Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: admin » 11-04-2023 23:40

O drugiej w historii miasta obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej pisałem w połowie marca.
https://www.tarnobrzeg.info/2023/03/14/ ... miechocin/

Wszystko dzieje się zgodnie z planem i harmonogramem, do końca kwietnia należy zebrać 300 podpisów, z czym, jak zakładam, nie powinno być problemu. Wszelkie dokumenty, w tym projekt uchwały, można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://bip.tarnobrzeg.pl/artykuly/532/2023r

Sama uchwała ma raptem 3 bardzo krótkie paragrafy i niejako obliguje prezydenta do przystąpienia do prac związanych z nadaniem Tarnobrzegowi statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Z jednej strony mamy więc wskazanie co prezydent ma zrobić, z drugiej nie ma nawet jasnego określenia czy chodzi inicjatorom o uzdrowisko czy bardziej obszar ochrony uzdrowiskowej. Nie ma też wskazanej ścieżki i terminów na realizację zadania, a mniej więcej wiemy jaką ścieżką i terminami działa prezydent w sprawie odwiertów do wód siarczkowych.
Zanim jednak zadanie zlecone zostanie prezydentowi jestem ciekaw jak zachowają się radni. O ile w przypadku pierwszej inicjatywy, czyli ochrony Zwierzyńca, nie było problemu z większością, o tyle teraz zakładam, że może być dużo trudniej, a przeciwnicy też znajdą swoje argumenty. Jestem też ciekaw, kto i na jakich zasadach zostanie dopuszczony do głosu :) Chociaż wystąpienia na sesji RM zdecydowanie są przeceniane.

djkynek
Posty: 156
Rejestracja: 18-03-2005 18:20

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: djkynek » 12-04-2023 08:36

komuś tu chyba sufit na łeb sie zwalił. Uzdrowisko z widokiem na jezioro, kominy oraz silos mielonej siarki Siarkopolu.

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 12-04-2023 16:41

admin pisze:
11-04-2023 23:40
O drugiej w historii miasta obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej pisałem w połowie marca.
https://www.tarnobrzeg.info/2023/03/14/ ... miechocin/

Wszystko dzieje się zgodnie z planem i harmonogramem, do końca kwietnia należy zebrać 300 podpisów, z czym, jak zakładam, nie powinno być problemu. Wszelkie dokumenty, w tym projekt uchwały, można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://bip.tarnobrzeg.pl/artykuly/532/2023r

Sama uchwała ma raptem 3 bardzo krótkie paragrafy i niejako obliguje prezydenta do przystąpienia do prac związanych z nadaniem Tarnobrzegowi statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Z jednej strony mamy więc wskazanie co prezydent ma zrobić, z drugiej nie ma nawet jasnego określenia czy chodzi inicjatorom o uzdrowisko czy bardziej obszar ochrony uzdrowiskowej. Nie ma też wskazanej ścieżki i terminów na realizację zadania, a mniej więcej wiemy jaką ścieżką i terminami działa prezydent w sprawie odwiertów do wód siarczkowych.
Zanim jednak zadanie zlecone zostanie prezydentowi jestem ciekaw jak zachowają się radni. O ile w przypadku pierwszej inicjatywy, czyli ochrony Zwierzyńca, nie było problemu z większością, o tyle teraz zakładam, że może być dużo trudniej, a przeciwnicy też znajdą swoje argumenty. Jestem też ciekaw, kto i na jakich zasadach zostanie dopuszczony do głosu :) Chociaż wystąpienia na sesji RM zdecydowanie są przeceniane.
Projekt uchwały jest dokładnie taki sam, jak w przypadku innych gmin starających się o status uzdrowiska lub ochrony uzdrowiskowej. Taka uchwała to pierwszy krok do jakiego zobligowane są gminy starające się o ten status. Nie ma w niej konieczności wskazywania co ma robić prezydent i kiedy, jest to rodzaj uchwały intencyjnej. Co do uzdrowiska i obszaru ochrony uzdrowiskowej, to precyzuje to ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych
Art. 34. [Warunki nadania obszarowi statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej]
1. Status uzdrowiska może być nadany obszarowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) posiada złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych na zasadach określonych w ustawie;
2) posiada klimat o właściwościach leczniczych potwierdzonych na zasadach określonych w ustawie;
3) na jego obszarze znajdują się zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, przygotowane do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego;
4) spełnia określone w przepisach o ochronie środowiska wymagania w stosunku do środowiska;
5) posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzi gospodarkę odpadami.
2. Status obszaru ochrony uzdrowiskowej może być nadany obszarowi, który spełnia łącznie warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5.

Znając dotychczasowe stanowisko prezydenta w sprawie wód siarczkowych, raczej nie należy się spodziewać z jego strony jakiegokolwiek zaangażowania. Być może, że kolejny będzie miał inne zdanie. Niemniej należy mieć nadzieję, że podejmie jednak jakieś kroki w tej sprawie. Jak zachowają się radni? – zobaczymy. Ostatnio na sesji niektórzy z nich deklarowali brak poparcia dla budowy spalarni. Jeśli to prawda, to powinni poprzeć uzdrowisko, bo przecież spalarnia automatycznie wyklucza uzdrowisko. Jednym słowem albo uzdrowisko, albo śmieciowisko. Mają historyczną szansę poparcia projektu bardzo istotnego dla rozwoju miasta. Według uchwały o OIU: „Pełnomocnik Komitetu oraz jego Zastępca mogą zabierać głos na posiedzeniu komisji oraz sesji Rady Miasta w sprawach dotyczących projektu uchwały, w szczególności przedstawiając jego założenia i uzasadnienie.”, więc nie będzie problemu z brakiem dopuszczenia do głosu, mam nadzieję Małgorzaty Zych, z wiadomych powodów. Dobrze będzie zobaczyć KK i członków jego drużyny ze „spuszczonymi nosami na kwintę”. Przypomnę, że KK stwierdził, że nigdy nie zagłosuje za dopuszczeniem Małgorzaty Zych do głosu na sesji RM. Tym razem nikt go oto nie będzie nawet pytał.

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 22-04-2023 16:39

Małgorzata Zych
Już od tygodnia trwa akcja zbiórki podpisów pod Uchwałodawczą Inicjatywą Obywatelską w sprawie przystąpienia do prac związanych z uzyskaniem przez gm.Tarnobrzeg statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej🇵🇱👍👍 Akcję prowadzimy pod hasłem📍"Tarnobrzeg będzie albo uzdrowiskiem albo śmieciowiskiem "‼️
Podpisy zbierane są indywidualnie przez mieszkańców Tarnobrzega a także prowadzimy zbiórkę w miejscach publicznych.
Piękny wiosenny dzień i nasza wczorajsza akcja nad #JezioroTarnobrzeskie uwieńczona zebraniem w sumie około setki podpisów👍💪🇵🇱🙂
#NiedlaspalarninadJezioremTarnobrzeskim
#Tarnobrzeg
#Podkarpacie
Załączniki
7777.jpg
7777.jpg (277.91 KiB) Przejrzano 6026 razy

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: olekko » 22-04-2023 20:08

Uzdr0wisko?

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 13-05-2023 12:07

Witold Zych
1 dni
·
Grono odbiorców: Publiczne
Nasza zbiórka podpisów zakończyła się sukcesem. Złożyliśmy 984 podpisy, władze miasta po weryfikacji zaakceptowały 772. Przekroczyliśmy ponad dwukrotnie wymaganą ich liczbę tj. 300. Nasz projekt uchwały będzie musiał być poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta. Jeszcze raz bardzo dziękuję za Wasze wsparcie dla tej inicjatywy. Miejmy nadzieję, że także radni w swoim głosowaniu opowiedzą się za powstaniem w najbliższej przyszłości Uzdrowiska Tarnobrzeg Miechocin.
Załączniki
345622569_799007358250950_8261564666794440349_n.jpg
345622569_799007358250950_8261564666794440349_n.jpg (43.61 KiB) Przejrzano 5360 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 29-07-2023 06:41

Witold Zych
27 maja
·
Grono odbiorców: Publiczne
Korzyści materialne i niematerialne z bycia uzdrowiskiem.
"Aż 22 gminy w Polsce ubiegają się o status uzdrowiska - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To może się opłacić. Otrzymanie tego przywileju oznacza większy prestiż, a przede wszystkim dodatkowe pieniądze. Chodzi o miliony z opłaty uzdrowiskowej i rządowych dotacji".
W tylu gminach radni myślą o przyszłości swoich lokalnych społeczności, tylko nie w Tarnobrzegu. Tarnobrzescy radni okazali się zwykłymi ignorantami.
Załączniki
Korzyści 2.jpg
Korzyści 2.jpg (153.29 KiB) Przejrzano 4350 razy
Korzyści 1.jpg
Korzyści 1.jpg (168.6 KiB) Przejrzano 4350 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 29-07-2023 06:46

Witold Zych
Administrator
·
24 maja
·
W ciągu 10 minut niestety nie byłem w stanie omówić zdjęć, jakie w pośpiechu zaprezentowałem dzisiaj na sesji. Co szkodziło przewodniczącemu rady miasta dać mi 30 minut, abym mógł w pełni zaprezentować projekt uchwały i ustosunkować się do wypowiedzi radnych?
Załączniki
Badania 1.jpg
Badania 1.jpg (106.33 KiB) Przejrzano 4348 razy
Badania 2.jpg
Badania 2.jpg (114.16 KiB) Przejrzano 4348 razy
Badania 3.jpg
Badania 3.jpg (77.45 KiB) Przejrzano 4348 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 29-07-2023 06:48

Witold Zych
26 maja
·
Grono odbiorców: Publiczne
Wygląda na to, że mimo tego, że projekt naszej uchwały odrzucono to procedowanie go paradoksalnie przyniosło efekty. Jeszcze niedawno niestety bezskutecznie apelowałem do przewodniczącego Rady Miasta będącego członkiem PO, który deklarował się jako przeciwnik spalarni o złożenie w ramach swoich statutowych uprawnień projektu uchwały dotyczącej niewyrażenia zgody na długoterminową dzierżawę działek miasta nad Jeziorem Tarnobrzeskim filmie FCC Environment , a tu nagle na ostatniej sesji z ust szefa lokalnych struktur PiS Kamila Kalinki padły zaskakujące deklaracje:” Ja panu podpowiem po starej dobrej znajomości … Ja panu po prostu rozwiążę kilka problemów …Panie prezydencie no, bo lojalkę pan podpisał, to więc uchwałę odnośnie…. wydzierżawienia bezprzetargowego działek musi pan skierować na sesję no bo, by pan naraził się na pewne konsekwencje i na pewno FCC miałoby uzasadnione , bo jeżeli zadeklarował pan, że taką uchwałę pan skieruje na sesję, więc musi pan to skierować, więc ja panu panie prezydencie proponuję, żeby zrobił pan to jak najszybciej, jak najszybciej z prostego powodu po pierwsze, jak ją już odrzucimy i po raz pierwszy mówię publicznie, jakie jest moje otwarte stanowisko w sprawie spalarni budowanej przez FCC….rozwiązujemy temat główny powód, że tak powiem złożenia tej uchwały, którą właśnie teraz procedujemy tak, jak mówię co przy każdej konferencji państwo słyszycie tj. zablokowanie spalarni, pan składa my to odrzucamy, to dziadostwo, po prostu dziękujemy firmie FCC nie chcemy, może inaczej ja sobie po prostu nie wyobrażam…. Prosta sprawa im szybciej tym lepiej pan swoje zobowiązanie do FCC wywiąże, my to odrzucimy, bo jestem przekonany, że tak się stanie, nie będzie trzeba wydawać pieniędzy na referenda i tak dalej temat po prostu załatwimy w parę minut tak naprawdę. Taka moja szanowni państwo propozycja".
Jak się okazuje u radnego Kamila Kalinki w ciągu ostatnich miesięcy nastąpiła istotna metamorfoza, jeszcze niedawno wiceprezydent Mirosław Pluta na posiedzeniu komisji stanowczo zwrócił się do niego słowami: „Przecież ja wiem, że pan jest za spalarnią”. Wtedy nie zaprzeczył, więc ogromnie cieszy tak radykalna zmiana jego poglądu w tej sprawie. Jest to istotna publiczna deklaracja szefa struktur PiS w naszym mieście. Są to budzące nadzieję słowa, ale tylko słowa. Apeluję do pana tak, jak wcześniej do przewodniczącego rady miasta Bogusława Potańskiego z PO w imieniu Stowarzyszenia Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim, aby za słowami poszły też czyny. Słusznie zauważa pan, że jeśliby radni przegłosowali uchwałę sprzeciwiająca się wydzierżawianiu działek firmie FCC sprawa byłaby raz na zawsze zamknięta. Można byłoby zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, bo referendum jest bardzo kosztowne, także urzędnicy RDOŚ I Wód Polskich odetchnęliby z ulgą, bo mają trudny orzech do zgryzienia, nie mówiąc już o naszym Stowarzyszeniu, które już od półtora roku bardzo ciężko pracuje na rzecz zablokowania tej inwestycji.
Jeśli przewodniczący lokalnych struktur PiS Kamil Kalinka chce uchodzić za wiarygodnego polityka i jest rzeczywiście przeciwko budowie spalarni, to swoje słowa powinien zamienić w czyny. Przecież nie musi czekać za ruch prezydenta, który jestem przekonany nie złoży w najbliższych miesiącach na sesję takiego projektu, ale sam może niezwłocznie zrobić to razem z klubem radnych PiS. Wtedy po głosowaniu naocznie przekonany się tak naprawdę, czy jest wiarygodnym i skutecznym politykiem.
Załączniki
Sesja.jpg
Sesja.jpg (229.39 KiB) Przejrzano 4348 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 29-07-2023 06:51

Witold Zych
Administrator
·
24 maja
·
"6. Pełnomocnik Komitetu oraz jego Zastępca mogą zabierać głos na posiedzeniu komisji oraz sesji Rady Miasta w sprawach dotyczących projektu uchwały, w szczególności przedstawiając jego założenia i uzasadnienie".
To cytat z uchwały Rady Miasta o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Na to "przedstawienie jej założeń i uzasadnienie" przewodniczący miasta dał mi 10 minut. Najpierw musiałem wysłuchać wystąpień radnych pełnych personalnych ataków, kłamliwych stwierdzeń i straszenia mieszkańców uzdrowiskiem, które rzekomo ma zablokować rozwój miasta, a potem dano mi na odpowiedz 10 minut. Przygotowałem wykład ze zdjęciami w którym chciałem merytorycznie odnieść się do zarzutów, wyjaśnić radnym i co najważniejsze mieszkańcom, że powstanie w przyszłości uzdrowiska to jak najbardziej realna sprawa, ale nie dano mi na to szansy. Najpierw uchwałą dają możliwość obywatelom zgłoszenia inicjatywy obywatelskiej a potem w dyskusji nad nią nie dają się wypowiedzieć ich przedstawicielowi. To klasyczny przykład arogancji władzy. Żal mi ludzi, którzy ze strachu przed prawdą są wstanie posunąć się do takich działań.
Załączniki
Leliwa.jpg
Leliwa.jpg (194.67 KiB) Przejrzano 4346 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 29-07-2023 06:57

Witold Zych
Administrator
·
29 czerwca o 18:54
·
Walczymy dalej, do skutku! Złożyłem do BO 2024 projekt dotyczący wykonania ujęcia wód siarczkowych.
Załączniki
BO24.jpg
BO24.jpg (80.77 KiB) Przejrzano 4344 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 29-07-2023 07:15

Witold Zych
Administrator

Nie możemy rezygnować z naszej walki o powstanie uzdrowiska w Tarnobrzegu. Po ostatnim głosowaniu radnych już wiemy, że będzie to tylko możliwe po zbliżających się szybko wyborach samorządowych. Międzyczasie może uda nam się zwyciężyć jesienią w głosowaniu w BO 2024 na projekt wykonania ujęcia wód siarczkowych. Potem ważnym etapem naszych starań będzie ustanowienie stref ochrony uzdrowiskowej A, B i C ( odpowiednio linie żółta, niebieska i czerwona). Postanowiłem w sposób wizualny zaprezentować moją wersję przebiegu tych granic uwzględniając w strefie A w głównej mierze tereny należące do miasta (zakratkowane fragmenty na mapie oznaczają grunty będące własnością naszego miasta). Na kolejnych zdjęciach oznaczone jest miejsce odwiertu wód siarczkowych i widok terenu obejmującego strefę uzdrowiskową A.
Załączniki
Strefy ustrowiskowe A,B,C.jpg
Strefy ustrowiskowe A,B,C.jpg (74.63 KiB) Przejrzano 4338 razy
Ujęcie wód siarczkowych.jpg
Ujęcie wód siarczkowych.jpg (57.74 KiB) Przejrzano 4338 razy
Teren strefy A.jpg
Teren strefy A.jpg (40.43 KiB) Przejrzano 4338 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 29-07-2023 07:31

Witold Zych
Administrator

·
Jednym z bardzo istotnych etapów w procesie uzyskania statusu uzdrowiska jest zlecenie badań klimatu leczniczego i uzyskanie świadectwa od uprawnionych przez Ministra Zdrowia Instytutów.
Jednym słowem, gmina musi potwierdzić właściwości lecznicze klimatu. Pokusiłem się o porównanie danych zawartych w Operacie Uzdrowiskowym uzdrowiska Kraków-Swoszowice z dostępnymi danymi dotyczącymi terenu, na którym w przyszłości u nas powstanie uzdrowisko. Niedawno otrzymałem z Głównego Inspektoriatu Ochrony Środowiska, Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Rzeszowie dane dotyczące jakości powietrza na terenach planowanej strefy uzdrowiskowej A nad Jeziorem Tarnobrzeskim, które wyrazie dowodzą, że nie mamy do czynienia na tym terenie z przekroczeniami wartości stężeń średniorocznych. Porównując te dane z Uzdrowiskiem Kraków-Swoszowice, gdzie według operatu uzdrowiskowego w niektórych przypadkach dochodzi do przekroczenia ustawowych norm np. w przypadku pyłów PM10 i PM2,5 u nas powietrze jest znacznie lepsze i spełnia wszystkie normy. Jednak przy ocenie właściwości leczniczych klimatu i stanu sanitarnego powietrza bierze się też pod uwagę inne parametry. Na przykład, wymagana liczba godzin ze słońcem w roku nie może być mniejsza niż 1500 godz. W Swoszowicach jest ich 1792. W Tarnobrzegu nie udało mi się w dostępnych opracowaniach znaleźć tych danych, ale dla sąsiedniego Sandomierza ten parametr wynosi 1827 godz. Jest to znacznie więcej i na podstawie tych danych możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że Tarnobrzeg też spełnia ten wymóg. Kolejny parametr-liczba dni z opadem większym od 0,1 mm w roku nie może być większa niż 183. W Swoszowicach jest ich 167 a w Sandomierzu 161. Średnia wartość temperatury powietrza w Swoszowicach to 9,2 a w Tarnobrzegu 9-10 stopni. Średnia liczba dni pochmurnych-Swoszowice 125, Sandomierz 88. Średnia liczba dni pogodnych Swoszowice 36,9, Sandomierz 105,8. Te przykładowe dane, jakie udało mi się znaleźć wyraźnie wskazują, że nie powinniśmy mieć obaw, co do spełnienia warunków dla klimatu leczniczego na terenach strefy A nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Piszę o tym, bo na sesji rady miasta przewodniczący Komisji Zdrowia poddawał pod wątpliwość możliwość potwierdzenia właściwości leczniczych klimatu dla tych terów. Wyniki badań jakości powietrza otrzymane od Głównego Inspektoriatu Ochrony Środowiska, jak i te jakie przytoczyłem utwierdzają mnie w przekonaniu, że uzyskanie świadectwa potwierdzającego lecznicze właściwości klimatu trenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim zakończy się sukcesem. Mamy zdecydowanie lepsze powietrze niż w Uzdrowisku Kraków-Swoszowice na które wskazywałem w projekcie uchwały, jako to na którym powinniśmy się wzorować w procesie uzyskania statusu uzdrowiska Tarnobrzeg Miechocin lokalizowanego nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Załączniki
Uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin.jpg
Uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin.jpg (153.73 KiB) Przejrzano 4336 razy
Jakość powietrza 1.jpg
Jakość powietrza 1.jpg (85.88 KiB) Przejrzano 4336 razy
Jakośc powietrza 2.jpg
Jakośc powietrza 2.jpg (70.23 KiB) Przejrzano 4336 razy

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 13-08-2023 15:29

Witold Zych

·
Grono odbiorców: Publiczne
Gratulacje dla Latoszyna. Kiedy ja 10 lat temu wystąpiłem z ideą wykorzystania naszych wód siarczkowych oni nawet nie myśleli o uzdrowisku. W ciągu 5 lat ta skromna mała gmina potrafiła stworzyć tak pięknie miejsce. Tarnobrzeskie elity władzy stać jedynie na rzucanie kłód pod nogi i blokowanie idei powstania naszego Uzdrowiska Tarnobrzeg Miechocin. Z wpisaniem do planu remontów PKP naszego dworca udało mi się. Trzeba mieć nadzieję i dalej walczyć o powstanie naszego uzdrowiska nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
https://korso.pl/region/latoszyn-zdroj- ... W_-FObuC74
Załączniki
219082_r0_940.jpg
219082_r0_940.jpg (259.49 KiB) Przejrzano 3852 razy

rider2019
Posty: 80
Rejestracja: 22-07-2019 16:04

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: rider2019 » 14-08-2023 08:58

powstanie uzdrowiska w Tarnobrzegu, to będzie tragedia dla tego miasta, które jeszcze bardziej zostanie zdegradowane przez jakieś chore ambicje

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 14-08-2023 13:06

Witold Zych
Administrator
·
2 sierpnia o 18:00
·
Większej "głupoty" nie czytałem. Radny Łukasz Nowak zaiste przeszedł samego siebie. Ujęcia wód leczniczych zawsze znajdują się w strefach A, właśnie po to, aby je chronić.
– Czyli w przypadku Tarnobrzega, który nie ma jeszcze ośrodka leczniczego, po wprowadzeniu nad jeziorem strefy A uzdrowiskowej, zablokowaliśmy możliwość dokonania tam odwiertów wód siarczkowych – dodał Nowak.
Polecam radnemu uważną lekturę punktu i).
Art. 38a. [Ograniczenia obowiązujące w poszczególnych strefach ochrony uzdrowiskowej]
W strefie "A" ochrony uzdrowiskowej zabrania się:
budowy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.):
i) obiektów budowlanych mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, w szczególności takich jak: warsztaty samochodowe, wędzarnie, garbarnie, z wyjątkiem obiektów budowlanych służących poprawie stanu sanitarnego uzdrowiska, w szczególności takich jak: sieć wodno-kanalizacyjna, sieć gazowa, kotłownie gazowe, wiercenia wykonywane w celu ujmowania wód leczniczych,
https://supernowosci24.pl/wiadomosci/ta ... zdrowiska/

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 14-08-2023 14:11

rider2019 pisze:
14-08-2023 08:58
powstanie uzdrowiska w Tarnobrzegu, to będzie tragedia dla tego miasta, które jeszcze bardziej zostanie zdegradowane przez jakieś chore ambicje
Używając tego nędznego słownictwa, to chorym jest ciągłe blokowanie rozwoju miasta przez ludzi, którzy nie potrafią zrozumieć, że należy wykorzystywać każdy walor ( w tym wypadku bogactwo naturalne), jaki posiadamy dla rozwoju miasta. Inni to potrafią, ale tu tylko epitety i zawiść, bo samemu nie ma się swojego pomysłu na jakikolwiek rozwój miasta.

bobtga
Posty: 168
Rejestracja: 16-11-2013 18:05

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: bobtga » 15-08-2023 08:47

Uważam, że większość starszych osób, których jest w Tarnobrzegu dużo więcej niż młodych, wolałoby mieć na miejscu uzdrowisko i możliwość leczenia iż wielką prywatną spalarnię przyjmującą odpady 24 godziny na dobę i emitującą do atmosfery gigantyczne ilość spalin. Sądzę, że nikt nie będzie sprawdzał jakości i czy są na czas wymieniane filtry i wcześniej czy później każdy zapłaci u lekarza i w aptece dużo więcej niż zaoszczędzi na opłacie za śmieci. Pamiętam zapachy z Machowa gdy istniała kopalnia, nie chcę odpoczywając nad jeziorem doświadczać tego samego. Wystarczy przejść teraz nad jeziorem obok dużego zamkniętego kontenera ma śnieci, które stoją przy punktach gastronomicznych, śmierdzi jak cholera. Ja wolę uzdrowisko.

Serio
Posty: 683
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: Serio » 28-09-2023 19:45

Witold Zych
Administrator

·
Powiem szczerze, że nie spodziewałem się takiego wsparcia. Profesor Zdzisław Gawlik kandydat PO do Sejmu uważa , że pomysł powstania uzdrowiska w Tarnobrzegu jest " znakomity". Jest to tym bardziej istotne, że wkrótce będziemy głosować w BO 2024 na projekt wykonania ujęcia wód siarczkowych. Przypomnę, że wszyscy radni miasta głosowali przeciw naszemu projektowi obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej rozpoczęcia procedury uzyskania statusu uzdrowiska lub statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Takie słowa być może obudzą elity rządzące naszym miastem, że to o co walczę już od 10 lat, czyli wykorzystanie potencjału wód siarczkowych dla rozwoju miasta ma wielki sens.


Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - uzdrowisko Tarnobrzeg-Miechocin

Post autor: admin » 28-09-2023 22:43

Zdzisław Gawlik nazwał się również w kampanii "Ojcem Jeziora Tarnobrzeskiego". Mamy zatem trochę rozbieżności miedzy głównymi kandydatami Koalicji Obywatelskiej. Jeden promuje spalarnię, drugi jest jej przeciwny, kierując się w stronę uzdrowiska i wypoczynku. Każdy wybierze co mu odpowiada, aczkolwiek obydwaj są spoza Tarnobrzega.

ODPOWIEDZ