Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: admin » 14-11-2022 16:43

O dopłatach pisałem we wczorajszym podsumowani tygodnia. Na razie sondowane są potrzeby odbiorców, a urzędnicy dzwonią do osób, które zgłaszały się po dofinansowanie. Do wzięcia na gospodarstwo jest 1,5 tony w tym roku i 1,5 tony po Nowym Roku.
Dzwoniący informują, że węgiel może być w postaci miału, ekogroszku, albo orzecha, zależnie od kotła.
Cena dla klienta ma nie przekroczyć 2000 zł brutto za tonę.

Podsumowując, jeśli ktoś mieści się ze zużyciem w 3 tonach i kupi od miasta, to zapłaci 6000 zł, ale po odebraniu dopłaty w wysokości 3000 zł wychodzi 1000 zł za tonę węgla, czyli niewiele więcej niż w poprzednim sezonie.

Z tego co pojawia się w innych miastach w Polsce, to potrzeby okazują się wyraźnie mniejsze niż szacunki. Zobaczymy jak będzie u nas.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: dino » 14-11-2022 19:47

admin pisze:
14-11-2022 16:43
Podsumowując, jeśli ktoś mieści się ze zużyciem w 3 tonach i kupi od miasta, to zapłaci 6000 zł, ale po odebraniu dopłaty w wysokości 3000 zł wychodzi 1000 zł za tonę węgla, czyli niewiele więcej niż w poprzednim sezonie.
Aha.
Czyli w rezultacie to blokersi dostali po kieszeni wyższymi rachunkami za c.o.
Rząd łaskawie zapewnił, że nie będzie więcej niż o 40 procent.
To teraz jeszcze przed świętami wpierdolić śmieci z okolicznych domów do altan blokersów i gra.
Bo nie uwierzę, że ktoś w bloku w kuchni o rozmiarze 2 metry na 2,20 trzyma w worze kilkadziesiąt zużytych plastikowych butelek.
A tych worów naliczyłem TRZY.
Chociaż.... z drugiej strony.... lepiej do altany komuś podrzucić niż w piec. Może taka była awaryjna opcja?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: alek » 14-11-2022 20:45

Bardzo uogólniasz @Dino. To nie jest tak , że jak to ująłeś tylko "blokersi" dostali podwyżki. Podwyżki dotyczą również tych mieszkających w domach. Podam Ci na moim przykładzie.Jako osoba fizyczna za gaz w zeszłym roku w październiku płaciłem 0,12478 gr za kWh brutto, w tym roku w październiku płaciłem już 0,20027 gr brutto. Mój rachunek za gaz wzrósł o 61% a jeśli od nowego roku wróci podatek VAT to jeszcze rachunek wzrośnie o 23%. Jak to się ma do zapewnień rządu o podwyżce nie większej niż 40% . Kocioł gazowy mam już ładne parę lat , ale zastanawiam się jak czuja się ci , którzy wzięli dotację na wymianę tzw. kopciucha bo chcieli być eko , bo mało że musieli dołożyć sporo do zakupu kotła to teraz zapłacą jeszcze kilkadziesiąt procent więcej za gaz?
Nie wiem jak jest ze śmieciami i kto podrzuca ich pod altany. Wydaje mi się , że robią to bardziej osoby prowadzące działalność , bo oni zawierają indywidualne umowy i płacą za wywóz od pojemnika. Osoby prywatne mają umowy i raczej nie wożą śmieci do centrum , bo czy wystawią przed ogrodzenie jeden worek czy trzy worki to i tak to samo zapłacą. Jaki byłby sens? Tak czy inaczej to za podrzucone śmieci płacą wszyscy mieszkańcy a dla Ciebie jedyne utrudnienie to przepełniona altana czy pojemnik.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: admin » 15-11-2022 07:18

A jak blokersi odczują rekordową podwyżkę podatku od nieruchomości? Wszystkim rosną opłaty, chociaż w domu pewne tematy łatwiej rozwiązać, czy to kozą, czy fotowoltaiką.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: zbyry » 16-11-2022 19:45

Heh, zerknąłem jak tam wygląda sytuacja z dystrybucją, czy też redystrybucją węgla u nas i po sąsiedzku.

Stalowa Wola zdaje się, już ma problem z głowy.
Gorzyce do piątku zbierają wnioski w Ośrodku Pomocy Społecznej, jeszcze trochę drogi przed nimi, bo zdaje się, nie wiedzą, kiedy będzie opał. Sandomierz jest w trakcie, jak w Baranowie i Nowej Dębie - pewnie będę wiedział jutro.

A jak u nas? UM ma do obdzwonienia coś ok 1000 gospodarstw. Dzienny przerób to ok 50 telefonów...także tego, jakieś 20 dni pod warunkiem, że się dodzwonią. Kto ma dysponować/zarządzać "deputatem węglowym", podobno, że TBS ;)

I teraz tak, czy ktoś w ogóle pomyślał o tym, że mamy "czwórmiasto", istniejące według mnie li tylko formalnie, połączyć siły i zarządzić tym sensownie? Nie można było powyciągać danych z deklaracji kto czym opala i zacząć działać zdecydowanie wcześniej, wszak w kupie siła? Zebrać TIR-y, wpakować węgiel i po 4-mieście rozwieść, każdemu według wcześniej zebranych danych, 50% jakiś czas temu, 50% po nowym roku? Przecież to by wyszło taniej i sensowniej, spójrzcie sami, ceny od sierpnia spadały https://www.wnp.pl/gornictwo/notowania/ceny_wegla/ Zapowiadają minusowe temperatury, czyli idzie zima, piach i sól chyba w tarnobrzeskim RDM-ie jest, ale węgla nima :)

Jestem ciekaw, jak logistycznie poradzi sobie z tym ktoś, kto będzie tym dysponował. Wyjść jest co najmniej dwa i są one proste, właściwie byłyby proste, gdyby tylko ktoś wcześniej pomyślał i pojechał do stolicy po środki, aż się podzielę: przywieźć węgiel i złożyć na placu RDM, ile się da, dogadać się z ECO (tam też złożyć, miejsce jest), składem węgla przy Litewskiej (tam też plac bardzo duży). Zakładam, że RDM ma wagę, ECO ma na pewno, skład też i ładować po 1,5 tony na fure. Podzielić to osiedlami i dniami i godzinami, żeby to szło jak ciąg produkcyjny (bez korków i chaosu komunikacyjnego) - prosta logistyka. A jeżeli nie tak, no to też jest Siarkopol, też jest waga, miejsce, spółka Skarbu Państwa, no da się? Da się. Ale skoro my najpierw dzwonimy, to po mojemu jesteśmy w czarnej...bo to jest tak, jakby na SOR wiedzieli, że jedzie karetka z pacjentem z migotaniem komór, a czekał nań okulista. Reasumując, idea 4-miasta nie sprawdza się, każdy sobie rzepkę skrobie, to w ogóle nie istnieje. I dziś się cieszę, że nie ogrzewam węglem, uff.

Roman90
Posty: 96
Rejestracja: 19-10-2020 09:37

Re: Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: Roman90 » 17-11-2022 08:18

Akurat do dystrybucji węgla do 4-miasto nie jest potrzebne.. . słaby pomysł.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: zbyry » 17-11-2022 13:11

Akurat do dystrybucji węgla do 4-miasto nie jest potrzebne.. . słaby pomysł.
Po to jest czwórmiasto, jak np. aglomeracja Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, aby min. zapobiegać rosnącym kosztom i finalnym przerzucaniu ich na mieszkańców. Gdy każdy sobie, a tak życie pokazuje, to wówczas koszty rosną i efekty słabsze. Po to też min. jest praca zespołowa w firmach/instytucjach. Czemu? Bo to jest tańsze i bardziej efektywne.

edit: prosty przykład z przemysłu okołodrzewnego: zamawiam 2 kubiki buku lub sosny czy dębiny, płacę drożej plus transport; gdy zamówię trzy, taniej i odpada koszt transportu, gdy 4 itd, itp, oczywiście do pewnego pułapu, a więc granicy opłacalności i zarobku dla usługodawcy. I tak jest w większości gałęzi gospodarki.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Dopłaty do węgla, węgiel od gminy

Post autor: admin » 23-11-2022 19:00

W odpowiedzi na interpelację PRM Bogusława Potańskiego mamy kilka szczegółów o planowanej akcji węglowej.

W odpowiedzi na Pana wniosek uprzejmie informuję, co następuje:
1.   Ilość deklaracji gospodarstw domowych miasta Tarnobrzega złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynosi około 1 400 gospodarstw. 
2.   Żadna instytucja miejska nie złożyła deklaracji na paliwo stałe do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
3.   Zapotrzebowanie szacunkowe na zakup preferencyjny paliwa stałego dla mieszkańców miasta (pozytywnie rozpatrzonych wniosków na dzień 14.11.2022 r. jest 1 138) wynosi: 3 414 ton, ale rzeczywiste zapotrzebowanie jest nadal gromadzone przez Miasto i może ulec zmianie.

ODPOWIEDZ