Grafiki Salvadora Dali w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Kilkanaście lat temu Kora śpiewała z Pudelsami: „Salvador w dali, Wisła się pali!”. Do pożaru Wisły mam nadzieję nigdy nie dojdzie, a tymczasem Salvador jest już całkiem blisko.
11-ego maja 2004 przypadła setna rocznica urodzin Salvadora Dali (właściwie Salvador Felipe Jacino Dali y Domenech).
Z tej okazji na całym świecie obchodzony jest rok Dalego, w Polsce świętowany głównie objazdową wystawą ilustracji artysty do „Boskiej komedii” Dantego Alighieri z 1321 roku. Od 20 maja do 27 czerwca wystawa zatrzyma się w tarnobrzeskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dostępna będzie (za niewielką opłatą) w godzinach od 10.00 do 18.00 w dni powszednie i od 14.00 do 19.00 w soboty i niedziele.

upadly aniolW roku 1950 Salvador Dali otrzymał od włoskiego rządu zlecenie przygotowania ilustracji do “Boskiej Komedii” wydanej w ekskluzywnej wersji z okazji 700 rocznicy urodzin Dantego Alighieri. Dali wybrał skomplikowaną technikę drzeworytu, przygotowując projekty akwarelami. Do wydrukowania każdej z ilustracji potrzebne było 30 do 40 wyrzeźbionych w bukszpanie matryc, zależnie od ilości wykorzystywanych kolorów.

Praca nad zleceniem zajęła Dalemu ponad 2 lata, w jej wyniku powstało 100 grafik ilustrujących poszczególne pieśni (1 wstępna, i po 33 dla Piekła, Czyśca i Raju). Pomagało mu dwóch najwybitniejszych wówczas na świecie drzeworytników – Raymond Jacquet i Jean Taricco. Oprócz ilustracji pełnobarwnych zobaczyć można grafikę rozłożoną na poszczególne kolory, tzw. dekompozycję. Myślę, że warto się wybrać.