Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: zbyry » 02-02-2020 08:38

spit pisze:
02-02-2020 04:35
i się w sumie nie dowiedziałem nic...co z taka sytuacja jaka przedstawiłem
Chyba temat jeszcze za gorący, ale pytanie o kartę P słuszne, nie mam pojęcia, co w takiej sytuacji. Może to być w myśl zasady kto nie ryzykuje, ten nie je i wątpię, żeby ktoś oddał Ci pieniądze.
spit pisze:
02-02-2020 04:35
obwodnica rozumiem ze klapa?
Jeszcze raczej nie. Data graniczna w harmonogramie rzeczowo - finansowym może być najdalej ustalona na dzień 31.12.2023 r. Oznacza to, że do tego czasu musimy przed marszałkiem się rozliczyć ze wszystkiego, czyli de facto zamknąć inwestycje pod względem finansowym jak i formalno - prawnym. Jeżeli teraz ma być nowy przetarg, to zakładam, że ww. harmonogram zmieniono i odpowiednio go wydłużono za zgodą IZ (Instytucji Zarządzającej) - po prostu marszałka. Czy te niespełna już 3 lata to dużo czy mało, i tak i inie. Tak, bo miasto jest w stanie w tym czasie podjąć się budowy i za dwa lata gotowe. Nie, bo stoimy na granicy i nie wiemy, jakie zagrożenia mogą być w trakcie budowy, np. deszcze, mróz, opady śniegu (choć może to aż tak teraz nie grozi), upały, nagłe odstąpienie przez wykonawcę od umowy, co będzie w sytuacji sporów prawnych, na jakie podłoże możemy trafić pod względem geotechnicznym i inne. Piszę to dlatego, bo gdzieś dotarł do mnie komentarz/komentarze, które wieszczą, że 2020 to data graniczna. Nie, tak nie jest. A co do tego, jak nam wyjdzie z Energopolem, to już zahaczy pewnie o nową kadencję.

marabut
Posty: 81
Rejestracja: 17-03-2016 16:08

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: marabut » 03-02-2020 10:50

Myślę, że pierwsze 30 minut darmowe za dużo by ich kosztowało. Przecież stawiają parkomaty po to, żeby zarobić. Pamiętam wyliczenia z tamtego roku ile to tysięcy kosztuje ich obsługa. Z czegoś to muszę sfinansować, a jak będą ludzie podjeżdżać i odjeżdżać nie płacąc to co, będą dokładać? może z własnej kieszeni? :/
Pracuje w centrum i nie uśmiecha mi się płacić 50zł miesięcznie nie mając pewności, czy znajdę miejsce, nie stać mnie na to. A po drugie klient, który ma do mnie przyjść ma zapłacić jeszcze za parking... hmmm... Myślę, że może czasem ktoś może nie przyjść... no niestety. Sklep ma inaczej, usługi inaczej. Ale jak ktoś ma np. zrobić zakupy w delikatesach centrum i zapłacić za parking, to podjedzie na pks albo na Kwiatkowskiego. Jeśli ma auto oczywiście...

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: Dzanek » 03-02-2020 12:49

Jeśli celem wprowadzenia opłat za parkowanie jest wymuszenie "rotacji miejsc parkingowych" do dlaczego Nasza uchwała nie może być wzorowana na ostatnio wprowadzonej tego typu uchwale w Kolbuszowej ? Uchwała jest z maja 2019 i weszła w życie w listopadzie 2019r. Z informacji jakie udało mi się uzyskać wprowadzenie i montaż systemu "zwrócił się" po 3 miesiącach działalności. W tej chwili generuje dochody. A pobierane są opłaty "symboliczne" co wg mnie by u Nas mogło się sprawdzić również.

W skrócie:

- Opłaty za parkowanie są pobierane w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.
- Opłaty za parkowanie:
a) 30 minut bezpłatnie, po pobraniu biletu, raz dziennie,
b) pierwsza godzina – 1 zł,
c) każda kolejna godzina – 1 zł.

Uchwała nie została zakwestionowana przez Wojewodę a coś kojarzę, że u Nas była mowa o tym, że musi stawka rosnąć za każdą kolejną godzinę ? Jakieś podstawy prawne inne zostały w Kolbuszowej zastosowane ?

Link do szczegółów na stronie: http://www.kolbuszowa.pl/27-mieszkancy/ ... wania.html

Regulamin, mapka oraz instrukcja: http://www.kolbuszowa.pl/static/img/k02 ... owania.pdf

Uchwała: http://kolbuszowa.esesja.pl/zalaczniki/ ... 462044.pdf i jedna zmiana http://kolbuszowa.esesja.pl/zalaczniki/ ... 592888.pdf

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: encore » 03-02-2020 13:53

Symboliczne powinny być jak dla mnie 2 pierwsze godziny postoju, a właściwie 1-1,5 godziny w zależności czy radni dadzą gratis pierwsza godzinę czy tylko pół. Potem stawka powinna rosnąć i to odstraszająco. Chodzi mi o wyeliminowanie przypadków notorycznego parkowania kiedy ktoś stwierdzi, że stać go na to by od 9 do 17 zapłacić za 7 godzin postoju 7zł. Wtedy mit o rotacji na miejscach parkingowych pada. Cenowo propozycja wygląda u nas OK. Zapłacenie 1 do 2 zł za 2 godziny postoju nie wydaje mi się kwotą taką, która odstraszy osobę, która raz w tygodniu podjeżdża np pod halę targową by zrobić tam zakupy, zajrzeć do biblioteki i daje radę wyrobić się w 2 godziny z pozostałymi zakupami w okolicznych sklepach.

Niezależnie od tego jaki system zostanie wprowadzony to nie wierzę w naszą Straż Miejską. Już teraz nie potrafią sobie poradzić z pojazdami parkującymi w miejscach niedozwolonych, obojętnie mijając je kiedy przejeżdżają sobie spokojniutko wolnym tempem. Ilość pojazdów zaparkowanych w miejscach nieprzeznaczonych do parkowania (chodniki, trawniki, miejsca z zakazem parkowania) wcale się nie zmniejszy, bo większość kierowców dopóki będzie wiedziała, że może liczyć na bezkarność ze strony służb to będzie "oszczędzać" na płatnym parkowaniu.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: admin » 03-02-2020 18:56

Jest już formularz internetowy do przeprowadzenia konsultacji, można wypełniać i podsyłać uwagi do zakresu terenów czy stawek:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... Q/viewform

spit
Posty: 387
Rejestracja: 12-09-2010 03:48

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: spit » 06-02-2020 10:12

Ja w formularzu już napisałem żeby na placu czerwonym zrobili miejsca parkingowe...to i tak betonowa dżungla która za wiele nie wnosi do urody otoczenia..a i z tego co wiem plac ten nie jest np.rynkiem w Krakowie zamościu czy Sandomierzu..

marabut
Posty: 81
Rejestracja: 17-03-2016 16:08

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: marabut » 06-02-2020 11:37

Też wypełniłam formularz. Ciekawe, czy w ogóle wezmą pod uwagę nasze wpisy, ciekawie by wyglądało, jakby je na forum ogólnym ktoś przeczytał :-D Myślę, że sporo ludzi swoje złote myśli tam opisali ;-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: admin » 13-02-2020 19:17

Jest komentarz SM po konsultacjach. Internetowo zgłoszono ponad 140 opinii:


jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: jamWilhelm » 13-02-2020 19:56

"abonamentu typu P wynosiłby 50 zł miesięcznie, wtedy na każdą prowadzoną działalność gospodarczą przysługiwał by jeden taki abonament i przedsiębiorca mógłby w strefie wtedy parkować nieodpłatnie"
Komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu
:)

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: encore » 13-02-2020 20:16

Niecierpliwie czekam na wprowadzenie tych stref w jakiejkolwiek formie finansowej, ale na tych zaproponowanych terenach.

Ciekawe czy pomysłodawcom i radnym nie braknie odwagi.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: nikanor » 22-02-2020 11:47

W sandomierzu abonament kosztuje 50zł rocznie, a nie jak tutaj proponuja miesięcznie to po 1, po 2 każdy mieszkaniec miasta ma możliwość wykupienia, a nie jak tu przedsiębiorca

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: admin » 22-02-2020 13:14

Proponowane stawki godzinne, po konsultacjach, zostały obniżone o kilkadziesiąt groszy, niestety nie ma darmowego parkowania przez pierwsze pół godziny. W tej sprawie argumenty Prezydenta że ludzie by się przestawiali co pół godziny jakoś mnie nie przekonują.

Wzrasta za to abonament dla mieszkańców, zamiast 50 zł miałoby być 120 zł rocznie, z tym że parkowanie nie tylko pod swoim blokiem, ale w całej strefie. Nadal nie ma abonamentu dla mieszkańca innej okolicy.

Poruszony w trakcie rozmowy z RK (a wcześniej na forum) problem parkowania dwa razy dziennie po 5 minut przed przedszkolem zdaje się nie mieć specjalnego rozwiązania. Zobaczymy jak to zadziała w praktyce. Chyba nikt nie wie.

Dobre wieści są takie, że ma być możliwość płatności darmową aplikacją na telefon, a nie tylko gotówką czy kartą.

Robinson
Posty: 2
Rejestracja: 23-02-2020 19:59

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: Robinson » 23-02-2020 21:16

Miejsca dla niepełnosprawnych też w na tych parkingach będą płatne?

spit
Posty: 387
Rejestracja: 12-09-2010 03:48

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: spit » 24-02-2020 13:03

ale teraz straż będzie miała co robić..po parkinkach będą latać..i pilnować...Panie szefie komendy odpowiedz mi Pan co się tanie jak kupie sobie karnet P przyjezdzam i nie ma żadnego wolnego miejsca..i tak 10-15 razy w miesiącu...co wtedy???????????..
już widze jak będą czatować jak ktoś na chwile stanie..
I co wg was ten pomysł co zmieni...miasto odkorkuje??..nie trzeba było gospodarować terenu nad wisłą...tam by wszyscy stawali i z buta po miescie wszak to nie Warszawa...
proponuje udostępnić tą betonową dżungle co zwie się placem Czerwonym....mysle ze samochody nie zepsują widoków tej rzeszy turystów odwiedzających tłumnie TBG ;)
już widze te ha parkingów za te pieniądze zebrane( w sumie nie wiem gdzie by mogły one powstać)...chyba ze nad jeziorem..a później darmowy MKS hehehe

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: Dzanek » 26-02-2020 14:02

admin pisze:
22-02-2020 13:14
Proponowane stawki godzinne, po konsultacjach, zostały obniżone o kilkadziesiąt groszy, niestety nie ma darmowego parkowania przez pierwsze pół godziny. W tej sprawie argumenty Prezydenta że ludzie by się przestawiali co pół godziny jakoś mnie nie przekonują.
Nie kupuje tego braku darmowych 30 minut. Wystarczy w systemie wprowadzić banalny warunek, że dziennie jeden numer rejestracyjny może tylko raz wydrukować "darmowy bilet" i po sprawie.

Mam inne pytanie bo nie znalazłem tego: czy wiadomo ile dokładnie miejsc parkingowych obejmie strefa płatnego parkowania ? Chodzi mi o dokładną liczbę tych miejsc? Jest ich 200, 300, 400 ???

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: admin » 26-02-2020 17:32

Nigdzie nie widziałem takiej informacji. Nie wiemy też jak ma działać system elektroniczny i parkometry.
Jak np. przyjeżdżam na 15-tą przyjeżdżam do fryzjera to na ile mam wykupić parkowanie, skoro nie wiem jak szybko będzie szła kolejka? A jeśli będę dokupował czas, to od nowa jak za pierwszą godzinę, czy jak za trzecią?

Do stref i prac nad nimi odniosły się tymczasem nasze Panie z TRK i jest to stanowisko krytyczne:
https://www.tarnobrzeg.info/2020/02/26/ ... um-miasta/

A głosowanie już dzisiaj na sesji, którą można oglądać tutaj:



A sama tutaj wypowiedź radnego Kalinki, obawiam się, że niestety trafnie analizuje efekty wprowadzenia płatnego parkowania w centrum:


Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: encore » 26-02-2020 20:16

Ależ populizm PiSu, głównie PiSu... zupełnie nie rozumieją intencji uchwały.

Przecież miejsca płatne np. przy Mickiewicza albo 1go Maja ma służyć temu by mogli zaparkować petenci urzędów i zmobilizować pracowników tych urzędów, instytucji by nie blokowali cały dzień miejsc tym interesantom. Bo to jest główny problem dla interesantów, że to oni są teraz poszkodowanymi i muszą parkować na Dekutowskiego czy Waryńskiego tylko dlatego by załatwić sprawy urzędowe.

Karty dla pracowników były by zaprzeczeniem intencji uchwały. Czyli wypaczeniem tej idei i strefa służyła by dojeniu wyłącznie interesantów o ile w ogóle mieli by szansę znaleźć miejsce na może 5% wolnych miejsc!
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: admin » 26-02-2020 20:44

Akurat nie o to mi chodziło, a propozycję specjalnej oferty dla pracowników urzędów słyszałem od skrajnego przeciwnika PiSu.

To kwestia tego czego możemy się spodziewać. Zapłacą mieszkańcy, żeby mogli parkować pod swoimi miejscami zamieszkania. Zapłacą przyjeżdżający do centrum żeby coś na krótko załatwić. Ale raczej nie zapłacą urzędnicy, tak jak nie zrezygnują całkowicie z jazdy samochodem. Gdzie zatem będą parkować? Choćby na Dekutowskiego, czy Przywiślu, między blokami, gdzie i bez tego problem z parkowaniem jest nie mniejszy niż w samym centrum. Tak - obawiam się, że będzie tam, jak to nazwał KK, Sajgon.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: encore » 26-02-2020 21:29

admin pisze:
26-02-2020 20:44
Tak - obawiam się, że będzie tam, jak to nazwał KK, Sajgon.
100% mieszkańców będzie przeciwnych temu, że nie mogą parkować bezpłatnie na miejscach w strefie, że nie będą mogli trzymać sobie aut stojących przez 99,9% czasu za darmo ci którzy rzadko jeżdżą. Rozumiem ten ból.
Strefa nie obejmuje jednak 100% miasta.

Pracownicy instytucji i sklepów też nie będą "za". Bo każdy z nich chciałby nie ponosić kosztów.

"Za" będą ci, którzy przyjeżdżają do instytucji czy sklepów i znajdą miejsce do parkowania. "Za" nawet będą właściciele sklepów, kiedy klient może zaparkować w pobliżu. Rozumiem tu np radnego Ogorzałka, jednego z jak mi się wydaje orędowników tej uchwały.

Musimy zważyć która racja jest bardziej prospołeczna - czy interes samych mieszkańców i pracowników czy interes ogółu społeczeństwa. Tych drugich chyba jest jednak nieco więcej.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Płatne parkingi w Tarnobrzegu – informacje

Post autor: admin » 26-02-2020 21:50

No i przeszły obie uchwały, wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli płatne parkingi.

ODPOWIEDZ