Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: zbyry » 20-08-2020 16:11

@ encore nie łudź się, że będzie. Jeżeli w TPPT kierować miał ten sam człowiek, który kierował powstaniem spalarni 15 lat temu, a który kieruję dziś taką a nie inną jednostką, to wiem, że nic z tego i to za wiedzą inżynierów z Siarki, którzy przy tym pracowali i machnęli ręką. Poza tym jak pisałem piroliza za tania nie jest, lepiej w kogeneracji.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: andriu81 » 20-08-2020 22:56

Ekologia nie polega na spalaniu, tylko na przetwarzaniu odpadów lub przedmiotów oraz ich ponownym wykorzystaniu. Co na z tym wspólnego spalarnia? Potrzebna jest instalacja taka jaką ma MZK . A jak u nas wygląda ekologia? Ano to widać na mieście ,w każdym zakątku porozwalane dobre meble ,różne sprzęty porozrzucane ,poniszczone, bo właścicielowi nie chciało się oddać za darmo ani wystawić tam gdzie należało. Dopóki różne przedmioty będą w sposób bezsensowny wyrzucane ,zamiast być rozdawane,to ilość śmieci będzie rosła ,oraz ich cena również i tu żadna instalacja nie pomoże. W Stalowej Woli sobie poradzono z tym problemem, bo jest punkt obrotu rzeczami używanymi i co się da to rozdają i im nic nie zalega.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 21-08-2020 20:44

zbyry pisze:
20-08-2020 16:11
lepiej w kogeneracji.
Oczywiście, że lepiej, ale w kogeneracji nie przerobisz tworzyw nienadających się do przetworzenia. Poza tym piroliza wydaje mi się bardziej eko, choć możesz mieć rację bo technologie filtrowania spalin mają obecnie bardzo dużą skuteczność. A powstałą energię cieplną i tak można (i należy) oddać do sieci a nie wypuszczać w powietrze.

Na początek moglibyśmy zacząć od stworzenia sortowni i biokompostowni bo to wydaje się najmniej szkodliwe, choć nie takie rzeczy poprzednie władze "dołka" z nim robiły i większość mieszkańców i użytkowników jeziora nie ma wiedzy o tym jaka ilość azbestu znajduje się pod teoretycznie szczelnymi iłami. Doświadczenie w utylizacji kłopotliwych odpadów zdobyliśmy i nikomu go nie oddamy. ;)
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
Zielony
Posty: 225
Rejestracja: 21-06-2005 04:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Zielony » 23-08-2020 11:55

Muszę potwierdzić Twoje słowa Encore, akurat pracowałem wtedy na odwodnieniu i widziałem ile tego było zwożone i od razu zasypywane spycharką CAT. Na początku ciężarówki zjeżdżały na dół i tam się rozładowywały, ale musiała je wyciągać na górę ładowarka bo im się koła ślizgały na stromej drodze opadowej, dopiero później azbest był przeładowywany na górze i wywrotki VOLVO zwoziły bigbagi na dół.
Ciężarówki miały tablice ZS.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 23-08-2020 14:38

No to skoro wszelaki syf kryje się po dnem jeziora to w zasadzie powinniśmy:
1. spuścić wodę,
2. stać się lokalnym potentatem w przyjmowaniu odpadów,
3. drzeć kasę za przyjmowanie ile wlezie,
4. na koniec ponownie uruchomić taśmociąg tylko w drugą stronę likwidując zwałkę.

Pisząc wiele lat temu pracę magisterską na temat SIARKOPOLU z rozmów z byłymi pracownikami dowiedziałem się, na żywca handlowano leżącymi na zakładzie kilogramami miedzianych kabli. Sądzę, ze za przyjęcie syfu do Machowa ktoś coś płacił.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: alek » 23-08-2020 16:36

dino pisze:
23-08-2020 14:38
No to skoro wszelaki syf kryje się po dnem jeziora....
Azbest pod ziemią nie jest szkodliwy dla środowiska a tym bardziej dla człowieka. To po prostu minerały.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: norweski_leśny » 24-08-2020 10:08

Jak tak czasami słucham, co to niby się kryje pod naszym zbiornikiem to tylko czekam aż wyskoczy ktoś z przepalonym paliwem atomowym.
Czy były tam składowane różne odpady problemowe? Zapewne były. Czy jest to niebezpieczne? Nie. Pod warunkiem, że prace zabezpieczające były właściwie wykonane.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 24-08-2020 19:24

Zapewniam cię andriu81, że w Stalowej Woli jak i w większości instalacji z niczym sobie nie poradzono. Te kilka może kilkanaście ton odpadów które są powtórnie zabierane z tzw. rupieciarni to kropla w morzu wytwarzanych odpadów. Lekko szacuje, że w gminie Tarnobrzeg powstaje rocznie ok. 12 tysięcy ton odpadów komunalnych. Ile przemysłowych trudno oszacować. Do 10% to gabaryty, czyli ok. 1000 ton i jest tam wszystko ( stare materace, dywany, miski, nocniki, wiadra, okna , drzwi meble z płyt paździerzowych, panele podłogowe i ścienne, zdewastowany sprzęt agd itp. ( metalu tu nie uświadczysz chyba że stary garnek emaliowany) . Wszystko wymieszane. Jak to można wykorzystać. Nawet drewna nie wykorzystasz bo jest nasączone farbami i impregnatami. Jedynie co można zrobić i to robią sortownie to segregują odpady na poszczególne frakcje, mielą i wywożą do spalarni lub na wysypisko. A że spalarni mamy jak na lekarstwo i większości bazujemy na cementowaniach to niestety dyktują one ceny, a my płacimy w cenie śmieci. Jedynie profesjonalne spalarnie z odzyskiem ciepła np. z turbiną mogą rozwiązać temat. Przy dzisiejszych rozwiązaniach jest to metoda w miarę bezpieczna ale budzi opór społeczny. Systemy pirolizy są oczywiście bardziej ekologiczne ale niestety mało ekonomiczne gdyż musimy dostarczać energii z zewnątrz. System ten przyjął się w małych spalarniach, szczególnie do spalania odpadów medycznych na miejscu, w lokalnych kotłowniach przyszpitalnych. Na większa skalę nigdzie się nie rozwija po za Japonią. Oprócz spalarni potrzebujemy również kompostowni, biogazownii. To wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, które niestety przed nami. Nikt docelowo nie poradzi sobie z rosnącą górą śmieci jak nie zmienimy przepisów u źródła i nie zaczniemy od rygorystycznych wymagań stawianych producentom. Trzeba skończyć z ilością opakowań, wdrożyć odpowiednie przyjazne środowisku materiały i dać firmom preferencyjne środki na inwestycje. O tym wszyscy wiedzą, wszyscy mówią lecz nic się nie robią. Za to mamy podatek od słodkości !!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 24-08-2020 21:46

1967 pisze:
24-08-2020 19:24
Nawet drewna nie wykorzystasz bo jest nasączone farbami i impregnatami.
Jakoś tak się składa, że jak wieczorem wykładam cokolwiek drewnianego z gabarytami, to rano znika zanim przyjedzie firma śmieciowa. Przy czym zdarzało się tam drewno malowane olejną, albo impregnowane różną niefajną chemią. Czyli z tego co tylko się pali część znika jeszcze zanim trafi do systemu. A w systemie jest kilka kolejnych etapów i na każdym z nich może się zdarzyć ktoś chętny na wszystko co się pali.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 25-08-2020 18:30

Jest ciekawostka z tekstu zalinkowanego przez andrew81 w innym wątku:
Prezydent Stalowej Woli wyjaśnia, że chodzi o projekt z dziedziny energetyki o zasięgu regionalnym, który będzie miał wpływ na kształtowanie cen usług komunalnych dla osób prywatnych i podmiotów gospodarczych.
https://stalowawola.naszemiasto.pl/stal ... c1-7864955

Na co to wskazuje? Energetyka, zasięg regionalny, wpływający na ceny usług komunalnych. Czyżby centralnie finansowana spalarnia w Stalowej Woli? Może pośrednio skorzystamy. Jakby u nas doszło trochę spalin, to różnica mogłaby być odczuwalna, ale w Stalowej Woli wiele się powietrze nie pogorszy.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 25-08-2020 19:47

No tak.
Tylko co Stalowa Wola zrobiłaby z tą dodatkową ilością ciepła?
EC w dalszym ciągu funkcjonuje i ostatnio wpompowano w nią pokaźne fundusze. Dodatkowy wytwórca ciepła mógłby mieć problem ze zbytem. Jeziórko nie działa i tutaj nie ma co liczyć na odbiorców.
Chyba, że od razu jakiś zakład ciągnący ciepło ze spalarni?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: norweski_leśny » 26-08-2020 08:51

I to tylko pokazuje w jakich absurdach się poruszamy. W Stalowej nie mają co zrobić z tym ciepłem, a u Nas na strefie jest teren oraz byliby odbiorcy. Tylko instalacja powstanie w Stalowej bo musi tam powstać. Pieniądze rozdają kumple od prezydenta Stalowej więc muszą one tam trafić. Jak tą wypowiedź przeczytałem to mnie tylko wku... ogarnęło. Tym bardziej, że powstanie instalacji w tamtym mieście, zupełnie nie zmieni sytuacji z gospodarką odpadami w naszym mieście. Pozycja monopolisty MZK jeszcze bardziej wzrośnie. Jak instalacja tam powstanie to mogę się dzisiaj założyć, iż po jej uruchomieniu w Stalowej mieszkańcy dostaną obniżkę opłat za gospodarowanie odpadami a my łaskawie pozostaniemy na obecnym poziomie cenowym.
Nawet nie chce się mi tłumaczyć jak ogromne zyski ma miasto z takiej instalacji w postaci podatków i opłat. Może to lepiej przemówi - remont jednej dużej drogi na rok.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 27-08-2020 09:15

"Jakoś tak się składa, że jak wieczorem wykładam cokolwiek drewnianego z gabarytami, to rano znika zanim przyjedzie firma śmieciowa. Przy czym zdarzało się tam drewno malowane olejną, albo impregnowane różną niefajną chemią. Czyli z tego co tylko się pali część znika jeszcze zanim trafi do systemu. A w systemie jest kilka kolejnych etapów i na każdym z nich może się zdarzyć ktoś chętny na wszystko co się pali".

Niestety Adminie z twojego wpisu nic dobrego dla nas nie wróże. Te znikające odpady drewniane nasączone chemią ale i nie tylko już niedługo wrócą do nas przez kominy domów jednorodzinnych i będziemy je wszyscy wdychać i zjadać z owocami i warzywami z przydomowych ogródków. Nie daleko mnie trzy domy , młode małżeństwo z dziećmi, dobrze sytuowane ale jak czasami czymś zapalą to nie da się wytrzymać ale robią to sprytnie nocą. Idąc dalej na osiedlu kolejne domy z mieszkańcami, którzy wybrali " lekkie życie" , widzę jak wożą na rowerach i wózeczkach wszystko co można wrzucić do pieca. Mam znajomego z innej miejscowości, który pracuje w firmie śmieciowej. U niego pali się tylko odpadami. Cała hałda zwiezionych, mebli, okien i tym podobne. Tnie i na bieżąco spala. Sąsiedzki musza być bardzo szczęśliwi. Reasumując w naszym interesie jest aby odpady trafiały do instalacji gdzie zostaną posegregowane i zagospodarowane w sposób gwarantujący maksymalną ochronę środowiska.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 02-09-2020 11:54

Pomysł dla rządzących miastem, jeśli będą chcieli to skorzystają. Z pewnością z korzyścią dla kieszeni mieszkańców.

https://www.portalspozywczy.pl/technolo ... 88909.html
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 02-09-2020 16:30

Prędzej czy później pewnie to będzie standard.
Ale pewnie wdrożenie takiego systemu wiąże się ze sporymi kosztami na start.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 02-09-2020 18:32

Trzeba się "tylko" wykazać złożeniem wniosków, w ostateczności na wkład własny można wziąć kredyt albo coś z PFR zostanie. W terminie. Może nie uda się za pierwszym razem ale próbować trzeba!
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 02-09-2020 18:58

Spotkałem się dwa razy z firmą z Ciechanowa. Mam bezpośredni kontakt z szefami firmy. Przygotowujemy wstępną koncepcję wdrożenia systemu w jednej z gmin . Gmina może złożyć wniosek o dofinansowanie systemu w wysokości 4,5 mln w tym są koszty utrzymania systemu przez 5 lat. Niestety w kosztach tych nie zmieści się przygotowanie terenu pod ustawienie pojemników. ( z reguły rozebranie starych altan,wybrukowanie w tym miejscu terenu lub wyznaczenie nowego miejsca tzw. " gniazda"z dobrym dojazdem , doprowadzenie zasilania i ponoszenie opłat za energię). Projekt ten nie wypali jeżeli spółdzielnie, TBS, i wspólnoty nie wezmą na siebie kosztów przygotowania miejsc pod pojemniki. Dotychczas współpraca spółdzielni i miasta w projektach infrastrukturalnych ( drogi, parkingi, chodniki) była bardzo dobra. Myślę, że taki projekt miałby u nas realne szanse powodzenia. Czas na działanie !!!!!!!!!

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 02-09-2020 19:46

Projekt ten nie wypali jeżeli spółdzielnie, TBS, i wspólnoty nie wezmą na siebie kosztów przygotowania miejsc pod pojemniki.

Nieśmiało przypominam, że opłaty za mieszkanie wnoszone w kasie spółdzielni zbliżają się do 800 zł miesięcznie.
Do tego prąd i gaz.
I roczne rozliczenie zużytej wody i ciepła.

Także ja bardzo proszę, żeby nie pisać że to jakieś tam "spółdzielnie, TBS, i wspólnoty" lecz żeby napisać zgodnie z prawdą, że chodzi o mieszkańców Tarnobrzega zamieszkałych w blokach wielorodzinnych zarządzanych przez "spółdzielnie, TBS, i wspólnoty".
Żaden z prezesów nie wyjmie na ten cel pieniędzy z własnej kieszeni. Nie wyjmą tych pieniędzy pracownicy "spółdzielni, TBS, i wspólnot".

W większości zapłacą mieszkańcy 40 i 50 letnich bloków z wielkiej płyty.
Im można każdy koszt dowalić.
Zapłacą.

Fotowoltaiki sobie nie zamontują. Szpilki w ziemię nie wbiją. Oczka nie zrobią. Kompostownika nie zorganizują. Beczki pod rynnę nie podstawią.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 02-09-2020 20:47

Dla informacji dino zgodnie z prawem budowlanym przygotowanie miejsca pod składowanie nieczystości stałych należy do obowiązków właściciela nieruchomości. Nie oczekujmy zatem, że ktoś to zrobi za właściciela nieruchomości charytatywnie. Biorąc pod uwagę stan techniczny części altan śmietnikowych oraz ich estetykę już dawno winno je się rozebrać. Co zaś kosztów to nie muszę ci mówić, że jak nie zainwestujesz to niestety nie zarobisz. Moim zdaniem jak nie podejmiemy wspólnego wysiłku to będziemy płacić coraz więcej. Od segregacji nie ma odwrotu bo ministerstwo środowiska nie odpuści gminom wymaganych przez unię poziomów odzysku. W obecnym stanie technicznym ( jedna altana na kilka budynków ) egzekwowanie segregacji od mieszkańców nie jest możliwe. Do tego dochodzą podrzucane śmieci do altan śmietnikowych. Wydawałoby się, że śmieci nie powinny być podrzucane bo każdy z domu jednorodzinnego może oddać dowolną ilość śmieci. Ale niestety pozostają drobni przedsiębiorcy którzy od oka zawrą umowę na odbiór odpadów, a cała resztę przywożą pod altany śmietnikowe. Jest też cała paleta śmieci z domów jednorodzinnych które trzeba osobiście zawieść do PSZOK. Po co się trudzić jak łatwiej jadąc do pracy podjechać po altanę i podrzucić na teren spółdzielni. A gdyby był system z Ciechanowa śmieci każdego mieszkańca były by zidentyfikowane, a teren monitorowany. Ilość śmieci uległa by zmniejszeniu, a jakość uległa poprawie. Jednocześnie zapewniam cię, że firmom śmieciowym zupełnie nie zależy po jakie śmieci przyjadą, segregowane czy nie segregowane, zabierane z altan, placów. Chcą odbierać jak największa ilość odpadów. Dla nich to biznes. Tworzą się coraz większe międzynarodowe konsorcja. Konkurencja to fikcja skupiające różne branże. Dla przykładu duża firma śmieciowa PreZero w chodzi w skład grupy kapitałowej Schwarz, która kontroluje w Polsce 14 spółek zależnych miedzy innymi Kauflad Polska Markety czy Lidl. Kto by pomyślał śmieci i żywność. To my we własnym zakresie musimy podjąć działania aby zmniejszyć ilość odpadów i odpowiednio je posegregować.
Ostatnio zmieniony 02-09-2020 21:10 przez 1967, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: encore » 02-09-2020 20:58

1967 pisze:
02-09-2020 20:47
Jest też cała paleta śmieci z domów jednorodzinnych które trzeba osobiście zawieść do PSZOK. Po co się trudzić jak łatwiej jadąc do pracy podjechać po altanę i podrzucić na teren spółdzielni. A gdyby był system z Ciechanowa śmieci każdego mieszkańca były by zidentyfikowane, a teren monitorowany.
Otóż to! Kto ma wiarę w ludzką uczciwość Polaków ten jest człowiekiem naiwnym.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ