Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: encore » 29-09-2021 11:00

Pod autokary tak. Natomiast egzekwowany powinien być zakaz wjazdu dla "tirów". Nie raz widywałem tam nocujących kierowców. Na razie pojedynczych, ale spodziewać się można że będzie coraz więcej chętnych do darmowego skorzystania z infrastruktury i np umycia się w zalewie.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 29-09-2021 12:56

encore pisze:
29-09-2021 11:00
Pod autokary tak. Natomiast egzekwowany powinien być zakaz wjazdu dla "tirów". Nie raz widywałem tam nocujących kierowców. Na razie pojedynczych, ale spodziewać się można że będzie coraz więcej chętnych do darmowego skorzystania z infrastruktury i np umycia się w zalewie.
Znak ograniczenia tonażowego już powinien tam stać. A straż miejska (razem z policją) sypać mandatami aż miło. Jak w tym roku przy dużych upałach na parkingu stał sobie tir to nie uwierzę, iż nie doszło do odkształceń nawierzchni. To wszystko było robione na 3,5 tony. Oczywiście wyjątek niech stanowią autobusy miejskie (i wspomniane w postach powyżej autokary, o ile będą miały specjalne miejsce na parkowanie).

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: A1313 » 29-09-2021 14:57

Prócz autokarów.
Przegladam mapę i nie mogę dojrzeć miejsc szerokich na kamery oraz długich i szerokich na samochody z przyczepami kempingowymi.
Nie od razu Rzym zbudowano, a4 też rodzi się w bólach z 2 pasów i braku pasa awaryjnego.

kubakuba
Posty: 5
Rejestracja: 30-09-2021 16:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: kubakuba » 30-09-2021 16:36

Drodzy koledzy i kolezanki co myslicie o poziomie nowopowstajacych inwestycji mieszkaniowych. Czy jest cos wartego uwagi?
Szykuje sie do kupna ale wybor nie jest zbyt wielki
Przepraszam jesli nie na temat ale obserwujac forum widze ze macie ponad przecietne lokalne informacje :) a to mi sie podoba

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 30-09-2021 19:28

Wybór chyba jest większy niż kiedykolwiek :)
Ktoś (chyba TN) niedawno pisał o bloku na Targowej, że jest trochę niedoróbek. Z tego co pamiętam problem był głównie w kondygnacji podziemnej, gdzie coś regularnie zalewało, a deweloper ignorował zgłaszane uwagi. Ale tam przynajmniej można kogoś spytać jak to działa, a w pozostałych blokach jeszcze nie mamy uwag od mieszkańców.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 30-09-2021 19:59

Marszałek Władysław Ortyl twierdzi, że: Mamy historyczną szansę na szybszy rozwój regionu - czy w tym regionie jest Tarnobrzeg?

https://nowiny24.pl/marszalek-wladyslaw ... 3-15827281

kubakuba
Posty: 5
Rejestracja: 30-09-2021 16:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: kubakuba » 01-10-2021 07:56

admin masz racje...a do tego tak jak nigdy wszystko idzie na pienku. Vistula caly wykupiony w szczegolnosci mniejszy budynek ktory byl sprzedany zanim nawet zaczal powstawac...dlatego chcialem kupic "osiedle na skarpie" ale troche sie spoznilem bo zostaly bardzo male metraze co za czym idzie droga cena za metr bo ponad 6 tysi a do tego miejsce postojowe trzeba wykupic itp
Co do wikany, rowniez widzialem ten artykul i odziwo zaraz po nim wystrzelili z promocja ale tam to akurat bym nie chcial nic kupic

kubakuba
Posty: 5
Rejestracja: 30-09-2021 16:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: kubakuba » 01-10-2021 07:58

Wiec tak naprawde jest wybor ale juz go nie ma :/
Wie ktos moze jeszcze o jakichs inwestycjach nowopowstajacych?

Dawid_tbg
Posty: 616
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dawid_tbg » 01-10-2021 08:58

kubakuba pisze:
01-10-2021 07:58
Wiec tak naprawde jest wybor ale juz go nie ma :/
Wie ktos moze jeszcze o jakichs inwestycjach nowopowstajacych?
Jak już Admin wspomniał, sporo się dzieje. Budują sie apartamenty „Na skarpie” na ukończeniu są apartamenty Vistula. Dodatkowo pozwolenie na budowe ma budynek wielorodzinny przy urzędzie pracy. Jest tez w planach nowy blok Wikany przy 11 listopada, oraz jakiś tajemniczy inwestor z budynkiem na przeciwko boisk treningowych Siarki na Zwierzyńcu. TBS mam nadzieje że ruszy ponownie z bliźniaczym blokiem na św. Barbary (oby z lepszym odwodnień garaży bo notorycznie je zalewa). Aha jeszcze powstaje sporo budynków jednorodzinnych na osiedlu Borów, oraz kilka szeregowek na Mokrzyszowie.
Mam nadzieje ze nic mi nie uciekło.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 01-10-2021 17:06

kubakuba pisze:
01-10-2021 07:58
Wiec tak naprawde jest wybor ale juz go nie ma :/
Wie ktos moze jeszcze o jakichs inwestycjach nowopowstajacych?
Na ul. 1 Maja, w tym roku ma ruszyć budowa nowego bloku i tam bym szukał. Ale ceny windują w górę i nie będzie taniej niż grubo ponad 5 tys. z m2.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 01-10-2021 18:52

Kopalnia odkrywkowa "Centrum", do siarki już blisko ;)

wykopki.jpg
wykopki.jpg (218.02 KiB) Przejrzano 3435 razy

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: dominik267 » 01-10-2021 20:20

A tam kiedyś czasem nie było jakiegoś cmentarza?:>

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 01-10-2021 20:32

Był stary kirkut, w stanie takim jak zaraz będzie w poniższym cytacie, ale nie wiem czy nie bardziej pod halą niż pod Dzikowiakiem.

A z kirkutem w centrum było tak:
Jak Niemcy weszli do Dzikowa, to wszystkich Żydów wypędzili z miasta — zagnali do getta gdzieś w jakiemś dużem mieście, ino niektórych ostawili w haresztach, a potem gnali do robót przy zrównaniu z ziemią kirkutów, a potem na piaskach kole Borka rozwalali. Twoje rodzice i rodzeństwo...
Gorczycowa zaczęła łkać i trudno jej było mówić, więc spróbowałem jej ulżyć i ze śmiechem na gębie i ze łzami w sercu mówię, że wiem wszystko, co z Żydami robiono po likwidacji gett.
Jednakże tym nie zdołałem rozluźnić zahamowania - więc próbuję ją zagadywać dalej.
— Chyba najpierw likwidowali kirkut, ten, co był w sąsiedztwie rynku, za mordownią Chruściela, tak? A potem ów naprzeciwko rzeźni?
— Skąd wiesz? — zapytała nadal szlochając.
- Pamiętam jak dziś, gościłem raz w Sianówku ze Schabowskim Józkiem, fotografem, i przyszedł wtenczas reb Kinstlicht, żeby kłócić się z baronem o trefne, o szabasy i święta, o picie wódki z gojami, i nazwał barona nieczystym. Na to oburzony baron: Wyście czyści — jak świnia. Najbliższe świadectwo — to stary kirkut.

Bo z tym kirkutem to tak było: Stojąc pod Borkiem widziało się kirkut, na którym od wielu dziesiątków lat już nie grzebano, tylko na „nowym”, przy ulicy Sienkiewicza, naprzeciwko rzeźni.
Stary kirkut, wielki jak rynek, ogrodzony był wysokim murem. Nagrobki na kirkucie były gęsto porosłe zielskiem, a cały teren zasypany wszystkim tym, co się na tarnobrzeskich gnojowiskach i zagatach nie mieściło. A na to wszyscy mieszkańcy centrum — wokół starego kirkuta — wylewali wszelkie nieczystości: z nocy i z dnia. W środy lasowiaki skakali za mur załatwiać się z obiema potrzebami. Więc czym „pachniał” kirkut — nie warto wspominać. Dobrze go pamiętam, bośmy tam jako chłopcy zbierali robaki na przynętę do wędek. Szukaliśmy robaków pośród niedowytrzymalnego smrodu i człapiąc w ekskrementach, potykając się o żelastwo, rozbite gliniaki, pogięte urynały, zardzewiałe obręcze z beczek od śledzi (Kopel — nafciarz nimi handlował) i jednak warto było tam łazić po glisty, zwłaszcza podczas długotrwałej suszy. Mogło całe lato nie padać — tam zawsze było mokro.

Gdy więc atakowany baron wytknął rębowi Kinst-lichtowi ten kirkut, to wszystko, chasyd na to:
— Nu, co z tym robić? Kirkutowi nawet Salomon nie poradzi!
— Dajcie mi pełnomocnictwa, ja poradzę — zaofiarował się baron.
— Proszę, proszę! Winoszynka - junior, wielki czarodziej! Nowoczesny Oker-Harim! W jaki sposób, panie Oker, chciałbyś tę górę przenieść? I kaj?
— Najpierw zlikwidować mur, potem wywieźć nieczystości na rólki, z kamiennych naczyń, szklanych i porcelanowych, zrobić stłuczkę i wysypać na ścieżki między grobami, żelastwo obręczowe i żeliwne — sprzedać na szmelc, groby zamienić w kwietniki. Pomniki i tablice mogą zostać, tyle że raz do roku je oczyszczać. Piękny skwer i pomnik zarazem!
— Cie-cie-cie! Oker Harimku! Więc żeby lasowiaki we środę mogli srać pośrodku miasta w pachnieniu kwiatuszków, trzeba usunąć zepsute żydowskie kible i urynałki!
— Gmina wydzieli dyżury spośród obywateli żydowskich, żeby stróżowano. Zresztą ma rabin na utrzymanie dworu? Niech mu uszczupli i opłaca stróża kirkutowego! Dać jakiemuś biedakowi posadę — każde przypadkowe łajno wymiecie. Mówię „przypadkowe”, bo normalnie kto się odważy iść tam z potrzebą, jeżeli skwer-kirkut ze wszystkich stron będzie jak sito przezroczysty? A po drugie, gdy ludzie się przyzwyczają ”do pięknej zieleni i róż, aż się roić będzie od amatorów zdrowego odpoczynku.
— I od gojów też, co nocą na grobach będą się.,..
— A co, goje nie mają do tego prawa?
— Mają, tylko nie na kirkucie przerobionym, wbrew wszystkim naszym księgom ha miejsce spacerowe. Tylko taki apikojres może podobne herezje głosić! A nawet i z tego punktu widzenia, to utopia...
— Gorczycowa! Co się stało ze starym kirkutem? Gdzie te pachnące, dzikie bzy, pod zielonymi olchami?
— Jak to gdzie! Dla kirkuta stworzyli Oświęcim na miejscu. Josie! Co mam powiedzieć? Żywych grzebali, zmarłych wygrzebywali.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 02-10-2021 10:06

Cmentarz jest pod halą targową, dlatego zapewne zawsze będzie szpecić miasto. W tym miejscu nie było cmentarza co potwierdziła sama komisja z jakiejś tam gminy żydowskiej co prowadziła śledztwo w tym zakresie. Dali zielone światło na inwestycję.
Natomiast całość prac jest prowadzona pod nadzorem archeologicznym, więc jak coś zostanie znalezione to na pewno o tym się wszyscy dowiemy.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: dino » 02-10-2021 12:25

Krótka przejażdżka rowerem i:
1. dwa sklepy na dworcu autobusowym zlikwidowane,
2. pomieszczenia po sklepie na Piłsudskiego "do wynajęcia".

Chyba jednak dotarliśmy do kresu możliwości handlu w Tarnobrzegu. Każda kolejna galeria/pasaż handlowy będzie wykańczała obiekty handlowe w innym miejscu.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
Robi73
Posty: 104
Rejestracja: 28-10-2006 14:29

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Robi73 » 02-10-2021 12:40

dino pisze:
02-10-2021 12:25
Krótka przejażdżka rowerem i:
1. dwa sklepy na dworcu autobusowym zlikwidowane,
2. pomieszczenia po sklepie na Piłsudskiego "do wynajęcia".

Chyba jednak dotarliśmy do kresu możliwości handlu w Tarnobrzegu. Każda kolejna galeria/pasaż handlowy będzie wykańczała obiekty handlowe w innym miejscu.
Ad.1
Ma być jeden duży czyli większe PEPCO otwarcie gdzieś około 19.10

nikto
Posty: 116
Rejestracja: 04-01-2018 10:01

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: nikto » 02-10-2021 19:35

Dzisiaj odsłonięto pomnik Ks. Michała. Jakoś portale tarnobrzeskie o tym milczą. Nowiny24 napisały

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: A1313 » 02-10-2021 19:52

nikto pisze:
02-10-2021 19:35
Dzisiaj odsłonięto pomnik Ks. Michała. Jakoś portale tarnobrzeskie o tym milczą. Nowiny24 napisały
Wystarcz poszukać, albo inaczej - trzeba się namęczyć by nie zauważyć.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 02-10-2021 20:16

No chyba każdy pisze? Ja pisałem tydzień temu, to się nie skupiam na temacie. Wrzuciłem dzisiaj zdjęcie na fejsa, a jutro wrzucę do podsumowania tygodnia. Przy pomniku nie spędziłem za wiele czasu, zbierałem kasztany nieopodal. Lubię zbierać kasztany.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 06-10-2021 13:15

I znów wychodzi na to, że nasz urząd do końca sam nie wie co robi.
Ponownie drogi zgłoszone do projektu Programu Inwestycji Strategicznych (PIS), uzyskały finansowanie z RFRD (Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg) złożonego pod koniec roku 2020. Dodatkowo, w połowie tego roku deklarowano, iż te same drogi zostały zgłoszone do RFRD na rok 2021! (rozstrzygnięcie w roku 2022!). Zatem zamiast złożyć inne drogi, to zamknęliśmy sobie możliwość inwestowania gdzie indziej (a potrzeby zawsze są nieskończone).

Więc na ten moment z największego projektu PIS "wyleciało" już 4? 5? dróg. A potem usłyszymy, iż złe władze centralne nie dały nam niecałych 30 mln na inwestycje drogowe. Tylko sami na własne życzenie do tego doprowadzamy! I to samo, jeżeli dostaliśmy dotację w mocy RFRD edycja 2020 to zgłoszenie dróg na edycję 2021 oznacza ich automatyczne odrzucenie. Zatem inne drogi w to miejsce mogły zostać złożone!
Oczywiście dopuszczam możliwość, iż podwójne zgłoszenie dróg (do PIS oraz RFRD) ma na celu zrobienie dróg całkowicie za darmo (bo wkład własny do dotacji z RFRD zostanie uzupełniony środkami z PIS) ale po pierwsze nie wiem czy taka możliwość jest dopuszczalna a po drugie, wkłady własne plus pozostałe inwestycje nie wyniosą tych ok. 30 mln (tylko sporo niżej).

Mamy przyznane finansowanie dla następujących dróg:
Budowa dróg gminnych - ulicy Chemicznej (G122187), Siarkopolowej (G122186) oraz Mechanicznej (TB1T/00064058) na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tarnobrzegu.

To jest inwestycja wieloletnia co oznacza, iż w kolejnych latach pieniądze będą się pojawiać "z automatu" na realizację tych zadań (a nie jak to władze się chwalą, że uzyskują je jakoby od nowa). Co ciekawe to na ten rok przewidziano kwotę, która prawdopodobnie ma stanowić wkład do dokumentacji. Na rok 2022 nie przewidziano żadnych środków (tak wynika z tabel dofinansowania) a dopiero w roku 2023 i 2024 jest pozostała pula środków. Oczywiście nasze władze mogą zrezygnować z przyznanej dotacji.

ODPOWIEDZ