Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: admin » 13-10-2020 20:32

Obrazek

Dopiero w niedzielę w podsumowaniu tygodnia pisałem, że Prezydent na konferencji zaprezentował nam jak zamierza wydawać pieniądze, których jeszcze nie mamy, albo w ogóle nie będziemy mieć, natomiast ani słowem nie wspomniał o sytuacji finansowej miasta, czy deficycie. Planowanych kroków i bieżącej sytuacji w tym zakresie nie dowiedzieliśmy się zawczasu od Prezydenta, ale możemy je poznać z projektów uchwał na najbliższą sesję.

W porządku obrad Rady Miasta na 16 października zaplanowano m.in. uchwały dotyczące emisji obligacji 7 serii. Łączna wartość obligacji ma wynieść ponad 27 milionów złotych.

Z projektów uchwał dowiadujemy się co następuje:
  • Emisja obligacji nastąpi poprzez propozycję nabycia skierowaną do jednego adresata.
  • Obligacje będą obligacjami na okaziciela.
  • Obligacje nie będą zabezpieczone.
  • Obligacje mogą zostać dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu.
Kolejne serie obligacji od A do G różnią się przede wszystkim czasem wykupu, od przyszłego do 2035 roku. Serie od A do E przeznaczone są na spłatę kredytu w banku PKO BP, a seria G o wartości 5 mln złotych na pokrycie tegorocznego dodatkowego deficytu.

Dowiadujemy się przy okazji, z czego dodatkowy deficyt wynika:

Ubytek dochodów odnotowano we wpływach z następujących tytułów:
  • podatku od działalności gosp. os. fiz., opłacanego w formie karty podatkowej w kwocie 6.468,33 zł,
  • podatku od nieruchomości w kwocie 328.855,50 zł,
  • podatku od czynności cywilnoprawnych 48.507,00 zł,
  • podatku rolnym w kwocie 8.670,54 zł,
  • opłaty skarbowej w kwocie 64.402,90 zł,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 4.156.002,04 zł,
  • podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 387.093,69 zł.
Tym samym planowany deficyt tegorocznego budżetu ma wynieść 14.439.105 zł zamiast zapisanych pierwotnie 2.305.000 zł.

Z kolejnych punktów dowiadujemy się jak obligacje będą oprocentowane:
  • Oprocentowanie obligacji nalicza się od wartości nominalnej i wypłaca w okresach półrocznych liczonych od daty emisji, z zastrzeżeniem że pierwszy okres odsetkowy może trwać maksymalnie dwanaście miesięcy.
  • Oprocentowanie obligacji będzie zmienne, równe stawce WIBOR 6M, ustalonej na dwa dni robocze przed rozpoczęciem okresu odsetkowego, powiększonej o marżę.
W uzasadnieniu uchwały o seriach obligacji od A do F zwrócono uwagę na niższe koszty obsługi zadłużenia w formie obligacji i większą elastyczność instrumentu. Planujemy wcześniej spłacić dług w PKO BP, oszczędzając koszty na niższej marży. Operacja ma w założeniach pozwolić na obniżenie marży kredytu z 1,89pp na 1,50 pp. Oszczędności mają wynieść ponad 785 tys. zł.

W przypadku serii G obligacje mają spełnić funkcję kredytu, ale również na bardziej korzystnych warunkach niż pożyczka bankowa. Możliwość wyemitowania obligacji na pokrycie dodatkowego deficytu dała ustawa COVID-owa z 2 marca 2020 roku.

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: dominik267 » 13-10-2020 20:58

Sprzedali Tarwod a i tak brakuje...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: admin » 13-10-2020 21:02

Pierwsze serie na spłatę wcześniejszego zadłużenia, oszczędność jakaś jest.
Seria G na straty "covidowe".

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: TSS » 13-10-2020 21:08

Jaja .................. cos jest nie tak w tym mieście ......... Władza nie mówi prawdy!!!!!!! Cały czas jesteśmy mamieni i manipulowani. Może jakiś szejk z Arabii Saudyjskiej kupi te akcje i będzie ALTARNOBRZEGDIN :D

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: olsen* » 13-10-2020 21:42

No fajnie opisałem sytuację ale nie pozwolono mi jej dodać,dzięki!, sorry, serwer, etc.....nagle akurat w tym wątku co opisałem prawdę! no szkoda!więcej się nie odważę! dobrej nocy przyszli obligatorianci!

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: zbyry » 13-10-2020 21:43

Każdy z nas wie, że jesteśmy w czarnej ekhmm, też wiedziałem, ale nie, że aż tak głęboko. 18,5 mln z PFR, obecne zadłużenie oscylujące na poziomie ok. 100 mln zł (mniej lub więcej, nie znam dokładnego wskaźnika), 27 mln teraz...pisałem o obligacjach, ale zamiast PFR. Wykracza to poza moją percepcję długu, a jest ona dosyć szeroka. Rozumiem montaż finansowy i oszczędności, tylko, że to projekcja, życie przynosi całkiem co innego. Kto te długi spłaci i czy one możliwe będą do spłacenia? Dino ciekawie dziś opisał strukturę długu na poziomie kraju przechodząc na samorząd, to teraz jeszcze plus 27 mln. Zakończyć wypada filozofią XD, należącą do wiadomo kogo.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: encore » 13-10-2020 21:52

Może i wsparłbym skromnie miasto licząc na zysk lepszy niż na lokacie o ile coś przy obecnym Wiborze 6m (0,25%) można by było uzyskać przy założeniu marży na poziomie np 0,5-0,6%. Czekam też na konkretne informacje, np co do kwoty zakupu 1 obligacji oraz pozostałych warunków, np. czy minimalny zakup to dajmy na to pakiet 100 czy 1000 obligacji.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: admin » 13-10-2020 22:22

olsen* pisze:
13-10-2020 21:42
No fajnie opisałem sytuację ale nie pozwolono mi jej dodać,dzięki!, sorry, serwer, etc.....nagle akurat w tym wątku co opisałem prawdę! no szkoda!więcej się nie odważę! dobrej nocy przyszli obligatorianci!
Przepraszam najmocniej. Rzeczywiście serwer coś częściej się rozpala na czerwono, chyba już 3 dzień. Powoli optymalizuję, ale to ciągle nie jest to. Coś go przymula.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: encore » 13-10-2020 22:30

Admin serwera będzie wiedział dlaczego. Czyżby jakiś oszczędnościowy loadbalancing? U poprzedniego providera Ci się to nie przytrafiało. O ostatnio 509 rzeczywiście daje się we znaki.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: admin » 13-10-2020 22:35

Poprzedni serwer kosztował jakieś 8 razy więcej, a inna sprawa, że pożegnaliśmy się, bo byłem mimo wszystko dość kłopotliwy.
Od prawie 2 lat po przeprowadzce i przemeblowaniu było nieźle, coś się pogorszyło parę dni temu, ale jeszcze nie wiem co.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: encore » 13-10-2020 22:47

Jeśli nic nie zmieniałeś po swojej stronie to na Twoim miejscu oczekiwałbym szczegółowego raportu wraz z wyjaśnieniami od hostingu. Netart, home i dwóch innych z którymi działałem służyli także radą w optymalizacji usług po mojej stronie. Wielokrotnie przeginałem w początkach soap z generowaniem xmli i mam tego świadomość, jednak dzielenie na raty w cronie obciążenia procesora serwera dawało radę. 😉 A to wszystko za doradą ze strony hostingu.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: admin » 13-10-2020 23:17

W końcu dzisiaj napisałem, zobaczymy.
To już trochę inne czasy niż jak mnie wyrzucali 10 lat temu po powodzi :)

Mam wrażenie, że pół godziny po mailu wszystko zaczęło śmigać wyraźnie szybciej i bez czerwonego ekranu.
Może to chwilowe, a może coś się udało rozwiązać.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: zbyry » 14-10-2020 00:23

Trochę już wypadłem a może bardzo z IT i nie do końca mam pojęcie o czym pisze @encore (czas nadrobić), ale rzeczywiście kilka razy czerwonym dawało po oczach, a pamiętam płodziłem długi tekst do wątku EKO o OZE, pompach ciepła itd i poszło w niwecz :-) trochę przycukruję, tarnobrzeg.info należy dla mnie do tych portali/forów, gdzie gdziekolwiek bym nie był, zawsze zaglądam i czytam, czasem coś stuknę w klawisz. Miło tu jest :-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: admin » 14-10-2020 17:13

Dostałem od serwerowni listę adresów generujących bardzo duży ruch, głównie z Singapuru, Ukrainy i Francji. To nie atak DDOS, po prostu jakieś śmieciowe roboty. Patrzę teraz na statystyki błędów i jest całkiem nieźle, błędy zdarzają się pojedynczo, a nie nawet 1500 razy na godzinę jak wczoraj.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: zbyry » 15-10-2020 20:25

zysk lepszy niż na lokacie
A są takie, na których jest zysk? :-) Ciekawe, bo mamy obligacje bez zabezpieczenia, dla jednego adresata, obstawiam według doradcy Huberta, BGK lub PFR. Rynek regulowany ok, ale alternatywny? Może jest jakaś firma, która doradzała przy tej transakcji? 27 mln obligacji, aby uzyskać kwotę poniżej poniżej 1/27...resztę można policzyć samemu i wyciągnąć wnioski, choć liczyć właściwie to nie ma co.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: admin » 17-10-2020 10:32

Obligacje zaklepane, teraz będziemy szukać chętnych.

I ktoś musi zadać to pytanie...
Wciąż liczymy na to, że na Kolekcję Dzikowską uda się uzyskać środki zewnętrzne.
Ale jeśli nie znajdziemy środków zewnętrznych, to gdybyśmy zdecydowali się w tym momencie nie kupować Kolekcji Dzikowskiej, to nie musielibyśmy emitować obligacji na dodatkowe 5 mln zł (seria G)?

Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Tarnobrzeg planuje wyemitować obligacje na ponad 27 milionów złotych

Post autor: olsen* » 17-10-2020 11:34

Trafne spostrzeżenie, skoro chcemy usilnie teraz kupić kolekcję to trzeba wyrównać stan kasy! bo jakoś nie wierzę że znajdzie się ktoś kto wywali całą kasę na dzieła!,pozostają jeszcze wydatki bieżące takie które można przesunąć, tutaj też można by się pokusić o powiedzmy rozsądek!

ODPOWIEDZ