Szukamy prawdziwych przyjaciół zwierząt…

Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt powstało przed trzema miesiącami. Zostało założone przez grupę osób, które nie tylko mówią, że kochają zwierzaki, ale jeszcze chcą coś dla nich zrobić. A że jest co robić, widać na każdym kroku…

————
Pomocy potrzebują porzucone psy usiłujące przetrwać pośród osiedlowych krzaków, piwniczne koty przeganiane z miejsca na miejsce, często maltretowane przez zwyrodnialców rodzaju ludzkiego, psy przetrzymywane w koszmarnych warunkach czy przywiązywane w lesie do drzew, w końcu wyrzucane przed wakacyjnym wyjazdem króliki.

Działania, na których koncentrują się obecnie członkowie stowarzyszenia to wyszukiwanie domów dla porzuconych lub niechcianych (z różnych przyczyn) psów i kotów. Jak dotąd najskuteczniejszym na to sposobem okazały się osobiste kontakty, ale zaczynamy też prowadzić tę akcję przy współudziale miejscowych mediów, gazet i Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg. Liczymy też na potęgę Internetu. W ciągu miesięcy znaleźliśmy domy dla kilkunastu zwierzaków.

Od grudnia ubiegłego roku zaangażowaliśmy się też w pomoc na rzecz prywatnego schroniska w Annopolu. Na początku lipca zostało zawiezionych tam dziesięć bramek, od czego ma zacząć się budowa kojców. Obecnie większość z blisko 200 znajdujących się tam psów pędzi żywot na łańcuchu. Mimo najlepszych chęci, właścicielka schroniska nie jest w stanie zapewnić im lepszych warunków. Bardzo chcemy to zmienić. Będziemy starać się pozyskać pieniądze, dzięki którym ktoś będzie w stanie pomóc jej w prowadzeniu schroniska, ponieważ jedna schorowana osoba to zbyt mało na taką liczbę psów. Zaangażowaliśmy się też w pomoc osobom, które dokarmiają bezpańskie psy i koty, choć często nie mają wystarczających środków by to robić systematycznie. Zdarza nam się także interweniować w sprawie zwierząt przetrzymywanych w skandalicznych warunkach – najczęściej chodzi o psy, choć trafiły się też kozy.

Pilnie poszukujemy do współpracy ludzi, którzy dysponują wolnym kojcem lub po prostu skrawkiem ogrodu czy mieszkania, gdzie można przechować przez jakiś czas psiaki oczekujące na nowy dom. Zapewniamy im pomoc w wyżywieniu lub dofinansowanie, jak też opiekę weterynaryjną dla przechowywanych zwierząt.

Jeśli chodzi o nasze plany, to zamierzamy wybudować na obrzeżach miasta ośrodek adopcyjny dla psów i kotów, gdzie zwierzaki przetrzymywane będą tymczasowo, w oczekiwaniu na nowy dom. Ośrodek pełnić będzie też funkcje taniego hotelu dla zwierząt. Na tyle taniego, by w rachunku z własnym sumieniem bardziej opłacało się tam psa oddać na przechowanie niż kombinować z przywiązaniem go do drzewa w lesie. Obecnie czekamy na decyzję miejskich władz w sprawie lokalizacji takiej placówki. Przy budowie ośrodka chcemy skorzystać ze środków unijnych.

W zależności od wielkości posiadanych funduszy, a na razie stowarzyszenie dysponuje tylko pieniędzmi pochodzącymi ze składek członkowskich, chcemy zająć się sterylizacją piwnicznych kotów. Pozwoli to na ograniczenie liczby bezdomnych i niechcianych czworonogów. Chcemy prowadzić akcje informacyjne na temat przestrzegania praw zwierząt. Zależy nam bardzo na uświadamianiu młodych ludzi, że zwierzęta to istoty czujące i pamiętające, i mamy nadzieję, że wiedza ta wpłynie na całe ich życie.

Członkiem naszego stowarzyszenia może zostać każdy, kto ukończył 16 lat. Młodsi muszą mieć zgodę rodziców. Liczymy na to, że młodzi ludzie zaangażują się w wolontariat, który obecnie polegać będzie na pomocy ludziom starszym i chorym w opiece nad posiadanymi przez nich zwierzakami. Do współpracy zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w nasze działania, jak też tych, którzy nie mają na to czasu, ale mogą nas wesprzeć finansowo. Na wszystkie pytania związane z działalnością stowarzyszenia z przyjemnością odpowiedzą
Małgorzata Michalik, tel.: (0-15) 823 45 67 lub 602 100 234, adres e-mail: magorzata.michalik@poczta.tp.pl lub
Danuta Oszczudłowska, tel. kom.: 502 973 508 (jest to także nasz telefon interwencyjny, gdzie można zgłaszać wszystkie niepokojące spostrzeżenia).

Dla zainteresowanych dofinansowaniem działań stowarzyszenia podajemy numer konta: Bank Spółdzielczy O/Tarnobrzeg 32 9434 0002 2001 1045 6107 0001.
Wszystkim, którzy odpowiedzą na naszą ofertę i prośbę o pomoc finansową bardzo dziękujemy.

Małgorzata Michalik