-2019 12:39

Przejechałem się wczoraj na rowerze. Około godziny 14 zobaczyłem, że żadne władze (straż miejska lub policja) nie panują nad tym co tam się dzieje. Samowolka i hucpa to najbardziej łagodne określenie dla tego co miało tam miejsce. Przepisy i regulaminy niby są, ale nikomu nie przyszło do głowy by ich przestrzegać. Parkowanie gdzie popadnie, byle bliżej wody. Grillowanie na całego w każdym możliwym miejscu.

Jeśli straż miejska opublikuje podsumowanie sierpnia i będzie tam informacja o liczbie wystawionych mandatów za nieprawidłowe parkowanie mniejsza niż 500 to znaczy, że straż miejska albo omija w weekendy służbę nad jeziorem albo traktuje łamiących przepisy bardzo pobłażliwie. W każdy pogodny weekendowy dzień nie jest jakimkolwiek problemem pouczenie w ten sposób co najmniej 200 kierowców. I to tylko nad samym jeziorem. Może wtedy strażnicy zarobiliby dla miasta te problematyczne 30 tysięcy na komornika?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

DonBeck
Posty: 245
Rejestracja: 30-05-2019 20:54

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: DonBeck » 04-09-2019 12:43

Na szczególne wyróżnienie zasługują również kierowcy, którzy regularnie wjeżdżają pod prąd od strony miechocina, nie rzadko trąbiąc na pieszych. To nie jest pierwszy rok otwarcia, żeby pouczać kierowców o widocznym znaku zakazu wjazdu, a zdecydowana większość łamiących przepisy to nie są przyjezdni, tylko mieszkańcy miasta i przynależnych miejscowości. naprawdę się dziwię władzom że pozwalają na tyle samowolki nad jeziorem.

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: 20 Czerwca Rusza Sezon Nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Post autor: orange » 05-09-2019 15:37

Mamy już wrzesień.
Wakacje się skończyły.
Ciekawe ile nasze miast zarobiło na biletach parkingowych nad Jeziorem Machowsko-Tarnobrzeskim? :)

ODPOWIEDZ