Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: admin » 03-12-2019 22:00

Obrazek

Prezydent spełnia jedną z obietnic wyborczych – po Radzie Miasta, Radzie Młodzieży i Radzie Seniorów, powstanie kolejna Rada, tym razem Rada Kobiet. Parytetów płciowych nie będzie – do RK można zgłaszać wyłącznie kobiety, termin zgłaszania kandydatek to 31 grudnia 2019.

Zgłoszenie wymaga złożenie oświadczenia o zgodzie na kandydowanie oraz formularza z listą poparcia/rekomendacji przez organizacje, instytucje bądź grupę co najmniej 10 osób fizycznych.

W RK zasiadać będzie między 7 a 21 członkiń, w dwuletniej kadencji. Panie będą pełnić funkcję społecznie. Co do ilości członkiń RK – jeśli zgłoszeń będzie nie więcej niż 21, to wszystkie zgłoszone Panie dostaną się do RK. Jeżeli będzie ich więcej, to wyboru dokonuje Prezydent. Jeśli kandydatek będzie mniej niż 7, to również decyduje Prezydent.

Obietnica jest realizowana, możemy dyskutować, czy to dobrze czy źle, tzn. czy kolejne ciało doradcze obejmujące jedną z płci jest potrzebne i czy sprzyja równości, czy też jej przeczy. Bez dyskusji zostaje jednak ocena terminu wykonania – czemu to zajęło aż rok?

leonardo
Posty: 361
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: leonardo » 03-12-2019 22:09

Jak to dlaczego dopiero po roku? To proste, to wielki sukces i mógłby przyćmić inne wielkie osiągnięcie pierwszego roku na urzędzie - zasiedlenie bloku TTBS.

Sukcesy trzeba dawkować, bo się ludziom przejedzą....

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 03-12-2019 22:14

Uczestniczyłam w pracach grupy, która starała się o powołanie takiej Rady, ale nie wiedziałam o tym terminie.
@adminie, jest gdzieś to info?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: admin » 03-12-2019 22:16

U mnie :) Chyba jeszcze nikt o tym nie pisał.
Jest na Edicta Legis, dwa dokumenty plus załączniki.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 03-12-2019 22:18

iv pisze:
03-12-2019 22:14
@adminie, jest gdzieś to info?
admin pisze:
03-12-2019 22:16
U mnie :)
Wiadomo. W końcu to tarnobrzeg.info :)

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: encore » 03-12-2019 22:34

Rada rządzi, rada radzi, rada nigdy was nie zdradzi. :lol:
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: Antea » 04-12-2019 10:46

leonardo pisze:
03-12-2019 22:09
Jak to dlaczego dopiero po roku? To proste, to wielki sukces i mógłby przyćmić inne wielkie osiągnięcie pierwszego roku na urzędzie - zasiedlenie bloku TTBS.

Sukcesy trzeba dawkować, bo się ludziom przejedzą....
A czy ktoś może mnie oświecic w temacie kompetencji Rad?
Rada seniorów kojarzy mi się z inicjatywą senioriady, zawodów i tyle. Rada Młodzieżowa - czy od niej coś zależy? Coś zrobili?
Może to głupie pytanie, ale poza wyróżnieniem (słusznym) paru zaangażowanych społecznie osób nie widzę korzyści dla miasta, mieszkańców. Spotkają się, podyskutują, echo dnia zdjęcie zrobi, opisze i tyle.

Jeśli się myle proszę o sprostowanie.

leonardo
Posty: 361
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: leonardo » 04-12-2019 11:02

Mylisz się, bo taka rada przede wszystkim:

- zmitręży trochę czasu urzędnikom, którzy będą musieli ją obsługiwać
- napsuje papieru na którym będzie drukować swoje złote myśli, czyli zniszczy trochę drzew
- zużyje trochę prądu na koszt podatników, wiadomo: obrady


Wydawało mi się, że coś takiego jak kraj rad (Związek Radziecki) już przerabialiśmy w historii z marnym skutkiem, ale prezydent - historyk najwyraźniej wie lepiej :-)

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: zbyry » 04-12-2019 11:32

leonardo pisze:
03-12-2019 22:09
Jak to dlaczego dopiero po roku? To proste, to wielki sukces i mógłby przyćmić inne wielkie osiągnięcie pierwszego roku na urzędzie - zasiedlenie bloku TTBS.
To tak nie w temacie, ale doszło do mnie, że już pojawiły się problemy techniczne i to dość poważne. Ile w tym prawdy, trudno mi określić.

Czym zajmowałaby się rada Kobiet, to nie wiem. Wiem jedno, że jako facet, winien jestem zadbać o swoją kobietę. Chyba, że emancypacja osiągnęła ostatnie stadium ewolucji i kobiety (a), już wzorem powieści Aleksandra Głowackiego nie będą wstępować do klasztoru. W sumie jak mawiamy z kolegami to dobrze, a niech kobiety robią na nas, mężczyzn.

Jaki budżet, co chcą osiągnąć poprzez radę, jakie mają cele to ja tam nie wiem. Niech będzie tylko wymownym rozmowa z przyjaciółką - Podaj mi przykład, jako absolwentka prawa UJ, na jakiej podstawie glosowałaś na PO, znasz ich program? Nie. Więc co Cię skłoniło? Bo jest przystojny, ma piękne banery. Chodzi o Pana Poncyliusza. Kurtyna opadła.

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: Antea » 04-12-2019 16:07

Osobiście uważam że w Tarnobrzegu jest wiele wspaniałych kobiet, mądrych i wykształconych.
Tylko nie rozumiem co się zmieni po powołaniu kolejnej Rady.
Chyba ze rola bedzie taka jak pani Barbary Zych jako doradcy ds zdrowia. Czyli żadna.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: admin » 04-12-2019 21:50

Zerknąłem jakie cele mają RK w innych miastach i między innymi pojawia się:
upowszechnianie wśród mieszkanek i mieszkańców idei równości kobiet i mężczyzn
To zabawne, że ciało oparte na seksistowskim podziale i wykluczeniu ma się zajmować upowszechnianiem idei równości płci :)

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: Antea » 05-12-2019 07:34

A zatem pustosłowie.
Kolejna propagandowa akcja jaki to Tarnobrzeg postępowy, otwarty i innowacyjny.
Rozumiem że będzie to ciało doradcze a zatem zadaniem będą analizy i diagnozy jak tam sytuacja kobiet w mieście wygląda. Czy nasz "A polityczny" prezydent uwzglednia kobiety w prowadzonej polityce społecznej, oświatowej, zatrudnienia.
Leonardo ma rację, sukces murowany, za rok, dwa będzie można się pochwalić że w naszym mieście dbamy o równouprawnienie.
Jako kobieta czuje absmak.
Jeszcze brakuje mi tu ankiety pt jak się kobietom mieszka i żyje w Tarnobrzegu.
Pozdrawiam

sąsiad
Posty: 179
Rejestracja: 10-09-2014 20:14

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: sąsiad » 05-12-2019 13:26

Trzeba powiedzieć, że ciekawe rzeczy piszecie i zwracacie uwagę na istotne wątki rysujących się problemów.
W związku z tym mam taką sąsiedzką refleksję zza miejskiego płotu.
Nie wiem czy pamiętacie jak to kiedyś ktoś dośc skutecznie skłócił miejską radę seniorów najpierw z młodzieżą a później z niepełnosprawnymi. Ciekawe kto teraz i kogo ze sobą skłóci i jakie będą tego skutki.
To rzeczywiście jest nie tyle kraj, co miasto samych rad - seniorów, młodzieży, niepełnosprawnych i kobiet. Kogo jeszcze brakuje? Pewnie cyklistów,
Tak sobie przypomniałem jeszcze, że była ciekawa kiedyś publikacja "Kobiety Tarnobrzega" . To był dobry i ciekawy pomysł. Ale wspomniałem o tym tylko tak sobie na marginesie.

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: cenzor » 05-12-2019 20:16

Masz rację tyle różnego rodzaju Rad w tym mieście z których nic nie wynika poza biciem piany

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: encore » 05-12-2019 20:21

Eh, marudy.

A to tylko i aż realizacja programu wyborczego D.Bożka.

Tarnobrzeg w większości bezwzględnej chciał - Tarnobrzeg ma.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

mantanago
Posty: 71
Rejestracja: 08-09-2014 20:49

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: mantanago » 05-12-2019 20:23

No! No!! No!!!

Myślę, że nasz PDB już trochę wcześniej zaczął wcielać ideę równych parytetów w naszym magistracie.
Najpierw powołał swojego rzecznika, a później zatrudnił polonistkę w urzędzie. Jak to się sprawdza w praktyce to każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Ja w tej sprawie mam mieszane odczucia, ale dowodów nie będę przedstawiał. Przynajmniej nie dzisiaj.
Za to mam świetną, jak sobie tak myslę, kandydatkę do takiej rady kobiet. Jest nią nasza uwielbiana i jakoś całkowicie już zapomniana EMK !!!
Pasuje, jak znalazł, Ma z siedem fakultetów, startowała na prezydenta miasta, piecze świetne ciasteczka...gospodyni domowa... no i ma swoje "Objawienia"...Pasuje jak nic. Od razu może być szefem takiej rady! W wyborach nie posposzło jak trzeba, to może teraz się uda!!! Trzymam za to kciuki!!! I Wam też tak radzę!!!

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: encore » 05-12-2019 20:29

Lepsza będzie na przewodniczacą tej rady pani Kapuściak.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 06-12-2019 00:42

leonardo pisze:
03-12-2019 22:09
Jak to dlaczego dopiero po roku? To proste, to wielki sukces i mógłby przyćmić inne wielkie osiągnięcie pierwszego roku na urzędzie - zasiedlenie bloku TTBS.
Wy tu o sukcesach, już kandydatki wymieniacie, a tymczasem...

https://www.prawo.pl/samorzad/rada-ds-k ... zhERyOjy8E

Nie wiem, nie analizowałam, ale podobno prawnicy prezydenccy nad tym pracowali, więc u nas może jest inaczej.
Antea pisze:
05-12-2019 07:34
A zatem pustosłowie.
Kolejna propagandowa akcja jaki to Tarnobrzeg postępowy, otwarty i innowacyjny.
Rady Kobiet działają w wielu miastach. Albo inaczej: w niektórych działają, w niektórych są. Zobaczymy, jak będzie u nas. Badania pokazują, że kobiety w ogólności inaczej korzystają z przestrzeni miejskiej niż mężczyźni. Stąd nawet polityka inwestycji w infrastrukturę miejską może być pro-kobieca lub nie. No ale o wyborze różnych inwestycji to można było za Mastalerza mówić, teraz raczej takiego problemu nie będzie :mrgreen: .
Antea pisze:
05-12-2019 07:34
Jeszcze brakuje mi tu ankiety pt jak się kobietom mieszka i żyje w Tarnobrzegu.
To akurat wiadomo: długo. Podobno najdłużej w Polsce ;-)

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: infoludek » 07-12-2019 15:05

Zaciekawiła mnie uwaga w jednym z postów powyzej. A dotyczyła infrastruktury miasta dostosowanej do potrzeb naszych współmieszkanek, a konkretnie to akurat kobiet. Przyznam, że po raz pierwszy się z takim przedstawieniem sprawy spotkałem. O co konkretnie w tym chodzi?
Próbowałem dzisiaj spojrzeć na nasze miasto z perspektywy kobiet. Na razie jedno, co znalazłem to chodniki. Niektóre są wykładane taką kostką, że nasze panie mogą na nich połamać swoje szpilki albo i może buty na wysokim obcasie. jeśli to moje odkrycie jest trafne to cały nasz plac czerwony razem z chodnikiem w pobliżu siedziby naszego prezydenta byłyby jedną wielką barierą. A jakie są inne? Przecież cjodzi nie tylko o brak luster-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: admin » 07-12-2019 17:09

Można wynaleźć całą masę problemów, żeby je później stopniowo rozwiązywać.
W kwestii równego traktowania kobiet Prezydent ma naprawdę dużo do zrobienia, nawet w takim Tarnobrzegu.

Przykładowo z obserwacji wydaje się, że jeśli przypada tyle samo toalet damskich i męskich na grono mieszane dwupłciowo w równych proporcjach, to przed damskimi tworzą się długie kolejki, a do męskiego można wejść płynnie. Czy należałoby zatem trzymać się proporcji toalet 3:1 na korzyść kobiet, żeby zlikwidować kolejki? Nie jest to równe traktowanie płci, ale generalnie przynosi sprawiedliwy efekt.

Można by się też zastanawiać, czy w instytucjach miejskich jak przedszkola i szkoły należałoby wprowadzić parytety zatrudnienia, np. wśród nauczycieli/nauczycielek, kucharzy/kucharek, sprzątaczy/sprzątaczek, woźnych/woźnych, urzędników/urzędniczek, przedszkolanków/przedszkolanek ustanowić minimum 40% udziału dla najpopularniejszych płci.

Można sprawdzić jak wygląda rozkład płci wśród prezesów spółek miejskich i dlaczego jest aż tak niesprawiedliwy, po czym wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Można przyjrzeć się wynagrodzeniom i wprowadzić rozwiązania zbliżające do siebie średnie wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w instytucjach i spółkach miejskich.

Czy mamy w Tarnobrzegu jakiś miejski pomnik kobiety? Jest Głowacki, Tarnowski, Dekutowski, Pawłowski, Słomka, Piłsudski. A co z kobietami? Pod Karabelą pomnik jest prywatny, nie liczę kapliczek z Maryją. Gdzie tu sprawiedliwość?
A patronki ulic? Bardzo daleko nam do równości.

ODPOWIEDZ