Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 14-03-2024 19:45

szumna galeria Prezydenta zamieniła się w denny pasaż. Po co, na siłę budować ten słaby pasaż?
Oby tylko wydane pozwolenie zamienne nie działało w przyszłości ze stratą dla mieszkańców, bo będzie na kogo kląć. Słaby inwestor jest słaby i nie zmieni tego na siłę działanie za wszelką cenę.

fish
Posty: 85
Rejestracja: 27-02-2012 20:50

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: fish » 14-03-2024 20:04

Coś jest nie tak z miejscami parkingowymi przy tej pseudo galerii. W planie miejscowym jest wyraźny zapis co najmniej 2 miejsca na każde rozpoczęte 100 metrów powierzchni użytkowej. Tak więc 5000 metrów to 100 miejsc postojowych a galeria miała mieć ponad 11000 metrów. Chyba, że to jest jeszcze inna wersja bardziej okrojona.

pejoelka
Posty: 199
Rejestracja: 20-09-2023 20:58

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: pejoelka » 14-03-2024 20:24

Panowie i Panie nadintepretujecie rzeczywistość i niepotrzebnie nakręcacie siebie i innych. To nie była i nie jest ani zasługa ani wina prezydenta, że właściciel prywatny biznesowo dokonał korekt. Tak DB dał się wpuścić na minę z galeria jak i było w przypadku NM z Tesco. To były ewidentne błędy, że mówili o rzeczach niepewnych, po fakcie wiemy, że o mrzonkach. Czasem lepiej nie mówić nic, nie pławić się we flashach i nie mieć takiego parcia na szkło. Myślę, że w 3 lata DB nauczył się, że warto mówić o rzeczach pewnych a pisania patykiem po wodzie unikać. Czy NM się nauczył? Nie wiem.

zbyry
Posty: 1068
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 14-03-2024 20:53

Myślę, że w 3 lata DB nauczył się, że warto mówić o rzeczach pewnych a pisania patykiem po wodzie unikać.
Nie wiem jak NM, ale wiesz, jest wiele ciekawych sytuacji, gdzie informacje było nie było, powinny trafić do mieszkańców np. spalarnia. Owszem, pieniądze lubią ciszę, ale trzymać długi czas informacje niejako w tajemnicy przed mieszkańcami, to proszę wybaczyć, policzek, bo PDB zarządza mieniem i pieniędzmi publicznymi a to jest jawne. Dlatego pomysł audytu, który proponuje TS, jest jak najbardziej trafny, ja bym się mocno skupił szczególnie na dwóch miejscowościach nieopodal Tarnobrzega, lecąc na Mielec i nieco zbaczając w lewo a później w prawo. Mogłoby być ciekawie...i to nie jest śmieszne.

Co do placu, po co to ruszać? Nie można na tym, co jest, zagospodarować? Znowu rwanie kostki itd.? Nomen omen jakoś tak pewnie "przypadkowo" w trakcie kampanii i przed wyborami. Znowu koncepcja? I 7,5 mln EUR dla TBG w ramach MOF, przy 15% wkładu własnego na niby odnowę. Czego odnowę? Placu i znowu po co? Koncepcja jak w Misiu, bardzo dobra, ale ma pruski mundur na sobie. Trochę szacunku dla mieszkańców, przynajmniej tych myślących, pasowałoby mieć. Ten pomysł zupełnie mnie się nie podoba, uważam, że to marnotrawstwo pieniędzy w takim zakresie, jaki został przedstawiony.

Milton Friedman określił 4 sposoby wydawania pieniędzy:

Pierwszy: wydajemy swoje pieniądze na siebie samych. Dbamy wtedy, żeby wydać je możliwie oszczędnie, to nasze pieniądze. Wydajemy je też celowo. Potrzeby są stricte nasze, więc dobrze je znamy.

Drugi sposób: wydajemy swoje pieniądze, na kogoś innego. Np. kupując komuś prezent. Staramy się wydać te pieniądze, własne przecież, dobrze. Staramy się też kupić jak najlepszy prezent, bo zależy nam na obdarowywanym. Niestety, nigdy nie znamy czyichś potrzeb tak dobrze, jak swoich. Stąd i nasze prezenty często nie są trafione. Każdy z nas chyba dostał kiedyś prezent, który niespecjalnie nam odpowiadał. Docenia się wtedy intencje, niestety skazane na porażkę z powodu praw ekonomii właśnie. Dlatego tradycyjnie w sytuacjach istotnych ekonomicznie daje się w prezencie po prostu gotówkę – np. parze młodej na weselu. Ta wyda pieniądze w najlepszy z możliwych sposobów: własne w końcu, na własne potrzeby.

Trzeci sposób: wydajemy cudze pieniądze, za to na własne potrzeby. Wydajemy rozrzutnie, ale przynajmniej celowo. Bo własne potrzeby znamy.

Czwarty sposób: Zupełnie rozrzutnie i niecelowo wydaje się cudze pieniądze na kogoś innego. To najgorszy sposób wydawania pieniędzy. Kto wydaje pieniądze tym najbardziej nieracjonalnym sposobem? Urzędnicy państwowi, wydając pieniądze z podatków, na potrzeby obywateli.

Więc przebudowa placu będzie którym sposobem?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19390
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 14-03-2024 23:04

fish pisze:
14-03-2024 20:04
Coś jest nie tak z miejscami parkingowymi przy tej pseudo galerii. W planie miejscowym jest wyraźny zapis co najmniej 2 miejsca na każde rozpoczęte 100 metrów powierzchni użytkowej. Tak więc 5000 metrów to 100 miejsc postojowych a galeria miała mieć ponad 11000 metrów. Chyba, że to jest jeszcze inna wersja bardziej okrojona.
Nie znam dokładnej ilości miejsc, tak mi wyszło z przymiarek. Ale jeszcze w niedawnej wersji projektu na podziemny parking i parter, środek parteru był zajęty pod lokale, podobnie chyba dojazd do parkingu. Powierzchnia zatem spada, ale o ile? Jeśli dobrze kojarzę, to kubatura spadła trzykrotnie względem pierwotnej wersji.

Zgadzam się, że to nie jest ani zasługa, ani wina obecnego prezydenta co i kiedy się tam buduje. Swoją drogą ciekawe, czy gdyby nie opóźniające nieco procedurę protesty z TSM, to czy rzeczywiście zaczęliby budowę przed wojną i czy po jej rozpoczęciu wprowadzano by jakieś redukcje, czy już by szło jak zaczęto.

Patrzę jeszcze na projekt przebudowy rynku - w planie jest sprucie i pokrycie całego rynku na nowo!
Zamiast zazielenienia części rynku zamiast istniejącej kostki, mamy wtórne betonowanie prawie 10.000 m2. Po co to ruszać? Za tanio?
Poza tym nie mam większych uwag, trochę mnie zaskoczyły grusze na rynku, ale sam kiedyś wyciągałem temat drzew owocowych w mieście. Ciekawe jak by były cięte - jak grusze w sadzie?

Mocno przycięta ilość ogródków, moim zdaniem niepotrzebnie. Gdzie np. miejsce na ogródek Fumo? A niezwykle popularna latem cukiernia z budki? Niech się dzieje jak najwięcej, a nie jak najmniej.

TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 15-03-2024 05:52

Czy nie ma innych ważniejszych rzeczy do zrobienia w naszym mieście niż zazielenienie rynku? Kto pokryje 15 proc. wartości inwestycji? Pożyczka? Kto wymyśla takie drogie inwestycje i po co? Pytań jest więcej.

Jasiek
Posty: 619
Rejestracja: 29-12-2005 12:31

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Jasiek » 15-03-2024 08:58

Drzewa owocowe na rynku to nie najlepszy pomysł. Jedynie do czego to może doprowadzić to większe siedlisko os itp. A zazielenienie rynku można przeprowadzić beż zrywania całej kostki. Przecież można tylko fragmentami odkryć ziemię by posadzić drzewa. I koszty wtedy mniejsze i po raz kolejny nie byłoby wywracania rynku do góry nogami co jest niepotrzebne. No i zgadzam się z tym, że trzeba jeszcze wziąć pod uwagę letnie ogródki.

zbyry
Posty: 1068
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 15-03-2024 12:28

@Jasiek, podzielam Twoje zdanie. Drzewa owocowe na placu to równa się z osami i innymi owadami, niespecjalnie przyjaznymi dla człowieka. Do tego dochodzą opryski, bo nie ma takiej siły, żeby parch nie dorwał drzew w centrum. Poza tym zastanowił się ktoś na spadziami? Kto to będzie zbierał, co się stanie, jak będą pryskane i ktoś mimo tabliczki ostrzegawczej, zerwie i zje? A kto będzie sprzątał a przede wszystkim jasną kostkę? Przecież jak owoc spadnie, to puści soki i domyj taką kostkę...ale co ja tam wiem.

O fontannie nie wspomnę, a chyba tam widnieje tablica, że ufundowane przez Wodociągi...to teraz będą się dokładać do wkładu własnego gminy czy jak? :)

Bez pojęcia. Żadnego.

calineczka
Posty: 55
Rejestracja: 15-06-2020 11:37

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: calineczka » 16-03-2024 07:49

@zbyry @Jasiek @admin całkowicie się z Wami zgadzam.
Niszczenie tego, co już jest to jawne marnotrawstwo pieniędzy i materiałów, które przecież nie zdążyły ulec jeszcze zużyciu. Zdjęcie części i uzupełnienie zielenią ok, drzewa owocowe NIE!
Sama jestem uczulona na jad os, dla mnie (i innych uczuleniowców) absolutnie pomysł nie do przyjęcia, zwłaszcza, że na Placu jest dużo miejsc ze słodkościami, spotęgujmy jeszcze słodki zapach w powietrzu dojrzewającymi owocami i mamy idealny przepis na katastrofę, szpital nie wyrobi na zakrętach!
Kwestia oprysków, czystości kostki i sprzątania tzw. opadłych zgniłków to kolejny temat rzeka. Kto ma drzewka owocowe na swoich posesjach, wie o czym mowa.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 16-03-2024 16:51

Nie wiem to się wypowiem xD
Są odmiany gruszy, które świetnie sprawdzają się w mieście, do tego oprócz kwitnienia, wspaniale się przebarwiają na jesień! Owoce są drobniutkie i jest ich mało, co nie stanowi atrakcji dla owadów. Więcej się ich zleci do gofrów, lodów i bitej śmietany.
Tak, że tej gruszy bym się nie czepiał. Bo ona stanowi element całości gdzie ma być gra kolorów i zapachów przez jak najdłuższy czas.

zbyry
Posty: 1068
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 16-03-2024 17:34

Nie wiem @norweski_leśny jak jest z gruszkami, nie jadam, bo mnie wzdyma. Nie kwestionuje, że są takie odmiany, nie spotkałem się też w centrach miast z drzewkami owocowymi, co nie oznacza, że ich nie ma, być może nie widziałem lub nie zwróciłem uwagi.

Awatar użytkownika
Dość ArogancjiWładzy
Posty: 55
Rejestracja: 23-05-2023 23:33

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dość ArogancjiWładzy » 19-03-2024 21:25

Spotkanie osiedlowe na Serbinowie.
Problemów i emocji nie brakowało. Jeśli chodzi o rewitalizację Pigalaka oraz okolicznych uliczek, budowę parkingów, to konkretnych informacji było bardzo niewiele. Jak na długą 5,5 letnią kadencję. Dalej czekamy, nie wiadomo jak długo.
Marcin Piasek. Politycy WON! Jedyny kandydat na świecie, który złożył przysięgę na wierność i posłuszeństwo wyłącznie Narodowi Polskiemu. Żaden POPiS, partia, kościół, korporacja czy inna reżimowa mafia. Tylko bezpośrednia władza Tarnobrzeżan.

Awatar użytkownika
MarcinTBG84
Posty: 58
Rejestracja: 18-12-2018 14:36

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: MarcinTBG84 » 20-03-2024 21:03

Skłodowskiej Curie praktycznie na gotowo, łącznik ze Zwierzyniecką też. Na Zwierzynieckiej od dziś znaki poziome...Będzie pompa przed wyborami jak nic :-D

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19390
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 24-03-2024 00:11

Dobre informacje z miasta, planujemy budowę dworca autobusowego na ul. Kopernika oraz zakup 17 nowych autobusów.
https://www.tarnobrzeg.info/2024/03/23/ ... autobusow/

W kilkuletniej perspektywie powinniśmy mieć zatem dwa dworce po sąsiedzku, czyli niejako wspominane często w kampanii tarnobrzeskie centrum komunikacyjne. Nie wiem jak w system miałyby być wpięte autobusy dalekobieżne (wciąż jest mowa o komunikacji miejskiej) i jak wyglądałoby połączenie miedzy dworcami. Oby jakimś bezpiecznym przejściem.

TSS
Posty: 942
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 24-03-2024 08:45

Oby tylko nie budowali kolejnego bubla po taniości!

... ale w końcu idzie w dobrym kierunku!!!

tylko po co budować budynek dworca? jak można wspólnie z PKP wykorzystać zabytkowy budynek PKP.

Lepiej przewidzieć jakiś parking wielopoziomowy dla podróżnych PKP, bo nie będzie gdzie zostawić samochodu w tamtej części miasta, a na PKP bym nie liczył, wolałbym gdyby miasto wymogło na nich odpowiednią i funkcjonalną infrastrukturę (m.in. zadaszenie nad całością peronu, przejście podziemne i kilka przebić pod torami w tym: najważniejszego dla mieszańców centrum - na wysokości ul. Skłodowskiej).

Budowa na ślepej ul. Kopernika? to gdzie? w chaszczach koło szkoły? ale to chyba działka prywatna czy na terenie planowanego kiedyś stadionu dla lekkoatletów?.

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 24-03-2024 09:41

Chryste Panie! Na CNG? Miasta odchodzą od autobusów na CNG, bo są w utrzymaniu koszmarnie drogie, a my chcemy je kupić? Boże drogi...

Serio
Posty: 690
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Serio » 24-03-2024 11:44

TSS pisze:
24-03-2024 08:45
Oby tylko nie budowali kolejnego bubla po taniości!

... ale w końcu idzie w dobrym kierunku!!!

tylko po co budować budynek dworca? jak można wspólnie z PKP wykorzystać zabytkowy budynek PKP.

Lepiej przewidzieć jakiś parking wielopoziomowy dla podróżnych PKP, bo nie będzie gdzie zostawić samochodu w tamtej części miasta, a na PKP bym nie liczył, wolałbym gdyby miasto wymogło na nich odpowiednią i funkcjonalną infrastrukturę (m.in. zadaszenie nad całością peronu, przejście podziemne i kilka przebić pod torami w tym: najważniejszego dla mieszańców centrum - na wysokości ul. Skłodowskiej).

Budowa na ślepej ul. Kopernika? to gdzie? w chaszczach koło szkoły? ale to chyba działka prywatna czy na terenie planowanego kiedyś stadionu dla lekkoatletów?.
Bardzo słuszna uwaga "tylko po co budować budynek dworca? jak można wspólnie z PKP wykorzystać zabytkowy budynek PKP". Niewyobrażalna głupota władz miasta. Mam nadzieję, że to nie przejdzie na sesji a i kandydaci odpowiednio to skomentują. Małgorzata Zych wielokrotnie powtarzała, że powinniśmy obrać drogę Rzeszowa, gdzie miasto wspólnie z PKP realizuje Centrum Komunikacyjne.

dino
Posty: 2002
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: dino » 24-03-2024 12:21

admin pisze:
24-03-2024 00:11
Dobre informacje z miasta, planujemy budowę dworca autobusowego na ul. Kopernika oraz zakup 17 nowych autobusów.
https://www.tarnobrzeg.info/2024/03/23/ ... autobusow/

W kilkuletniej perspektywie powinniśmy mieć zatem dwa dworce po sąsiedzku, czyli niejako wspominane często w kampanii tarnobrzeskie centrum komunikacyjne. Nie wiem jak w system miałyby być wpięte autobusy dalekobieżne (wciąż jest mowa o komunikacji miejskiej) i jak wyglądałoby połączenie miedzy dworcami. Oby jakimś bezpiecznym przejściem.
Z całym szacunkiem: ktoś w ogóle był na naszym dworcu autobusowym i sprawdzał tzw. siatkę połączeń?
Przy tej liczbie połączeń "dworzec autobusowy"?
KTO niby miałby na tym dworcu siedzieć?
Bezdomni?
Nawet w Rzeszowie Marcel nie wjeżdża na główny dworzec. W Tarnobrzegu będzie jechał i płacił za każdy wjazd?
A busy na Warszawę i Kraków są wygodnie ustawione.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19390
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 24-03-2024 13:53

Właściwie tu nie ma mowy o dworcu do kursów dalekobieżnych, ale o dworcu do komunikacji miejskiej. Nie wiem czy przewidziano zabudowane poczekalnie, czy tylko np. zadaszenia. Warto by było połączyć wszystko w jedno i możliwie zintegrować dworzec kolejowy z poczekalnią, bufetem, kasami, bezpiecznym przejściem itd. Wszyscy na tym skorzystają.

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 25-03-2024 01:29

Prezydent niedawno zapowiadał, a to chyba nawet w tym roku jeszcze:
zostanie wykonany brakujący odcinek drogi serwisowej ok. 500 mb (od ronda na ul. Gen. Józefa Bema do zbiornika retencyjnego). Bardzo dobrze, zrobi nam się bardzo przyjemna ścieżka rowerowa. Niejedna osoba się zdziwiła jadąc od TPPT rowerem i trafiając do zbiornika retencyjnego.

Remontowana ma też być ścieżka rowerowa nad jezioro ze środków dla MOF, a oświetlana ze środków z rezerwy Ministerstwa Finansów na... obwodnicę ;)

To tak z drugiej strony niż te anachroniczne autobusy na gaz.

ODPOWIEDZ