Szlachetna Paczka w Tarnobrzegu

Ogólnopolska akcja Szlachetna Paczka organizowana jest przez krakowskie stowarzyszenie Wiosna, którego prezesem jest znany z niekonwencjonalnych akcji ks.Stryczek. Wolontariusze akcji Szlachetna Paczka mieli za zadanie zaleźć rodziny, które potrzebują wsparcia. Od 22 listopada w bazie na stronie www.szlachetnapaczka.pl znajdują się również rodziny z Tarnobrzega, wytypowane przez lokalne wolontariuszki.

Ofiarodawcy sami mogą wybrać rodzinę, której udzielają pomocy. Z założenia nie mogą to być rodziny roszczeniowe, które ciągle tylko coś dostają. Chodziło o rodziny, które przez jakiś nagły zwrot wydarzeń znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, lub z różnych powodów nie są w stanie zapewnić swojej rodzinie odpowiednich warunków.

Każdy może wejść na stronę akcji i przeczytać opis potrzebującej rodziny z informacjami czego rodzina potrzebuje – oczywiście darczyńca nie jest zobowiązany do zakupienia wszystkich potrzebnych rzeczy z listy, jednak minimalna wartość paczki powinna wynosić 250 zł, dlatego że jeśli już ktoś wybierze taką rodzinę, znika ona z systemu i nikt więcej jej nie może pomóc. Jeśli ktoś chce tylko symbolicznie zakupić np. paczkę cukru, to lepiej zebrać się w kilka osób i zrobić większą paczkę, która faktycznie pomoże rodzinie.

Rodziny z Tarnobrzega (według witryny szlachetnapaczka.pl podlegają pod Zaleszany):
1. Pani Kinga (27 lat) samotnie wychowuje trójkę dzieci: 4-letnie bliźniaki Maciusia i Kamilka oraz rocznego Filipka.
2. Pani Dominika (27 lat) razem ze swoim partnerem i ojcem dzieci panem Krzysztofem (39 lat) oraz dwójką dzieci: Patrycja (7 lat) i Kubuś (15 miesięcy).
3. Pani Sylwia (25 lat) jest samotną matką wychowującą dwójkę dzieci: 4-letnią Natalkę i 5-letniego Oskarka.
4. Pani Agata (40 lat) od śmierci męża sama zajmuje się szóstką dzieci: Małgorzata (20 lat), Krzysztof (18 lat), Jan (17 lat), Sylwia (15 lat), Anna (12 lat) i Piotr (8 lat).
5. Pani Elżbieta (38 lat) mieszka razem z mężem Kazimierzem (40 lat) i piątką dzieci – Izabela (15 lat), Joanna (14 lat), Witold (12 lat), Sławomir (10 lat) i Patrycja (8 lat) – w 4-pokojowym mieszkaniu. Mąż pani Elżbiety leczy się psychiatrycznie, jednak rodzice nie chcą martwić tym dzieci i ukrywają ten fakt przed nimi.

Jeśli ktoś się zdecyduje, przekazuje taką paczkę lokalnym wolontariuszom, którzy potem przekazują ją potrzebującej rodzinie. W wielu przypadkach jest też możliwość kontaktu z rodziną (jeśli darczyńca chciałby zobaczyć do kogo trafia jego paczka). 

IX edycję akcji promował ostatnio m.in. Grzegorz Turnau „wsadzony do pudła”.
W ubiegłym roku PACZKĘ tworzyła rekordowa liczba 2270 wolontariuszy oraz 53 086 darczyńców, dzięki czemu świąteczną pomoc o łącznej wartości 3,3 mln zł otrzymało 4826 rodzin (21 825 osoby) z całej Polski.

Więcej informacji można znaleźć na stronach www.wiosna.org.pl i www.szlachetnapaczka.pl