Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
olsen*
Posty: 213
Rejestracja: 13-12-2018 21:13

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: olsen* » 31-10-2020 19:52

andriu81 pisze:
31-10-2020 18:46
koniecznie niech ktoś wywiesi taką kartkę "park cmentarny" i nie ma bata żeby zamknęli jutro cmentarz,bo przepisy pozwalają
Też bym tak chciał, ale dziś wyczytałem, że to zależy nie od proboszcza tylko od kogoś innego,jeśli cmentarz jest w całości administrowany przez parafię to tak, ale jak jest komunalny to już nie i wtedy są sankcje dla tych co odwiedzają i tych co to bez zgody wywiesili -jak dla mnie to jest bardzo chore!

caro3139
Posty: 426
Rejestracja: 21-06-2010 14:32

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: caro3139 » 31-10-2020 19:53

Prymas Polski o apelu Kaczyńskiego, by bronić świątyń. "Kościół nie potrzebuje żadnego parasola ochronnego"


https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... oxNewsLink

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: norweski_leśny » 31-10-2020 20:58

A ja nie rozumiem całego tego szumu. Dla mnie 1 listopada to nie tradycją tylko festiwal próżności. Kto kupi większego znicza, kto postawi bardziej rozłożyste chryzantemy itd. a pozostałe 365 dni w roku nie pamiętają, że grób istnieje i też można go odwiedzać. Pretensje można mieć odnośnie zrobienia tego w ostatniej chwili. Natomiast argumenty o mordowaniu tradycji i innych takich do mnie nie trafiają. Swoją drogą zgodnie z tradycją cmentarze odwiedza się we wzmożony sposób przez cały listopad.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: zbyry » 31-10-2020 22:36

@norweski_leśny w jakimś stopniu masz rację, ale nie pakuj wszystkich do jednego wora. Nie znasz historii tych, co nad grobami stoją, palą znicze, przynoszą kwiaty, dbają cały rok, przeżywają swój ból i nie stroją jeśli tak można powiedzieć pomnika na ten dzień, aby się pokazać. Nie neguję Twojego zdania bo rację masz jak napisałem w pierwszym zdaniu, ale nie tyczy się ona wszystkich.

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: marysia67 » 01-11-2020 08:36

Widziałam w piątek wieczorem potykające się o pomniki babcie, które przyjechały na cmentarz ze zniczami i kwiatami rowerami. Co z tymi, którzy byli na 2 zmianie, podróżnymi, którzy jechali na groby bliskich. Wg mnie to była bardzo zła decyzja. Owszem, mogli zabronić mszy na cmentarzach, ale tak czy siak, to decyzja powinna zapaść wcześniej, a ludzie poinforrmowani o niej z kilkudniowym wyprzedzeniem.

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: andriu81 » 01-11-2020 08:47

Cmentarz w sobowie podobno jednak otwarty i poza rozporządzeniem o zakazie zgromadzeń do 5 osób i chodzeniu w maskach nie istnieje coś takiego jak zakaz wejścia na cmentarz. Równie dobrze możnaby zakazać wejścia na targ czy do sklepu czy do parku. Kto zechce ten pojedzie. Znalazłem interesujący artykuł odnośnie tej sytuacji i polecam przeczytanie pozostałych w sekcji "top 5"
https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Polsk ... ak-w-Wuhan
https://www.planeta.pl/Ciekawostki/Jasn ... ie-spelnia

pikin
Posty: 84
Rejestracja: 27-02-2017 19:45

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: pikin » 01-11-2020 11:21

Dzisiaj obudzi la mnie cisza, jak nigdy wcześniej. Chyba tylko w Nowy Rok.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: admin » 01-11-2020 15:01

Na Piaskach kamienia wagi wielkiej nie wtoczyli, zbrojnej straży nie użyli, kto chce to wchodzi, brama otwarta. Jak widać na zdjęciu sprzed chwili, łatwo można zachować dystans społeczny. Na cmentarzu nie ma żywego ducha.


andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Cmentarze zamknięte od Halloween do Dnia Zadusznego

Post autor: andriu81 » 01-11-2020 17:33

Przed chwilą wróciłem z cmentarza w Sobowie, pustki, kilkoro ludzi jedynie. Bylismy we dwoch, zapaliliśmy znicze,pomodliliśmy się, pooglądaliśmy stare groby. Co ciekawe najstarsze pochowane osoby na cmentarzu są w 1989, dziwne,a wcześniej cmentarz przecież istniał.
No cóż, ludzie w Polsce łatwo dają się zastraszać, prostymi i głupimi rozporządzeniami, kompletnie oderwanymi od logiki, od prawa, od tradycji, od czegokolwiek. Nie można było wymyslić nic głupszego niż pandemia na cmentarzu w ostatni dzień, ale dla PiS-u normalna sprawa .Ludzie łykają bez problemu. To jest straszne. Nieznajomość prawa i dawanie się podpuszczać jest czymś normalnym.

ODPOWIEDZ