Wybory samorządowe - Łukasz Nowak prezydentem Tarnobrzega

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
pejoelka
Posty: 199
Rejestracja: 20-09-2023 20:58

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: pejoelka » 06-02-2024 23:01

Przerażają mnie epistoły Pana Sudoła, żadnej nie doczytałem dalej niż do drugiego akapitu wypowiedzi. Nigdy nie byłem wyborcą PiSu, ale nawet dla tego elektoratu program "na radnego" będzie totalnie niezjadliwy jeśli zostanie podany w takiej formie. Doceniam zdolności pisarskie - tyle muszę oddać. Oby każde ze 100 napisanych słów przełożyło się na 1 głos.

pejoelka
Posty: 199
Rejestracja: 20-09-2023 20:58

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: pejoelka » 06-02-2024 23:20

Dostrzegam pewne marnotrawstwo. Kliknięcie w banner ŁN nie przenosi do strony kandydata z programem czy chociażby notką biograficzną kandydata. Błąd tinfo czy sztabu?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: admin » 06-02-2024 23:25

Na początek wystarczy tak jak jest, to nie błąd.

Mi z kolei podobają się długie i konkretne wypowiedzi, bo zawsze lubiłem literki. Ale rzeczywiście, tłumów się tak nie porwie.

skunaskun
Posty: 137
Rejestracja: 22-02-2018 23:59

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: skunaskun » 07-02-2024 10:51

Zastanawia brak logo partii w reklamie pana Nowaka, biorąc pod uwagę anturaż, w jakim występował.

olekko
Posty: 1780
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: olekko » 07-02-2024 12:42

2 miesiące do wyborów:
- Łukasz Nowak zaczął kampanię w kiepski sposób
- Norbert Mastalerz zapowiada start kampanii, a na razie odpiera w swoim stylu atak znanego tarnobrzeskiego krzykacza na fejsbuku
- Tomasz Stróż był aktywny kilka miesięcy temu z ogłoszeniem kandydatury, potem była mikroaktywność na Tinfo, potem cisza, trudno coś powiedzieć
- Grażyna Potańska piecze pączki w Zakrzowie (tyle wiem, ależ aktywność wyborcza..., w Zakrzowie się wyborów chyba nie wygra?)
- Małgorzata Zych robi żenujące filmiki (pusty śmiech mnie ogarnął jak usłyszałem "budujemy mosty dla pana starosty")
- Dariusz Bożek. Tu się zatrzymam, bo jedno zdanie to mało. Żenujące filmiki na tiktoku odnoszą wg mnie sukces, chociaż widziałem już negatywne komentarze, które chwilę później znikały ;) Dzisiejsza konferencja z ogłoszeniem "gwiazd(*)" Dni Tarnobrzega i uczestnictwo pracowników TDK w tej kampanii wyborczej, to standardy gorsze niż NM 10 lat temu. Radni, którzy występują u jego boku, to radni na tyle kiepscy, że ciekawa jest późniejsza ewentualna koalicja po wyborach w przypadku zwycięstwa PDB. Bo nie będzie trudno ich na wyborczych listach wyprzedzić.

O kimś zapomniałem? Kompletnie nie mam na kogo głosować, i mówię to jako dumny (wtedy!) wyborca DB w 2018 roku.

* Armia, Agnieszka Chylińska, Dawid Kwiatkowski

skunaskun
Posty: 137
Rejestracja: 22-02-2018 23:59

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: skunaskun » 07-02-2024 14:57

olekko pisze:
07-02-2024 12:42
..... O kimś zapomniałem? Kompletnie nie mam na kogo głosować, i mówię to jako dumny (wtedy!) wyborca DB w 2018 roku.
Podpisuję się obydwoma rękoma.
Też mam z tym problem.

Jakub Sudoł
Posty: 24
Rejestracja: 02-02-2024 17:09

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Jakub Sudoł » 07-02-2024 15:41

W trakcie trwającej, kampanii warto byłoby uzyskać od Urzędu Miasta informacje na temat realizacji umowy między Funduszem Inwestycji Samorządowych PFR (PFR FIS) oraz Gminą Tarnobrzeg dotyczącej czasowego zbycia 45% udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi za kwotę 25 mln złotych. Jest to ładnie zawoalowane dodatkowe zadłużenie miasta zaciągnięte podczas obecnej kadencji. Może media odświeżą ten temat. Wykup udziałów rozpoczął się w 2022 roku i potrwa do roku 2039. Koszt wykupu uwzględniał inflacje 2,2 % rok do roku. Nominalny koszt transakcji obsługiwanej w latach 2022-2039 miał wynosić 43,5 mln zł. Wiemy, na jakim poziomie była inflacja w 2022r. (14,4%) i 2023r. (11,4%). Jaki jest zatem obecny nominalny koszt związany z wykupem udziałów. Czy miasto uczestniczy w wykupie udziałów, czy udziały wykupuje sama spółka – czyli mieszkańcy i przedsiębiorcy w cenie wody i ścieków.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: admin » 07-02-2024 17:33

Warto przypomnieć przy tej okazji, że nikt z radnych nie był przeciwko tej formie zdobycia dodatkowych środków. Chociaż nie wiem na ile ogarniali temat - jeśli dobrze pamiętam, pewna radna dziwiła się przy dyskusji, że mamy oddać więcej niż pożyczamy :)

olekko
Posty: 1780
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: olekko » 07-02-2024 17:46

Pewna Przewodnicząca ;)

Serio
Posty: 692
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Serio » 07-02-2024 20:24

KWW Małgorzaty Zych MY TARNOBRZEŻANIE

Susunia003
Posty: 19
Rejestracja: 01-07-2019 17:32

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Susunia003 » 07-02-2024 20:54

Ale dlaczego ja jako obywatel miasta mam płacić za kogoś? Kartę dużej rodziny wydaje się od 3 dziecka i zachowuje się ją, nawet wtedy gdy dziecko jest już pełnoletnie i z nami nie mieszka.
To byłoby nie sprawiedliwe dla rodzin bezdzietnych, jak i tych, które mają 1 lub 2 dzieci. Pomijam już 800 + które daje na miesiąc 2400 zł przy 3 dzieci, jak również inne dodatki, które taka rodzina może otrzymać.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: admin » 07-02-2024 21:01

O ile w kwestii parkowania się w dużej części zgadzałem, o tyle tutaj już nie zgadzam się wcale.
Ktoś ma płacić mniej, czyli ktoś inny będzie musiał zapłacić więcej, poniekąd za cudze dzieci. Wydaje się, że rodziny z dziećmi produkują szczególnie dużo odpadów, proporcjonalnie są więc na stawce równej dla wszystkich i liczeniu od osoby w gospodarstwie już są do przodu.
Bo ile samotna emerytka generuje papieru, plastików, szkła czy pampersów? Czemu to ona ma płacić za worki sąsiadów?

Można oczywiście kręcić, że nie zapłacą sąsiedzi, ale "gmina", czy też "urząd". Ale skąd gmina weźmie środki na dorzucenie do systemu śmieciowego? Z podatków od nieruchomości? Najuczciwsze obniżenie kosztów to namierzenie 10% obywateli (według urzędu), którzy okradają sąsiadów, nie deklarując wszystkich osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Nawet zatrudniliśmy specjalną osobę, która ma to dla nas zrobić. Ale nie wiem czy już te kilka tysięcy osób odszukała.

TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: TSS » 07-02-2024 21:07

Trzeba myśleć jak obniżyć cenę śmieci, jednym z rozwiązań jest spalarnia FCC i zakup własnego taboru śmieciarek, kontenerów itp. Mając własny tabor i własną wagę do wrażenia będzie bardziej przejrzyście, niż obsługa przez firmę zewnętrzną, której nikt nie kontroluje. Inna kwestia, że polityka prorodzinna w Tarnobrzegu wygląda bardzo słabo na tle np. Stalowej Woli, tu się stawia na emerytów i tanią rozrywkę, nie myśląc już o rodzinach z dziećmi.

Jakub Sudoł
Posty: 24
Rejestracja: 02-02-2024 17:09

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Jakub Sudoł » 07-02-2024 22:08

Mieliśmy własną spółķę śmieciową to ją sprzedaliśmy. Dorzuciliśmy do tej sprzedaży teren bazy przy Jasińskiego, działkę przy Jachowicza, budynek dyrekcji Pgkim przy Mickiewicza 2, budynek i teren zakładu pogrzebowego przy ul. Szpitalnej. To dla ówczesnych radnych był interes życia. Kupienie śmieciarek nie rozwiąuje tematu. Możemy jedynie przejąć odbiór odpadów i ich transport. Nadal śmieci trzeba wozić do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów do Stalowej Woli lub FCC i słono za to płacić. Na systemie gospodarki odpadami zarabiają Ripoki , które posegregują śmieci, przekazują do recyklingu, spalarni a resztę na wysypisko, które posiadają a my nie.

Susunia003
Posty: 19
Rejestracja: 01-07-2019 17:32

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Susunia003 » 07-02-2024 22:45

A to nie Jan Dziubiński czasami sprzedał udziały w przedsiębiorstwie komunalnym? Jak się mylę to poprawcie mnie proszę.

Jakub Sudoł
Posty: 24
Rejestracja: 02-02-2024 17:09

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Jakub Sudoł » 07-02-2024 23:02

Na sprzedaż musiała wyrazić zgodę Rada Miasta

Susunia003
Posty: 19
Rejestracja: 01-07-2019 17:32

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Susunia003 » 07-02-2024 23:31

Czyli koledzy ówczesnego prezydenta z PiS i z porozumienia prawicy (czy jakoś tak), ponieważ mięli wtedy większość w radzie.

realista
Posty: 7
Rejestracja: 16-06-2023 11:32

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: realista » 08-02-2024 07:23

Panie Jakubie ukazuje pan nieprawidłowości w funkcjonowaniu miasta i powraca do spraw sprzed kilkunastu lat. Pisze pan o PFR - gdzie za zastaw części majątku w Tarn. Wodociągach o wartości 25 mln zł mieliśmy przed inflacja do splaty 43,5 mln zł. Ciekaw jestem ile dzisiaj przy obecnej inflacji będziemy musieli zwrócić. Zapewne pamieta pan, iż największymi zwolennikami skorzystania z PFR byli niektorzy radni zwiazani z Klubem PiS. Co do PFR to radni zachwalali iż jest to niesamowity instrument pomocowy szczególnie dla zadłużonych samorządów bo mogą sięgnąć po pieniądze zastawiając majątek. Fajna pomoc - dostajesz 25 mln zł a spłacasz 50 mln lub jeszcze więcej. Wracajac do sedna sprawy - pisze pan że kandyduje do Rady Miasta Tarnobrzega, mam więc prośbę aby przedstawił pan rozwiązania w kwestii np. gospodarki śmieciowej czy obsługi komunikacyjnej miasta - transportu zbiorowego, aby było taniej i bardziej
komfortowo dla mieszkańców. Przykładowo nowiutki tabor autobusowy to marzenie dla mieszkańców miasta. Krytyka raczej nic nowego nie wniesie. Owszem jest ona dobrym sposobem na pozyskiwanie zwolenników i wyborców, lecz mnie interesuje to jak kandydat do Rady Miasta widzi rozwiązanie problemów mając na uwadze możliwości budżetowe miasta.

Serio
Posty: 692
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Serio » 08-02-2024 15:49

KWW MAŁGORZATY ZYCH MY TARNOBRZEŻANIE
https://www.tiktok.com/@user6ropg1ugao/ ... 9646531873

Jakub Sudoł
Posty: 24
Rejestracja: 02-02-2024 17:09

Re: Wybory samorządowe 2024

Post autor: Jakub Sudoł » 08-02-2024 16:15

Poruszałem temat kredytu dla miasta z dwóch powodów. Do pierwszego sprowokował mnie do tego Z-ca Prezydenta Miasta Pan Mirosław Pluta. Na niedawnym spotkaniu stwierdził, że gmina za obecnej kadencji zmniejsza zadłużenie. Pytanie czy uwzględnił kredyt wzięty pod zastaw spółki wodociągowej. W tym roku gmina też przewiduje zaciągniecie niemałego kredytu 19,5 mln mimo, że z Polskiego Ładu na infrastrukturę miejską dostajemy ponad 44 ml zł.
Drugi powód to zwrócenie uwagi na krótkowzroczność podjętych działań. Spółka powinna środki z odpisów amortyzacyjnych przeznaczać na odnawianie sieci, urządzeń oczyszczalni ścieków, przepompowni ścieków, studni, stacji uzdatniania wody oraz na rozbudowę sieci, a nie na spłatę kredytu gminy. Szczególnie oczyszczalnia i przepompownie ścieków pracują w bardzo agresywnym środowisku i ulegają bardzo szybkiemu zużyciu. Ograniczenie tych działań przez kolejnych 17 lat nie wróży nic dobrego dla spółki i nas mieszkańców.

Gospodarka śmieciowa to trudny temat. Zajmowałem się odbiorem i transportem odpadów komunalnych przez 6 lat pracy w PGKiM w Nowej Dębie. Uczestniczyłem w negocjacjach cen odbioru odpadów z innymi przedstawicielami zrzeszonych w grupie zakupowej gmin w Stalowej Woli. Obecnie kluczem do gospodarki odpadami jest posiadanie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a taką prowadzi FCC Tarnobrzeg w Machowie. Moim zdaniem powinniśmy postawić na współpracę ze w spółką FCC Tarnobrzeg, w której posiadamy udziały. Koszty transportu odpadów komunalnych z Tarnobrzega do Machowa są ponad trzykrotnie niższe. Może warto rozważyć przy RDM powołanie zakładu odbioru i transportu odpadów. Średni koszt śmieciarki to 800 tys. zł . Myślę, że trzy jednostki na Tarnobrzeg by wystarczyły. Powinniśmy pomyśleć o zainwestowaniu w budowę kompostowni. Udział odpadów zielonych w masie odpadów komunalnych jest coraz większy. Należy te odpady przetwarzać jak najbliżej, a nie wozić na Śląsk czy do Nowego Targu gdzie instalacje do przetwarzania odpadów zielonych posiada FCC. Trzeba też prowadzić szerszą akcję informacyjną. Niestety segregacja w budownictwie wielorodzinnym pozostawia nadal wiele do życzenia.

Jeżeli chodzi o transport to należy się dogadać z pozostałymi gminami w ramach czwórmiasta. Tu niestety nie będzie prostego zwrotu z wydatkowanych środków. Należy jednak umiejętnie negocjować bo na razie to więcej osób przyjeżdża do nas z innych gmin ponad 3 tys. , a mniej my wyjeżdżamy za pracą ponad 2 tysiące osób.

ODPOWIEDZ